Ogrevanje sanitarne vode

markoP79

Zelenc'
30. maj 2012
9
0
1
K sreči imamo gozd in peč na drva....najbolj sigurno in verjetno tudi najceneje, je pa res da je kar nekaj dela.
 

heeroy

Zelenc'
28. jan 2016
5
0
1
Pozdravljeni!
Tema je zamrla,že 4 leta nihče nič ni pisal,upam da jo spet obudim
Moj problem je sledeč Lani sem podrl kurilnico na kurilno olje Z njo se nismo ogrevali že nekaj let ker je bilo predrago Nabavil sem klimo in se z njo zelo lagodno in ekonomično ogrevamo V tej kurilnici ki je v kleti,stoji 80L kombinirani bojler,star približno 4 leta Klet je od stanovanja oddaljena približno 15m inštalacije Kr traja da topla voda priteče do pipe Smo tričlanska družina,ne potratna,vendar zna zmanjkat tople vode Najhuje mi je da zmanjka ravno ko jo res rabiš Naj povem da je bojler priključen na stikalno uro,ogreva se le v NT in je pribit do fula Zjutraj je torej poln tople vode,zvečer jo včasih zmanjka,odvisno od potreb Kolikor spremljam,poraba je tam nekje okoli 6 kWh na dan Računica se izide,ni drago,vendar se ne bi če bi dogreval tudi v času višje tarife
No zdaj k bistvu Razmišljam že nekaj časa o tem ali bi v ta prostor postavil TČ za ogrevanje sanitarne vode Že nekaj dni merim temperaturo v tem prostoru Torej tam kjer je zdaj bojler,stoji termometer in mi pri trenutni zunanji tmperaturi 4 stopinje,kaže 8,4 stopinje v prostoru Že zaradi izkoristka se mi zdi da je kar malo nizka Škoda da nisem meril ko so bile zunaj krepko v minusu Mislim da bi šlo kar dosti pod sedem stopinj Imam še en problem Voden zrak Kaj naj naredim s hladnim zrakom Nimam ga kam speljat Imam opcijo da ga speljem v dimnik,vendar se mi zdi da ni ravno najbolj pametno zaradi vleka Ohlajen dimnik slabo vleče,je pa dejaven,sosedje ga uporabljajo,ali pa se motim,ker do prvega ki se greje nanj je kar nekaj metrov Če kupim klasično TČ mi bo še bolj ohladil prostor in potem bom namesto toplotne črpalke imel navaden bojer ker bi ga greli el.grelci Vem nekdo bo rekel,kupi 120L bojer,kje sem pol z računico Ne vem,ta je dokaj nov,dobro izoliran,škoda mi ga je menjat,pa še stroški se bodo kar dosti povečali Tudi na to sem že razmišljal,sam mi misli stalno letijo proti nabavi TČ Gledal sem da ima Termotehnika tudi tiste ki delajo na nižjih temperaturah,je pa zato dražja,COP=3,8 zatrjujejo Aja,še hrup me zanima Koliko ga je,za klet v bloku,je prehrupna ali je kar znosno No tudi gorilec ki sem ga imel na kotlu za centralno ni bil ravno tih,se ga je kar slišalo,pa nikogar ni motilo Upam da črpalka ni glasnejša od gorilcev
No kar nekaj vprašanj,upam da se oglasi nekdo z idejo,mnenjem,nasvetom
Hvala vsem
 
Citat:
Uporabnik heeroy pravi:
Pozdravljeni!
Tema je zamrla,že 4 leta nihče nič ni pisal,upam da jo spet obudim
Moj problem je sledeč Lani sem podrl kurilnico na kurilno olje Z njo se nismo ogrevali že nekaj let ker je bilo predrago Nabavil sem klimo in se z njo zelo lagodno in ekonomično ogrevamo V tej kurilnici ki je v kleti,stoji 80L kombinirani bojler,star približno 4 leta Klet je od stanovanja oddaljena približno 15m inštalacije Kr traja da topla voda priteče do pipe Smo tričlanska družina,ne potratna,vendar zna zmanjkat tople vode Najhuje mi je da zmanjka ravno ko jo res rabiš Naj povem da je bojler priključen na stikalno uro,ogreva se le v NT in je pribit do fula Zjutraj je torej poln tople vode,zvečer jo včasih zmanjka,odvisno od potreb Kolikor spremljam,poraba je tam nekje okoli 6 kWh na dan Računica se izide,ni drago,vendar se ne bi če bi dogreval tudi v času višje tarife
No zdaj k bistvu Razmišljam že nekaj časa o tem ali bi v ta prostor postavil TČ za ogrevanje sanitarne vode Že nekaj dni merim temperaturo v tem prostoru Torej tam kjer je zdaj bojler,stoji termometer in mi pri trenutni zunanji tmperaturi 4 stopinje,kaže 8,4 stopinje v prostoru Že zaradi izkoristka se mi zdi da je kar malo nizka Škoda da nisem meril ko so bile zunaj krepko v minusu Mislim da bi šlo kar dosti pod sedem stopinj Imam še en problem Voden zrak Kaj naj naredim s hladnim zrakom Nimam ga kam speljat Imam opcijo da ga speljem v dimnik,vendar se mi zdi da ni ravno najbolj pametno zaradi vleka Ohlajen dimnik slabo vleče,je pa dejaven,sosedje ga uporabljajo,ali pa se motim,ker do prvega ki se greje nanj je kar nekaj metrov Če kupim klasično TČ mi bo še bolj ohladil prostor in potem bom namesto toplotne črpalke imel navaden bojer ker bi ga greli el.grelci Vem nekdo bo rekel,kupi 120L bojer,kje sem pol z računico Ne vem,ta je dokaj nov,dobro izoliran,škoda mi ga je menjat,pa še stroški se bodo kar dosti povečali Tudi na to sem že razmišljal,sam mi misli stalno letijo proti nabavi TČ Gledal sem da ima Termotehnika tudi tiste ki delajo na nižjih temperaturah,je pa zato dražja,COP=3,8 zatrjujejo Aja,še hrup me zanima Koliko ga je,za klet v bloku,je prehrupna ali je kar znosno No tudi gorilec ki sem ga imel na kotlu za centralno ni bil ravno tih,se ga je kar slišalo,pa nikogar ni motilo Upam da črpalka ni glasnejša od gorilcev
No kar nekaj vprašanj,upam da se oglasi nekdo z idejo,mnenjem,nasvetom
Hvala vsem

če ti rata TČ z zunajo enoto (zgleda kt klima). Ariston jih delča tud manjših dimenzij če ne rabš glih nekih
http://www.ariston.com/it/Scaldacqua_a_Pompa_di_Calore/NUOS_EVO_SPLIT_80_110

15 m cevi izolirej koklr se da, da bodo zgube čim njaše. če bo še vedno kriza, montirej takoj po vstopu cevi v hišo en manjši električni pretočni grelnik vode za dogrevanje in možno odpravljanje izgub.Pazi, te zadeve so ponavadi orng močne (5 in več kw, dobiš pa tud kako kuhinsjko varianto tam 3,5kw (kak siemens, sam to so starejši modeli - ne vem kako je če so še dobavljivi)) tko da daj to pokalkulirat
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Za začetek bojler prižgi na 24/7 in ga znizaj na najmanjso mozno temperaturo(toliko da bos imel dovolj vroco vodo ko bos imel pipo odprto samo na vroce, ce ti bo vode zmanjkalo, počasi dviguj temperaturo) . Me prav zanima potem poraba. Se bereva cez nekaj dni, ko bos porocal o porabi. Razlika med NT in VT je dobre tri cente. (ce bos polovico elektrike potem porabil v VT, bo to mesecno 3 evre. Se splača (pa se tople vode ti bo precej težje zmanjkalo, ker pol leta nas je 9 prezivelo ob 80l bojlerju.)?

