ogrevanje

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
rabim eno pomoč. na podlagi uporabniške izkušnje, lastne ali bližnjega oz pomoč v obliki konstruktivne argumentirane debate.

nova hiša. toplotne izgube 13 enot. ogrevanje talno in nizkotemperaturna zadeva. v hiši bo kamin v centralnem bivalnem delu. pa bo kaka inverter klima, ki pa je ne bi uporabljal za ogrevanje. drva bodo okol hiše.

opcije vira toplote:
1. toplotna črpalka
1a micka zubadan 8
1b micka power inverter 11
1c toshiba estia 11
1d micka power 8kw, 1 3 fazni

2. peleti
2a centrometal 14 ali 15 kw

3. dvokurišni, peleti plus drva
3a centrometal centroplus 25kw

4. kotel na drva, vpihovanje itd.

toplotne so cca 7500, peleti 2000, peleti + drva 4000, sama drva ne vem, a verjetno okoli 3000.

kaj izbrati za gorenjsko regijo? kje bom varen in varčen? kaki so problemi zubadana in defrostov? kaki so problemi TČ pri delovanju okoli nule, kar je pogosta zimska temperatura? koliko časa mi ni treba kurit, če 1000 L zalogovnik ogrejem na 60 stopinj? bo to par ur, al dan?

če sem kaj premalo povedal, vprašajte.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.342
3.432
113
Kurilno olje . Peč imaš na Bolhi za 200€ za 7300 evrov pa dobiš 8795 litrov kurinega olja. Poraba pa imaš koliko letno predvideno.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Kaj pomeni toplotne izgube 13 enot?

Napiši kvadraturo izolacijo sten, stropov, tal ter vrsto oken.

Glede na to da bo kamin kjer boš lahko kuril (zastonj) drva, bi sam šel na opcijo tč, ker ti omogoča komoditeto. Ko se ti bo 'delalo' boš kuril kamin.

Glede ostalih tč ne bi vedel, lahko ti napišem za estio 11 kw.

Klima...če že za hlajenje in v prehodnem obdobju da si zvečer vklopiš gretje za urco dve.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Aha...izgube pri projektni temperaturi (nimaš ravno najmanjše).

Estia: tiha, trpežna, kontolnik (v dnevni...) zakompliciran ter malo zastarel...in ti ostane nastavitev delovanja preko urnikov (sicer ok...to naštudiraš, nastaviš in si v povprečju fertik za xy let). Toplo vodo greje (samo) do 45 stopinj.
Na splošno zadeva ni kvarljiva..vsaj moj monter pravi da praktično ni defektov z njo.

Temperature kot take tč ne delajo nekih težav...še največ imajo dela okoli ničle zaradi visoke vlage, v hudem mrazu redejo kot muce (vse).

Nisem pa siguren če ti bi 11 kw model zadoščal...z njo bi na vsak način v najhujšem mrazu (pod -10) kurit kamin. Realno si krit tam nekje do -7.

Sam imam 11 kw model (zdaj bo štartala 4 sezono)...za naše izgube (cca. 4 kw pri projektni temperaturi) totalno premočna in miruje 50% časa (13 ur dnevno)...kar greje greje na 28 do 30 stopinj (vstopno vodo v talno...radiatorje med 30 in 35 stopinj).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Malo poglej od modela do modela kake moči imajo pri določeni zunanji temperaturi. ..v odvisnosti od temperature vode v talnem.
Za Estio imaš takole...temp voda v talnem 35 stopinj...temperatura - izhodna moč v kw:
-20 ... 5,5 kw
-15 ... 6,9 kw
-7...8,4
-2....9,9
2....10,5.

Torej....če imaš ti določene izube objekta lahko simuliraš do katere zunanje temperature ti tč 100% pokriva tvoje potrebe po ogrevanju.

Aki drži tvojih 13 kw izgub pri -13 stopinjah...potem si s tovrstno tč krit do cca. -5 mogoč -7 stopinj. Kar bo nižjih temperatur ti bo temp. v hiši začela padat...ali ti je to ok pa rečeš ...v redu, ponoči bo pač temp. v hiši padla za pol stopinje in bo razliko dobila tč nazaj preko dveva ko bojo višje temperature....oz. boš v najhujšem mrazu dogreval s kaminom...ali enostavno vzameš močnejši model, ki bo kril potrebe do večjega minusa.
Seveda..obstojajo tudi tč ki jim moč s tedmperaturo ne pada (posledično se jim povišuje odjemna moč...ker izkoristek pada vsem tč.jevkam s padanjem zunanje temp).
Drug seveda...vsaka tč ima zraven še el. grelce (6 kw običajno) ki pomagajo ko tč več ne zmore...torej si z njimi krit do višjega minusa (zebe te ne dvigne se poraba)...torej pokrivaš špice.

Nič in veliko vlage: na uparjalniku se začne nabirati ivje (led) ki ga mora tč odstranit....to pa naredi tako da obrne proces in iz hiše (vode v sistemu seveda) vzame toploto da stopi nabrano srež. Problem je, ker to nekaj časa traja (in vmes tč ne dela) in hkrati pobira oddano toploto...kar bo mogla kasneje nadoknaditi. A...če je tč razmeroma obremenjena...bo delala na polno (veliki pretoki zraka čez izmenjevalec) velika temp. razlika (ker dela kompresor na polno)...se bo srež spet hitro nabral, kar bo zmanjšalo pretok in njeno moč....posledica? Spat bo šla izvajat defrost...torej ne bo delala in bo iz hiše pobirala toploto. In? Lahko se zgodi da zapade v začaran krog, ko ima največ dela sama s sabo...od sebe pa nič ne da.
Sicer ekstrem a ok...trebi vedeti da del časa porabi tč tudi zase za odtaljevanje...in je modro da pri temperaturah okoli ničle ne rabi delat s pretirano močjo...torej da ni poddimenzionirana.
Ko so enkrat temp. -5 in manj..vlaga pade in tč.jevke predejo ko muce.

Se bojim da bi tebi 8 kw model znal narediti ravno kaj takega...
 

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
Sploh ne vem zakaj bi razmišljal o čemerkoli drugem kot o kakovostnem uplinjevalnem kotlu na drva - imaš jih "okoli hiše".

Sam kamina ne bi imel (ga.tudi nimam).
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
8 kw bo malo, 11 ki si ga predstavil bi bil do nekje ok. Od tam dalje kamin.

Zdej pa nova zadeva v sistemu. Topla voda.
Tc dela s 35 stopinj, kako mi da vodo na 55? Tut ce dela s 55, kako mi ogreje na 55 oz kako dolgo traja? Ta cas sem brez ogrevanja hise?

200 litrov 55 stopinj je za 4 odrasle tusiranje. Peti je vprasljiv. Koliko casa rabimo s tc 11, da pri cca 0 ali pa pri dnevni -5 in nocni -10. Pridemo nazaj na 55. Kaj s hiso v tem casu?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Tako je...medtem ko tč greje sanitarno vodo ne ogreva hiše.

Pri estiji je npr. ta 'problem' da greje do nekje 45 stopinj. Ostale grejo do 50 (42 stopinj je drugače temperatura kjer začutiš bolečino).
Vodo segreva cca. pol ure, nastaviš da to naredi 1 x dnevno ob koncu dneva in zadošča za vse poitrebe ...ob 200 do 300 l bojlerju. Če seveda želiš višjo temperaturo se vklopijo el. grelci.
Ob kateri temepraturi v bojlerju začne gret in do katere temperature greje je programsko nastavljivo.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Eno vmesno vprašanje, če smem?

Ali je varno v bojlerju vzdrževati temperaturo samo 50 - 55 C ? Sprašujem zaradi bakterij.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Jaz sem jo imel leta na 55. Potem sem se odseli in ne vem kako je bilo. Ko sem se vrnil imam sedaj dve leti na 43. Nasvet vinca. Zadeva je ok, nismo pomrli, nimamo driske. Je pa res, da imamo fultre za vodo, uv, oglje, depurator.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Aha!, hvala. Tisto o filtrih verjetno pove vse. Kdo ti je pa to delal? Tudi jaz moram nekaj narediti okoli priprave vode.
Pa, kako je kasneje z vzdrževanjem sistema?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik softi pravi:
V pol ure ne segreje 200 lniz 15 na 43. Ali jo?
V pol ure tudi ti ne bos 400 litrov vode na enem tušu stočil. Tudi na dveh moras lepo "flegma" pustiti tolo vodo odprto, medtem ko se zajfas, ali celo izstopis in preden drugi vstopi pod tus. (recimo da jo segreje v pol ure 200l, 200l imas pa zaloge).
Povej koliko mesecno porabis vode. Deli s 30 in se na pol. Toliko optimisticno porabis tople vode dnevno.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
V pol ure ne segreje 200 lniz 15 na 43. Ali jo?

Itak da ne. Ponavadi vodo dogrevaš...npr iz 38 na 45 stopinj. Če te en teden ne bo doma bo pač takrat grela eno uro.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Konkretno, starejša hiša na jesenicah, TČ (fujitsu) za ogrevanje in toplo vodo (brez grelcev
wink-1.gif