klima ogrevanje

igi

Guru
13. okt 2007
5.385
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik eli pravi:
Citat:
Uporabnik eli pravi:
Pa še to me zanima: Za nekatere klime piše v opisu letna poraba 520kwh. Kaj to pomeni? Kilovatna ura je 0,12Eur, to bi pomenilo da na leto porabi dobrih 62€? Mislim da ne. Prosim če mi lahko še to malce obrazložite?

Kako pa kaj glede te trditve?

Ja poraba klime me predvsem zanima takrat ko doseže svojo temperaturo, ali pa je še stopinja več kot je klima nastavljena tako da je niti ne slišiš več, kakšna je takrat poraba?

Vidim da igi kar obvladaš te zadeve. A se ukvarjaš s tem?
Ko klima doseže temperaturo oziroma je v prostoru celo večja (govorimo o ogrevanju) je poraba minimalna (par 10W za napajanje notranjega ventilatorja) Zunanjo enoto pač ugasne.

Glede letne porabe pa je podan nek povprečen znesek. To ni zadeva, ki bi bila merodajna. Če odprem okna in klimo vklopim, bo poraba tudi na klimi VELIKA
smile-1.gif


Drugače pa ja malce se spoznam na zadeve
wink-1.gif
>>> www.mikroteh.com
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Daj ne kompliciraj no!
wink-1.gif


Kupi dobro klimo (zmeni se z Igijem če sta lokacijsko skladna....pa da se izprsi z dobrim popustom
wink-1.gif
) pa vklopi hudiča in boš videla.

Konec koncev si zdaj, ko je še nimaš vzemi čas zjutraj 20 sekund in vsak dan ob isti uri (npr. ko vstaneš) zapiši porabo električne energije (stanje števca na visoki in nizki tarifi)...pa vsaj en teden zapisuj, da dobiš okvir koliko zdaj porabiš.
Potem pa si bo zadevo zapisovala ko bo klima delovala. Pa boš takoj vedela koliko bo poračuna ob naslednjem popisu.

Pri klimi se podaja podatek koliko moči da od sebe (toplote)...dejansko pa porabi tolikokrat manj, kot se navaja število COP (seveda to število zavisi od zunanje temperature...v večini) je pa dobro dandanes kupiti klimo ki ima to število 5 ali več.

In če boš kupila najšvohnejšo izvedenko klime (gretje do 3,2 kW moči) ti bo ta klima rabila ob polnem delovanju nekje 0,8 kWh (8 centov na uro v visoki tarihi oz. 4 cente v nizki tarifi (ponoči + vikendi), če bo pa dlje delovala (torej od ene ure naprej) pa bo v ustaljenem rešimu rabila nekje 0,3 kWh (torej 3 cente v visiki tarifi oz. 1,5 centa na uro v nizki tarifi).

Torej....če bo delovala 24 urn dnevno * 3 cente = cc. 1 EUR na dan (da malo zaokrožimo)..za vikend jo boš pa odnesla s pol evra. Na ta konto (ob dobri postavitvi) imaš praktično ogrevano celo nadstropje...vse kar uporabljaš centralno kurjavo, je ob hujšem mrazu za temperiranje sob (izenačitev temperature..ker če je neizoliran objekt so razlike kar precejšnje).
 

bander

Pripravnik
7. nov 2009
261
0
16
Kar se tiče Igija dam tudi jaz same pohvali, saj mi je par dni nazaj montiral klimo in on res obvlada stvar.
Ko je bilo govora o števcu sem še tudi jaz pogledat razliko če je klima prižgana ali ugasnjena in moram priznat, da se res kar hitreje števec vrti ko je prižgana, ampak mislim da konec meseca ne bi smelo biti previsoki račun zaradi tega.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.871
113
pri taščici
moraš računat da klima ne laufa vedno s polno močjo razen če je poddemnzionirana (postaviš 3kw klimo v neizolirano bajto in zahtevaš 25C od nje pri -10C.)
Nimam izkušenj z gretjem, pri hlajenju rabi klima od 20-500 W vsaj moja micka ki ni nič posebnega. Ko je nekrat prostor ohlajen tam med 70 in 200)
ali več porabi če imaš stalno vžgano oziroma ugasnjeno pa ne vem. Nisem tega tesstiral,
 

bander

Pripravnik
7. nov 2009
261
0
16
Hja to bi bilo zanimivo testirat kaj je zares bolje. Jaz bom popoldne vedno kuril z drvmi in če imam klimo nastavljeno na 21c in bom z drvi segrel na 22c po mojem klima ne bo porabila skoraj nič, ker ji popoldne praktično ne bo potrebno dogrevati, če se motim naj me kdo popravi. Ponoči in pa zjutraj bo klima držala na 20c, da mi ne bo popoldne treba predolgo čakat da segrejem stanovanje z drvmi. Predvsem to je moj namen klime.
Sem pa nabavil merilec porabe, tako da bo zanimivo videti rezultata klime in bom lahko poročal gospa eli, če vas zanima.

Edina stvar ki je zanimiva pri meni je to, da imam klimo nastavljeno na 20c segreje mi pa prostor na 21c in več, pa še vedno greje vsake toliko. To bi najbrž znal kaj razložiti igi na to temo?
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Citat:
Uporabnik bander pravi:

Edina stvar ki je zanimiva pri meni je to, da imam klimo nastavljeno na 20c segreje mi pa prostor na 21c in več, pa še vedno greje vsake toliko. To bi najbrž znal kaj razložiti igi na to temo?

Odvisno kje klima meri temepraturo..če si vzel boljši model micke imaš i-senzor, ki uporablja več parametrov za določevanje prave temperature.

Drugače lahko malo tebi laže termometer, malo klimi...pa je razlika tu.

Če ti je dejanskih 21,5 stopinj preveč...(na klimi pa 20 stopinj) jo enostavno spusti za eno stopinjo.

Nič bat...se boš že ščasoma znašel in pogruntal najbolje nastavitve..je pa dejstvo...ob klopu klime bo prvo uro najvišja poraba (Ko bo klima lovila nastavljeno temperaturo)..potem pa se bo porabo drastično padla.

PA napiši kaj si nabavil..ali naj pa Igi napiše, če je montiral, ker je verjetno bolj domač z modeli
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.871
113
pri taščici
tudi meni micka pri hlajenju laže za cca 2C
Sem postavil dva različna termometra v njeno bližino in sta oba potrdila zmoto.....
tako da imam poletinastavljeno na 26-28, pa imam v flatu okoli 25.

Če boš kuril dve uri potem imej prižgano, če pa boš grel 6 ur... pa ne vem, imaš merilec in testiraj. Je pa res da je za premisliti kako nizko se splača dnevno temperaturo spustit ko te ni v flatu. (izolacija?)

Še preveri koliko ti v stand by požge.
Jaz ko je ne rabim vržem iz vtičnice. Preprečim kak udar strele pa še mislim da še nekaj w/h Če klime ne rabiš 8 mesecev, je to ......
 
Nazadnje urejeno:

bander

Pripravnik
7. nov 2009
261
0
16
Imam mitsubishi fd35vabh. Zelo v redu mašinca.
Ja glede porabe bom pa mal z merilcem testiral. Mal sem skeptičen, da če popoldne ogrevam z drvi bi klimo ugašal,ker jo bi moral ko grem spat spet prižgati, da se ponoči ne preveč shladi in to ni ravno pametno. Lahko bi pa nastavil, da se zjutraj prej ko ustanem prižge, vendar ker se ob neogrevanju čez noč hiša ohladi, bi zjutraj klima rabila spet veliko energije, da ponovno ogreje na željeno temperaturo. Ne vem to bo treba stestirat. A nima nobeden poleg klime še drva, da pove svoje izkušnje?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Pri nas (olje) je tak režim...dokler gre jeseni (v zimo) pali samo klima. Ko postaja prehladno po sobah (hiša neizolirana + klima postavljena v dnevno sobo (in ne na hodnik)) se po potrebi začne vklapljat centralna (najprej zvečer par ur...ko je še bolj mraz malo zjutraj, malo zvečer). Takrat če ni potrebe se seveda klimo izklopi (izklapljanje klime ni nikakršen problem...če se tega bojiš).
Ko pa je najbolj strupen mraz pa klima enostavno deluje 24 ur dnevno, hkrati pa se še dogreva/temperira s centralno.

Torej ko zakuriš in začnejo greti radiatorji seveda lahko izklopiš klimo. Ko nehaš kurit pa jo vklopiš nazaj...oz. dokler še ni hudega mraza nastaviš zakasnitev vklopa da se npr. vklopi par ur predno prideš domov. Vklapljanje prilagajaš zunanjim temperaturam (in izolaciji objekta)...bolj ko bo mraz dlje naj dela da se stene ne ohlajajo preveč.

(po oznaki sodeč predvidevam da nimaš najšvohnejše različice?)
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.385
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Pri nas (olje) je tak režim...dokler gre jeseni (v zimo) pali samo klima. Ko postaja prehladno po sobah (hiša neizolirana + klima postavljena v dnevno sobo (in ne na hodnik)) se po potrebi začne vklapljat centralna (najprej zvečer par ur...ko je še bolj mraz malo zjutraj, malo zvečer). Takrat če ni potrebe se seveda klimo izklopi (izklapljanje klime ni nikakršen problem...če se tega bojiš).
Ko pa je najbolj strupen mraz pa klima enostavno deluje 24 ur dnevno, hkrati pa se še dogreva/temperira s centralno.

Torej ko zakuriš in začnejo greti radiatorji seveda lahko izklopiš klimo. Ko nehaš kurit pa jo vklopiš nazaj...oz. dokler še ni hudega mraza nastaviš zakasnitev vklopa da se npr. vklopi par ur predno prideš domov. Vklapljanje prilagajaš zunanjim temperaturam (in izolaciji objekta)...bolj ko bo mraz dlje naj dela da se stene ne ohlajajo preveč.

(po oznaki sodeč predvidevam da nimaš najšvohnejše različice?)

Tole se mi zdi smiseln način uporabe!

Ima pa "bander" dejansko najvišji model od Mitsubishija
smile-1.gif
Mogoče celo malce promočan za to kar bo rabil....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.871
113
pri taščici
če te ponoči ne zebe (se ne shladi toliko hiša da bi se prebujal) potem naštimaj da ti klima zalaufa recimo okoli 5 zjutraj, da prvo uro ko bo največ porabila štroma, laufa še na poceni tarifo.
PRej preveri če ti tarifna ura štima.
Sicer ne vem kdaj vstajaš, ampak imel boš toplo, pred odhodom pa tudi lahko za kakšno stopinjo spustiš temperaturo
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.385
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik bander pravi:
Žal nimam dvotarifnega števca. A se to izplača montirat?

Če boš porabil vsaj ali pa več kot polovico elektrike na nižji tarifi. To pomeni pomivalni stroj, pralni, sušilni... da mora odvezno delovati ponoči.

Če polovice ne boš dosegel, je bolje tako kot imaš!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.871
113
pri taščici
hmmm odvisno, mogoče niti ne, ne vem kak je strošek menjave števca
klima ti bo za gretje podnevi manj elektrike porabila kot ponoči.... (višja zunanja temperatura)
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ampak po drugi strani ponoči mirno ogrevaš stanovanje na 4-5 stopinj manj kot podnevi...
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.349
113
Pomurje
Danes sem po treh dneh spet zalaufal klimo za dobro uro.
Bilo je 19,5C potem 22C.
Živim v mansardi veliki 170m2 + zimski vrt in veliki balkon, ki ga od notranjsti ločuje veliko okno.

Kakšno izolacijo te imate, da vsak dan kurite, zunaj pa je še razmeroma visokih 10-15C?

Je pa res, da tašča spodaj kuri na 20C in je plošča že verjetno pregreta.
 

bander

Pripravnik
7. nov 2009
261
0
16
Ja danes ponoči je bilo pri nas samo 2°c in čeprav imam skoraj najmočnejši model mitsubishija je bila nastavitev na 21°c premalo in sem moral povečati na 25°c ko sem vstal, da je prostor segrelo na prijetnih 21°c.
Zima počasi že kaže zobe.
 

bander

Pripravnik
7. nov 2009
261
0
16
Ali mogoče kdo ve kakšen COP ima povprečen sušilni stroj A energijskega razreda? Zanimiva bi bila primerjava s klimo.
Vem, da odkar imam sušilni stroj, se mi je elektrika kar občutneje podražila.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Jaz imam sušilec s TČ.
cheer.gif


Pralni stroj bi pa tudi moral imet priklop za na toplo vodo, kar pa nima.
jezen.gif