Oderuški obrtniki

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Pa še na 20% davek ne pozabit, če se stvari jemljeo kot fizična oseba, dokler firma plača enako a ima možnost poračuna tako da pride 11,5 (se mi zdi), sem bogato izkoristil to možnost, ko smo pri nas pogoreli (tako imenujem adaptacijo kopalnice). Pravijo 3 x selit, 2 x adaptirat ali 1 x pogoret je enako.
smirk-1.gif
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
43
Selška dolina
Moram napisati tudi sam napisati par besed, glede na to, da samo "hvalite" obrtnike.

Nikakor ne bom trdil, da obrtniki ne nategujejo, vendar se to lahko brez problema reši.
Ko se za nekaj odločiš zahtevaj predračun, najdi ene tri različne in se odloči. Potem pa se naj tega predračuna tudi drži. Če ti cena ustreza naroči, če ti ne, pusti in išči drugod. Popolnoma enostavno. Vsekakor je dobro, da naročaš pri obrtnikih, ki imajo stvari razstavljene, saj se v primeru, da stvar ni takšna, kot si želel, brez problema izgovoriš, da v salonu je tako, narejeno pa imam tako. V takšnem primeru je zelo malo možnosti, da ga kiksneš. Če pa ga, pa imaš dovolj možnosti, da se dogovoriš, oziroma, da situacijo rešiš sebi v prid.

Poznam veliko ljudi, ki potem pridejo jokat k nam, ker so naročili pri fušarju in jim je naredil en krš. Potem pa še mislijo, da se jim bo takoj in še poceni popravilo. Bi pa rekel še to, da imajo tudi mnogi fušarji navite cene, zato ker imajo preveč dela. Ravno par mesecev nazaj je prišla k meni stranka (znanec), ki je naročil pri fušarju, potem pa mu je ta, ko bi pohištvo moral dobit, dobavni rok prestavil še za en mesec, on pa je kuhinjo že ven vrgel. To pomeni, da bi tip moral imeti cel mesec kuhinjo povsem razsuto, pa še ni bil zihr, da bo naredil do takrat. Sem mu rekel, naj mi pove za kakšno ceno sta se zmenila in ugotovim, da je njegova cena višja kot naša z davkom
bonk.gif
Pa ima tip samo garažo in dva stroja, vse ostalo pa dela preko hobijev.
Je pa v našem koncu razmerje v naši panogi med fušarjem in obrtnikom 2:1 v korist fušarjev.

Pa še to bi dodal. Tudi kupci postajajo vedno bolj nesramni in mislijo, da si lahko dovolijo čisto vse. Ne bi našteval primerov, samo tudi obrtniki se morajo/mo nekako zaščititi, ker nategov predvsem glede plačila ali izmišljenih reklamacij je tudi s strani fizičnih oseb vedno več. In običajno so to takšni ljudje, ki že od začetka naročanja daleč najbolj komplicirajo. Ravno zaradi takšnih, vedno več obrnikov dela samo še na 100% avans. Pri nas konkretno to še ni, samo priznam, da vedno več razmišljamo o tem, saj sem že popolnoma sit teženja, kdaj mislijo plačati. In potem ko mu en mesec težiš, se spomni, da ima reklamacijo, prej pa ne duha ne sluha o kakšni reklamaciji.

Se opravičujem če je klobasa predolga, samo me zjezi, ko mnogi komaj čakajo, da kaj "lepega" napišejo o obrtnikih in se hitro vse začne metati v isti koš zaradi parih nategantov.

lp
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.784
6.069
113
Naj jaz napišem še račune ki sem jih jaz dobil.

Polaganje vodovoda in centralne brez materiala (4 radiatorji, 5 pip, 3 odtoki, priključek k obstoječi centralni) = 400 eur. - sprejemljivo.
Polaganje 80m2 izolacije, knauf= 4000 eur - malo drago pa še za moje pojme nesrokovno.
Elekroinstalacija za 5 sob brez materiala okoli 400 eur - sprejemljivo
Strojni ometi 120m2 1000 eur - skoraj sprejemljivo, pričakoval sem bolj ravne stene.
Estrihi 30m2 500 eur - za to kvadraturo ni bilo mogoče dobiti drugega
Oblačenje stopnic v les. 2600 eur - svinsko drago, bore malo konkurence, vendar strokovno izvedeno.
Polaganje ploščic 70m2 od poznanega fušarja 300 eur - sprejemljivo za en teden dela.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
cifra: obrtnik je toliko drazji ker ga tudi sami stroski pridejo toliko vec! nekaj moras vedeti: obrtnik mora placati vse prispevke, davke...
fusar pa tega nima... nima pa tudi garancije za opravljeno storitev...

