Konec premikanja ure

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Doktorat.
Ura je pripomoček in dogovor in je zastavljena tako kot se dogovorimo.
Naravna ura je pa tisto, ko grem spat ko se mi spi in se dvignem ko se mi diže.
Seveda, vendar se namesto naravni uri MORAMO prilagodit dogovorjeni. Meni bi pasalo po naravni "uri" kdaj it v službo ob 11h, drugič pa ob 6h, ampak jeba ker je treba tudi kaj v koordinaciji z drugimi naredit. ;)
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.269
1.941
113
krucefiks imate težav za brezveze, ura naj bo taka ali drugačna - najebali smo ga vsi.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Jaz sploh ne razumem kakšen je problem premika ure pri prehodu čez mejo. Itak nas/vas ima večina neke super duper pametne telefone in z njimi povezane ure in pol se ura itak takoj sama premakne. Problem je samo če se ti "muzej" zapre eno uro prej. :cool:
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
A veste, koliko tisockrat je sele sluzba stresna od te pof..ane poletne ali zimske ure, pa jo vsi hlapcevsko opravljate in ste tiho.
Pa dejmo temo, 8 urna sluzba...pa ojej, pa oh joj, pa ne vem kaj vse...pa zjutraj je treba vstajat, pa kako stresno je to, pa v sluzbo se vozimo, pa enesnazen zrak, pa to pa ono, pa u 3pm. Pa pi.da no :jok: Premikanje se bo ustavilo, ker je debilno. Ura naj bo taka, da bo vse laufalo. Kaka soncna ura, pa naravna ura, pa vi sploh veste, da je ura umetna in ni naravna. To si je spet clovek zmislil. Se dobro, da ni blo forumov takrat, ker bi se poklali :bonk:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kaj ti nuca premikanje ure gor, dol, počez ... - če si zaspane, ne bo nikoli nobena ura prava. Delodajalec je tisti, ki ti bo rekel, da se šiht začne ob 9h, pa ti potem prav nobeno premikanje ure več ne pomaga.
In točno to je delodajalcu smoter. Da ti razkolje dan in najlepši čas rezervira zase (za šiht). To je tudi eden od pomembnejših principov kapitalizma in modernega managementa, le da se o tem ne govori.

Zato je za našo zemljepisno dolžino najbolj pravilen sedanji zimski čas, torej GMT+1 , saj to pomeni, da je sonce ob 12h najvišje. To ima več praktičnih prednosti, ena od njih je tudi orientacija na terenu z navadno analogno uro na cagre. :cheer:
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Konec decembra je dan dolg manj kot 9 ur. Nekako ni možnosti, da bi ostalo kaj svetlega dneva, če smo 8 ur v službi in še kako uro za pot.
Če bo obveljal poletni čas, bo za sončni vzhod dva meseca ob 8.30 ali pozneje. Ne deluje mi najbolje.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Zato je za našo zemljepisno dolžino najbolj pravilen sedanji zimski čas, torej GMT+1 , saj to pomeni, da je sonce ob 12h najvišje. To ima več praktičnih prednosti, ena od njih je tudi orientacija na terenu z navadno analogno uro na cagre. :cheer:
Kolikokrat si se pa v življenju že orientiral strani neba na terenu s analogno uro? In kolikokrat se še boš z GPS-om in mapami v žepu na telefonu?
Jaz še nikoli, no pa tudi če bi bilo treba, bi si znal omislit premik malega cagarja na zimsko uro, in se po tem orientiral.

GMT+1 je pri nas najbolj pravilen čas samo, če predhodno določiš, da je najbolj pravilen čas tisti, ki pravi da je ob 12-tih sonce najvišje. Ampak v preteklosti ni bilo vedno tako. Sistemov štetja časa je bilo v zgodovini veliko, so šteli od sončnega vzhoda, od zahoda, polnoči,poldneva..... pravtako ure niso bile vse enako dolge.... dan so razdelili na 12 ur od sončnega vzhoda do zahoda na 12 ur, - tako da so bile poleti ure daljše..... Tako da je človek določil, kaj naj bi bilo je pravilno.
GMT+1 ima tudi več praktičnih pomankljivosti, npr poleti prespiš jutranje (svetle) ure, prihranek pri energiji.
Bolj naraven čas in pravilen bi bil, da bi ljudje vstajali ob sončnem vzhodu, oz. da bi se delovni čas premikal po soncu... (poleti vstajat bolj zgodaj - pozimi kasneje) - kar premikanje ure do neke mere tudi počne.
Ampak tak čas ni nekako kompatibilen z starimi analognimi urami, metričnim sistemom....
Tako da jaz mislim da bi bilo premikanje ure boljše kot pa stalen čas.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Pazi sad ... :fredi:

