Mladi ne vidimo prihodnosti v SLO

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Ker vem, da ste na alterju poleg desnih in levih ekstremistov tudi razumski ljudje, ki radi pomagate in delite svoje življenske nasvete, prilagojeno različico mojega blog-zapisa delim tudi tukaj z vami. Želel bi si kak konstruktiven komentar, lahko me sicer tudi skur-cate, če se vam zdi post neumen.

Zadnje čase pa veliko razmišljam o moji prihodnosti. Imam redno delo, z redno in stalno plačo, podjetje stoji ok, šefi in sodelavci so super. Za razliko od večine slovenskih podjetij se tukaj da lepo napredovati s pridnostjo in zagnanostjo. Tako je direktor našega hotela prišel do te pozicije od nočnega receptorja, njegov asistent od dnevnega receptorja in računovodkinja prav tako.

Kar me muči je to, da premlevam opcijo vrnitve na faks in dokončanje le-tega. Priznam, pogrešam socialno življenje na faksu, dokaj brezskrbne dneve predavanj, kosil na bone, žurke ipd. Problem je, ker se zavedam, da z diplomo ne bom prav veliko več kot sedaj. Ok, verjetno bom bolj razgledan, imel več znanja na področju mednarodnih odnosov, ampak dvomim, da si bom z diplomo prav veliko izboljšal možnosti za eno normalno slubo z normalno plačo, da bom lahko preživljal sebe (in družino eventuelno).

Ob končanem faksu bi bil namreč star že 25 let, kar niti ni več tako zelo nizka starost.. Problem študija v Sloveniji je tudi to, da kot študent enostavno moraš živeti pri starših zaradi visokih stroškov in pa zaradi slabega trga dela. Tukaj v VB skoraj vsi študenti dobijo delo, bodisi kot natakarji, kot pomočniki v kakih pisarnah, skratka delo se najde bolj ali manj precej hitro.

V Sloveniji sem pred odhodom v tujino delal za 4€ na uro, kar sicer ni slaba postavka, problem pa je, ker sem tako na mesec delal le kakih 50-60 ur. Z 200€ pa si pač ni mogoče plačat sobe in hkrati privoščiti vsaj spodobno življenje. Tukaj se vidi prednost tujine, kjer marsikje študentom ponudijo štipendijo za življenske stroške. Luksemburg recimo ponudi študentom 7000€ nepovratnih sredstev za stroške študija.

Ko tako potem razmišljam si mislim, da bi bilo morda res bolje ostat v tujini, se dokazat v podjetju, ker situacija v SLO še nekaj časa ne bo boljša.

Ubistvu ko pomislim, se počutim v brezizhodnem položaju. Kot človeško bitje stremim pač k samoohranitvi in zavedam se, da mi tega Republika Slovenija ne ponudi. Zelo žalostno, da se mladi ljudje tako počutimo, država bi nam morala dati občutek varnosti in preskrbljenosti, ne pa da bežimo v druge države, ki nas tretirajo celo bolje kot lastna rodna država.

Kaj menite vi? Se danes sploh še splača vlagati v študij v Sloveniji ali je bolje biti priden in se dokazovati v realnem svetu, v realnem podjetju? Kaj bi vi svetovali mladim, ki se sprašujejo podobno kot jaz v tem trenutku? Bring it on
grin1.gif
lp
 
Nazadnje urejeno:

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Naredi "online" fax ob delu, če že hočeš imeti fax, je po kakovosti verjetno primerljiv s slo faxi
evil.gif


Po možnosti iz področja, ki te veseli in pridobljeno znanje lahko uporabis (v tujini).

Ko bos pa bogat, pa naredi biznis pri nas in zaposli par studentov
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Nisi razumel, očitno si še mlad in zagnan, naj ostane pri tem, mogoče pa bo kdaj kaj iz tebe
wink-1.gif
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.352
379
83
Citat:
Uporabnik Dacho pravi:
Naredi "online" fax ob delu, če že hočeš imeti fax, je po kakovosti verjetno primerljiv s slo faxi
evil.gif
A veš kaj mi je dejal eden boljših / zahtevnejših predavateljev na certificirano odličnem programu neke tuje univerze ob koncu semestra:
"More students from Slovenia, please".
Ker nisem bil ne prvi, ne zadnji z dodiplomsko izobrazbo slovenske fakultete, ki se često uporablja kot prispodoba manjvrednega z-levo-roko-naredi-vsak faksa. Ponavadi iz ust imetnikov diplome tehnično-naravoslovnih ved, ki kot po pravilu kaj dosti več v življenju nimajo za pokazat in niti ne moreš pričakovat, da bo v prihodnosti kaj drugače.
In vsak od nas je tam pustil vtis, kot ga zelo dobro opiše gornji citat. Vsaka šola ti da točno toliko, kot želiš od nje odnesti. In jasno in glasno ti povem, da se naše fakultete in njih programi nimajo česa sramovat v primerjavi s tujimi.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Avtor omenja mednarodne odnose, torej je dejstvo da je ekonomist po primarni izobrazbi.
smile-1.gif


Nisem omenjal naravoslovcev.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Ko bodo pri glavi začeli razmišljati, kaj lahko naredijo za državo in ne kontra, šele potem naj mene prosijo podobno.
 

igors24

Pripravnik
5. maj 2010
505
0
16
Citat:
Uporabnik Dacho pravi:
Ko bodo pri glavi začeli razmišljati, kaj lahko naredijo za državo in ne kontra, šele potem naj mene prosijo podobno.

