Konec premikanja ure

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Res super, ko je poleti ob 20:00 zunaj še sonce na nebu. Ti pa razloži malčku zakaj mora it spat, če je pa še dan.
Đabe sončni večeri, ko je treba it počitku. Zjutraj se dan lovi, ne zvečer...

Zimski je edini pravi čas in vsaka drugačna varianta je totalna neumnost!
Prav, potem ga pa zjutraj ob 4h v luft vrzi. Verjemi da ne bo problem zvecer ob 8 spat iti. (Da ne bo sel se 2x vmes spat). Tako pa soncki spijo se 5 ur po tistem ko je sonce na nebu....

Imam doma dva totalna nasprotja.
En gre sam spat med 8 in 9 in sam vstane po 6 zjutraj (brez alarma) Druga hodi po hisi ko midva ze spiva(ker sva tudi midva ob 4:30 pokonc najveckrat), za zjutraj pa iscem alarm z vodometom da jo spravim v solo.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Šola in služba sta se premaknila začetka na kasnejšo uro ravno zaradi ugotovitve, da se itak s tem nič ne špara (kar je bila osnovna ideja). Kar hitro bi se spet vse premaknilo na 7 uro.

Ideja sedaj je - cel dan v službi/šoli, pozno popoldan pa glih toliko časa da se gre v šoping center in domov spat.

Ena stran prej:

Štos je, da “smo” (velja za skoraj celotno Evropo) zaradi uvedbe “poletnega” časa, počasi premikali začetek delovnega dne proti 8 uri, Francozi celo proti 9 uri - posledično nam sedaj bolj paše poletni čas.

Če bi se držali sončne ure, bi se začetek “delovnega dne” počasi, ampak sigurno, začel premikati proti 7, če ne celo proti 6 uri (za službe, ki ne bi bile “vezane” na “partnerje” iz zahoda).

Tolko o tem koliko ima smisel umetno spreminjati ritem življenja ....

:rolleyes:
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Lahko se na glavo postavite na ekvatorju je 12/12. Večkrat videno in živeto!
Ravno 12/12 ni, ker svetlo je že pred vzhodom in tudi po zahodu, je pa približno tako, ja. In tudi razlika med najkrajšim in najdaljšim dnem ni velika. Premikanje ure na ekvatorju nima posebnega smisla.
Prav tako je efekt vprašljiv visoko na severu ali jugu, kjer je poleti dan tako dolg, da ga v vsakem primeru veliko prespiš, pozimi pa tako kratek, da se še največji zaspanci zbudijo v temi.
Je pa smiselno premikanje ure na srednjih geografskih širinah, ker to bolj sledi naravnemu ritmu iz časa preden so ljudje začeli uporabljati uro in slediti urnikom.
In še vedno trdim, da so ljudje takrat poleti prej vstajali kot pozimi, ker, kot ste že ugotovili, dan se lovi zjutraj. In premik ure pomeni ravno to - zjutraj vsi skupaj uro prej vstanemo, šiht se začne in konča uro prej, pa uro prej gremo spat. In to dosežemo z eno samo elegantno potezo premika ure.
Ampak za večino je to očitno preveč stresno. Je pa 40 let (pri nas 35) dovolj dolga doba, da se veliko ljudi ne spominja več časa pred uvedbo DST, nekaterih pa takrat niti še ni bilo. Ne bom se čudil, če bodo isti ljudje po ukinitvi DST spet nergali.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: membrain

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Je pa smiselno premikanje ure na srednjih geografskih širinah, ker to bolj sledi naravnemu ritmu iz časa preden so ljudje začeli uporabljati uro in slediti urnikom.
In še vedno trdim, da so ljudje takrat poleti prej vstajali kot pozimi, ker, kot ste že ugotovili, dan se lovi zjutraj. In premik ure pomeni ravno to - zjutraj vsi skupaj uro prej vstanemo, šiht se začne in konča uro prej, pa uro prej gremo spat. In to dosežemo z eno samo elegantno potezo premika ure.
Ampak za večino je to očitno preveč stresno. Je pa 40 let (pri nas 35) dovolj dolga doba, da se veliko ljudi ne spominja več časa pred uvedbo DST, nekaterih pa takrat niti še ni bilo. Ne bom se čudil, če bodo isti ljudje po ukinitvi DST spet nergali.

Se povzem strinjam z napisanim. Sploh glede nerganja po (morebitni) ukinitvi :)

V grobem gre za to, da je dnevna svetloba bolj optimalno razporejena in da je predvsem ob jutrih svetlo, če že popoldan ni. Pri permanent DST bo to veliko težje (21. decembra je sončni vzhod komaj ob 8:40).

Plus zdrav človek brez problema zmore prilagoditev bioritma za 1h na dan, kar pomeni da si do ponedeljka že OK. Pri čezoceanskih letih pa včasih rabiš tudi kak teden.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Še boljše pa je, če se ohrani prestavljanje ure in nimaš problema ne decembra ne junija ;)
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Se povzem strinjam z napisanim. Sploh glede nerganja po (morebitni) ukinitvi :)

V grobem gre za to, da je dnevna svetloba bolj optimalno razporejena in da je predvsem ob jutrih svetlo, če že popoldan ni. Pri permanent DST bo to veliko težje (21. decembra je sončni vzhod komaj ob 8:40).
.

za tiste, ki radi smučamo, bo to fajn. Ne bo treba ob 5 vstajat, ker s ebodo smučišča kako uro kasneje odprla ... Zaz sem pa poletni čas!
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
za tiste, ki radi smučamo, bo to fajn. Ne bo treba ob 5 vstajat, ker s ebodo smučišča kako uro kasneje odprla ... Zaz sem pa poletni čas!

Glede na napisano se ravnaš po sončni uri, kar pomeni da se boš zbudil ob enakem času kot dosedaj, le na uri bo morebiti pisala druga cifra ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Spajky

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Gr69, da se strinjam s tabo in ostalimi o 12/12 na ekvatorju, je zato, ker sem malo po netu pobrskal in videl, da se motim.
Sem pa tudi jaz za poletni cas, ker veliko ljudi dela v zaprtih stavbah, kjer so itak luci skozi prizgane in kaj ti bo dan, ce pa si v sluzbi, katerega ne mores izkoristiti, lahko pa ga popoldne, ko prides domov pozimi...ce pa ne, ga pa vsaj vidis.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Biološko gledano ti jutranja svetloba veliko bolj koristi kot popoldanska ;)

Sicer pa če se komu da, naj prosim naredi izračun števila sončnih juter in sončnih popoldnevov za vse tri opcije (premikanje ure, permanentni poletni čas, permanentni zimski čas). Recimo za klasičen delavnik 8-16 in 1 uro vožnje domov (efektivno torej opazuješ 7. uro zjutraj in 17. uro popoldan).

EDIT: ravno na MMC-ju članek glede tega: http://www.rtvslo.si/svet/evropa/nekateri-znanstveniki-proti-odpravi-premikanja-ure/465824
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Cash (in večina ostalih) pa vsi ID10Ti v Bruslju - ironija je, da smo si ljudje prilagodil delovni čas glede na spremenjeno uro in bi, da bi se svet spet “normalno” vrtel, morali ostati na zimskem času, sprejeti dejstvo, da se morata skrajni zahod in skrajni vzhod, ter sever “Evrope” / EU nekaj prilagoditi oziroma biti vsem jasno, da se telefonske konference dogovarjajo med 10:00 in 14:00, ker drugače nekdo “izpade”, ter da bodo določeni odgovori na mail prišli pač šele drug delovni dan.

Bemu sunce - včasih so se posli dogovarjali pisno po navadni pošti, potem po telexu in faksu, sedaj pa hočemo odgovor na postavljeno vprašanje, preden sploh vprašanje postavimo ...

Tisti kateri s(m)o pa vpeti v službe, kjer je potrebno pokrivati več časovnih pasov (ja - tudi +/- 1 uro zna predstavljati določeno težavo) pa pač uvajamo takšna ali drugačna dežurstva. In danes je to veliko lažje - laptop, internet, GSM itd. - ampak po svoje tudi veliko bolj obremenjujejo ljudi (kdaj sploh nehaš delati, če si 24/7 dosegljiv?).
In urejanje tega delovnega časa je en od večjih današnjih izzivov.

McGiver - sorry - mal je dvignilo, ker sem vsaj od tebe pričakoval, da se bi skliceval na enako mnenje - in ne kot (sorry vsem - vsaj občutek je tak) večina, ki očitno sploh ne prebere vsega ampak samo svoje nabija.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
philips BS članek ... “nekateri”, “načeloma”, “bi lahko diabetes”* - današnja klasika - vsak ima svoje mnenje in vsi so znastveniki.
* diabetes bomo fasali vsi, ker se svet prehitro vrti (bemti - a res ni več “podpisov”?)

A ima kdo kure in kako drugo živino doma? Pri naših vem, da rabijo kak teden, da se navadijo na nov ritem. Ko pa so še “ta stari” vse samo šlihtali, je prestavljenje ure bilo bistveno manj stresno - stari so se še vedno več ali manj vstali ob istem času (samo na uri je bla druga cifra(prosto po philips-u)), ampak so se, pogojeno z “našim” ritmom (tudi ritem Dnevnika) počasi, v slabih dveh tednih, prilagodili na “novi čas”.
Kar za mene kaže na to, da je preklop v 1-2 dneh na “novi čas” določen stres, ki ga niti ne potrebujem.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Jaz raje trpim tista 2 dni zato da imam potem par mesecev zjutraj svetlo ko grem v službo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Cash
McGiver - sorry - mal je dvignilo, ker sem vsaj od tebe pričakoval, da se bi skliceval na enako mnenje - in ne kot (sorry vsem - vsaj občutek je tak) večina, ki očitno sploh ne prebere vsega ampak samo svoje nabija.

Sorry - non capisco. Kaj je bilo zdaj drugače med najinima mnenjima?

Meni je premik ure BV in podpiram, da ostanemo na sončnem = zimskem času. Pač eksperiment se ni izšel - gremo dalje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Spajky

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
No, jaz pa imam raje popoldne 1 uro dlje svetlo pozimi, ker ko jaz pridem v firmo, skoraj ne vidim svetlobe, dokler ne pridem ven iz firme in mi je načeloma vseeno, če je noč do 10 dopoldne. Ampak, vedno nekomu ne bo prav, ker nas je pač 7 miljard. Če bi vsakemu dal 100k€, bi nekateri še vedno negodovali ;)
Pač, premikanje se bo ukinilo in sprijaznimo se.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Še to: eno zimo sem si zaželel pogledat kako zgleda ta "večna tema" na severu Švedske in Norveške in moram rečt, da mi je bilo všeč. Jutranja zarja od 8:30-9:00 pa do nekje 15:30-16:00 in to je to. Meni je bilo res kul.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

- ko že nekateri tako brezglavo trdite,
zjutraj ko greš na šiht, je dnevna svetloba najmanj potrebna. Na čisto vsakem šihtu so prižgane luči, razen pri lokalnih cestarjih ko z lopato flikajo jame na makadamu.

Tako da - šiht se prične pač takrat ko je zapovedal delodajalec. Poletno-zimski čas in menjavanje ure z njim je pa zgolj zajebavanje raje. Čisto vsako leto ob vsakem menjavanju ure cela evropa zabavlja čez ta nepotreben manever - le kako to, da se je nenadoma Juncker kar omehčal? :oops:

Imam generalni dokaz, da je to čisto zajebavanje raje : pri nas smo prvič šli na poletni čas marca leta 1983. Iz Beograda (takrat smo imeli šefe tam dol :norec: ) je prišla direktiva, da ponoči prestavljamo čas za eno uro NAZAJ ! :bonk::bonk::bonk:
V tistem dopoldnevu smo čisto vsi z Evropo vred ugotovili, da je bila storjena čista šušmarska napaka, ampak politiki niti slučajno niso priznali ! Šele oktobra smo premaknili ure za eno uro naprej, da smo bili spet na sončni. :bonk::valjamse::valjamse::valjamse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Spajky