Preselitev v Slovenijo iz tujine?

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Morda lahko sprožim debato... tale forum se mi zdi dovolj splošen, da bi mi kdo lahko pomagal


Kaj svetujete (pol)Slovencu, ki se želi iz tujine preseliti v Slovenijo, da bi užil starost in penzijo v Sloveniji?
Slovenija je lepa, ima dobro kvaliteto življenja, precej neokrnjeno naravo in če obdržim privatno zdravstveno zavarovanje, tudi dobre zasebne zdravnike.

Jaz sem v osnovi Nemec, moja žena je Slovenka (in sem prodobil tudi Slovensko državljanstvo), skupaj sva živela nekaj časa v Ljubljani, potem pa že pred dolgo časa odšla v tujino. Otrok nimava, tako da sva precej fleksibilna. Preselila bi se, ko bova oba še pri močeh (v starosti 55-60 let).

Ali Slovenija nudi povratnikom it tujine kake ugodnosti? Morda pri odprtju podjetja? Verjetno bova po preselitvi par let še delala na daljavo oziroma hodila nazaj, potem pa bi par let do penzijske starosti morda rada delala kak dan na teden.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.411
5.395
113
Če imaš slovensko državljanstvo, potem itak nimaš težav. Odpiranje podjetja pa je tudi enostavno.


 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
In kaj je glavna motivacija iti v Slovenijo? Kje živiš sedaj? Kaj bo boljše?
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
In kaj je glavna motivacija iti v Slovenijo? Kje živiš sedaj? Kaj bo boljše?
NI glavni razlog, ampak ni zanemarljiv.

Ko eden od naju umre, bova v Sloveniji v prvem dednem redu in preživeli zakonec ne plača davka na dediščino preostanka skupnega premoženja. V Nemčiji so nama izračunali, da bo preživeli moral plačati skoraj 100.000 davka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
NI glavni razlog, ampak ni zanemarljiv.

Ko eden od naju umre, bova v Sloveniji v prvem dednem redu in preživeli zakonec ne plača davka na dediščino preostanka skupnega premoženja. V Nemčiji so nama izračunali, da bo preživeli moral plačati skoraj 100.000 davka.
Moram vprasati, ali je to tako hudo? Premozenja imata itak dovolj, zivljenje tam vama odgovarja?

Razen, ce nameravata potem se komu zapustiti (prezivelim bratom/sestram, necakom, ...)?
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
V Nemčiji premoženje zakoncev ni skupno, ampak davkarija smatra da sva vsak 1/2 lastnika najine vrstne hiše. Že vrednost te polovice presega olajšavo pri dedovanju. Moja žena ima garsonjero v Ljubljani, tudi od tega bi se plačal davek (tudi njena sestra ali nečakinja bi plačala). V najslabšem možnem primeru, bi moral preživeti zakonec prodati garsonjero v Ljubljani, če bi hotel poplačati davek od dedovanja polovice vrstne hiše v kateri živiva.

Način življenja v povsem urbani severni Nemčiji nama čedalje manj ustreza. V Sloveniji preživiva 10 tednov na leto in zato poznava dobre in slabe strani. Moja draga zelo pogreša hribe, jaz pa uživam, da sem iz Ljubljane lahkov eni uri na morju. Še najbolj idealno bi bilo živeti nekje na Primorskem ali Novi Gorici.
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.499
993
113
Pri odprtju podjetja so ponavadi kakšne subvencije, da ti prvo leto ni treba plačevati prispevkov, vsaj če je to tvoje prvo podjetje/s.p.. Drugih ugodnosti ne poznam, sploh ne za "povratnike". Če se preselita, ne pozabita na urejanje vozniških.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.245
113
Pri odprtju podjetja so ponavadi kakšne subvencije, da ti prvo leto ni treba plačevati prispevkov, vsaj če je to tvoje prvo podjetje/s.p.. Drugih ugodnosti ne poznam, sploh ne za "povratnike". Če se preselita, ne pozabita na urejanje vozniških.
Da ga clanek ne bo zmedel. Samo zamenja voznisko na UE, ker kot imetnik VD EU drzave ne potrebuje nicesar drugega (prakticne voznje itd)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Predvsem je treba preverit kako je z zdravstvom tukaj v primerjavi z Nemčijo. Ampak tukaj imam v mislih kako se zdravi v Nemčiji v primeru resnejših bolezni in kako pri nas. Recimo (bog ne daj da se ti to zgodi, in ti nikakor ne želim) recimo diagnoza rak prostate. Ali še vedno imaš pravico, da se pelješ v Nemčijo in tam nadaljuješ zdravljenje. Kake metode imajo tam in kake pri nas? Vseeno smo mi balkan, in tudi po odkriti bolezni se je treba pozanimat, kako teče zdravljenje pri nas in kako v Nemčiji.
Sicer pa tvoja želja ni osamljen primer. Na Hrvaškem primorju (mogoče še kje drugje) nemci na veliko kupujejo nepremičnine zgolj za preživljanje penzije. Ampak tam je zdravstvo še bolj v razsulu in manj strokovno kot pri nas.
 
  • Wow
Reactions: Samo Izoliranc

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Predvsem je treba preverit kako je z zdravstvom tukaj v primerjavi z Nemčijo. Ampak tukaj imam v mislih kako se zdravi v Nemčiji v primeru resnejših bolezni in kako pri nas. Recimo (bog ne daj da se ti to zgodi, in ti nikakor ne želim) recimo diagnoza rak prostate. Ali še vedno imaš pravico, da se pelješ v Nemčijo in tam nadaljuješ zdravljenje. Kake metode imajo tam in kake pri nas? Vseeno smo mi balkan, in tudi po odkriti bolezni se je treba pozanimat, kako teče zdravljenje pri nas in kako v Nemčiji.
Sicer pa tvoja želja ni osamljen primer. Na Hrvaškem primorju (mogoče še kje drugje) nemci na veliko kupujejo nepremičnine zgolj za preživljanje penzije. Ampak tam je zdravstvo še bolj v razsulu in manj strokovno kot pri nas.
To bo šlo, ker bova obdržala zasebno privatno zdravstveno zavarovanje v Nemčiji, ki krije celotno evropo. Vsak obisk pri zdravniku pač plačam v gotovini in dam račun zavarovalnici. Če se odločim it zdravit sem, si pač moram plačati pot.

Moje izkušnje z zdravstvom Sloveniji niso slabe. V Nemčiji me je pol urni obisk pri (sicer znanem) ortopedu in injekcija blokade stala skoraj 200 eur. V Sloveniji pa sem šel po drugo mnenje k dr Pilihu, ki si je vzel skoraj 2 uri časa zame, pa sem plačal enako.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Pri odprtju podjetja so ponavadi kakšne subvencije, da ti prvo leto ni treba plačevati prispevkov, vsaj če je to tvoje prvo podjetje/s.p.. Drugih ugodnosti ne poznam, sploh ne za "povratnike". Če se preselita, ne pozabita na urejanje vozniških.

Ali me lahko usmeriš kam za več informacij. Morda kak bolj podjetniški forum? Katerakoli informacija je zanimiva.

Verjetno se bova zasitila in zadnjih nekaj aktivnih let bi rada delala samo nakaj kar naju veseli in to kak dan dva na teden ali kak teden na mesec. Moj hobby je umetnostna zgodovina in lahko bi vodil avtobusne izlete s to temo. Seveda od tega veliko denarja ne bo. Zato bi bile idealne subvencije če ustanoviva podjetje, da "prebrodiva" čas do starostne upokojitve.

Še kaka podobna ideja? Kaj lahko nekdo star 55-60 let v Sloveniji počne (dobi subvencij za prispevke, dobi kaj za brezposelne), preden bo lahko dosegel pokojninsko starost in pokombiniral tujo in slovensko penzijo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.245
113
Mislim da rata obligatorno ko stalno bivalisce zamenja oz v roku 2 let od takrat…
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Ce bos v nemcijo vse prodal - bos brez stalnega naslova? Si potem se vedno “turist” in nemski zavarovalnici nosis racune slovenskih zdravnikov?

drgac pa - ce vama “znese” vzemta novogradnjo/cimmlajso hiso .. da si na stara leta ne “nakopljeta” se projekt obnove (tist je lahko hitro neverending story)

srecno & dobrodosla nazaj ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
drgac pa - ce vama “znese” vzemta novogradnjo/cimmlajso hiso .. da si na stara leta ne “nakopljeta” se projekt obnove (tist je lahko hitro neverending story)
Upava na ravno ta scenarij.

Prodati vrstno hišo v Nemčiji in za izkupiček kupiti novogradnjo (najraje kako atrijsko hišo ali tudi vrstno hišo) na Primorskem, Krasu, ali okolici Ljubljane.
Vseeno pa tega ne moreva narediti takoj - služb za 50+ v Sloveniji ni, če želiva podobne dohodke - zato bova to lahko naredila najhitreje čez kakih 5 let.
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.499
993
113
Ali me lahko usmeriš kam za več informacij. Morda kak bolj podjetniški forum? Katerakoli informacija je zanimiva.

Verjetno se bova zasitila in zadnjih nekaj aktivnih let bi rada delala samo nakaj kar naju veseli in to kak dan dva na teden ali kak teden na mesec. Moj hobby je umetnostna zgodovina in lahko bi vodil avtobusne izlete s to temo. Seveda od tega veliko denarja ne bo. Zato bi bile idealne subvencije če ustanoviva podjetje, da "prebrodiva" čas do starostne upokojitve.

Še kaka podobna ideja? Kaj lahko nekdo star 55-60 let v Sloveniji počne (dobi subvencij za prispevke, dobi kaj za brezposelne), preden bo lahko dosegel pokojninsko starost in pokombiniral tujo in slovensko penzijo.

Subvencije so odvisne od tega kakšne programe za spodbujanje gospodarstva trenutno vlada izvaja, zato je težko dobiti verodostojno informacijo, ki bi držala še 5 let. Mogoče poglej na MP forum - kljub imenu so raznolika druščina in bi ti znali, če nič drugega, vsaj priporočiti kakšno računovodstvo, ki bi imelo več informacij.

Za slovensko penzijo preveri pogoje za pridobitev, da ne izpade, da se morata odpovedati nemški, če želita slovensko!