Ogrevanje sanitarne vode

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Po eni strani imaš prav. Kurilnica ni treba, da je ogrevana, in je tista toplota, ki je v njej, samo izgubna toplota, ki uhaja iz peči. Torej, poloviš nazaj izgubljeno toploto..
smile-1.gif


Vsaj pri nas pa je tako, da je kurilnica del hiše in če je hladna, se bolj ohlajajo tudi vsi bivalni prostori, saj je vmes zid, torej, namesto da bi skozi zid potovala toplota proti ogrevanim prostorom, sedaj toplotna črpalka skozi zid jemlje toploto ogrevanim prostorom. In če slučajno ohladi prostor na 10 stopinj, ima poleg jemanja toplote prostorom, še precej manjše grelno število, se pravi, porabi veliko več elektrike. Ne več tretjino, morda že kar 2/3. Sem pozabil, kako že imajo toplotne črpalke karakteristiko grelnega števila glede na temperaturi okolice.


No, tukaj je dilema, morda sem se motil... Bi prav prišla še kaka študija od koga glede tega...
smile-1.gif



LP
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
tistih 20 oz.13 stopinj ni bil očitek, kot je nekdo napisal. Predpostavko si sam dal da se porabi tolko oz. segreje toliko vode. (potem bi moral napisati, segreješ 100L porabiš cca 80L) ostala toplota ostane v bojlerju za naslednji dan. Oziroma, da se voda iz začetne tempetarure segreva za 40 stopinj, kr je tudi 53 stopinj dovolj!! Ampak dovolj o tem.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik mimika pravi:
Meni se ne zdi brezveze ogrevati vodo pozimi s TČ. Pač jemlje toploto iz zraka kurilnice - in namesto da imaš brezveze (no razen če to izkoristiš in sušiš cote ali imaš kak fitnes notri
smile-1.gif
) 25 stopinj v kurilnici, jih imaš samo kakih 15. Tudi če bi imela peč na kurilca 100% izkoristek pri ogrevanju vode pozimi, je to še vedno 11 centov/kwh s tem da rabiš še energijo za obtočno črpalko... 1 kwh elektrike v NT je 8 centov!
prav imaš. Vendar pogojno. Če so izgube peči takšne, da se lahko ena kurilnica segreje na 25 stopinj pozimi, je vsekakor smiselno imeti vklučeno TČ. Takšne izgube so verjetno, če kuriš na drva v kakšni starejši peči. Neizolirani..itd. To toploto pač preusmiriš v toploto vode. Spet je odvisno kolko se kuri. Če cel dan je drugače, kot pa če se samo zvečer (predpostavka) Kolko se prostor potem sam od sebe ohlaja ko ne kuriš itd. Sam sem mnenja, da ko enkrat temperatura konstantno pade pod 15 stopinj v kurilnici ni več smiselno imeti vključene TČ. Ta podatek naj napiše Jurga, ki se ukvarja z montiranjem bojlerjev, TČ, peči itd!!!
grims-1.gif

Vsekakor je pa TČ mišljena, da pobira toploto zraka iz okolja, ne pa iz prostora, ki je ogrevan. In TČ meni v praksi ni nikoli še ohladila prostora na 10stopinj, če je bil pred tem 25stopinja temperature iz okolja. No kurilnica ni prav mala...drugo je, če je kurilnica 2x2. Pozimi se prostor hladi že zaradi zunanje temperature potem pa še TČ in se lahko zgodi da hitro prideš na 10.Odvisno je tudi, kje imaš kurilnico. Če je v kleti...pod zemljo je drugače, kakor pa zraven bivalnih prostorov v pritličju. Vse to vpliva na izkoristek. In ker večino tukaj gleda iz lastnega primera, bo težko da pridemo do zaključka, kateri ima bolj prav. Še nekaj.... verjetno vas kar nekaj hladi s klimami. TČ deluje kot klima..... samo da energijo oz. toploto preusmeri v toploto vode, sama klima pa v ozračje.. Pa lahko spet računate....
lep večer
 
Nazadnje urejeno:

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Ne vem, če bomo to računali...
smile-1.gif
Ker ponavadi toplotna ni postavljena tam, kjer želimo klimo. Če pa je, je pa problem glasnost ventilatorja.


Sem pa nekaj izbrskal, to sicer ne vem, koliko je točno, ampak iz enega litra kurilnega olja dobimo 10,08 kWh.
Ob trenutni ceni kurilnega olja to pomeni: 1,042 eur = 10,08 kWh, če je 100 % izkoristek. Z drugimi besedami, 0,10337 EUR/kWh, kar pa je že skoraj cena kWh višje tarife pri GEN-I. Elektro ima sicer še vedno višjo ceno, vendar se mi zdi, da so izgube pri kurilnem olju vseeno večje kot pri ogrevanju na elektriko.

Vsaj trenutno je ceneje v nižji tarifi z elektriko, višja tarifa pa nekaj istega. Ampak kot se cene ukurilnega dražijo, mislim da bo vsak čas že jasno dražje.

Če slučajno kurite na polena, potem pa je to ceneje kot na elektriko. Sploh če imate lastna drva.


LP
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.569
9.253
113
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
@sad, če te 4-5 dni v mesecu ni doma, a takrat ugasneš bojler za tiste dni? Da vidimo izračun za tvoj primer. Glede nastavitve bojlerja res ne vem, katerega imaš, ampak če ima oznako E, potem je tisto 57 stopinj.
Odvisno. Če gremo za par dni skupaj ja, če pa nas ni samo čez dan pa običajno pustim delat.
Bojler je pa Ariston neki Titanium ne vem kaj, vendar ga sploh ne najdem na netu, hehe...
Citat:
@patriot, @sad in @Hanzi, naj me koklja brcne, vsi 5000 sporočil in več, eden celo nad 11.000. Le kako vam rata...
Bullshit je treba okrog trosit, pa gre...
evil.gif
.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.479
5.943
113
pri taščici
Ksz
Da te ne bopetelin brcnil. Sporocila so v vecini precej krajsa kot tvoji izracuni, poleg tega sem vsaj v preteklosti imel cas za forume.
Sicer pa ce kdo rabi 100l bojler se v embalazi naj sporoci! Sam sem dal 50l. Se bo se na vodi sparalo (z mrzlo se ne bodo dolgo tusiral) ker voda je drag ko pes na obali.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Sedaj pa k podatkom: v zadnjih treh letih smo povprečno porabili 4,5 kubika vode mesečno,
[

Ko sem jaz podobno napisal zase v čveku je eden moderator napisal, da je to zaradi bližine ciganov.
evil.gif


Citat:
Uporabnik sad pravi:
Še glede dolžine cevi: tukaj so izgube definitivno velike: pa ne samo izgube toplote, temveč tudi vode. Namreč do kuhinje imam cca. 7 metrov cevi in gre kar nekaj vode, da pride topla voda. Potem pa se še energija izgubi, ko zapreš vodo. Tako da, še razmišljam ali bi pod lijak ruknil mali električni bojlerček, vendar trenutno nimam časa se s tem ubadat. Morda enkrat v prihodnosti, čeprav me kar žre tista voda, katera gre v nič, zraven pa še energija za sergrevanje...

[

Jaz imam od kotlovnice do kuhinjske pipe +15 metrov, tako da sploh nisem razmišljal, da ne bi dal bojlerja po pult.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Sem pa nekaj izbrskal, to sicer ne vem, koliko je točno, ampak iz enega litra kurilnega olja dobimo 10,08 kWh.
Ob trenutni ceni kurilnega olja to pomeni: 1,042 eur = 10,08 kWh, če je 100 % izkoristek. Z drugimi besedami, 0,10337 EUR/kWh, kar pa je že skoraj cena kWh višje tarife pri GEN-I. Elektro ima sicer še vedno višjo ceno, vendar se mi zdi, da so izgube pri kurilnem olju vseeno večje kot pri ogrevanju na elektriko.

Imam jaz pametnega soseda, ki pokuri čez nekurilno sezono 500 litrov kurilca za sanitarno vodo. Ko sem mu rekel, da bi lahko za ta denar kupil el. bojler in se še par let "zastonj" grel, me je samo čukasto gledal.
bonk.gif
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
ja.. sej... stara peč... slab izkoristek, slaba izolacija bojlerja.... kolko oseb?... velik porabljene tople vode....
Pa da ne boš mislil, da je edini! (tak pameten in da tolk pokuri)
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
dobri....
no, kolk je od tega tople vode.
Zdej ga pa še opomni, da mu v kotljiček curi. pa pipe
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Glede ogrevanja tudi jaz fotru ne morem dopovedat, da je bi bilo potrebno z elektriko skozi poletje.



pri nas je tako, da je 26 kW peč, če se ne motim, ki je z debelimi cevmi povezana z "ekspanzijsko posodo", ki je na podstrešju dvonadstropne hiše in je v njej 70 litrov. ogrevalne tekočine. Ta posoda je odprta na vrhu, torej, če je preveč pritiska, vrže tekočino na streho. In ko se ogreva voda, se seveda segrejejo vse te cevi, kot tudi posoda na vrhu. Ves ta sistem in na tej moči, ogrevalna tekočina tako v peči, kot ceveh in na vrhu v posodi se seveda zelo ohlajajo.

Ampak namesto električnega grelca, ki bi grel samo vodo on raje fura kar ta sistem. In celo tako je, da ima posoda luknjo za montažo grelca, izolirati se tudi da kvalitetno. Žal, ampak naj bo, naj ima veselje v svojih letih...
smile-1.gif



LP
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.569
9.253
113
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Sedaj pa k podatkom: v zadnjih treh letih smo povprečno porabili 4,5 kubika vode mesečno,
[

Ko sem jaz podobno napisal zase v čveku je eden moderator napisal, da je to zaradi bližine ciganov.
evil.gif
Mah izgleda je nekaj na tem... Jaz imam pa druge ''cigane'' za sosede (ajd nekaj 10 km), ampak izgleda vseeno ''preskoči''.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.663
6.613
113
Kako se lahko preveri, če je v obstoječ bojler peči, možno vgraditi električni grelec? Na sami peči piše, da je feroterm stadler, drugega modela nikjer nikje opazil, piše še edino da je 35W in da je 115l bojler, pa da je leto proizvodnje 1998.
Se lahko pri tej peči vgradi električni grelec in dodatno izolira bojler? Še obstajajo kakšni mojstri za stadler peči (mogoče uradno zastopništvo) ki bi to vedeli narediti?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.102
812
113
Citat:
Uporabnik Fadil pravi:Danes sem bil slučajno službeno na sejmu LOS 2012 in ustavil sem se pri zastopniku za SONNENKRAFT opremo. Povedal mi je da za 4 člansko družino, 3 x kolektor in 500l bojler, cena od 3500 - 5000€.

Zaradi tega stavka jaz ne bi nič kupil pri tej firmi. Bodi previden, kolektorje vsem predimenzionirane sisteme tlačijo na streho. Sploh pa 500l bojler za 4-člansko družino
bonk.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.102
812
113
Torej tako ja, kot so ti že povedali, toplotna črpalka se hitro denarno obrne, če pa ni pogojev zanjo pa kar na električni bojler in je.

Živim v tri-gospodinjski hiši (7-8 ljudi) in imamo 3 kolektorje in 400l bojler. Voda zavre po 2 urah sonca in se je ne porabi, tudi če bi bilo naslednja 2 dni oblačno. Iz pip teče krop, voda ima 80 stopinj preden se umika iz strehe v ekspanzijo.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Kako se lahko preveri, če je v obstoječ bojler peči, možno vgraditi električni grelec? Na sami peči piše, da je feroterm stadler, drugega modela nikjer nikje opazil, piše še edino da je 35W in da je 115l bojler, pa da je leto proizvodnje 1998.
Se lahko pri tej peči vgradi električni grelec in dodatno izolira bojler? Še obstajajo kakšni mojstri za stadler peči (mogoče uradno zastopništvo) ki bi to vedeli narediti?


Če je posoda za sanitarno vodo ločena od kotla, enostavno poglej posodo. Z nje snemi izolacijo in menda boš že ocenil, če se da še dodatno izolirat, pač dodaš čimveč steklene/kamene volne.

Če je možno dodati grelnik, se pa vidi na posodi, tam kjer je pritrjena ploskev z večimi šraufi. Če je v tej plošči en 5/4 "zamašek", se tam lahko vgradi elektro grelec.

LP
 

Ryback

Zelenc'
3. dec 2008
12
0
1
Meni osebno vsi ti sistemi ne dišijo preveč, ker so preveč komplicirani in če sešteješ vse drobnarije, ki sodijo k ceni TČ ali tovarniškega KO, so vse investicije precej drage in ekonomsko precej neupravičene. Rezultati so redko takšni, kot jih navajajo specifikacije in je problem v večini v starih hišah.

Jaz osebno navijam za solarne sisteme, vendar v samogradnji, saj se jih da z malo iznajdljivosti in za nekaj 100 €, izdelati kar v domači garaži in povsem dobro funkcionirajo. In še malo o številkah. Izkoristki takšnih kolektorjev so vsaj za polovico slabši, kot pri tovarniških, samo je pa cena 10x nižja, ker pa upraviči investicijo.

Zato malo premisli še v tej smeri. Veliko tega je napisanega na internetu in če se ti da izdelovati sam, potem ne boš imel večjih težav, ker ni to neka inženirska znanost.

lp

Ryback
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Ryback pravi:
Meni osebno vsi ti sistemi ne dišijo preveč, ker so preveč komplicirani in če sešteješ vse drobnarije, ki sodijo k ceni TČ ali tovarniškega KO, so vse investicije precej drage in ekonomsko precej neupravičene. Rezultati so redko takšni, kot jih navajajo specifikacije in je problem v večini v starih hišah.

Jaz osebno navijam za solarne sisteme, vendar v samogradnji, saj se jih da z malo iznajdljivosti in za nekaj 100 €, izdelati kar v domači garaži in povsem dobro funkcionirajo. In še malo o številkah. Izkoristki takšnih kolektorjev so vsaj za polovico slabši, kot pri tovarniških, samo je pa cena 10x nižja, ker pa upraviči investicijo.

Zato malo premisli še v tej smeri. Veliko tega je napisanega na internetu in če se ti da izdelovati sam, potem ne boš imel večjih težav, ker ni to neka inženirska znanost.

lp

Ryback

ZA NEKAJ STO EVROV NE BOŠ KAJ DOSTI NAREDIL
stupid-1.gif


KALJENO STEKLO ZA KOLEKTORJE OBVEZNO
13.gif

BOJLJER Z IZMENJEVALCEM OBVEZNO
sprasujem se.gif

PA ŠE KUP STVARI ČE ŽE HOČEŠ KOLKO TOLKO DA BOŠ IMEL TOPLO VODO
grin1.gif