Ogrevanje sanitarne vode

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
Nekdo je spraševal o padcu temperature segrete vode v TČ: nam je v 18-ih urah ob izklopljeni črpalki padla iz 53 stopinj na 23, s tem, da so se vmes trije tuširali, prali roke ipd.
Glede porabe med običajnim bojlerjem in TČ lahko povem, da je mesečna poraba ob uporabi TČ konstantna, se pravi ista kot je bila pozimi, ko se je topla voda segrevala v bojlerju preko peči na kurilca. Prejšnja leta je bila poraba štroma poleti zaradi segrevanja vode (80l) v bojlerju višja. Ob menjavi distributerja smo tako na račun uporabe TČ in menjave dobavitelja (prej elektro MB zdaj Gen-i) privarčevali okoli 12 EUR mesečno. To velja za zadnje 4 mesece, v zimskem času računam pa še na prihranek pri kurjavi.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.473
6.573
113
Hm..kako hitro pa TČ lahko segreje/segreva vodo? Recimo takšna z 80l. Torej če bi recimo bila velika poraba vroče vode...recimo kopanje, kjer bi se verjetno porabila vsa vroča voda. Kako hitro potem TČ uspe naza segreti vodo do želene temp?

Oz podvprašanje...če se gre za enako količino vode, kaj prej segreje vodo; štrom, peč (posredno) ali TČ ?
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Koliko štroma pa porabi TČ ?
Kot sem zapisal zgoraj. TČ porabi tam 1/4 elektrike, kot bi jo porabil električni bojler. Bojler ima npr. 2000 W toplotne in 2000 W eklektične moči, toplotna črpalka pa ima 2000W toplotne in 500 W električno moči. Če z električnim grelcem segreješ vodo v 1 uri jo boš tudi s toplotno črpalka v istem času.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.314
-8.448
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Koliko štroma pa porabi TČ ?
Kot sem zapisal zgoraj. TČ porabi tam 1/4 elektrike, kot bi jo porabil električni bojler. Bojler ima npr. 2000 W toplotne in 2000 W eklektične moči, toplotna črpalka pa ima 2000W toplotne in 500 W električno moči. Če z električnim grelcem segreješ vodo v 1 uri jo boš tudi s toplotno črpalka v istem času.
Samo ti govoriš o idealnem primeru, ki ga nikoli ne dosežeš
tongue-1.gif
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Telex, žal preveč površno bereš, jaz pa nimam časa, da bi ti dopovedoval, odpravljam pa se tudi na morje. Upam da si bral kalkulacije za uporabnika @sad-a, katere je celo sam potrdil kot ptavilne Nekdo je tudi potrdil, da je privarčeval 12 EUR s toplotno črpalko + prehod na GEN-I. Že samo s prehodom na GEN-I bi nekaj privarčeval, žal ne vem koliko, se pravi da mu toplotna privarčuje manj kot 12 EUR. Priznam pa, da sem površno bral. Energetsko svetovanje poznam, njihove ocene so pa res pretirane, recimo o nujnosti 300 l bojlerja za 5 člansko družino.

Določena toplotna ti res porabi samo 1/4 štroma, ampak v zelo ideliziranih razmerah, glej grafe odvisnosti grelnega števila od zunanje temperature in trenutne temperature vode. tista 1/4 nikakor ni povprečje, če ogrevaš boljer od 20 na 60 stopinj, kot pravi tudi @jest5. Časovno je pa res isto s*****.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.473
6.573
113
Hm...tale vaša debata mi da misliti...in moj primer s povratnim vodom....

Če je recimo atrijska hiša, potem se povratnega ne rabi, ker so cevi relativno kratke. Če pa je večnadstropna bajta, pa je že fino imeti povratni vod, drugače čakaš "par minut" na vodo, pa še voda se brezveze troši.

Torej za male baje, kratke cevi, je štrom idealno, za daljše cevi pa TČ? Ali sem kaj spregledal?
smile-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Kot sem ti zapisal, sam si gospodar svoje denarnice. Če želiš, da ti ostane tanka in suha nikar ne spremeni mnenja.

PS- 300 litrski bojler je pa zaradi tega, da ga lahko segrevaš le tam do 50°C in le v nočni tarifi ali celo s sončnimi kolektorji.
PSPS- če bi jaz imel 20°C vodo na pipi sploh ne bi rabil bojlerja, saj se tudi sedaj ne tuširam s kaj bolj toplo vodo. Mi pa voda iz pipe na hitro prav prijetno ohladi pivo.

Pa fajn se mej na dopustu
cheer.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Hm...tale vaša debata mi da misliti...in moj primer s povratnim vodom....

Če je recimo atrijska hiša, potem se povratnega ne rabi, ker so cevi relativno kratke. Če pa je večnadstropna bajta, pa je že fino imeti povratni vod, drugače čakaš "par minut" na vodo, pa še voda se brezveze troši.

Torej za male baje, kratke cevi, je štrom idealno, za daljše cevi pa TČ? Ali sem kaj spregledal?
smile-1.gif
Povratni vod potrebuješ, da imaš pri porabnikih takoj toplo vodo. Ker pa po povratnem vodu kroži voda tudi ob zaprtih pipah je pa logično, da imaš povečane izgube. Povratni vodi so smiselni za hotele, bolnišnice, šole... pač tam kjer veliko ljudi pogostokrat odpira vodo in so izgube zaradi kroženja vode nižje kot izgube zaradi spuščene hladne vode v odtok.
V enodružinskih hišah se sistem povratnega voda večkrat kombinira s stikalno uro, kateri ga odpre npr med 6 in 7 uro zjutraj, ko vstajamo za službo in otroci za šolo. Pa mogoče zvečer, ko se umivamo pred spanjem... Pač stvar navad družine, lastnega komforja in seveda debeline denarnice.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.473
6.573
113
Hah, potem pa mi res ni jasno zakaj je pri nas povratni čas. Zgleda se je v 90. letih zidalo bolj na "luxus", ker je bilo vse tako poceni, pa so šeto vgradili? Potem je še ta povratni vod velik krivec, da se pozimi skuri veliko več olja, če se vedno segreva vodo.

Jao, počutim se, kot da bi odkril toplo vodo s tem povratnim vodom, ko sem ga zaprl, je poraba sunkovito padla
smile-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Da me ne boste prehitro napadli, da pojma nimam kaj govorim, naj povem, da sem na univerzitetnem študiju elektrotehnike oba izpita iz fizike opravil z oceno 8.
Sem malo prelistal forum, pa mi je po tej izjavi vse bolj jasno.
 

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
Ne bi vedel za 80 l , vendar 300 l, kot jo imam sam, segreje iz 23 st. na nastavljenih 54 v cca 8 urah in to v hibridnem načinu, s tem, da je topla voda na voljo takoj, ker je za takojšnjo uporabo namenjena zgornja polovica rezervoarja, torej okoli 150 l. V teh 8 urah seveda ne laufa non stop. Govorim za hibridni način. Če preklopiš na grelec, se seveda segreje voda do željene teperature prej, ob višji porabi seveda.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.095
805
113
Toplotna črpalka z dodatnim električnim grelcem je nateg. Tako kot je nateg kupcev z navajanjem idealnih pogojev za amortizacijo toplotne črpalke proti običajnemu bojlerju.

Sem zagovornik toplotne črpalke z zdravo pametjo. Toplotna črpalka o kakršnih je govora, da max 55°C.

Ponavadi inštalaterji 4-članske družine "napnejo" z montažo toplotne črpalke in 300l - 400l bojlerjem, kot da kdo potrebuje tolikšno količino tople sanitarne vode. Tak, ki želi biti energetsko varčen že ne.

Alternativa bi bila navadni 80l pretočni električni bojler, ki bi na "eco" mode najbrž porabil manj el. energije ob isti uporabi sanitarne vode zgoraj omenjene 4-članske družine.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Si že kdaj bil v hiši, kjer imajo pretočni grelnik vode? Sam sem preživel mesec dni v takšnem stanovanju in to v daljni Braziliji, pa še pretočni bojler je bil plinski. Ko sem odprl pipo, da bi si umil roke je trajalo nekaj 10 sekund, da je pritekla topla voda, katera je bila vedno bolj vroča. Zato sem več časa porabil za regulacijo toplote vode s pipo, kot pa za umivanje rok. Kasneje sem raje roke umival kar s hladno vodo.
Da o situacijah pod tušem (vroče mrzlo) niti ne zgublajm besed
uf-1.gif


PS- in kolikšna naj bo moč grelnika, da se lahko stuširaš s 40°C vodo in bo curek imel obliko tuša in ne kapa?

PSPS- toplotna črpalka za sanitarno vodo nima pregrajenega grelca! Ima pa ga tista namenjena za ogrevanje prostorov. Če maš nizko energetsko hišo je neprimerno ceneje teden ali dva na sezono (ob ekstremnem minusu) ogrevati vodo s tem električnim grelcem, kot pa imeti nameščeno dodatno oljno peč ali peč na pelete.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.095
805
113
Kje v Braziliji rabiš vročo vodo?
grin1.gif
Joke.

Ravno zato sem dal primerjavo z električnim in ne s plinskim bojlerjem pa še slednji ima regulacijo, saj lahko štelaš po domače povedano madonca. So že imel naštiman, da rabijo krop.

El. bojlerjem se je delala krivica, ponavljanje je postalo resnična laž, na odpadih je mnogo dobrih bojlerjev, v hišah so obupno drage peči na kurilno olje, medtem se je pa še varčnost bojlerjev mnogo izboljšala (npr. včasih pretočnih niso poznali, itd.).

Opri se raje na trditev, da 4-članska družina ali ne potrebuje več kot 80l tople sanitarne vode (varčna) ali pa potrebuje cenejši dražji ogrevalni način (toplotna, kolektorji) za 500l bojler.

Ob možnosti, da v celi hiši ni niti ene banje
bonk.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Toplotna črpalka z dodatnim električnim grelcem je nateg. Tako kot je nateg kupcev z navajanjem idealnih pogojev za amortizacijo toplotne črpalke proti običajnemu bojlerju.

Sem zagovornik toplotne črpalke z zdravo pametjo. Toplotna črpalka o kakršnih je govora, da max 55°C.

Ponavadi inštalaterji 4-članske družine "napnejo" z montažo toplotne črpalke in 300l - 400l bojlerjem, kot da kdo potrebuje tolikšno količino tople sanitarne vode. Tak, ki želi biti energetsko varčen že ne.

Alternativa bi bila navadni 80l pretočni električni bojler, ki bi na "eco" mode najbrž porabil manj el. energije ob isti uporabi sanitarne vode zgoraj omenjene 4-članske družine.

da se malo vključim v temo ki smo jo premlevali že nekajkrat
tongue-1.gif

to kar si napisal ne drži in ti lahko praviš za "nateg " monterjev in energetikov kolko češ
vzami v roke literaturo ki je povezana z energetiko SAN. voda in ogrevanje se malo poglobi v študij pa boš spremenil mnenje.

TČ za ogrevanje vode ima COP 3,4 novejše 4,3 pa si malo izračunauj
sprasujem se.gif


pozdrav.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.095
805
113
Ne ugovarjam montažam toplotnih črpalk. Imamo jo. Ni pa energetsko varčno montiranje takšnih sistemov. To trdim na primeru...

Se pozanimaš za nakup kolektorjev samo za sanitarno vodo. In ti prisveti majster in reče, dajmo tri gor in 400 ali 500l bojler, da bo prav delalo
bonk.gif


Nihče pa prej ne poštudira dejanskega odjema tople sanitarne vode...

Je že res, da je ceneje spravit 400l gor s toplotno ali s kolektorji, vendar če ni določenega odjema tople vode ni smiselno, ni tašnu varčno.
grin1.gif
Investicija, amortizacija, uporaba. Je pa ekološko, če ti rabiš 200l + tople vode na dan.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Ne ugovarjam montažam toplotnih črpalk. Imamo jo. Ni pa energetsko varčno montiranje takšnih sistemov. To trdim na primeru...

Se pozanimaš za nakup kolektorjev samo za sanitarno vodo. In ti prisveti majster in reče, dajmo tri gor in 400 ali 500l bojler, da bo prav delalo
bonk.gif


Nihče pa prej ne poštudira dejanskega odjema tople sanitarne vode...

Je že res, da je ceneje spravit 400l gor s toplotno ali s kolektorji, vendar če ni določenega odjema tople vode ni smiselno, ni tašnu varčno.
grin1.gif
Investicija, amortizacija, uporaba. Je pa ekološko, če ti rabiš 200l + tople vode na dan.

ok !

da razjasniva stvar
stupid-1.gif


ko govoriva o TČ za ogrevanje san vode za 4 osebe 300l polna kapa v izračunih magistrov energetikov ; doma smo štirje TČ 300l zadostuje naše potrebe.

ko govorimo o kolektorjih je pa stvar taka za štiri osebe 300l zadostuje samo je pa štos v tem da se zgodi da ni sonca tri ali več dni
grin1.gif
,zato eni monterji ponujajo 400-500l bojljerje kae je za mene nesmisel ,je pa še nekaj eni se bojijo pregrevanja kolektorjev ,samo je že tehnika tako daleč da ni bojazni.

kaj se pa nasploh tiče TČ za san.vodo pa jih priporočam vsakemu ki me vpraša za nasvet
grin1.gif


pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik tomi pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
ksz...

končno smo vgradili el. grelec, direktno v peč, da greje sanitarno vodo, gorilnik (na olje) pa je izklopljen....
Brez zamere, a to je absolutna neumnost
uf-1.gif

Segrevaš celotno maso peči in vso vodo v njej, da ta voda nato preko izmenjevalca segreva vodo v boljlerju?! Vso energijo, katero vložiš zvečer v segrevanje peči in vode v njej se zjutraj izgubi. Sedaj pa si izračunaj, koliko l vode in koliko kg železja segrevaš, pa nimaš nobene koristi?
stupid-1.gif

Daj vsaj grelec direktno v bojler ali pa si kupi poseben bojler- še bolje pa toplotno črpalko. Denarnica ti bo neizmerno hvaležna.
17758-icon_confused.gif

http://www.mimovrste.com/artikel/4120000714/toplotna-crpalka-gorenje-tc80e

kolko je subvencije na kaj takega?

subvencija največ 250 E oz 25 % vrednosti invensticije je pa vredu stvar če si pameten si hladiš proster zraven samo malo več cevi napelješ sa pravi zajem zraka iz najbolj toplega prostora oz.od zunaj izpuh (mrzel zrak ) pa napelješ v kak drug prostor da ima poleti hladno
aplauz.gif


pozdrav.gif