Ogrevanje sanitarne vode

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.094
113
39
MB
kaj pa pozimi ? kolko bo dejansko ohladila prostor TČ, če jo dam v kopalnico (da zajema zrak) kjer je tudi peč za električno centralno, ker če bo bistveno ohladila, da bo treba bolj radiator odpret v kopalnici ... pol nekak nima smisla ?

isto za hladn zrak ki gre ven, ok ga speljem na hodnik da hladi celo hišo, kaj pa pozimi ?
grin1.gif
 

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
Iz lastnih izkušenj ti povem, da je eco mode na 80l bojlerju nateg proizvajalca in 80 l bojler za 4 člansko družino JE premajhen. Govorim iz izkušenj.
Trenutno je boljša opcija TČ ali še bolje solarni kolektorji.
Pri svojem postu zgoraj sem narobe zapisal delovanje črpalke: gre za najbolj varčno izbiro delovanja, to je economy mode in ne hybrid mode. In mesečna poraba el. toka zadnjih 4 mesecev, ko je v rabi TČ, se je v našem primeru zmanjšala.
 

MitjaSel77

Zelenc'
16. jul 2012
5
0
1
Jaz imam solarne kolektorje in sem super zadovoljen. Trenutno mislim, da ni primerne alternative, čeprav so TČ tudi uredu, ampak vseeno za solarnim kolektorjem.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.272
-8.458
113
Pri nas je po novem peč na drva, ter za rezervo termočlen, če se kdaj komu slučajno ne bo dalo zakuriti
grin1.gif
 

peter1988

Zelenc'
18. jul 2012
8
0
1
Kako pa zgleda ta termočlen? Prvič slišim za to, imam pa tudi jaz peč na drva pa moram sedaj za ogrevanje vode vedno zakuriti.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Da se še jaz vklopim v temo...

Kupil sem hiško, kjer se ogreva na plin (v zunanji jeklenki - UPN) preko radiatorjev. Peč je po moje stara vsaj 15 let. Tudi voda se ogreva na plin (pretočna peč - ko odpreš toplo vodo, se vklopi peč in ko voda teče, ti jo sproti ogreva). Jaz mislim, da je to zelo cenovno potratno, saj bo poraba plina po mojem mnenju kar visoka in še nekaj časa rabi, da iz pipe priteče topla voda...

En kolega mi je rekel, da tudi ogrevanje vode na plin preko pretočne peči ni slabo, saj dejansko pokuriš toliko tople vode, koliko si si je segrel... Pravi, da ni skoraj nič "izgube". Ima prav?

Zanima me, ali se bi mi splačalo kupiti električni boljer? Če bi se mi splačalo kupit boljer, me še zanima, ali naj kupim kombiniranega (da mi pozimi peč greje vodo v boljleru) ali samo na elektriko?

Pa še nekaj... Pri starih doma bodo menjali peč na olje (staro nekje 10 let, ki dela brezhibno) in bi mi jo dali, če jo hočem imet. Ali naj ostanem na plinu (zdi se mi nekam mala peč za ogrevanje celotne hiške, ki je sicer bolj mala - ogrevam nekje 100m2 v dveh etažah) ali naj raje vgradim to peč na olje od starih?
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:

Oz podvprašanje...če se gre za enako količino vode, kaj prej segreje vodo; štrom, peč (posredno) ali TČ ?


Hitrost segrevanja je odvisno od moči grelca...ne glede ali je grelec električni ali je to peč ali TČ.

Ko imaš podatek o moči grelca, količini vode, ki je za segretiin temp. razlika, ki jo mora grelec segreti imaš podatek v kakem času se bo voda segrela.

Po domače pa nekako takole: 2 kW el. grelec napram 2 kW močni TČ = isti drekec
wink-1.gif
.
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
@raners:

Že nekaj časa je naftni plin najdražji energent. Sicer je težko reči, ali je najdražji tudi v tvojem primeru, ker je to odvisno od več dejavnikov (učinkovitost tvoje stare peči, izolacija stavbe...).
Da se znižajo stroški ogrevanja je vedno potrebno iti po naslednjem vrstnem redu:
1. maksimizirati izolativnost objekta (odebeliti fasado, zamenjati okna, izolirati strope)
2. prenoviti oz. po potrebi zamenjati ogrevanje

