Konec premikanja ure

13. jul 2011
2.677
625
113
Mene pa zanima kateri človeški organi, oz. kateri proces v človeškem telesu je tako zelo občutljiv na čas, da se pozna enourni premik? Kako lahko npr. nekdo, ki med tednom študira v Portu, za vikend se vozi domov v Vigo, potem sploh preživi, ko mora vsak teden dvakrat premikati uro + oz. ' 1 uro?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Jaz raje trpim tista 2 dni zato da imam potem par mesecev zjutraj svetlo ko grem v službo...
Meni je pa vseeno, ker grem več kot pol zime s psom ven še v temi, pa glih, ko rata svetlje, mi s premikom spet zatemnijo. Jebiga. Bom pač še 2 mesece več zjutaj lučkal. Bo vsak popoldan OK. A grem v slućbo po temi lai ne, mi je pa čisto vseeno. Stopim ven, sedem v avto, v službi grem v pisarno za računalnik. Tem,a svetlo? Vseeno ...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Mene pa zanima kateri človeški organi, oz. kateri proces v človeškem telesu je tako zelo občutljiv na čas, da se pozna enourni premik? Kako lahko npr. nekdo, ki med tednom študira v Portu, za vikend se vozi domov v Vigo, potem sploh preživi, ko mora vsak teden dvakrat premikati uro + oz. ' 1 uro?
Zlo simpl: sam se vedno zbudim 1-5 minut, preden se oglasi budilka. Super. Ko premikamo, se en mesec v enem primeru zbujam prezgodaj, v drugem primeru me zbudi budilka (kar sovražim).
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
McGiver
Nisi razumel, da sem jaz po “frocoveko” užaljeno odreagiral, ker si ponovil za mano in predstavil kot “svojo” ugotovitev.
Zato pa tudi opravičilo.

Je pa zanimivo, da jih kar nekaj ne deli najino mennje in še kar zagovarjajo DST, čeprav jih kar precej priznava, da ni nobenega efekta, ampak celo moti.

Čeprav bi bilo bolj pravilno, da ostanemo na “zimskem” času, pa sem vseeno mnenja, da bo bolj “udobno” ostati na letnem - pa se naj “zahodnjaki” prilagodijo svojemu sončnemu času.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
- ko že nekateri tako brezglavo trdite,
zjutraj ko greš na šiht, je dnevna svetloba najmanj potrebna. Na čisto vsakem šihtu so prižgane luči, razen pri lokalnih cestarjih ko z lopato flikajo jame na makadamu.
Če je na vsakem šihtu luč, potem bi bilo najbolj smiselno, da bi bil šiht ponoči, saj med šihtom ni treba da je dan zunaj. Čez dan pa potem frej, spal bi pa kakor komu paše, po šihtu ali pred šihtom.
Kaj pravite ?
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Tako je, ajde, šihte ponoči za vse. Otroci bodo pa sami doma spali..aja, ne, tudi pouk ponoči...aja, ne, potem bomo težko razložili malčkom, zakaj gredo spat podnevi :evil: Malo heca, brez zamere :nazdravje:
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Poslušam zdaj že dva dni po TV in radiju nabijanje o tem spreminjanju časa in mi pač neke stvari ne štimajo:
- na katerem času (sončnem ali poletnem) bo ostala katera država mora biti odločeno do aprila 2019, sprememba oktobra 2019. Zakaj za vraga nebi tisti, ki obdržijo sončni čas, le-tega obdržali že pomladi?
- 4 milijone ljudi v EU (od 500 milijonov) je "odločilo" o ukinitvi premikanja ure. OK slava jim, ampak sedaj me zanima koliko od teh 4M je bilo slovencev, saj se na podlagi teh slovencev smatra, da smo se slovenci večinsko odločili za poletni čas.
- Predvideva se, da bodo države prilagodile svoj čas sosedam, saj naj bi tako preprečile nevšečnosti. WTF? Kaka razlika pa je če imamo mi recimo uro pred ali za Italijo ali Avstrijo?
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
KSZ
'Lol, cela tema je "first world problems". Eni ljudje ste res neprilagodljivi za vse ce vas sprememba ene ure tolk iz tira spravi, pol si predstavljam kaksni ste v RL. Ko sm se preselu na svedsko in sem prvic dozivel severnjasko zimo nisem mel toliko pripomb nad nicemer kot jih mate eni zdej. Pussyji
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
McGiver... bi bilo bolj pravilno, da ostanemo na “zimskem” času...
Da, saj "zimska ura" je v bistvu po soncu oz. sončna ura. Pri nas to pomeni GMT + 1 (CET) in je najbolj "naravna". Pač bi oni na Iberskem polotoku imeli GMT, Baltske države pa npr. GMT + 2 , ostali vsi pa CET ... Pa ja ne bi bil problem, bi pač v EU imeli tudi tri čas. pasove !!!. Saj imajo v US tudi tri časovne pasove se mi zdi, Rusi pa celo 7.

Očitno, da oni v Bruslju verjamejo v ploščato zemljo (je okrogla pa kot pizza!) . Pa bi pač imeli WET - CET - EET . Ja kako pa drugi rešujejo te probleme z časovnimi pasovi (vozni redi, del.čas etc.) ... Ni kaj, je treba "prestavit" sonce na nebu :valjamse: ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.369
4.366
113
49
Na sončni strani ALP
Da, saj "zimska ura" je v bistvu po soncu oz. sončna ura. Pri nas to pomeni GMT + 1 (CET) in je najbolj "naravna". Pač bi oni na Iberskem polotoku imeli GMT, Baltske države pa npr. GMT + 2 , ostali vsi pa CET ... Pa ja ne bi bil problem, bi pač v EU imeli tudi tri čas. pasove !!!. Saj imajo v US tudi tri časovne pasove se mi zdi, Rusi pa celo 7.

Očitno, da oni v Bruslju verjamejo v ploščato zemljo (je okrogla pa kot pizza!) . Pa bi pač imeli WET - CET - EET . Ja kako pa drugi rešujejo te probleme z časovnimi pasovi (vozni redi, del.čas etc.) ... Ni kaj, je treba "prestavit" sonce na nebu :valjamse: ...


Časovni pasovi - interaktivno

https://www.timeanddate.com/time/map/



Karta časovnih pasov

1920px-Standard_World_Time_Zones.png
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Geografsko gledano smo točno na sredini svojega časovnega pasu (GMT+1), zato je za nas po definiciji primeren edino "zimski čas". Vse ostalo je povzročanje zmede.

Npr. Francija je tista, ki dela v Evropi zmedo, saj bi morala imeti GMT. Če se pa nekaterim zdi, da je naravni bioritem tako nepomemben, pa naj predlagajo, da bi cel svet imel enoten čas , tako kot pred 500 leti :fredi: .
 
  • Všeč mi je
Reactions: bratusm

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Doktorat.
Ura je pripomoček in dogovor in je zastavljena tako kot se dogovorimo.
Naravna ura je pa tisto, ko grem spat ko se mi spi in se dvignem ko se mi diže.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Meni je najbolj smesno, da se bodo clanice same odlocale ali zelijo biti v zinskem ali poletnem.
A si jaz kaj narobe predstavljam?

To je pa samo odraz tega kakšni politiki trenutno vodijo EU.
Tako odločitev lahko vodi v to, da bodo države, ki so zahodneje imele caš eno pred državami na vzhodu.
In, da ko još potoval iz npr. Hrvaške do Belgije na vsakih nekja km “prestavljal” uro (HR zimski, SLO letni, A zimski, D letni, B pa deljeno, ker se, kot običajno ne bodo uspeli dogovorit).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
To je pa samo odraz tega kakšni politiki trenutno vodijo EU.
Tako odločitev lahko vodi v to, da bodo države, ki so zahodneje imele caš eno pred državami na vzhodu.
In, da ko još potoval iz npr. Hrvaške do Belgije na vsakih nekja km “prestavljal” uro (HR zimski, SLO letni, A zimski, D letni, B pa deljeno, ker se, kot običajno ne bodo uspeli dogovorit).
Potem si prav predstavljam.... To bo sele zmede ....bo jesensko in pomladansko prestavljanje pljunek v morje tezav ki bi ga prineslo taka moznost odlocitve.