Konec premikanja ure

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ne, končno nekaj pametnega od njega :cool: Bo pa popoldne 1 ure dlje dan ;)
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.344
1.716
113
Zakon je tole.

Medtem ko sem zdaj pozimi šel po temi v službo in po temi prišel domov. Bom zdaj šel po temi v službo domov pa prišel po svetlem. Kdaj se pa zjutraj pokaže svetloba mi je pa itak vseen, ko sedim v pisarni za računalnikom
 
  • Všeč mi je
Reactions: fantasmo

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Hudiča, če je tako fajn, da je noč ko si v službi, zakaj potem ne premaknejo tako, da bi delali ponoči, frej pa bili podnevi - spi pa kakor kdo po želji ?????
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Jaz si pa težko predstavljam, da je zamik za eno uro dvakrat letno lahko tak problem. Jaz ga nikoli nisem občutil, ne kot mulc ne kot šolar, ne kot delavec, ne kot oče...
Razumem, da je to lahko za nekoga, ki ima v nulo urejene urnike vstajanja, dela, prehranjevanja... stresno, ampak fiziološki vpliv na telo ima lahko zgolj prek psihe.
Seveda biološki sistemi v telesu (prebava, spanje...) sledijo nekemu ritmu, ampak tako natančni pa spet niso, da bi jih enkraten enourni zamik vrgel v tilt.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ErrikDJ in koliko

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Več kot pol sveta je že ukinilo poletni čas, da se obdržijo časovna razmerja, bi morali obdržat t.i. zimski oz. pravi čas. Je pa hudič ker smo mi toliko na V, da imamo recimo poleti več kot uro prej temo (in seveda svetlobo) kot zahod in da recimo mi lahko že ob 8h zjutraj gremo na smučišče med tem ko je v F Alpah januarja takrat še tema.

In ja meni gre premikanje principjelno na živce.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
V bistvu nismo mi na V. Mi smo na 15 st. vzhodno, torej teoretično povsem na sredini časovnega pasu UTC+1. Beneluks, Francija in Španija bi dejansko morali biti na UTC.
Na naši geografski širini je problem, ker spomladi in poleti (ko se največ zadržujemo zunaj) nimamo dovolj dolgega dne, da bi bilo smiselno ostati celo leto na UTC+1.
 
  • Všeč mi je
Reactions: membrain
I

Izbrisan uporabnik #9334

Nisem se mislil oglasiti v temi, pa se vendarle bom :

Ni problem v sončni uri, problem je v nastavitvi življenjskega tempa. Živiš svoje življenje ter izvajaš svoj (življenjski) poklic.

- Če si delavec v proizvodnji, delaš svojih 8 ur na dan, ostalih 16 si doma.
- Če si javni uslužbenec, imaš delovni čas - pač v času najvišje aktivnosti dneva, torej podnevi.
- Če si kakeršenkoli serviser, imaš delovni čas 24 ur na dan, ob dveh zjutraj če treba :p. Če si zelo dober serviser, si na šihtu okoli 20 ur / dan :D. Če si povprečen, pa morda kakih 6 ...


Itd. Management je že pred vsaj sto leti ugotovil, da moraš delavcu zjebati dan (delovni čas od 9h dopoldne do 6h zvečer), pa ga imaš.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če nadaljujem, ... tale zajebancija s poletno in zimsko uro opisuje točno to zgoraj. Nihče na tem svetu ne more dokazat ekonomske upravičenosti tega menjavanja, sploh zaradi splošnega dejstva o presežkih ustvarjanja energije. Energije je od 70. let prejšnjega stoletja dovolj. Ter če se gremo čisti podjetniški princip, bi morali celo zagovarjati sončno uro, saj s tem (kao (??) ) povečamo potrošnjo. S tem tudi ženemo denar :fredi: .
- Saj jo ne, itak, dokazov kolikor hočeš. Gre se samo za obvladovanje množic. :cool:
 
  • Všeč mi je
Reactions: miflo
13. jul 2011
2.677
625
113
Evo, smo že skoraj pri teorijah zarote...
Stoletja je človek prilagajal delo času dnevne svetlobe, kar pomeni, da so poleti prej vstajali kot pozimi. In premik ure pomeni ravno to, da poleti vstanemo uro prej kot pozimi. Nič drugega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: membrain

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Koliko nas mora zjutraj krave pomolzt? To je problem premikanja ure, ker kmetje pravijo da celo leto molzejo ob istem času (ne uri - ker jo premikamo).
 
  • Všeč mi je
Reactions: skala

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
V proizvodnji, trgovinah, pisarnah, delavnicah, štalah itd so vedno luči prižgane, pa ni važno, kateri del dneva je, torej, sploh ne rabimo zunanje svetlobe.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

V proizvodnji, trgovinah, pisarnah, delavnicah, štalah itd so vedno luči prižgane, pa ni važno, kateri del dneva je, torej, sploh ne rabimo zunanje svetlobe.

Ja, to je to !
To smo vedeli že 83. leta, ko so nam poletno uro uvedli, in to vemo tudi danes.
Ter - dragi pinkobalinko , to je tudi eden od očetov "teorij zarot". Bog je ljudem dal pamet in oči, nekaj pa le vidijo. Misliš da ne?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Čez poletni čas cela evropa že ***** in zabavlja že od samega začetka ... pri nas 83. leta.
??? Le kako to, da se je nenadoma danes, leta 2018 g. Juncker omehčal in začel obljubljat cancel te neumnosti? ( ??? ) G. Juncker - g. Bog? Vladar? Absolutist?
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Da lahko greš popoldne po šihtu še na bicikel, sprehod ali pa na vrt... jo pa rabiš.
Sicer se s predlogom, da ostanemo celo leto na UTC+2 to ne spremeni, bomo pa imeli pozimi temna jutra. Vsekakor bolje kot poleti temni večeri, še najbolje bi bilo pa tako kot je sedaj. Moje mnenje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko