Ogrevanje sanitarne vode

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
štiričlanska družina porabi tam 4000 kWh za pripravo sanitarne vode (eni več, drugi manj). Ob trenutni ceni kWh elektrike to znese tam 550€. Toplotna črpalka bo delala s povprečno 1/4 tega. Torej se pri štiričlanski družini letno prihrani tam 350-400€.
Kdor želi klasični bojler namesto toplotne črpalke naj izvoli, saj je sam lastnik svoje denarnice.

PS- teh 4000 kWh pomeni 400 l kurilca. Ob izkoristku kotla poleti je to dejansko več kot 800 l kurilca kar znese blizu jurja. Torej si vprašanje o ogrevanju sanitarne vode s kurilcem ali toplotno črpalko lahko postavi le mazohist.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
vsak se sam odloči ,kako bo poskrbel za ogrevanje sanitarne vode
stupid-1.gif


pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik Benady pravi:
Daj zmontirati navaden good old bojler 80 l pa čao
smile-1.gif

Ali pa 100 litrskega. Stane manj kot 200€, s preostankom, ki bi ga vložil v TČ pa se ogrevaš ohoho let.

ti mu že predlagaš 100l
shocked-1.gif
ne bi vstrajal pri el. grelnikih poraba ni majhna .
verjetno pa se bo sam odločil koliko ima v žepu
grims-1.gif


pozdrav.gif
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Jaz imam 100 in 300 litrskega. V kurilni sezoni grejejo vodo drva, drugače elektrika. Pa ne vem, če gre na mesec za 10€ elektrike.

Kolektorji se pa povrnejo kdaj; v 20, 25 letih?

Kot ne bom nikoli razumel folka, ki vrže v kotlovnico 15 jurjev, pa še vedno hodi nalagat drva.
bonk.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
drugo je če ne veš
sprasujem se.gif
ne tudu jaz ne bi vložil v kurilnico 10-15 t .€ se mi zdi nesmiselo pa sem v tem fohu. izbiram za stranke naj variante pa čeprav EKO -sklad pozabijo ker pri teh kriterijih ki jih oni dajo to pride kurilnica po mojih izračunih najmanj 8 jurjov .TČ.pa jim predlagam saj se investicija pri nekarerih povrne v zelo kratkem času vse je odvisno od število članov in kako radi trošijo toplo vodo.

pozdrav.gif
 

mimika

Pripravnik
8. feb 2008
703
0
16
Citat:
Uporabnik telex pravi:
štiričlanska družina porabi tam 4000 kWh za pripravo sanitarne vode (eni več, drugi manj). Ob trenutni ceni kWh elektrike to znese tam 550€. Toplotna črpalka bo delala s povprečno 1/4 tega. Torej se pri štiričlanski družini letno prihrani tam 350-400€.
Kdor želi klasični bojler namesto toplotne črpalke naj izvoli, saj je sam lastnik svoje denarnice.

PS- teh 4000 kWh pomeni 400 l kurilca. Ob izkoristku kotla poleti je to dejansko več kot 800 l kurilca kar znese blizu jurja. Torej si vprašanje o ogrevanju sanitarne vode s kurilcem ali toplotno črpalko lahko postavi le mazohist.

Narediš tako, kot je naredil "sad" - nabaviš stikalno uro za par € in vodo greješ v NT s 8 centi/kwh. Tako te pride glede na tvoje cifre ogrevanje vode celo leto 320€, s TČ pa kakih 100€ (celoletni COP 4 ta sanitarno TČ dvomim, da je realen...). Rabiš kar nekaj časa, da prineseš not ceno TČ, sploh če še nekoliko manj porabiš - pri nas je poraba recimo 2400kwh/leto za vso toplo vodo, kar znese manj kot 200€ na leto... Vsekakor pa TČ ni neumen nakup in se slej ko prej povrne, sploh v primerjavi z ogrevanjem vode na kurilca...
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik mimika pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:
štiričlanska družina porabi tam 4000 kWh za pripravo sanitarne vode (eni več, drugi manj). Ob trenutni ceni kWh elektrike to znese tam 550€. Toplotna črpalka bo delala s povprečno 1/4 tega. Torej se pri štiričlanski družini letno prihrani tam 350-400€.
Kdor želi klasični bojler namesto toplotne črpalke naj izvoli, saj je sam lastnik svoje denarnice.

PS- teh 4000 kWh pomeni 400 l kurilca. Ob izkoristku kotla poleti je to dejansko več kot 800 l kurilca kar znese blizu jurja. Torej si vprašanje o ogrevanju sanitarne vode s kurilcem ali toplotno črpalko lahko postavi le mazohist.

Narediš tako, kot je naredil "sad" - nabaviš stikalno uro za par € in vodo greješ v NT s 8 centi/kwh. Tako te pride glede na tvoje cifre ogrevanje vode celo leto 320€, s TČ pa kakih 100€ (celoletni COP 4 ta sanitarno TČ dvomim, da je realen...). Rabiš kar nekaj časa, da prineseš not ceno TČ, sploh če še nekoliko manj porabiš - pri nas je poraba recimo 2400kwh/leto za vso toplo vodo, kar znese manj kot 200€ na leto... Vsekakor pa TČ ni neumen nakup in se slej ko prej povrne, sploh v primerjavi z ogrevanjem vode na kurilca...

prekinjanje gretja vode je nesmiselno
cry12bpy.gif


pozdrav.gif
 

mimika

Pripravnik
8. feb 2008
703
0
16
Citat:
prekinjanje gretja vode je nesmiselno postavi si pisker mrzle vode na šporhet pa glej na uro in primerjaj porabo energije kdaj se ti bo voda segrela pa daj na šporhet toplo vodo pa pol primerjaj kdaj se ti bo segrela na isto stopinj kot prej mrzla.
Seveda je smiselno, če je pa VT 50% dražja od NT. So ti znani pojmi NT pa VT?
Aha toplo vodo naj dam na šporhet? A da rata topla jo pa prej na soncu segrejem al kako? V vsakem primeru moraš neko količino energije dovest - če jo segreješ ponoči je pač toliko cenejša....
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
no, pa raje obratno razložite nekaterim.
Če greješ sanitarno vodo z el. tokom (80-100l bojler) in ne s TČ, bi z denarjem, ki ga daješ letno za el. energijo ali celo kurilca v X letih kupil TČ in prišparal 3/4 denarja na leto, ki je bil namenjen za gretje sanitarne vode v nezimskih časih.
No, te 3/4 prišparanega je odvisna od več dejavnikov in pogojev, ki jih ima od nas vsak drugačne.
Po domače povedano, dalj časa mečeš denar v drag vir energije, manj ga boš imel!!

Jurga, sem dobro napisal??
grims-1.gif
Pišem iz lastnih izkušenj ne pa iz strokovnosti na tem področju
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik mimika pravi:
Citat:
prekinjanje gretja vode je nesmiselno postavi si pisker mrzle vode na šporhet pa glej na uro in primerjaj porabo energije kdaj se ti bo voda segrela pa daj na šporhet toplo vodo pa pol primerjaj kdaj se ti bo segrela na isto stopinj kot prej mrzla.
Seveda je smiselno, če je pa VT 50% dražja od NT. So ti znani pojmi NT pa VT?
Aha toplo vodo naj dam na šporhet? A da rata topla jo pa prej na soncu segrejem al kako? V vsakem primeru moraš neko količino energije dovest - če jo segreješ ponoči je pač toliko cenejša....

so pa vsi energeti pol tumasti
sprasujem se.gif


pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
no, pa raje obratno razložite nekaterim.
Če greješ sanitarno vodo z el. tokom (80-100l bojler) in ne s TČ, bi z denarjem, ki ga daješ letno za el. energijo ali celo kurilca v X letih kupil TČ in prišparal 3/4 denarja na leto, ki je bil namenjen za gretje sanitarne vode v nezimskih časih.
No, te 3/4 prišparanega je odvisna od več dejavnikov in pogojev, ki jih ima od nas vsak drugačne.
Po domače povedano, dalj časa mečeš denar v drag vir energije, manj ga boš imel!!
Jurga, sem dobro napisal??
grims-1.gif
Pišem iz lastnih izkušenj ne pa iz strokovnosti na tem področju

pravim da smo zabredli tja kamor ni bilo treba
bonk.gif
pa kaj češ forum je pač da se razpravlja
pozdrav.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.230
4.712
113
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
dajte si dopovedati da so nam energetiki dokazali da porabiš dosti manj energije če bojljer dela non stop
Bog nam pomagaj, če imamo take energetike... Izklapljanje je zmeraj smiselno, če imaš dejansko obdobje, ko vode ne rabiš. Je ne greješ in zmanjšaš izgube skozi plašč bojlerja. Električni grelec nima praktično nobene zagonske "izgube", ko spet začne delati. V vsakem primeru mora dovesti toliko energije, da poveča temperaturo vode za želenih N stopinj, imamo pa manj izgub zaradi nižje temperature v obdobju ko vode ne rabimo.
Če je pa res smiselno ponoči zagreti vodo za to, da jo koristimo naslednji večer pa je druga zgodba. Vodo moramo zagreti bolj kot bi sicer zaradi dnevnih izgub in bolj zagrejemo vodo, večje so izgube.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
In ne pozabit, da se voda v bojlerju lepo razsloji na toplo/hladno in lahko praktično vso toplo vodo porabiš.
Res pa ne vem, zakaj bi npr. rabil laufat bojler med 7h in 16h uro vsak dan.

Mimogrede: ker izven zimske sezone grejem SV z bojlerjem, me to pride cca. 150€ na leto (6 mesecev po 25€ mesečno), ko razdleiš to na celo leto, prideš na cca. 10-15€ mesečno, tako kot je en zgoraj napisal ....
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
dajte si dopovedati da so nam energetiki dokazali da porabiš dosti manj energije če bojljer dela non stop
Bog nam pomagaj, če imamo take energetike... Izklapljanje je zmeraj smiselno, če imaš dejansko obdobje, ko vode ne rabiš. Je ne greješ in zmanjšaš izgube skozi plašč bojlerja. Električni grelec nima praktično nobene zagonske "izgube", ko spet začne delati. V vsakem primeru mora dovesti toliko energije, da poveča temperaturo vode za želenih N stopinj, imamo pa manj izgub zaradi nižje temperature v obdobju ko vode ne rabimo.
Če je pa res smiselno ponoči zagreti vodo za to, da jo koristimo naslednji večer pa je druga zgodba. Vodo moramo zagreti bolj kot bi sicer zaradi dnevnih izgub in bolj zagrejemo vodo, večje so izgube.

e pepek
stupid-1.gif


pozdrav.gif
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
No, po mojem skromnem mnenju se je tu nabralo že precej neumnih izjav.

Mislim pa, da je ugotovitev sad-a precej dobra in zelo natančna. Bojler seveda SE splača ugašati čez dan, če ti zdrži topla voda do večera. Glede tega je jurga res FALIL V POLNO. Energetiki naj bi dokazali, da se ne splača? Ja, rad bi videl. Energetiki so edino dokazali, da ni velike razlike, če je bojler stalno prižgan, vendar le pod pogojem, da se ne porablja vode, pač pa se samo dogreva izgube skozi izolacijo. Ampak da smo si na jasnem, tudi v tem primeru izguba JE večja pri prižganem bojlerju, kot ugasnjenem, saj je razlika med zunanjo temperaturo in temperaturo bojlerja večja, če je stalno prižgan in stalno na 57 stopinjah (optimalna temperatura boljerja sicer, pri višji se začne pospešeno nabirati vodni kamen).

Da me ne boste prehitro napadli, da pojma nimam kaj govorim, naj povem, da sem na univerzitetnem študiju elektrotehnike oba izpita iz fizike opravil z oceno 8.

Zato mislim, da lahko podam nekaj matematike, ki se je do sedaj še nisem lotil, me je pa v to prepričala tale debata.

Torej, če kolegu sad-u zdrži 80 l za cel dan in res ogreva bojler šele naslednjo noč, potem poudarjam, da je pr njemu račun še nižji, kot bo rekel tale primer:

Zaradi lažjega računanja vzemimo, da imamo 100 l bojler. Upam, da se strinjamo, da je specifična toplota vode približno 4200 J/kgK. Verjetno se tudi strinjamo, da je v 100 l bojlerju tudi 100 kg vode. Torej, če želimo to vodo ogreti za 1 K (1 stopinjo), potrebujemo 100kg * 4200 J/kgK = 420000 J/K.

Če ogrejemo bojler na 60 stopinj iz začetnih 20(temperatura prostora), je sprememba temperature 40 K. Torej, dovesti moramo 420000 J/K * 40 K = 16800000 J toplote. Torej, toliko energije porabimo na dan, če segrejemo bojler enkrat dnevno do temperature 60 stopinj in pri tem vsak dan bojler tudi do konca izpraznimo. Če ga ne, potem potrošimo še manj energije.

Sedaj pa še preračun v kWh, ker nam obračunavajo v teh enotah:

J= Ws, torej:

16800000 / 3600s = 4667 Wh = 4,667 kWh (v enem dnevu)
(ena ura ima 3600 s)

Sedaj pa je stvar enostavna, 4,667KWh/dan * 30 dni = 140 kWh/mesec.