Najboljše je blo, ko smo delali od 6:00 do 14:00 (GMT +1) - sicer se je blo za vozače mal težko vstati ob 4:30 in do 5:00 priti na delavski avtobus - ampak si si potem še slabo uro na busu pridremal, pa tudi na poti domov dodal še kake pol ure dremeža. Ob 15:15 doma - pozno kosilo - in na fuš od 16:00 do 21:00 - nazaj domov ob 22:00 v cunje (opraviti zakonske obveznosti) in naslednji dan jovo na novo - temu jaz rečem izkoriščen dan!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga, krko in map
I

Izbrisan uporabnik #9334

Seveda, ampak tisto je bil bolan socializem, ki se ga najmanj 2/3 Alterja brezmejno sramuje. Rajši se gredo napreden kapitalizem in si premaknejo uro za eno uro naprej in zjutraj zabušavajo v postelji, namesto da bi dan lovili :norec: .

Nekaj podobnega počne moja ženka, ko si nastavi uro za deset minut naprej in je potem strašno vesela, ko lahko zjutraj tistih 10 minut vleče v postelji ... :bonk:.
Zavestno zajebavanje samega sebe !

Moja pokojna soseda teta Slavka je šla zjutraj ob pol štirih z lahterno v štalo krave pomolzt, pa če je ura kaj kazala ali pa nič (crknila). Poleti in pozimi. Pa mački so šli z njo. Petelin je itak že prej svoje odpel. Pa je čisto srečno živela, dokler ni umrla ... (se zgodi :rolleyes: ).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

In - Ja, membrain , še danes se večkrat orientiram z uro. Pa še marsikaj drugega počnem, pa moram vedno zraven razmišljat, ali je prava ura (sončna), ali morda tista poletna zmeda. Pravzaprav ure fizično sploh ne rabim, dovolj je, da si predstavljam lego kazalcev.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Pazi sad ... :fredi:

Najboljše je blo, ko smo delali od 6:00 do 14:00 (GMT +1) - sicer se je blo za vozače mal težko vstati ob 4:30 in do 5:00 priti na delavski avtobus - ampak si si potem še slabo uro na busu pridremal, pa tudi na poti domov dodal še kake pol ure dremeža. Ob 15:15 doma - pozno kosilo - in na fuš od 16:00 do 21:00 - nazaj domov ob 22:00 v cunje (opraviti zakonske obveznosti) in naslednji dan jovo na novo - temu jaz rečem izkoriščen dan!

Takrat drzave tisti fus od 15-21 ni "nic" brigal.
Danes pa si sovraznik No1, ce delas kaksno soboto pri znancu.
Je pa res da se danes 3/4 folka ne da (ni treba) se tistih 8 ur delat, kaj sele da bi dodatnih 6.
 
  • Všeč mi je
Reactions: membrain

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Pazi sad ... :fredi:

Najboljše je blo, ko smo delali od 6:00 do 14:00 (GMT +1) - sicer se je blo za vozače mal težko vstati ob 4:30 in do 5:00 priti na delavski avtobus - ampak si si potem še slabo uro na busu pridremal, pa tudi na poti domov dodal še kake pol ure dremeža. Ob 15:15 doma - pozno kosilo - in na fuš od 16:00 do 21:00 - nazaj domov ob 22:00 v cunje (opraviti zakonske obveznosti) in naslednji dan jovo na novo - temu jaz rečem izkoriščen dan!


Tako je človek res najboljše izkoristil dan.

Sicer se pa sploh ne sekiram zaradi prestavljanja ure. Edina skrb ki ga imam ob tem je, da prestavim kazalce na tistih urah, ki tega ne znajo same, bioritem me pa ne jebe.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
- Predvideva se, da bodo države prilagodile svoj čas sosedam, saj naj bi tako preprečile nevšečnosti. WTF? Kaka razlika pa je če imamo mi recimo uro pred ali za Italijo ali Avstrijo?

Ogromna, ker bo treba vedno, ko grem čez mejo računat, da bom ob pravem času na letališču, trgovini, gostilni itd.