Se popolnoma strinjam, žal je situacija tako zasrana ker vsi ostali v državici razmišljamo isto.... posledično je kot je ... še tisti plačani vstajniki so poniknili v črno zemljo oziroma ups se rinejo h koritu.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Kdo je država? Narod ali vladajoči? Ne prelagaj na druge odgovornosti in išči v njih izgovore.
 

jab1

Pripravnik
17. feb 2014
242
0
16
Iz tujine bi prišel v Slovenijo študirati?
Zakaj pa? Saj si napisal, da je drugje študij ugodnejši.
Domotožje?
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Sluzba ni vse to je res, ampak ce si ne zaluzis za kruh, kdo ti ga bo pa dal? Drzava?
bonk.gif
Na druge se zanasat oz. "obesat" je najslabs.
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Sej zato pa folk ocitno rine v veze pa ustvarja druzine, ker ce se komu kje zalomi in ostane brez sihta, ima vsaj nekoga, da ga resuje....lacn ne bo, zivel bo pa tudi nekje, na stroske drugih. Ce si pa sam, ti bo pa kdo pomagal?
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Ma daj ne bluzi, jaz svojo nalogo opravljam, delam, plačujem davke... če bi slabo delal, bi dobil nogo, ker nisem zaposlen v JU ampak pri tujcu. Da pa bom kaj pretirano naredil za državo, zakaj že? Aja, jaz sem država?
hysterical-1.gif


Te floskule nam prodajajo, medtem si pa bašejo v žepe. Naj nastavijo za vse ministre nestrankarske kandidate z mednarodno primerljivimi življenjepisi, zaradi mene so lahko tudi tujci. Naj bodo plačani tudi več, le da vodijo JU kot privat firmo. Jebemu, saj ima moj delodajalec v grupi krepko čez 100k zaposlenih, pa npr Deutsche Telekom (upam, da kupijo TS, čeprav dvomim) ima tudi 250+k zaposlenih... naj vodijo taki managerji še našo državo. Naj pokažejo rezultate in bom tudi jaz z veseljem zapravljal denar v Sloveniji, namesto da 80% investicij naredim v tujini, ker preprosto opremim dom, oblečem družino, ... you name it, vsaj za 30% ceneje kot doma in Slovenija ne dobi DDV-ja od tega.

Ja vem, sem neodgovoren državljan. Bite me.
grims-1.gif


Zadnjih par mesecev razmišljam, da bi začel gledati za službo v ZG ali BG, moj profil ima enako plačo kot v Sloveniji, pa siguren sem, da bi morda lahko dobil še boljšo službo, če bi imel malo sreče. Itak se bodo velike multinacionalke širile mimo Slovenije. Oziroma se že. Primer je recimo Bolgarija, od koder že cel kup zadev vodijo za JV Evropo.
evil.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Čakaj malo, a niso na vladi izvoljeni ljudje?

Narod je država, država je narod, vlada je obraz naroda.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Ne boš verjel, še noben, ki sem ga volil, ni vodil države. Ne boš verjel, ko sem volil, sem se vedno zelo težkega srca odločil koga voliti... in ne zaradi prevelike izbire kakovostnih voditeljev naše preljube države.

Spet prodajaš neke populistične bučke, ki so sicer iz letala vsem popolnoma jasne, a rešitev boš iz tvojega letala malo težje našel.
 

Killerius

Pripravnik
11. jul 2010
149
14
18
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:

V Sloveniji sem pred odhodom v tujino delal za 4€ na uro, kar sicer ni slaba postavka, problem pa je, ker sem tako na mesec delal le kakih 50-60 ur. Z 200€ pa si pač ni mogoče plačat sobe in hkrati privoščiti vsaj spodobno življenje. Tukaj se vidi prednost tujine, kjer marsikje študentom ponudijo štipendijo za življenske stroške. Luksemburg recimo ponudi študentom 7000€ nepovratnih sredstev za stroške študija.

Tudi pri nas prideš do lepega zneska v primeru štipendije:

državna + dodatek za bivanje +dodatek za dobro povprečje znese mesečno tja čez 210€, v roku 5 let(4 +absolvent) je to skoraj 13000€ nepovratnih sredstev, skoraj 1x več kot v Luksemburgu. Lahko še bone prišeješ sem notri pa je to dodatnih 3500€ v roku 5 let.

Zoisova+ dodatek bivanja + dodatek na uspeh je pa še mal več € nepovratnih.

Za kadrovske je pa čist odvisno, sam to pa niso več nepovratna sredstva.

Študirati samo da boš študiral je malce brezveze. Če te pa kakšna zadeva veseli in si se poleg žurk pripravljen dokazovati v raznih društvih(seveda brzeplačno), lahko razviješ široko mrežo poznanstev, ki je dandanes zlata vredna, je pa že za razmisliti. Ja smo precej v dreku, ampak če te nekaj zanima in si pripravljen veliko vložiti(ne samo minimalno obvezno delo), da boš dober v tem, lahko pa tudi s FDVjem uspeš. Če greš na FDV, da boš fuku vsak dan, pol je pa mal brezveze (vsaj kar se kariere tiče).
 
Nazadnje urejeno: