Pralni in pomivalni stroj - priklop na toplo vodo

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Zdravo!

Mene pa zanima, če ima kdo doma pralni ali pa pomivalni stroj priključen na toplo vodo.
Vem, da obstajajo taki modeli, ki se priklučijo na mrzlo in vročo vodo, tako da ni potrebe, da bi stroj sam segreval vodo.
Glede na to,. da toplotna črpalka segreva sanitarno vodo, bi lahko to vročo vodo uporabljal tudi za to.
Kaj pravite?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Absolutno, pred dvema letoma sem spraševal točno to v temi o priklopu pomivalnega stroja, uporabi iskanje, sam sem ga imel priključenega na mestni toplovod
zmaga.gif
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Sem našel temo in prebral, pa žal skoraj nič uporabnega
frown-1.gif

Pričakoval sem oziroma pričakujem kakšne konkretne podatke, recimo o prihrankih, modelih, ...
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
No, sem dobil še nekaj podatkov.
Najbolj je dat zraven k stroju mešalni ventil in noter spuščati 30 stopinj.
So pa stroji, ki imajo dvojni priklop, se pravi za mrzlo in vročo vodo.
Ni pa uredu, če v stroj spuščamo samo vročo vodo, ker je vse narejeno iziroma nastavljeno na mrzlo vodo in naj ne bi kvalitetno pralo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Vincent ima pralnega preko pipe (in lahko s pipo uravnava razmerje toplo/mrzlo). Mogoče se bom tudi jaz tega lotil, ker imam tudi jaz kolektorje, ki bodo poleti pregreval hišo v zimskem času pa grejem na drva.
Problem je v tem da rabiš toplo vodo samo za predpranje in glavno pranje. Potem je najbrž res bolje da spiraš z mrzlo.
Pralni stroji z obema priklopoma pa so redki kot.... Vsak proizvajalec model ali dva. Proizvaja pa 20 različnih modelov.
Poleg tega je cena po nekih starih podatkih precej višja.
Da pa bom med vsakim pranjem obračal tisto pipo, pa mi tudi ni v interesu.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Mi imamo dva pomivalna in dva pralna priklopljena na toplo vodo. Noben stroj ni posebej prirejen za toplo vodo. Pralni stroj je priklopljen prek mešalne pipe (tuš opcija) da nastaviš temepraturo ker je pač temp. pranja različna (od 30 do 90 stopinj). Na 60ih stopinjah je poraba stroja točno 50 % nižja.
Mi na tak način še spotoma poleti ohlajamo vodo v zalogovniku, ki ga grejejo kolektorji. Torej koristno porabljena zastonj toplota.

Zdaj pri uporabi TČ in tople vode....pri pomivalcu se splača ker je mala poraba (cca. 11 litrov) pri pralnrm, ki porabi prek 50 litrov pa...je za razmislit...ker vseh teh 50 litrov ne segreva (predpranje, splahovanje,,,,) in se postavi vprašanje rentabilnosti...a če imaš možnost izvedi prek mešalne pipe...pa vsaj prvo točenja daš vročo vodo ter nato obrneš na hladno (pri nas se tako dela prek zime ko je v igri tč).
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Pralni s priklopom na hladno IN toplo vodo je verjetno malo dražji, pa manjša izbira.
Ampak če najdeš model, ki ti ustreza, je OK.

Verjetno zna bit težava pri kakšnih pretočnih plinskih grelcih, ker je temperatura vode zelo spremeljniva.

NE pa priklapljat obilčajnega na toplo vodo, ker boš slej ko prej skuhal volnene puloverje.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.155
113
kako je s priklopom pralnega in pomivalnega na deževnico (filitrirano itd tako kot more bit) in hkrati na hladno in toplo vodo- ima kdo kakšne izkušnje.

Inštalacije bi potegnil, potem bomo vidli kako pa kaj.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Točno to sem hotel napisati. Če ima stroj dvojni priklop itak ni debate. Pri običajnem pa - pomivalni je na topli vodi, ker jo praktično vedno segreva. Pralni pa je na hladni, ker segreva eno vodo, z izpiranjem bi pa 5x količino tople vode dobesedno vrgel stran in bi tak režim delovanja (poleg težav da na volno spustiš pretoplo vodo) bil kljub toplotni črpalki dražji od delovanja na hladni vodi in gretja le te.

Skratka - pomivalni ja, pralni ne, razen če ima dvojni priklop.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Pri nas takole zgelda:

SDC13460.JPG


(levi dve pipi sta za stroja)


Sicer tu še en stroj..a nima veze:

SDC13536.JPG
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
za pralni stroj bi pogledal takega, ki ima dva priklopa, za toplo in mrzlo. Za pomivalni stroj pa bi dal mešalni ventil in 30 stopinj, tako da bi vsaj nekaj malega prihranil.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Vsaj moj pomivalni stroj ima v navodilih napisano, da je lahko priklop na toplo vodo vendar ne več kot 60°C. TC mi vodo segreva na 45°°C
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Ja sej največ 60 samo potem ne moreš uporabiti program 45, ker nima mešalnega ventila.

Vsaki pralni in pomivalni stroj lahko priklopiš na toplo vodo. Če nima mešalnega ventila mora biti vhodna temperatura vode v stroj <= min. temperaturi programu, ki ga stroj premore.
Če ima pa mešalni ventil pa to ne igra vloge, ker je mešalni ventil in stroj po potrebi sam doda mrzlo in/ali oplo vodo.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Pri pralnem stroju je problem s prevročo vodo jasen - slabše se opere, ker madeži lahko zakrknejo in ne grejo več ven.

Pri pomivalnem pa tega problema ne vidim, pač se opere posoda pri max. 60 stopinjah, ne pri 45... Še vedno si glede porabe elektrike v tem primeru varčnejši kot z mrzlo vodo, ki jo greje grelec stroja na 45 stopinj...
smile-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
s toplotno itak en boš segreval vode na več kot 45 stopinj..čemu bi potem to omejeval v pomivalnem stroju?
wink-1.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Pri pralnem lahko brez predelav enostavno "varčujete".

Lepo toplo vodo v kanglo naliješ pa notri v stroj. Preveč se sekirat pa drugače ni smiselno, ker so prihranki....banalni.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Pri pomivalnem pa tega problema ne vidim, pač se opere posoda pri max. 60 stopinjah, ne pri 45... Še vedno si glede porabe elektrike v tem primeru varčnejši kot z mrzlo vodo, ki jo greje grelec stroja na 45 stopinj...
smile-1.gif

Če prav spomin, v navodilih piše da pomivalni stroj rabi hladno vodo za zadnjo fazo, da kondenzira paro.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Problem pri vroči vodi pri pralnem stroju je, da določeni madeži pri tem zakrknejo in se primejo cunje in gred potem veliko težje ven.

Matko: Ja, drži, ampak sem uporabljal stroj tako kakšno leto, brez težav... Saj se je na koncu malo videlo, da je več vlage na posodi, ampak daaleč od tega, da bi povprečnega gorenjca to motilo
redface-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Zanimivo, samo 40 evrov razlike.
Sumim da razlike v deklaraciji porabe ni, ker ne smejo tople vode upoštevati kot toplo, ampak kot mrzlo. Ker na nek način toplo vodo moraš segreti in tu grejo kwh.
Če pa jo greješ z grelcem pralnega stroja, ali z TČ ali pa kolektorji pa za določeno količino vode na določeno temperaturo rabiš vedno enako enoto kwh. Potem je samo odvisna cena za pridobitev teh kwh. Sicer jo lahko na sonce (predvsem poleti), ampak to je redko in v tem primeru je ”zastonj”.