Samo še strošek tega na mesec (za 100 l boljer), če imamo GEN-I elektriko, torej izračun po njihovih cenah:

Če ogrevamo v času nižje tarife:
140 kWh * (0,03149 EUR/kWh + 0,03270 EUR/kWh) = 8,9866 EUR/mesec + DDV = 10,78392 EUR/mesec z DDV

Če ogrevamo v času višje tarife:
140 kWh * (0,06249 EUR/kWh + 0,04243 EUR/kWh) = 14,6888 EUR/mesec = 17,62656 EUR/mesec z DDV



V primeru sad-a bi bilo to še 20 % manj(zaradi 80 l bojlerja), torej:

7,18928 EUR/mesec v času nižje tarife (+DDV) = 8,627136 EUR/mesec z DDV

11,75104 EUR/mesec v času višje tarife (+DDV) = 14,101248 EUR/mesec z DDV


Naš primer, če imam dobavo elektrike pri GEN-I

Če pa imamo pri Elektro energiji, bi pa bilo:

13,96752 EUR za nižjo tarifo z DDV in:

19,41744 EUR za višjo tarifo z DDV


Ker sad možno, da nima GEN-I elektrike, pač pa navaden elektro, ima račun zaradi tega nekaj višjji, tako da bo njegova domneva kar presenetljivo točna. Čestitam
smile-1.gif


Še glede toplotne črpalke: Ima grelno število okrog 3, ampak še to samo pri sobni temperaturi, pri nižjih temperaturah se to število še precej zniža (pozimi, jeseni ter spomladi). Če se ne, nam pa v zimi ohlaja hišo, kar je spet nasprotje, saj moramo potem porabiti več energenta za ogrevanje.

Vendar recimo, da nam v idealnem primeru res uspe biti v grelnem številu 3, to pomeni, da nam toplotna porabi 3 * manj kot boljer, se pravi, da na mesec porabi:

3,5946 EUR/mesec v višji tarifi z DDV

5,875524 EUR/mesec v nižji tarifi z DDV


Se pravi, s toplotno črpalko privarčujemo 7,1892 EUR/mesec ali 86,2704 EUR/leto v nižji tarifi

ali 11,751048 EUR/mesec ali 140 EUR/leto v višji tarifi.


Realnost za naš primer je nekje vmes, recimo 114 EUR. Poudarjam, da je pri sadu z njegovim načinom in v primeru, da je na GEN-Iju letna razlika 70 EUR.

V našem primeru upam, da vemo, da se nam ne splača vlagati v toplotno črpalko, če gledamo na svoj žep. Edino če smo super duper ekologi. In kot je nekdo omenil, raje vežemo ta denar, imamo obrestno obrestni račun in mislim, da bi precej bolje prišli skozi. Pri bistveno višji porabi pa je lahko situacija popolnoma drugačna.


Huh, malo sem se razpisal, upam, da sem komu pomagal pri odločitvi in da nisem koga užalil. Sem pa zašvicu ful...
smile-1.gif



Ups, nekaj sem pa zamočil: Ne smemo pozabiti, da če v kurilni sezoni ogrevamo z oljem ali lesom, so te cifre lahko še manjše.


LP
 
Nazadnje urejeno:

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
to so tvoji izračuni lepo si se potrudu nimaš kaj užalo nisi res nobenega še manj pa mene
smile-1.gif


pozdrav.gif

tale bajkman je pa lepo naredil izracun, anede
grims-1.gif
pa se pravilen je.

se pa strinjam, da 4-clanska druzina rabi 100 do 120 litrski bojler...
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Da, zelo je odvisno od porabe. Lahko da je 80 l premalo za 4-člansko družino, vendar očitno pozabljaš, da sem računal za 100 l bojler, ki pa lahko, da je dovolj. Obstaja tudi 120 l bojler.

Tudi za to sem izbral 100 l bojler, da se za 120 litrškega lažje izračunajo stroški. Vse skupaj se samo pomnoži z 1,2. Če se sploh cel sprazni. Lahko da se ne, in je strošek še manjši od faktorja 1,2.

Saj 120 l bojlerji obstajajo, pomembno pa je, da izberemo takega z dobro izolacijo, recimo tega:

http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_8268_GO808_Gorenje_OGB120EDD_UNI_Grelnik_vode__260055

http://www.gorenje.si/ogrevanje-in-hlajenje/grelniki-vode/srednjelitrazni-grelniki-vode/serija-ogb

Če imamo možnost priključiti na kotel, potem pa tega:

http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_875_GO1046_Gorenje_GBK120LN_Grelnik_vode__580157

http://www.gorenje.si/ogrevanje-in-hlajenje/grelniki-vode/srednjelitrazni-grelniki-vode/serija-gbk

Saj je v kurilni sezoni ogrevanje vode cenejše s kurivom, kot z elektriko, ker peč je že itak ogreta, kot tudi kompleten sistem.



Če ima prvi ob 6ih zjutraj 57 stopinj in je čez dan izklopljen, ter če v tem času nismo uporabljali tople vode, bo imel ob 6ih popoldan/zvečer še kakih 53 stopinj. Drugi bi imel 50 - 51 stopinj.


Najcenejša investicija pa je, da v že obstoječi bojler centralne peči, če ima luknjo in navoj, montiramo še električni grelnik (z močjo 2 kW stane 25 EUR), ta bojler samo še dobro izoliramo in smo zmagali.
 
Nazadnje urejeno: