Komentiranje F1 na TV3

Oktopusy

Fizikalc
3. apr 2011
1.678
42
48
Spoštovani.

ORF ima v studiju vedno strokovnega komentatorja. Pa ne samo ORF. AKA dirkača. Ali pa insajderja. Iz foha. Ki ob komentatorju, ki je vešč umetniškega izražanja, ima prjeten glas in ne dolgovezi u tri pizde takrat, ko ni treba, LIVE objasni marsikatero stvar, ki jo mi ki nismo dirkači ne opazimo, ne poznamo ali pa spregledamo. Tako. In mi kljub tehničnemu in teoretičnemu znanju (sem sodi recimo podatek, da je imel Eddie Irvine leta 1999, ko je zmagal v Nemčiji spodnje gate črne barve, ali pa da je recimo razlika v kompresiji med F1 Minardi dirkalnikom iz leta 1989 za 1.5% večja kot pri drikalniku iz leta 1990.) naredi poleg vizualne tudi zvočno kuliso zanimivo. Treba je bit z dušo in srcem zraven že od pamtiveka. In tej zadevi sledit od malih nog. In iskat podatke na spletu. Tudi ob 7h00 ko greš srat v nedeljo. In si pogledat za nazaj vse taktične in redne menjave gum med dirkami. In sledit vremenski sliki. In brat strokovne forume. In vsak dan 1 uro doma komentirat dirke, ki jih najdeš na youtube. ZATO, da lahko potem smiselno komentiraš za take kot sem jaz, pa take kot je moja stara mama in take kot je stric župnik.

Do takrat bo pa pač vse kar je na TV3 na nivoju...vaške veselice....
Imaš prav. Toda zato še ni treba žalit. Vse se lahko pove na kulturen način potem bomo pa videli koliko bodo s časom upoštevali, nekje je treba začet pa če tudi na TV3. Mogoče se pa čez čas pride nazaj.
Jaz osebno itak nimam časa gledat v živo tako da pogledam za nazaj pa še to polovico prevrtim. Kot prvo potem slika ni več na nivoju, ker HD ne moreš gledat za nazaj, kot drugo s tem polovico komentarjev prevrtiš, kot tretje pa F1 nasplošno ni več na nivoju, da bi te pritegnila za gledat, če že potem je to zame osebno MotoGP pa še tam gre zadnje čase vse navzdol.
 

INKVIZITOR

Archbishop
3. apr 2009
3.516
5
38
Imaš prav. Toda zato še ni treba žalit. Vse se lahko pove na kulturen način potem bomo pa videli koliko bodo s časom upoštevali, nekje je treba začet pa če tudi na TV3. Mogoče se pa čez čas pride nazaj.
Jaz osebno itak nimam časa gledat v živo tako da pogledam za nazaj pa še to polovico prevrtim. Kot prvo potem slika ni več na nivoju, ker HD ne moreš gledat za nazaj, kot drugo s tem polovico komentarjev prevrtiš, kot tretje pa F1 nasplošno ni več na nivoju, da bi te pritegnila za gledat, če že potem je to zame osebno MotoGP pa še tam gre zadnje čase vse navzdol.

Kdo je žalil?
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
...
Jaz osebno itak nimam časa gledat v živo tako da pogledam za nazaj pa še to polovico prevrtim. Kot prvo potem slika ni več na nivoju, ker HD ne moreš gledat za nazaj,
...

Na T-2 TV3 HD res ni možno pogledat za nazaj, je pa možno TV3 HD posnet in pogledat kasneje. Žal pa je porebno počakat do konca snemanja, ker se med snemanjem (kot naprimer pri Telemachu, na lokalni disk) posnetka ne da gledati.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
Spoštovani.

ORF ima v studiju vedno strokovnega komentatorja. Pa ne samo ORF. AKA dirkača. Ali pa insajderja. Iz foha. Ki ob komentatorju, ki je vešč umetniškega izražanja, ima prjeten glas in ne dolgovezi u tri pizde takrat, ko ni treba, LIVE objasni marsikatero stvar, ki jo mi ki nismo dirkači ne opazimo, ne poznamo ali pa spregledamo. Tako. In mi kljub tehničnemu in teoretičnemu znanju (sem sodi recimo podatek, da je imel Eddie Irvine leta 1999, ko je zmagal v Nemčiji spodnje gate črne barve, ali pa da je recimo razlika v kompresiji med F1 Minardi dirkalnikom iz leta 1989 za 1.5% večja kot pri drikalniku iz leta 1990.) naredi poleg vizualne tudi zvočno kuliso zanimivo. Treba je bit z dušo in srcem zraven že od pamtiveka. In tej zadevi sledit od malih nog. In iskat podatke na spletu. Tudi ob 7h00 ko greš srat v nedeljo. In si pogledat za nazaj vse taktične in redne menjave gum med dirkami. In sledit vremenski sliki. In brat strokovne forume. In vsak dan 1 uro doma komentirat dirke, ki jih najdeš na youtube. ZATO, da lahko potem smiselno komentiraš za take kot sem jaz, pa take kot je moja stara mama in take kot je stric župnik.

Do takrat bo pa pač vse kar je na TV3 na nivoju...vaške veselice....

Si moreš mislit, da F1 spremljam že 20+ let, da sem pred 20+ leti prvič komentral F1 na TV, da so ene 4 spletne strani vezane na F1 moje redno jutranje branje in da, saj ji za verjet, recimo že leta redno spremljam analize Piole. Ampak veš, komentirat v živo, ko imaš kako desetinko ali vde da se odločiš, kaj boš rekel, zahteva malo kilometrine. Te mi pa, priznam, malo manjka (vendarle so šele 3 dirke to sezono za mano), ker se pač zadnjih X let F1 spremljal le iz lastnega užitka, ne pa, da bi o njej govoril dan in noč. Jo pa še vedno dovolj dobro prepoznam, da iz slike vidim, kaj se dogaja z lego dirkalnika na stezi (pa čeprav dirkalnika F1 za razliko od recimo WRC avta še nsiem vozil), kaj vem tudi o dirkaških linijah in prehitevanjih (nenazadnje sem tudi jaz kdaj koga prehitel na dirki ali pa mu vsaj Maxa spustil).

In za šankom lahko zelo natančno debatirava v nedogled, ko je pa treba komentirat tam in v živo, pa večina zmrzne. Za šankom sicer znajo povedati, da je Sirotkin luzer, ki si je plačal sedež (kar je seveda daleč od resnice), ko bi morali pa isti hip pojasnit tisto, kar se za hip pojasni na zaslonu, bi bila pa tišina (ali pa jecljanje). Pa zraven spremljat timing, race direction, ugibat kaj so pri timingu spet zaj.. pri podatkih (zadnjo dirko so do 10 krogov pred koncem ves čas narobe kazali katere gume ima kdo ji si je bilo treba zapmnit/zapisat), pa zrave še spremljat par spletnih strani in seveda vsaj še twitter (in komu tudi tam kaj odgovorit), recimo. Tako pač je. In tu komentiranje doma ob Youtubu bore malo pomaga. Prvih par dirk malo teče voda v grlo, potem se človek ujame. Been there, done that ... Ne le pri F1, še kaj bolj divjega sem moral v živo odkomentirat v življenju.

Sicer pa: vaške veselice ima folk najraje. Ratingi so zelo dobri, engagement na socialnih omrežjih tudi. Da bodo vedno haterji, tudi vem (in se mi za njih čisto j...). Rad pa kako dobro debato udarim s ljubitelji, ki niso polni sami sebe in znajo biti nenavijaški in realistični.

O zatemnjevanju pa (saj nisi pričakoval, da ge ne bo, kajne - TV3 mora nekako zaslužit denar, ki ga plača za pravice in produkcijske stroške, in ta je odvisen od gledanosti): tisti, ki so pravi ljubitelji, so že doslaj poznali načine za gledat F1 recimo na Sky (kar je itak pojem dobrega prenosa oz. programa in tudi sam sem zadnja leta tam gledal), in ti verjetno še vedno gledajo tam (si ne delam utvar o tem) in so zadovoljni. Pol so pa uni, ki se razglašajo za ljubitelje, pljuvajo čez lokalno produkcijo, niso pa toliko, da bi se potrudili in si pač našli način da se izognejo "podn", "nagravžnemu" in vse ostalo komentiranju v domačem jeziku. Ampak za take mi je vseeno - tudi tegale nisem napisal zaradi njih (kar se mene tiče lahko tudi nehajo gledat), ampak zaradi normalnih fanov, ki ne pljuvajo, ampak upravičeno podajo kako konstruktivno kritiko, ki jo poskušamo upoštevati, ker, kot rečeno, nismo nezmotljivi.

Skratka: fajn se mej, sprosti se, probaj malo uživat v prenosu, ali pa si enostavno najdi varianto gledat tuje prenose. Saj ni tako težko - je pa res, da zna kaj stati, ampak če si jaz lahko privoščim premium naročnino na F1.com odkar obstaja, si boš menda pa tudi ti njihov live stream, ko prode, ali pa kako drugo podobo rešitev. Za nas fane par € za špot, ki ga spremljamo, res ne bi smel bit problem (pa četudi vmes po njem pljuvamo, kot znam včasih tudi jaz).
 

Oktopusy

Fizikalc
3. apr 2011
1.678
42
48

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.334
759
113
Nonono, pametuješ ja. Pa ne, da bi jih branil, napaka Maxa je bila "ampak" takrat, ko sta naša strokovnjaka "obtožila" Vettla, "stroka še ni obsodila Maxa, in Max še ni obsodil sam sebe.:fredi:
Se pravi je bila napaka, ko je bila storjena, od Vettla, ker sta tako povedala nasa dva, stroka in Max pa se nista povedala svoje. Ko se je pa stroka oglasila, je bila pa napaka od Maxa? Ali to pred kaznijo, po njej, po dirki ali sele takrat, ko je Max sam povedal, da je kriv?
Vlagas kandiduro za tretjega komentatorja?
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.334
759
113
Haha kaj se bom jaz basal zraven, če si že ti ta glaven:valjamse:
Sklepal sem po tem, ko si tako strokovno razlozil, kako gre "ugotavljanje krivde"... Kot bi pri slalomu tekmovalec padel, in dokler stroka ter tekmovalec sam ne povesta, da je padel, velja tisto, kar rece komentator... In ce on rece, da ni padel, ceprav vsi vidimo, da je padel, bo to drzalo, seveda, dokler stroka in tekmovalec ne povesta drugace...
 

Oktopusy

Fizikalc
3. apr 2011
1.678
42
48
:valjamse:To pa je primerjava ja. Daj nehi že bluzit s takimi primerjavami, ker se samo brukaš.
A ti še enkrat počasi napišem, da boš razumel, ker vidim, da bolj počasi kapiraš.
Ne pametuj in bolje, da se primeš kakšnega drugega dela, ker to ti ne gre najboljš:fredi:
Lahko noč
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
Tukaj ste vsi pametni in se vtikate v komentatorja, res formulo spremljam samo se obcasno ampak vseeno. Meni se zdita komentatorja cisto ok. Verjamem pa da je komentiranje v zivo precej zahtevno, kar spomnite se g. Borkoviča na youtubu... žogo brcno, eh ni gola, aja je gol. :valjamse::cheer:
 
  • Všeč mi je
Reactions: logistik in zakon

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
Torro Rosso, sta imela isto foro, noben ni dobil kazni.

Drugače pa, itak je problem komentirat iz studia, ko dejansko vidiš in komentiraš,enako kot gledaš doma. Iz tega vidika, sta komentatorja popolnoma nepotrebna. Zato pa bi morala razlagat o stvareh, ki jih ne vidiš..iz studia so to črne gate in kurbarija. Ker to kakšne gume je kdo nataknil, vidim sam po TVju.
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.334
759
113
No, to pa ni res. Nisva.
Max tukaj ni nic kriv.... dirkaska nesreca... Vettel po radiu da ni kaj povedati, komentar pa res ni kaj povedati, napravil si napako, in potem se na zunanji strani Maxovega dirkalnika je bilo dovolj prostora, Vettel bi sel lahko na sirse...
Skratka, nista...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Kazen je dobil malu po nesreci, par krogov kasneje. Je bilo z grafiko lepo objavljeno. Mogoce si spregledal...
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Ksz
Nekako pricakovan nivo komentiranja dirke.
Se pa ponavadi najbolj ujedajo nad komentiranjem tisti, ki so na zelo nizkem nivoju poznavanja F1. V smislu, komentator mora vedeti in zadeti vse, mi pa potem lahko pametujemo.
Me zanima kaj krivicnega se vam je zgodilo, ce sta obtozila Maxa za napako? Popolnoma nic!
Kako naj ona dva vesta na kaki taktiki je kdo? Kako naj vesta kolikokrat so menjali startegijo med dirko? Nimate kje izvedeti tega. Se tisti novinarji, ki so na dirki nimajo o tem pojma in delajo naknadno analize in si polnijo baze podatkov za v prihodnje.

Bo treba kaj prebrati med, po dirkah in si potem sliko ustvariti.
Kar se pa tice Mirsada, on je bil na tekocem samo s kurbarijo...

Na sreco te dirke vec nisem spremljal na TV3 tako da ne vem kaj sta zdej mela z Maxom, ampak na prejsni dirki je bla najprej krivda na Maxovi strani, pol ni vec bla, pol sta spet spremenila mnenje, zadela pa nikoli. Ne vesta kaj je undercut, strategija z gumami jima je tud bla nepoznana, ne locita med dirkasko nesreco in izrivanjem iz steze itd.....to so osnove! Kot da komentator fuzbala ne bi vedu kaj je offside. In pol pride sm gor in pise da ga kritike ne ganejo (razen z zvokom, to ga je ganlo ker ni on kriv), sorry mogle bi ga, ker to ni nic. Pa ne mi zdej da po slovensko vse spluvam, nimam nic od tega, ne zivim v sloveniji, mam pa rad formulo ena in bolj custveno dozivljam take debilizme