Konec premikanja ure

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
EU rabi za normalno funkcioniranje isti časovni pas in ne si mislit, da bodo "zahodnjaki" pristali na UTC+2. ;)
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.647
2.364
113
Pomurje
Če začnemo delat ob 6 zjutraj bomo v najslabših pogojih imeli dnevno svetlobo nekaj čez pol devetih. Kar za delo v gozdu pomeni, da bomo imeli zahodnjaški delavni čas od 9-17
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Da lahko greš popoldne po šihtu še na bicikel, sprehod ali pa na vrt... jo pa rabiš.
Sicer se s predlogom, da ostanemo celo leto na UTC+2 to ne spremeni, bomo pa imeli pozimi temna jutra. Vsekakor bolje kot poleti temni večeri, še najbolje bi bilo pa tako kot je sedaj. Moje mnenje.


To so pač tegobe življenja. Pa bi šel v mladosti za bogataša študirat ... :p . Bi lahko sredi dneva mirno golf špilal na Bledu, brez problemov z uro.

Človek je v miljonih let zgrajen na sončno uro. V smislu lepšega življenja smo se dogovorili, da bo ob 12h sonce najvišje. Tudi pigmejec iz Kalaharija ti bo pritrdil, da je to najmanj obremenilno.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Bušman iz Kalaharija bo povedal, da je najmanj obremenilno in čista zmaga, če ti ni treba gledati na uro. Če bo pa pogledal na uro, bo videl, da ko je sonce v zenitu, ni 12 ampak tri četrt na eno.
Človek, ki je grajen na sončno uro, poleti prej vstaja kot pozimi - prilagaja čas svojih dnevnih aktivnosti dnevni svetlobi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: membrain

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.009
113
Kočevska
Srednjeevropski čas UTC+1 je tako in tako po soncu samo v Sloveniji. Levo in desno od nas pa prehiteva ali zaostaja. Ko sem bil enkrat v sedemdesetih letih prvič v Franciji, sem se samo čudil, ko je v maju sonce zahajalo okoli pol desetih zvečer
 
  • Všeč mi je
Reactions: CLIO15

miflo

Fizikalc
17. jun 2018
372
115
43
Evo, smo že skoraj pri teorijah zarote...
Stoletja je človek prilagajal delo času dnevne svetlobe, kar pomeni, da so poleti prej vstajali kot pozimi. In premik ure pomeni ravno to, da poleti vstanemo uro prej kot pozimi. Nič drugega.
Ja o_O samo teorija zarote, ker vemo da vse vlade sveta v vseh političnih sistemih želijo zmanjšati delež denarja, ki ga izmolzejo z davki in trošarinami na električno energijo.:p;)
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Hura ! :aplauz::aplauz::aplauz:
Kaže da bo vendarle nekaj iz tega. Toda - zakaj "poletni čas", ko pa vsi vemo, da je taprav "zimski čas", saj je to sončna ura ?
Bodo izvajali podobno traparijo, kot je bilo pri nas 83. leta, ko smo prvič uvedli poletni čas - toda kontra? :valjamse: (to je bila ober smejurija :valjamse::valjamse::valjamse:)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Spajky

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.344
1.716
113
Poletni čas je idealen, predvsem ker bomo tudi pozimi prišli še po svetlem domov. Mene je to da sem po temi šel in po temi prišel nazaj dobesedno ubijalo.
Če bi mi prestavli na zimski čas, bi imeli poleti svetlo že ob treh ponoči, pa tudi tistih dolgih prijetnih poletnih večerov ne bi bilo več Julija npr. bi bla ob osmih že tema.

Poletni čas FTW!
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Se enkrat, poletni cas je za lenuhe, nesposobne in neumne. Nic cudnega, da sami ne morete pridt do tega zakljucka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Štos je, da “smo” (velja za skoraj celotno Evropo) zaradi uvedbe “poletnega” časa, počasi premikali začetek delovnega dne proti 8 uri, Francozi celo proti 9 uri - posledično nam sedaj bolj paše poletni čas.

Če bi se držali sončne ure, bi se začetek “delovnega dne” počasi, ampak sigurno, začel premikati proti 7, če ne celo proti 6 uri (za službe, ki ne bi bile “vezane” na “partnerje” iz zahoda).

Tolko o tem koliko ima smisel umetno spreminjati ritem življenja ....
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Saj premikanje ure dvakrat letno je ravno približek naravnemu ritmu, ko se je poleti prej vstajalo kot pozimi.
Ampak za večino je to očitno prehudo. Čeprav sem prepričan, da jim tudi po ukinitvi premikanja marsikaj ne bo prav.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
A dej ga lomit. Naravni ritem za severnjake (recimo fince nad polarno mejo) je potem zimsko spanje kot medved in čez poletje nabiranje zalog za naslednjo zimo?:D

Gledat na premik ure samo z našega "centralno evropskega" vidika je totalni bulšit. Ker 500km severno ali južno od nas je že razlike zaradi geografske višine toliko kot jo prinese tista zimska/letna urica. Geografska širina in časovni pasovi v EU so pa itak paradoks (vsaj na zahodu). Tipičen primer je španija kjer se jim jebe za tisto uro gor/dol (ker so toliko na jugu da imajo itak "več dneva") pa še totalno napačen časovni pas imajo za svojo pozicijo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Malo se motiš okoli juga, ker bolj kot greš na ekvator, bolj je dan čez celo leto razdeljen na točno 12 ur dneva in 12 ur noči. Bolj greš na sever ali jug od ekvatorja večja je razlika med dnevom in nočjo glede na letni čas - primer skrajni sever Evropo kot si sam navedel. ;)
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
McGiver, to glih ne drzi, da bolj, kot gres na ekvator, bolj je razdeljen cas na 12/12, zato, ker je Zemlja nagnjena in ekvator ni tocno 12/12 obsijan.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Daj ne ga lomit no - točno na ekvatorju imaš vedno 12/12 - višje/nižje kot greš, bolj se spreminja razmerje dneva/noči glede na letni čas - tja do polarnega dneva / noči, ko sonce sploh ne vzide ozr. zaide.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe
13. jul 2011
2.677
625
113
Pravzaprav se naklon (gledano iz točke na Zemlji proti Soncu) spreminja glede na položaj Zemlje na poti okrog Sonca. Ravno zaradi tega je razlika v dolžini dneva poleti in pozimi.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Lahko se na glavo postavite na ekvatorju je 12/12. Večkrat videno in živeto!