Toplotna črpalka ali bojler - za ogrevanje sanitarne vode ?

tin01

Pripravnik
31. okt 2007
413
17
18
Torej. Doma imam toplotno črpalko samo za sanitarno vodo - za ogrevanje je plin.
Pri servisu plinske peči je serviser še omenil, da bo toplotna kmalu zrela
za menjavo. Zanima me - kupiti novo toplotno ali zamenjati s klasičnim
bojlerjem ? Razlika v ceni kar velika, kako pa je s porabo elektrike ?
Se razlika pokrije v par letih ? Mnenja dobrodošla.

Tin
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.553
-249
83
Toplotna z montazo si hitro na 2000€. Bojler je pa ene 7x cenejsi. Ce res niste extremni porabniki se pomoje ne splaca.
Koliko je pa stara sedanja toplotna?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Kako pa ve, da bo odpovedala? Če je bolj odprtega sistema tip, bi jaz samo enega klimaša dobil, da bi opravil servis plina. Drugače imam pa jaz v funkciji pol cenejši tip TČ za SV, tale model: Gorenje split 300. Če ti nekdo za montažo tega ali drugega tipa TČ za SV želi odnesti več kot 100€, samo naslednji.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Ko boš opazil za slabe greje vodo daš nafilat plin in to je to. Tale serviser je zgleda malo vedeževalca (servisira plin in obvlada TČ.jevke)..

In če že crkne in popravilo ni več smotrno se bo verjetno zamenjalo izključno TČ, bojler pa bo ostal isti, torej ne bo ranga 2 jurja.

Porabo enega in drugega se da cca izračunat...in pogledaš kdaj se ti investicija povrne (seveda ob zdajšnjih cenah el. energije..ta del je trenutno sila sporen). a na dolgi rok, kdor je investiral v zmanjšanje porabe energije še noben ni bil razočaran.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Sonny_Chiba

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
No mene tole še čaka spomlad. Tri opcije imam. Prva : 300 l TČ za sanitarno vodo s toplotnim izmenjevalcem za zimo.
Druga: 500l grelnik vode z dvema izmenjevalcema, eden gre na kotel na drva drugi v kolektorje.
Tretja 300l grelnik vode z enim izmenjevalcem in grelcem priklopljenim na fotovoltaiko.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Ce te poleti moti vrocina in vlaga v hiši, potem STC. Razmisli o lokaciji ce lahko kaj izbiras. Ker berem da vas je veliko v hisi.
Da ne bos kupil bojlerja potem pa se klimo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Fotovoltaiko bos imel netmetering ali samo za grelec?
Pri 7 mi disi STC.
Ali pa mogoce 2-3 kolektorji.
Jaz jih imam 6 in jih poleti pokrivam, bremzam s seltronom, pa imam se v kurilnici 30+C