Če v tem momentu nimaš denarja za točko ena, se ne lotevaj niti točke dve. Če pa je točka ena že v celoti porihtana, pa tudi menjava iz UNP na nafto bistveno ne bi pomagala oz. bi zdaj imel z menjavo več stroška kot s prihrankom.
Če imaš denar za spremembo ogrevanja (in je tudi izolacija porihtana), pa razmišljaj o teh opcijah:
1. Toplotna črpalka - visoka investicija (cca. 8 teur), nizki stroški ogrevanja
2. Ogrevanje na pelete - sprejemljiva investicija (cca. 4-5 teur) in nizki stroški ogrevanja, zahteva pa nekaj dela z nošenjem vreč oz. pripravo zalogovnika ter malo čiščenja
3. Ogrevanje na zemeljski plin s kondnzacijsko pečjo, če imaš možnost priklopa na zemeljski plin - investicija 4-5 teur+priklop, srednji stroški ogrevanja

Po mojem mnenju je sistem ogrevanja v tvoji hiši že potreben prenove, vendar najprej zmanjšaj toplotne izgube, nato spreminjaj ogrevanje.

Kar se tiče sanitarne vode, je pa moj pogled takšen:
- kolektorji so fantastična zadeva, samo hudič je, da so tako pregrešno dragi, da se investicija ne izplača. Mi imamo kar doma narejene (okvir, pokrit s steklom, notri pa bakrena kača) - 4 m2 zadošča za 5 člansko družino od aprila do septembra, ko je sonce. Če ga ni, vklopimo plin. Strošek izdelave s pumpo in termostati: 500 eur. Če bi jih kupili in da jih nekdo namontira, se mi 4 teur zdi absolutno preveč.
- toplotna črpalka je tudi super zadeva, saj z 80 l bojlerjem stane cca. 1,4 teur, elektrike pa porabi cca. 10 eur / mesec. (izračunaj koliko let laufa toplotna na začetni višji strošek kolektorjev)
- električni bojlerji so primerni za kakšno kuhinjo, za sanitarno vodo v hiši pa so preveč potratni. V primerjavi s toplotno porabijo 3-4 x več elektrike (če je COP toplotne 3-4).

Pri pretočni peči ni problem, da ogreješ le toliko vode, kolikor si je porabil, pač pa v tem, da je tak način ogrevanja precej potraten, saj gre za večkratne vklope peči, kjer je izkoristek dokaj majhen.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Predpostavimo, da izolacija hiše ostane enaka. Zanima me samo, ali se splača kupit električni boljer in ali se splača menjat peč iz plina na kurilno olje?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Zanima me samo, ali se splača kupit električni boljer in ali se splača menjat peč iz plina na kurilno olje?

Oboje dvoje ti predfstavlja nizko začetno investicijo in višje (zelo visoke) tekoče stroške. Tako da se moraš na koncu sam odločiti ali se ti splača ali ne.

Če bi rad danes dal malo..se ti splača. Če bi rad na dobo 10 let prišel ugodno skozi..se ti ne splača.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
Jaz sem se nekako naučil, da delati nekaj na 10 let v današnjem svetu ni ravno ekonomično, časi so tako negotovi, da ne vemo kaj bo jutri.

Edino, če bi delal novo bajto, potem daš TČ+fotovoltaiko+rekuperator, etc...potem pa imaš res verjetno 10 let mir.
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Zanima me samo, ali se splača kupit električni boljer in ali se splača menjat peč iz plina na kurilno olje?

Če bi rad danes dal malo..se ti splača. Če bi rad na dobo 10 let prišel ugodno skozi..se ti ne splača.

Zakaj bi lahko bila stara peč na nafto boljša kot stara peč na plin? Kolikor zdaj plača plina, bo pol plačal nafte.
Zakaj bi bil električni bojler boljši kot pretočna peč na plin? Kolikor zdaj plača plina za TV, bo pol plačal elektrike.
Ajd, par % gor ali dol pri vsaki varianti, pa še z menjavo je oring dela oz. stroška, če ne dela sam...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Jaz sem se nekako naučil, da delati nekaj na 10 let v današnjem svetu ni ravno ekonomično, časi so tako negotovi, da ne vemo kaj bo jutri.


Saj ravno zato je teba delati za 30 let naprej....z vidika da danes investiraš v stvar, ki ti bo na dolgi rok predstavljala najmanjše tekoče stroške..in ker govorimo o porabi energije, ne rabiš biti jasnoviden, da ugotoviš da se energija draži in se bo dražila...torej je na mestu razmislek o nabavi sistema, ki bo rabim čim manj.

Je pa problem, kot vedno in povsod, ker jevse povezano s financami. a osebno se raje na začetku bolj stegnem pa imaš potem na daljše obdobje minimalne obratovalne stroške.

A ker se razmišlja iz danes na jutri, prihajamo do dilem kaj naj se kupi...ko bi vsakemu moglo biti jasno da bejži stran od el. grelecev in peči na olje.

(vsakemu svoje)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Če bi si dal vgradit električni boljer, bi verjetno hitreje pritekla vroča voda kot pa pri pretočni peči. To bi bila ena izmed prednosti. Pa v poletnih mesecih (ko ne rabiš ogrevat radiatorjev) me zanima, koliko plina bi približno porabil samo za segrevanje vode (za tuširanje, umivanje posode in podobno)? Elektrike naj bi porabil nekje 10-15 eur (po izračunih prejšnjih prispevkov).

Električni boljer ni velika investicija in vem, da ni dolgotrajna rešitev, ampak nekako iščem poceni rešitev za nekje dve leti.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Jaz sem se nekako naučil, da delati nekaj na 10 let v današnjem svetu ni ravno ekonomično, časi so tako negotovi, da ne vemo kaj bo jutri.

Edino, če bi delal novo bajto, potem daš TČ+fotovoltaiko+rekuperator, etc...potem pa imaš res verjetno 10 let mir.

Kaj od omenjenega (TČ+fotovoltaiko+rekuperator) dela čez 10 let? TČ menjavajo kompresorje tudi že prej, fotovoltaika se brez potuhe države sploh ne povrne, ajd rekuperacija pa ne vem kakšen cirkus ti prinese, razen velikih štartnih stroškov.

Sem pa 100%, da majhen pretočni bojler odnese precej manj € iz tašna, kot sprotno ogrevanje sanitarne vode na plin. + plin se bo hitreje dražil kot elektrika.

Dajte realno izračunat koliko približno daste denarja za nakup/montažo bojlerja in za 120 položnic za elektriko (se pravi za delto x po priklopu).

In potem naredite enako še za TČ.
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Če bi si dal vgradit električni boljer, bi verjetno hitreje pritekla vroča voda kot pa pri pretočni peči. To bi bila ena izmed prednosti. Pa v poletnih mesecih (ko ne rabiš ogrevat radiatorjev) me zanima, koliko plina bi približno porabil samo za segrevanje vode (za tuširanje, umivanje posode in podobno)? Elektrike naj bi porabil nekje 10-15 eur (po izračunih prejšnjih prispevkov).

Električni boljer ni velika investicija in vem, da ni dolgotrajna rešitev, ampak nekako iščem poceni rešitev za nekje dve leti.

Če je lokacija bojlerja enaka kot je zdaj pretočna plinska peč, potem približno isto časa (ajd, pri plinu je cca. 4s zamika).
Koliko plina za TV? Odvisno koliko oseb, ampak recimo za 4 osebe cca. 15 -20 eur /mes (ker je UNP).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Jaz sem se nekako naučil, da delati nekaj na 10 let v današnjem svetu ni ravno ekonomično, časi so tako negotovi, da ne vemo kaj bo jutri.


Saj ravno zato je teba delati za 30 let naprej....z vidika da danes investiraš v stvar, ki ti bo na dolgi rok predstavljala najmanjše tekoče stroške..in ker govorimo o porabi energije, ne rabiš biti jasnoviden, da ugotoviš da se energija draži in se bo dražila...torej je na mestu razmislek o nabavi sistema, ki bo rabim čim manj.

Je pa problem, kot vedno in povsod, ker jevse povezano s financami. a osebno se raje na začetku bolj stegnem pa imaš potem na daljše obdobje minimalne obratovalne stroške.

A ker se razmišlja iz danes na jutri, prihajamo do dilem kaj naj se kupi...ko bi vsakemu moglo biti jasno da bejži stran od el. grelecev in peči na olje.

(vsakemu svoje)

Za 30 let je edino kar lahko rečemo, da bo delno profitabilno, če si nekdo kupi gozd in peč na drva. Vse drugo je tako nejasno, da ne bi stavil na nobeno tehnologijo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.335
5.851
113
pri taščici
Hvala enako. Cakam reakcijo zagovornikom tc takrat ko bo elektrika 2* drazja, hkrati pa so lastniki gozda.
olje ima ze napovedano ceno enako nafti. zdaj je samo vprasanje ali bo nafta ceneje ali olje drazje