Dasnes ti ze vsak daje moznost brez racuna,kar je bilo vcasih ce se nemotim drugacnega pomena in brez racuna ni pomenilo samo da ti ni pristel tistega davka na iztavljanje racuna ali kakorkoli to ze gre,ampak ti je dal se popust na materijalu.
Nam je elektricar nabil da je bilo materijala 1800eur,sam sem sel v elektro nabavo in kot fizicna oseba ki placa davek(privatnik ga ne,zraven pa se dobre kolicinske popuste dobiva)prisel do racuna za materijal 1300eur.

Tega mu nisem rekel ker je baraba,ampak ko smo placevali prej racun sem mu omenil da smo se na besedo zmenili za 1000eur manj,pa mi je zacel nabijati da je materijala veliko,cene so sle gor(to govorijo ze celo zivljenje)in zraven se prbije da je ze samo za zvocnike za sorround 60m kabla in takrat sem vedel da me nateguje na suho,ker vem da je tak kabel najcenejsi in kasneje tudi v elektro nabavi sestejem da je bilo to vredno 80eur,mi smo se pa pogovarjali ko smo placevali o 2800eur racuna.

Ali imajo privatniki navado da ko ti izstavijo racun za meterijal da ti tam nabijejo visjo ceno in tako upostevajo se svoje delo?
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.088
2.188
113
v lokalni ostariji
saj ves kak je... nekje je treba not prinest tisto kar manjka... ce je urna postavka nizja se pa potem malo dvigne strosek materiala... [censored] ga...

aja pa se nekaj je pri materialu: enak kabel razlicnih proizvajalcev ima razlicno ceno!

pa se en hec je: tisti ki delajo brez racuna tud materiala ne vzamejo vec na racun ker ne more skrit materiala (razknjizit)...
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
pa se en hec je: tisti ki delajo brez racuna tud materiala ne vzamejo vec na racun ker ne more skrit materiala (razknjizit)...
To pomeni da bi lahko z racunom imel isto ceno jest,ker bi on ceneje lahko dobil materijal?
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.088
2.188
113
v lokalni ostariji
so tudi variante ja...

eni pac povejo isto ceno brez racuna kot bi bila z racunom... pol se pa slikej:)

kot so ze rekl: najprej 3 ponudbe, pol pa malo hendlanja...

aja cifra: ponavadi je cenejs (glede na urno postavko) komplet elektroinstalacija v bajti kot samo menjava 2 varovalk...
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
so tudi variante ja...
eni pac povejo isto ceno brez racuna kot bi bila z racunom... pol se pa slikej:)

Sej tovrstno nategovanje mene moti,ker vidim na obrazu privatnika da je brezracuna nic drugega kot nabita cena ki pa ni izstavljena na racunu in se pac ne placa tistih 20% davka.To pa zato ker se ne uposteva uradne urne postavke kolk kej stane ampak te nategnejo kar na uc,stranka ko pa slisi brez recuna pa misli da je nenormalno profitirala,v bistvu je bila pa nenormalno nategnjena.
V bistvu je to ratala trzna nisa(vcasih pa zato da so imeli delo)kot za okna ko jih narocujes pa ti ali sred noci ali pa sred dneva dajo popuste,sejemske,zimske,poletne,vesele,pa jih sploh ne zahtevas.
Tko k trgovine nabijejo cene,nato pa na tako ceno popuste in placas se vec kot je bilo v normalni sezoni.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.088
2.188
113
v lokalni ostariji
hja

tudi obrtniki so ugotovili da je marketing vse:))) pac marketinski prijem: "brez racuna"...

ceprav najdejo se eni ki sploh ne delajo brez in eni ki povedo da je brez racuna ista cena...
se mi je pa ze veckrat zgodlu da sem rekel: brez racuna mi dajte... pa mi je hotu zaracunat zravn se DDV ... sam sva se hitro pogovorla da tak pa to ne gre...

na zalost...
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
no cifra vidim da si realiziral projekt..sem ti zadnč napisal da te prek 100€ to ne sme pridet..

drugače je pa nekdo napisal, da če ti dela privatnik, je pa takoj zagotovljena kvaliteta-malo morgen.
sem imel uničeno soboto zaradi "kvalitete"..nek obrtnik je namreč priklopil gradbeno omarico na parceli..na meni je pa bilo da opravim varnostne meritve zaradi Elektra..v glavnem prišel je tak rezultat da bi bile varovalke v omari samo za okras..sem urigiral na elektru-oni niso bili nič krivi sem kasneje ugotovil..kriv je bil privatnik ki je pozabil za FID stikalom združiti nulo in ozemljitev
bonk.gif

jaz v glavnem delam zmeraj isto-ali kot fušar ali prek firme..
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.088
2.188
113
v lokalni ostariji
nisem rekel da je zagotovljena kvaliteta... tudi obrtniki "zafusajo"... ampak je pa garancija na delo... (vsaj naj bi bila)

pa za jajca ga lahk drzis ce imas racun (ce te ravno strese pa prilezes u bolnico...) kar je pri fusarju rahlo tezje...
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:

pa se en hec je: tisti ki delajo brez racuna tud materiala ne vzamejo vec na racun ker ne more skrit materiala (razknjizit)...

Pri s.p.-jih to ne drži. Sem šel v trgovino po manjkajoči elektromaterial, dobil obrtnikov rabat, račun je bil pisan nanj, ampak on ga ni rabil. Itak nima nič na skladišču.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.088
2.188
113
v lokalni ostariji
khem

tudi pri S.P-jih drzi

samo eni pac imajo "hojladri" vse skup.. .ce pa se spravi davcna malo navzkrizno kontrolirat vse skup ( pri elektronabavi in pri janez novak s.p.) pa vidi da u bistvu manjkajo "uradni dokumenti" bo pa pizdarija...
 

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
Jaz sem iskal ponudnike za obnovo strehe. Prvi ki je prišel je bil najdražji zadnji pa najcenejši od prvega proti zadnjemu je bil vsak cenejši, sem se že kar malo smejal.
Tako smo prišli iz 15k€ na 8k€.
Sem pa vsem dal iste podatke kaj želim in pri vseh bi bilo v njihovi domeni nabava materiala razen lesa.
Zanimivo ane se je kar splačal 5 ljudi poklicat k hiši. Aja pa vi so dal varianto z ali brez računa.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.088
2.188
113
v lokalni ostariji
je kriza... zelis si ustreci stranki pa ji obljubis: ja pridem tega in tega dne ob tej in tej uri..

umes se pa zgodi se milion stvari (po moznosti imas kaksn objekt v delu pa se zavlece...)

je pa fer do stranke da jo poklices in obvestis...
 

V_power

Fizikalc
15. sep 2007
1.935
0
36
Ljubljana
Citat:
Vsi imamo izkusnje s raznimi vodovodarji, zidarji, pleskarji ki jih moras na kolenih prosit in cakat mesece in mesece da se blagovolijo prikazat in kaj narest, potem hocejo se isto minuto ko so copic iz roke dal placilo, seveda brez racuna, vse na crno ... placilo pa je ponavadi vsaj za eno celomesecno placo inzenirja ... seveda je pleskar porabu vsega skupaj par dni.

Ocitno je teh ljudi izredno malo, povprasevanje po njih pa je astronomsko in ti lahko racunejo kolkr hocjo.
http://www.slo-tech.com./script/forum/izpisitemo.php?threadID=199741&mesto=199

offtopic:
zavarovalnice niso oderuške?
grims-1.gif
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Ok... nekateri res nategujejo z raznimi storitvami ampak vseskupaj gre čedalje bolj v to smer, da te pridejo fušarji večinoma še vedno dražje kot neka firma. Pri nas so delali omet na garaži (notri in zunaj). Dejansko skor ni blo opazit, da se kaj dela okol bajte. Nobenih komplikacij, vse orodje majo sabo, ko naredijo pospravijo za sabo... v treh dneh in pol je bilo končano. Če bi najeli za isto stvar fušarje, bi se vsaj 14 dni pasli okol bajte, malco jim je treba štimat itd. Končni račun pa nevem če bi bil za 5% manjši kot če nardi neka firma.

Sicer pa... saj delaš v zavarovalništvu.... kaj pravi kaj zavarovalnica, če slučajno pride do požara pa če ti je štrom v bajti nek fušar napeljeval...
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Ker si verjetno meni repliciral.


Odjebejo te kot staro cunjo. joke
Poiskati bi bilo potrebno vzorčno povezavo med "narejeno po predpisih" in nekaj spacano, kar bi bilo vzrok za požar. Če bi bil požar posledica "strokovne" napake, bi bil verjetno odklon, drugače je pa vseeno. Pa ne podpiram "črnogradnje", a v mojem primeru, kar je preveč je pa res preveč.
Firma tudi ni (ne vsaka, da se razumemo) jamstvo za kvalitetno opravljeno delo, edino kar je, je pravni naslov za tožbo. Pa še to, če je kakšen d.o.o. (danes je, jutri ga ni) je kaj slaba tolažba.