Ogrevanje sanitarne vode

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Vse lepo in prav; kaj pa izgube v cevovodih?

Če imaš bojler v kopalnici, kjer je pipa 2-3 metre od bojlerja je eno, če pa mora priteč 10 ali veæ metrov iz kurilnice pa druga.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska



Najcenejša investicija pa je, da v že obstoječi bojler centralne peči, če ima luknjo in navoj, montiramo še električni grelnik (z močjo 2 kW stane 25 EUR), ta bojler samo še dobro izoliramo in smo zmagali.

[/QUOTE]

tu se ne strinjam stabo
grin1.gif
ko mo montiral grelec v bojljer na peči bo še grel peč zraven kar mu dvigne stroške ogrevanja.Vsi bojljerji so potopljeni v vodo od ogrevanja in bodo velike izgube tople vode -ne priporočam .sem pa pristaš TČ. poglej si prereze peči pa boš videl kako so bojljerji vgrajeni v peči oz. na peč.

pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Vse lepo in prav; kaj pa izgube v cevovodih?

Če imaš bojler v kopalnici, kjer je pipa 2-3 metre od bojlerja je eno, če pa mora priteč 10 ali veæ metrov iz kurilnice pa druga.

pri večjih dolžinah že rabiš cirkulacijo kar pa klasični el. bojljerji nimajo ,točiš vodo v kanalizacijo in čakaš da ti priteče topla. kar pa je metanje denarja vstran. ja pa Fadil vključi se nazaj v temo in povej še ti svoja mnenja ,saj smo se na velko razpisali na to tvojo temo

pozdrav.gif
 
Nazadnje urejeno:

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Citat:
Uporabnik jurga pravi:



Najcenejša investicija pa je, da v že obstoječi bojler centralne peči, če ima luknjo in navoj, montiramo še električni grelnik (z močjo 2 kW stane 25 EUR), ta bojler samo še dobro izoliramo in smo zmagali.

tu se ne strinjam stabo
grin1.gif
ko mo montiral grelec v bojljer na peči bo še grel peč zraven kar mu dvigne stroške ogrevanja.Vsi bojljerji so potopljeni v vodo od ogrevanja in bodo velike izgube tople vode -ne priporočam .sem pa pristaš TČ. poglej si prereze peči pa boš videl kako so bojljerji vgrajeni v peči oz. na peč.

pozdrav.gif


[/QUOTE]


Brez zamere, že večkrat sem videl, kako so narejeni in niti slučajno niso potopljeni, temveč so ločeni in povezani preko črpalke. Niti približno ne smejo biti potopljeni, saj s tem ne bi mogel regulirati temperature sanitarne vode.

Zato pa imaš peči, ki si nizke in peči ki so višje. Tiste ki so višje, so peči z bojlerjem, tiste nižje so pa brez.

http://www.fiver.si/en/centralno-ogrevanje/kotli-na-olje/stadler

Upam, da na tej strani ločiš kotel od bojlerja(grelnika).


LP
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.675
6.551
113
Pri nas je peč stara cca. 35 let in je bojler vgrajen v peči. Peč je foter šel iskat v Nemčijo, v tovarno Rheinstahl, ker je on včasih tam delal in so te peči oh in sploh. Lahko da so bile, pred 30 leti, danes je ta naša peč po mojem kuratz od ovce. Kotlovnica je topla kot hudič. Ker imam notri tuš, mi osebno to paše, vendar mislim da so izgube velike. Če bi moja beseda kaj veljala v naši bajti, bi bilo že vse menjano pred leti, vendar sem sam tukaj samo gost, kot pravi foter občasno. Torej bo verjetno padla odločitev 100l bojler in še to bo instalacijo in montažo opravil foter sam, saj je on naredil celo bajto, zna vse in ne bo plačeval brez veze nekih majstrov. Boli me kita. Plačal bom polovico in naj uživa... Takle mamo!
bonk.gif
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Pa saj ni zgrešena odločitev. Koliko vas je(bo) pri hiši?


Pa vzemite tak bojler, da ima še cevni grelnik in ga s cevmi povežeš na kotel, vmes pa daš samo še črpalko. In kot smo rekli, čez poletje ogrevaš ponoči. Obstajajo tudi 120 l, če se ti zdi, da je 100 l premalo, če rabiš pa nad 120, potem so pa taki:

http://www.lentherminvest.si/index.php/sl/izdelki

Glej tiste, ki so z električnim grelnikom, in toplotim izmenjevalnikom. Lahko tudi z dvema izmenjevalnikma, da boš lahko naknadno priključil še na sončne kolektorje, če se pokaže potreba.


LP
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.675
6.551
113
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Pa saj ni zgrešena odločitev. Koliko vas je(bo) pri hiši?


Pa vzemite tak bojler, da ima še cevni grelnik in ga s cevmi povežeš na kotel, vmes pa daš samo še črpalko. In kot smo rekli, čez poletje ogrevaš ponoči. Obstajajo tudi 120 l, če se ti zdi, da je 100 l premalo, če rabiš pa nad 120, potem so pa taki:

http://www.lentherminvest.si/index.php/sl/izdelki

Glej tiste, ki so z električnim grelnikom, in toplotim izmenjevalnikom. Lahko tudi z dvema izmenjevalnikma, da boš lahko naknadno priključil še na sončne kolektorje, če se pokaže potreba.


LP

Pri hiši smo sedaj štirje!
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Aha. Mislim da je v redu odločitev. Jaz bi najbrž takega, ki ima tudi toplotni izmenjevalnik, pa razmislil bi, če bi morda bilo bolje 120 l. Večji so že dvakrat dražji, če se ne motim.


LP
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:

Zaradi lažjega računanja vzemimo, da imamo 100 l bojler. Upam, da se strinjamo, da je specifična toplota vode približno 4200 J/kgK. Verjetno se tudi strinjamo, da je v 100 l bojlerju tudi 100 kg vode. Torej, če želimo to vodo ogreti za 1 K (1 stopinjo), potrebujemo 100kg * 4200 J/kgK = 420000 J/K.

Če ogrejemo bojler na 60 stopinj iz začetnih 20(temperatura prostora), je sprememba temperature 40 K. Torej, dovesti moramo 420000 J/K * 40 K = 16800000 J toplote. Torej, toliko energije porabimo na dan, če segrejemo bojler enkrat dnevno do temperature 60 stopinj in pri tem vsak dan bojler tudi do konca izpraznimo. Če ga ne, potem potrošimo še manj energije.

LP
Zakaj si pa začetno temperaturo dal za predpostavko 20 stopinj???
Po tvojih predpostavkah, 100L bojler in da porabiš vso toplo vodo. Torej je temperatura nove vode iz vodovodnega sistema cca 13 stopinj in ne 20, kot naj bi znašala sobna temperatura. Če je bojler izoliran, da prepreči čim več izgub skozi plašč bojlerjav prostor, potem tudi ne dovoli da se voda greje z sobno temperaturo.
Drugo kar pa je, se pa topla voda s porabo meša z novo vodo vod. sistema in se s tem tudi hladi. Torej, če se štiričlanska družina samo tušira v enem dnevu in ne prižge bojlerja oz. porablja vodo iz enkratnega gretja, bo zadnji ostal brez nje. Pa če upoštevamo še pranje posode, umivanje rok.....itd., pa že kateri prej. (pa dejmo še predpostavko da so člani stari recimo od 10 let do 40) Pomemben podatek!!! Mularija troši vodo in se ne ozira za našimi izračuni!!!!!
Torej v praksi je razlika med TČ in el. bojlerjem večja na mesec. Po tvojih podatkih za 100l segreješ za 40stopinj je razlika 7,1892 po nižji tarifi in 11,75104 po dražji tarifi. Za recimo 150L vode... razlika x1,5.... plus tega, da je (kot sem že napisal voda iz sistema cca 13 stopinj in ne smemo upoštevati 20 stopinj kot je sobna temperatura 20 stopinj.
Brez zamere... sej izračun je izračun..... po tvojih je torej TČ od el. bojlerja ceneje od 6-8 € pri 100l segrete in porabljene vode!!
Če sem kaj narobe razumel v tvojem postu oz. narobe napisal v mojem postu.... bi pa prosil obrazložitev
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.403
5.906
113
pri taščici
Tc, bojlerji in podobno bo poceni dokler bo elektrika po 10 centov. Me zaanima racunica ko bo po 20, 30 centov. Tudi olje je bilo pred tremi leti pol cenejse in so se nekateri smejali drugim energentom. Me zanima danes njihov smeh, pa cez nekaj let ko bo cena enaka nafti. Vsaj prejsna vlada je tako rekla
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Če ti znese s 100 l bojlerjem, je v praksi razlika manjša in ne večja. Ker če znese, pomeni da notri ostane še kaj vode. Res da se sproti ohlaja, ampak je ne dogrevamo, pač pa pri tuširanju sproti popravljamo mešalno na pipi.

Če znese skozi dan, pomeni tudi to, da na koncu ni popolnoma hladna voda, se pravi, da je nad 20, ker mislim da s 13 se ne boš tuširal.



LP
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Citat:
Uporabnik jurga pravi:



Najcenejša investicija pa je, da v že obstoječi bojler centralne peči, če ima luknjo in navoj, montiramo še električni grelnik (z močjo 2 kW stane 25 EUR), ta bojler samo še dobro izoliramo in smo zmagali.

tu se ne strinjam stabo
grin1.gif
ko mo montiral grelec v bojljer na peči bo še grel peč zraven kar mu dvigne stroške ogrevanja.Vsi bojljerji so potopljeni v vodo od ogrevanja in bodo velike izgube tople vode -ne priporočam .sem pa pristaš TČ. poglej si prereze peči pa boš videl kako so bojljerji vgrajeni v peči oz. na peč.

pozdrav.gif


Brez zamere, že večkrat sem videl, kako so narejeni in niti slučajno niso potopljeni, temveč so ločeni in povezani preko črpalke. Niti približno ne smejo biti potopljeni, saj s tem ne bi mogel regulirati temperature sanitarne vode.

Zato pa imaš peči, ki si nizke in peči ki so višje. Tiste ki so višje, so peči z bojlerjem, tiste nižje so pa brez.

http://www.fiver.si/en/centralno-ogrevanje/kotli-na-olje/stadler

Upam, da na tej strani ločiš kotel od bojlerja(grelnika).


LP

[/QUOTE]

prijatelj !

tako ti bom povedal ! imaš več vrst peči ki imajo potopljene grelnike vode in je el. grelec brez veze vstavljati v ta bojljer. imaš pa peči ki so ločeni grelniki tam je to možno . Postavlja pa se vprašanje kakšno peč ima @ FADIL. zato tu lahko ugibamoin brez veze komentiramo ,če ni nič napisal. Kaj se pa tiče če ločim grelnik od peči si pa me malo dvignil
jezen.gif
. pa prepustimo v Fadilu da se odloči kako bo si to uredil.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
zdaj si dal odgovor na nekaj, kar nisem vprašal oz. ne vem na kaj si odgovoril.
Se mi pa zdi, da bo šlo po forumsko naprej.... haklci na vsako vejico.

LP
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
nisem bral vseh postov tako je
sprasujem se.gif
@ Fadil napisal da je bojljer potopljen kot sem predvideval. situacijo sedaj poznamo kako je pri njemu žal odloča samo foter . in kot foter mu ni za večje investicije . le tiso najmanjši se pravi el. bojljer in BASTA. . TAKO PA SEM ZAKLJUČIL TO KOMENTIRANJE DO KONCA . Pa lep pozdrav vsem ki ste sodelovali v tej temi

pozdrav.gif
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Očitno so res tare peči tudi take, se opravičujem, tam se strinjam, da je el. grelc nesmiseln.

Glede toplotne pravim, da če ti znese skozi dan, to z drugimi besedami pomeni, da ne porabič čisto vsetople vode iz bojlerja, pač pa ga ohladiš en dan bolj drugi manj, nikdar ali pa izjemoma na 13 stopinj. V praksi se ogreva bojler na 57 in ne prav na 60 stopinj.

Kar se tiče toplotne, se je pa v času kurjenja ne uporablja, saj ti ohladi prostor, ki ga moraš potem segrevati in tosto toploto ponovno polovi črpalka, dobili pa smo jo iz olja. Porabi pa še nekaj elektrike. Tako da skozi kurilno sezono smo s toploto in bojlerjem na istem. Razlika je edino v času, ko ne kurimo, recimo tistih 6 mesecev, tako da praktično se tudi razlika med toplotno in bojlerjem zmanjša. Torej, tistih letnih 114 EUR se razpolovi.

Se pravi, s toplotno privarčujemo 70 EUR letno. Čista žalost.
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.062
122
63
@Bajkman:
Super izračuni, sem enakega mnenja!
Tudi očitek, da si vzel za štart ogrevanja vode 20 stopinje ne spremeni veliko. Osnova je še vedno ista (c, K, dT in m).
Poleg tega ni treba segrevati vode v bojlerju na >55 stopinj. Jaz imam 80L kombiniran (olje+el) bojler in imam na termostatu nastavljeno na I. stopnjo. Voda, ki direkt priteče iz bojlerja ima max 40 stopinj. Za dva uporabnika vrh glave za stuširat (ena je ženskega spola=večja poraba
smile-1.gif
).
Na kurilca pa ne greje niti pozimi.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.547
9.229
113
Po dolgem času dobra tema s tudi kar nekaj korektnimi odgovori. Bajkman, hvala za izračun, si potrdil moje domneve.
Vsekakor je pa to odvisno od posamezne situacije (kot si sam pravilno zapisal).

Da malo opišem našo:
2 odrasla, 2 froca (manj kot 5 let), vsi stroji vsaj A, če ne A+ kategorija, Gen-I. Smo precej ekološko usmerjeni, tako da ob umivanju zob in tuširanju se voda vedno zapira, itd.. Občasno si z ženo privoščiva kopel, torej gre tam nekaj vode. Ene 4-5 dni na mesec nismo doma.
Sedaj pa k podatkom: v zadnjih treh letih smo povprečno porabili 4,5 kubika vode mesečno, visoka tarifa 71kW in nizka tarifa 160kW. Ja vem, sem en od looonijev, kateri redno spremljamo te stvari, hehe. Od nizke tarife je treba računat, da se pralni in pomivalni stroj vrtita skoraj izključno v njej in pa sobote in nedelje so v celoti vključene v to tarifo. Na grobo sem računal, da pokurim nekje 100kW mesečno za ogrevanje vode, kar znese celo zgolj 7 EUR mesečno, ampak raje stvari gor zaokrožujem
wink-1.gif
. Bom pa sedaj konec meseca vštekal merilec porabe med bojler in bom videl dejansko porabo. Bojler je vštekan ponoči med tednom na 3/4 (ne vem koliko je to stopinj), razen če rabim zvečer skopat ta mala dva, ko ga ruknem na full. Čez vikend je na 2/3 ker je to dovolj, izgube (kljub temu, da je zelo dobro izoliran saj je novejši) so tako minimalne. Ko sva bila sama je bilo dovolj, da je bila nastavitev malo pod 2/3. V glavnem, pri meni ni smisla razmišljat o čimerkoli drugem. Razen, če bo potreba morda o večjem boljerju. Da bi se zadeva kvarila kot je nekdo omenjal ne vem. Smo sedaj že nekaj let tukaj, pri prejšnjem stanovanju sem isto delal 7 let na 15 let starem bojlerju in zadeva še danes dela brezhibno. Torej tukaj ne vidim težav zaradi mrzlo/hladnega bojlerja.
Seveda pa imam za vse to časovno stikalo, saj se mi ne da zadeve vklapljat in izklapljat ročno. Ko enkrat nastaviš zadeva dela in je... Stroški so zaenkrat sprejemljivi...

Se pa zavedam, da so vse moje "inovacije" vodile v to, da smo po porabi vode, elektrike in toplote za ogrevanje daleč pod povprečjem. Za vse namreč mesečno plačamo okrog 80 eur (z všteto čistilno napravo za vodo).

Aja, še to, če se bo kdo šel kaj takega je zadevo absolutno treba avtomatizirat, ker ročno zadeve ne šibajo. Ali pozabiš vklopit in si potem brez tople vode ali obratno in ti šiba na višji tarifi.

Parim kolegom in znancem sem razložil svojo filozofijo glede tople vode (tudi živijo v stanovanju in ogrevajo na elektriko). Par jih je naslednji dan zamenjalo priklop za bojler (običajno ni vtičnice) in kupilo avtomatsko uro (strošek ranga 20 EUR vse skupaj). Vsi so poročali, da se jim je strošek za elektriko zmanjšal, par jih je še čez dan malo vključilo ogrevanje, ker niso zdržali z bojlerjem čez dan.

Še glede dolžine cevi: tukaj so izgube definitivno velike: pa ne samo izgube toplote, temveč tudi vode. Namreč do kuhinje imam cca. 7 metrov cevi in gre kar nekaj vode, da pride topla voda. Potem pa se še energija izgubi, ko zapreš vodo. Tako da, še razmišljam ali bi pod lijak ruknil mali električni bojlerček, vendar trenutno nimam časa se s tem ubadat. Morda enkrat v prihodnosti, čeprav me kar žre tista voda, katera gre v nič, zraven pa še energija za sergrevanje...

Citat:
Uporabnik telex pravi:
štiričlanska družina porabi tam 4000 kWh za pripravo sanitarne vode (eni več, drugi manj).
Sedaj jaz ne vem kakšna je ta družina, ampak jaz sem nekje na 1200 kWh na leto. Verjamem, da je brez težav možno prit na 2400 kWh, ampak 4000kWh? A se kopajo 8x na dan?
 
Nazadnje urejeno:

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Hvala za vzpodbudne besede...
smile-1.gif


Iskreno, tudi sam ne znam izračunati stroškovne porabe za ogrevanje vode na kurilca. Ker ne vem, koliko energije je v enem litru. Glede teh 20 stopinj še zmeraj mislim, da ni kiks, važna je samo razlika med začetno in končno temperaturo. To sem vzel 40 stopinj. Za lažje računanje sem navedel začetno 20 in končno 60. Čeprav vsaj končna naj bi bila 57, torej v mojem računu vse velja, če se začne s 17 stopinjami. Ker ne verjamem, da dejansko lahko odvzameš čisto vso toploto iz bojlerja (nekaj je vseeno prostor ogreje, pa tudi meša se s toplo, kolikor je pač je notri, čeprav je topla na vrhu), je gotovo vsaj 2 stopinji toplejša od vodovodne. Ampak kako lahko točno do večera sprazniš čisto vsak dan natančno vse, mi je nerazumljiv pojav...
smile-1.gif



@sad, če te 4-5 dni v mesecu ni doma, a takrat ugasneš bojler za tiste dni? Da vidimo izračun za tvoj primer. Glede nastavitve bojlerja res ne vem, katerega imaš, ampak če ima oznako E, potem je tisto 57 stopinj.


Še hiter izračun, ki lahko odstopa, ker ne vem, kakšne izgube ima tvoj bojler, pa recimo da ima povprečne:

Če tistih 4-5 dni pustiš prižgan bojler, potem izračun reče 7,9453303608 EUR mesečno

Če je ugasnjen, potem 7,471716 mesečno.

Če kdaj do večera ne porabiš popolnoma vse toplote, če ogrevaš manj od 60 stopinj, tukaj resnično hitro lahko prideš na 7 EUR. Res šokda, da ne veš, na koliko stopinj ogreješ, ker me zanima, koliko sem se zmotil...
smile-1.gif



Žal se natančno ne da izračunati, ker je še nekaj dejavnikov, odvisno na katerem delu bojlerja je tipalo, kolikšna je dejansko končna in začetna temperatura, kolikokrat porabiš več in kolikokrat manj, kakšen je izkoristek grelca....

Ampak občutek pa imamo sedaj. Ali je 7 ali 10 EUR, ni toliko pomembno, kot bi bilo če je 7 ali 35 EUR.


Če smo izračunali 62 EUR razlike na leto med toplotno črpalko in celotno porabo 100 l bojlerja, pod predpostavko da pozimi ogrevaš na kurilca (ker s toplotno črpalko pozimi je velik nesmisel), je tudi toplotna črpalka nesmisel.

Če koga zanima in če vsaj malo zaupa v moje izračune bom pa našel še podatek o energijski vrednosti 1 litra kurilnega olja, da še tam izračunamo in vidimo, ali je ceneje ogrevati vodo na kurilno olje ali na elektriko. Govorimo za termin kurilne sezone. Poleti vemo, da je bolje na elektriko zaradi zelo slabega izkoristka peči v ta namen.


@patriot, @sad in @Hanzi, naj me koklja brcne, vsi 5000 sporočil in več, eden celo nad 11.000.
bonk.gif
Le kako vam rata...


LP
 
Nazadnje urejeno:

mimika

Pripravnik
8. feb 2008
703
0
16
Meni se ne zdi brezveze ogrevati vodo pozimi s TČ. Pač jemlje toploto iz zraka kurilnice - in namesto da imaš brezveze (no razen če to izkoristiš in sušiš cote ali imaš kak fitnes notri
smile-1.gif
) 25 stopinj v kurilnici, jih imaš samo kakih 15. Tudi če bi imela peč na kurilca 100% izkoristek pri ogrevanju vode pozimi, je to še vedno 11 centov/kwh s tem da rabiš še energijo za obtočno črpalko... 1 kwh elektrike v NT je 8 centov!