Edit
Lahko ga ugasas potem ko gres spat (ali pa med 6 uro zjutraj) in pol ure preden se vrnes domov iz sluzbe. Ce imas prilkopljenega na nek timer. 80 l bojler ima ze kar nekaj izgube preko dneva (skoraj 2kw ce je obicajni) . Ti ga imas na hladnem, navitega do konca, je izguba lahko se bistveno vecja od deklarirane.
shocked-1.gif

Preberi spodnji link, mogoce celo sam izracunas. Daj startno T namesto 70 samo 45. Je pa nekaj napak med podatki (sumim na tiskarske) Poleg tega da so se SIT...
http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Clanki/HladnikProsenc/PT72.htm
 
Nazadnje urejeno:

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Enga mojstra dobi, da ti ta bojler prestavi iz kleti v kopalnico, tam bojler vklopi na eno bolj normalno temp 24/7, kot je Hanzi svetoval in si boš vse začasne probleme rešil.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Ob dejstvu da imaš bojler v kleti, kjer predvidevam da estetika ni pomembna...in sumim da je ta bojler star že XY let, torej ima kvečjemu 3 cm izolacije...za začetek ovij ta bojler v 10 cm steklene volne (okrog volne poveži krep selotejp, da jo drži na mestu...takega, kot uporabljajo malarji za zaščito pohištva. Obvezno mu naredi tudi kapo.
Če te bo estetsko motilo pa preko vsega povezneš staro rjuho ali kako drogo večjo tkanino.

Sporoči stanje po parih dneh.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Citat:
Uporabnik visek_izobrazbe pravi:
15 m cevi izolirej koklr se da, da bodo zgube čim njaše. če bo še vedno kriza, montirej takoj po vstopu cevi v hišo en manjši električni pretočni grelnik vode za dogrevanje in možno odpravljanje izgub.Pazi, te zadeve so ponavadi orng močne (5 in več kw, dobiš pa tud kako kuhinsjko varianto tam 3,5kw (kak siemens, sam to so starejši modeli - ne vem kako je če so še dobavljivi)) tko da daj to pokalkulirat

To pa ni dober predlog, če že koplješ v steno, da prideš do dovoda tople vode v stanovanje potem pač priklopiš še lokalno en majhen kuhinjski pretočni boljer in imaš rešeno predolgo lajtngo. Če je cev 3/4 cole, imaš na 15m, 15l vode v cevi in potem je 20+ steče, da pride topla čez.

15 metrska lajtnga bo pač vedno problem, tudi, če bo TČ na drugi strani.
 
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Citat:
Uporabnik visek_izobrazbe pravi:
15 m cevi izolirej koklr se da, da bodo zgube čim njaše. če bo še vedno kriza, montirej takoj po vstopu cevi v hišo en manjši električni pretočni grelnik vode za dogrevanje in možno odpravljanje izgub.Pazi, te zadeve so ponavadi orng močne (5 in več kw, dobiš pa tud kako kuhinsjko varianto tam 3,5kw (kak siemens, sam to so starejši modeli - ne vem kako je če so še dobavljivi)) tko da daj to pokalkulirat

To pa ni dober predlog, če že koplješ v steno, da prideš do dovoda tople vode v stanovanje potem pač priklopiš še lokalno en majhen kuhinjski pretočni boljer in imaš rešeno predolgo lajtngo. Če je cev 3/4 cole, imaš na 15m, 15l vode v cevi in potem je 20+ steče, da pride topla čez.

15 metrska lajtnga bo pač vedno problem, tudi, če bo TČ na drugi strani.

problemi bodo, samo stroški laufanj abodo nižji. drgač p atisti link ki sm g analepu maš tč recimo 100l + zuannaj enota in to komot montiraš v stanovanje, z zunanjo enoto bo pač treb anekaj kompromisov.

A nadometna napeljava vode ni mogoča? ker v tem primeru maš dost bolj easy varianto izolcaije. Drgač p akot pravi vincent, mašineraj odet v debelo izolacijo, pa kamna ga očistiti, če če ni bil čiščen, pa če želijo nadaljevat gretje vode s to zadevo
 

heeroy

Zelenc'
28. jan 2016
5
0
1
Da se končno spet oglasim Vsem hvala za odgovore Vidim vse debate se sučejo okoli bojlerja,kako in kaj spremenit Da takoj povem da je bojler dokaj nov,star je približno 4 leta Je bil kar drag ker je kombiniran,k smo ga montiral sem videl da je v njem kar konkretna izolacija tako da nekih bistvenih izgub na bojlerju ni Kar se tiče instalacije,je dobro izolirana Ko smo postavljali kurilnico smo vse cevi zelo dobro zadelali s tisto penasto izolacijo za cevi Tista TČ z zunanjo enoto ne pride v poštev Stanujem v bloku,zunanje enote ne morem postavit na fasado Na balkonu že stoji zunanja enota od klime Da bi še eno zunanjo postavil na balkon in instalacijo vlekel v klet,se mi zdi da ni izvedljivo Bi bilo predrago,pa še estetsko ne bi bilo ravno najlepše Zanima me,klasična TČ brez vodenega zraka,bi se meni to splačalo Kako je z izpihom hladnega zraka v dimnik Po moje ni najboljša opcija Pa klasična varianta TČ bi mi še bolj ohlajala prostor in bi bil izkoristek zanemarljiv Ima kdo izkušnje s hrupom,koliko je hrupna ta zadeva
Hvala vsem za odgovore in predloge
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Ce bos naredil izpih v dimnik, povej kje bos naredil "vpih". Ker rabis oboje. Ce imas slaba okna in vrata, dobis tam notri. Samo kaksno temperatura bo tistega vpiha pozimi. Poleti bi naredil brez vodenega zraka in hladil stanovanje.
Sicer pa zakaj sploh fantaziras o tc, ce imas "nov, solidno izloliran bojler".
sprasujem se.gif
 
Nazadnje urejeno:

heeroy

Zelenc'
28. jan 2016
5
0
1
Dobro vprašanje Zakaj nabaviti TČ za ogrevanje sanitarne vode Sestra je v kletu imela tako klasično 300L brez vodenega zraka,,ful dobro ji je delala Stroški ogrevanja vode so bili res zanemarljivi,vode pa v izobilju Razlika je v tem da je imela ona v kleti okno,jaz ga nimam Jaz bi zrak dobival iz skupnega prostora v kleti Imam rozeto ki je postavljena zraven vrat,sem jo moral postavit zaradi kurilnice tako da to ni problem Izpih nimam kam odvajat,razen spet v skupni prostor na drugi strani Samo to je spet drugi problem,kaj bodo rekli sosedje :-(
 
Citat:
Uporabnik heeroy pravi:
Dobro vprašanje Zakaj nabaviti TČ za ogrevanje sanitarne vode Sestra je v kletu imela tako klasično 300L brez vodenega zraka,,ful dobro ji je delala Stroški ogrevanja vode so bili res zanemarljivi,vode pa v izobilju Razlika je v tem da je imela ona v kleti okno,jaz ga nimam Jaz bi zrak dobival iz skupnega prostora v kleti Imam rozeto ki je postavljena zraven vrat,sem jo moral postavit zaradi kurilnice tako da to ni problem Izpih nimam kam odvajat,razen spet v skupni prostor na drugi strani Samo to je spet drugi problem,kaj bodo rekli sosedje :-(

ne moreš kake luknje v zid narest, pa en zračnik gor namontirat al pa ona okna ki so namenjena prezračevanju? potem pa odvoddno cev skoz pa je
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.094
164
63
kakšne so kaj razlike med toplotnimi črpalkami za sanitarno vodo?
na kaj je potrebno paziti pri nakupu?
 
Citat:
Uporabnik KStoner pravi:
kakšne so kaj razlike med toplotnimi črpalkami za sanitarno vodo?
na kaj je potrebno paziti pri nakupu?

volumni zalogovnikov (od 80,100 pa dp 300l)
ene imajo zunanjo enoto (kot klima), ene pa tega nimajo in je vse v enem kosu (voden zrak)
temperaturna območja (do katere temperature še delajo)
možnosti dogrevanja (elektični grelcec kak drug vir)
COP (mislim da je to strokovno grelno število...višje kt je, bolj je stvar učinkovita)

http://www.gorenje.si/izdelki/...tc120znt/403753 ta ima voden zrak
http://www.ariston.com/it/Scaldacqua_a_Pompa_di_Calore/NUOS_EVO_SPLIT_80_110 primer male (80 -110 l)TČ za sanitarno vodo z zunanjo enoto
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Bi bilo za dve kopalnice pametno vzeti VELIS VLS 100 PLUS , ali raje kaj drugega? 2x je tuš pa 2x kuhinja.
Naj bi imel dva grelca in posledično sproti dogreval vodo...nevem kako se to obnese v praksi.

Plan je bojler dati v klet, potem pa razvejati cevi v 1 in 2 nadstropje.
Ali je kakšna druga opcija bolj smortna?

Objekt je hiša, podkletena, prostora je dovolj spodaj, ogrevanje je na olje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Zaradi krajsih razdalj tople vode daj bojler v oritlicje ali nadstropje. (cimblizje pipam). Da nr bos potrm se za cirkulacijo spraseval.
 
Citat:
Uporabnik lost1 pravi:
Bi bilo za dve kopalnice pametno vzeti VELIS VLS 100 PLUS , ali raje kaj drugega? 2x je tuš pa 2x kuhinja.
Naj bi imel dva grelca in posledično sproti dogreval vodo...nevem kako se to obnese v praksi.

Plan je bojler dati v klet, potem pa razvejati cevi v 1 in 2 nadstropje.
Ali je kakšna druga opcija bolj smortna?

Objekt je hiša, podkletena, prostora je dovolj spodaj, ogrevanje je na olje.

jaz bi šel tkole. V kleti bi imel zalogovnik, gretje preko TČ (daš tak ki greje tudi pri - xx C) in potem napelješ cevi v prvi in drugi štuk. Takoj ko pride v v štuk bi monitral en pretočni grenik vode (za po potrebi dogrevanje vode iz TČ). Tako maš minimalno porabo el energije, oz. je le ta namenena kompenziranju izgub v sistemu oz potrebnemu dogrevanju do željene temp. Težave znajo biti edino zaradi priključnih moči teh pretočnih grelcev/bojlerjev. Oz bojler montiraš najbližje prvemu odjemnemu mestu, tako da da še zmanjšaš izgube
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Bojler bi bil montiran na isto steno kot so pipe v zgornjih nadstropjih.

Da bi bil bojler v nadstopju bi se raje izognil, opcija da bi ga dal na neizolirano podstrešje, vendar nevem če je to pametno ker je pozimi kar hladno.

Ideja je v se namontira v klet.

Kako deluje TČ in zalogovniki,pa iskreno mi ni niti malo poznano.
 
Citat:
Uporabnik lost1 pravi:
Bojler bi bil montiran na isto steno kot so pipe v zgornjih nadstropjih.

ti zalogovniki oz bojlerji če majo dodan grelc majo 200 + l volumna...se pravi čez 200 kil robe. kaj če maš TČ z vodenim zrakom (ko je vse v enem kosu)? tle bo majčkn krize

Da bi bil bojler v nadstopju bi se raje izognil, opcija da bi ga dal na neizolirano podstrešje, vendar nevem če je to pametno ker je pozimi kar hladno.

kolk hladno? kaj pa če zalogovnik dodatno izoliraš (recimo temu oblečeš) v kak izolacijski material, isto cevi? Oz del prostora, kjer je to prisotno, malo z gibs platami in satovjem pregradiš in oblečeš z izolacijo?

Ideja je v se namontira v klet.

Kako deluje TČ in zalogovniki,pa iskreno mi ni niti malo poznano. TČ črpak iz zraka toploto. Zrak odda toploto mediju (to so tisti plini ki so navedeni kot delovno sredstvo) in ta plin se vodi v zalogovnik po zanj namenjeni cevi (tj toplottni izmenjevalec). Plin (se)greje cev - toplotni izmenjevalec, cev greje vodo v zalogovniku. Zalogovniki (vsaj nekateri) imajo opcijo dodatnega vira toplote od kolektorjev do električnega grelca (najmanj efektivno). TČ imajo tudi antilegionelni program, ker so ponavadi temp vode v zalogovniku dokaj nizke in okt tak eidelane za legionelo. 1 oz 2 x letno zaženeš ta program (segrejš vodo na 65 C) in to je to


pa če se le da kupi tako ki ima zunanjo enoto