ogrevanje

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Tkole bom rekel... tudi babice, ki živi v isti hiši ne zebe
grin1.gif


(je pa ja, zrak-voda, brez zalogovnika, v hiši so "originalni" radiatorji-visokotemperaturni, pa zadeva sfolga)
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Citat:
Uporabnik softi pravi:
V pol ure ne segreje 200 lniz 15 na 43. Ali jo?
V pol ure tudi ti ne bos 400 litrov vode na enem tušu stočil. Tudi na dveh moras lepo "flegma" pustiti tolo vodo odprto, medtem ko se zajfas, ali celo izstopis in preden drugi vstopi pod tus. (recimo da jo segreje v pol ure 200l, 200l imas pa zaloge).
Povej koliko mesecno porabis vode. Deli s 30 in se na pol. Toliko optimisticno porabis tople vode dnevno.

najprej se otrok kopa. banja, 100l tople vode. potem ga stuširaš.
potem stuširaš še tri otroke
od začetka kopanja do zadnjega tuša je šlo 90 min, voda pa iz 55 na 25.
pol ure pozneje greš še ti pod tuš in za tabo ženska.
pol se požgeš in greš spet pod tuš.

a se sploh lahko požgeš, al tiga tok pokrči, da ga ne najdeš, ker je voda mrzla?

če rečem, da me zanima koliko časa rabi od 20 na 55 v 200l, me zanima točno to.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Filtri za legionelo ne pomagajo, itak so pa običajno na dotoku (torej na mrzli vodi). Za tolažbo - imam 300l TČ za snitarno vodo, antilegionelni program izklopljen, nastavljeno na 43 ali 45 stopinj - po petih letih sem še živ, nisem pa še sral ali bruhal (vsaj ne zaradi legionele
smile-1.gif
) . Enako velja za ostale tri članice gospodinjstva.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik softi pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Citat:
Uporabnik softi pravi:
V pol ure ne segreje 200 lniz 15 na 43. Ali jo?
V pol ure tudi ti ne bos 400 litrov vode na enem tušu stočil. Tudi na dveh moras lepo "flegma" pustiti tolo vodo odprto, medtem ko se zajfas, ali celo izstopis in preden drugi vstopi pod tus. (recimo da jo segreje v pol ure 200l, 200l imas pa zaloge).
Povej koliko mesecno porabis vode. Deli s 30 in se na pol. Toliko optimisticno porabis tople vode dnevno.

najprej se otrok kopa. banja, 100l tople vode. potem ga stuširaš.
potem stuširaš še tri otroke
od začetka kopanja do zadnjega tuša je šlo 90 min, voda pa iz 55 na 25.
pol ure pozneje greš še ti pod tuš in za tabo ženska.
pol se požgeš in greš spet pod tuš.

a se sploh lahko požgeš, al tiga tok pokrči, da ga ne najdeš, ker je voda mrzla?

če rečem, da me zanima koliko časa rabi od 20 na 55 v 200l, me zanima točno to.
Čak, čak, čak.
Prej si pisal o tusiranju petih v pol ure, sedaj pa je kopanje v igri (dojenček v otroski banji ne porabi 100l vode, dvomim da ga kopas v veliki banji) in 8x tusiranje v 3-4 urah.
Postavi pisno vprašanje proizvajalcem TČ. Ce bos imel mrzlo vodo, sem preprican da jim bos vrnil pisni odgovor pa se kaj.
Vzemi vecji bojler (300,400,500...)in mirna bosna. Hisa ti v tem casu (kot vem imas precej talnega) ne bo zmrznila. Ne bi ti smela zanihat niti za stopinjo. Se vedno pa jo lahko pred tusiranjem "nazges" za stopinjo v plus (hiso) da te ne bo zeblo ko se bos tusiral po tistem ko jo boš nazgal(zeno).

Se nekaj: TČ je lahko dovolj mocna da ti segreje 200l v pol ure. Vprasanje je, ce je izmenjevalec v bojlerju dovolj velik da ti 200l vode segreje v pol ure. In ce ni dovolj velik, potem ti lahko NEK ali pa TEŠ 6 priklopis na njega in bos imel mrzlo vodo (NEK bo pa vrela)

Ko sem jaz filal bazen iz bojlerja sem tudi imel samo 500l tople vode (iz 300l bojlerja). Pa sem jo zraven imel v zaoogovniku se 2000. Sicer je dvignila temperaturo na kaksnih 25-30 (namesto 15) ne pa na 40 ali 50. Ce pa sem pocakal eno "uro" pa sem spet "krop" vlival v bazen.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
grims-1.gif


Ko bo temp padla na (ne vem..nastavljenih) 40 sotpinj se bo TČ zagnala in segrela nazaj na 45. Torej po prevem otroku bo vodao spet redi stegi go za naslednjega nakamalca. In tako čez vse.
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Konkretno, starejša hiša na jesenicah, TČ (fujitsu) za ogrevanje in toplo vodo (brez grelcev
wink-1.gif

mogoce ves koliko denarja gre za elektriko na sezono zaradi fujitsu tc?
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
grims-1.gif


Ko bo temp padla na (ne vem..nastavljenih) 40 sotpinj se bo TČ zagnala in segrela nazaj na 45. Torej po prevem otroku bo vodao spet redi stegi go za naslednjega nakamalca. In tako čez vse.

A bo? Dejmo tezo v igro. Dve kopalnici. 8 tusirancev en za drugim. Se pravi po dva naenkrat, na 20 min. Skurijo sigurno vec k 300l vode. Kok rabi tc da segreje.

Plin mi iz 15 na 55 segreje v dobri uri. Zge vstopno na 70 do 80, pec je 25kw.
Kaj bo v tem casu naredila estia 11 kw in zunaj okoli nule, ali pa minus deset. Pozabite na elektricne grelce itd.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Kopam otroka v taki banji. Mu je vsec.
Sem to tvojo tehnologijo uporabil 8 let nazaj pri knutu. Verjamem g knut, da ste se enkrat boljsi od termotehnike, kronoterma, verjamem, da je dvojna njihova cena potrdilo tega. Kle je papir, pise da pri minus 20 zunaj imam jaz 23 v hisi. Naslednjih pet let. Tukaj je 5 mio sit, gotovina, tukaj pa podpis. Se je obrnil in sel.

In danes ga tudi ni, ki bi garantiral. Hitro pridemo, da je 11 ok, ampak en pravi, da bi mogoce dal 14, trije bi dal pa 8. 11 pade na 8 pri minus sedem, kar je pozimi normalna noc. 8 verjetno pade na 5. In zdej mi ti s pet segrej 300 litrov vode na 55 in ne mi zgat elektricnih grelcev.
Kje so te meje? Ker sej imate backup v grelcih je zame kurceva tolazba. Hocem pocen ogrevanje, hocem vedet kje se neha, hocem vedet kok vecja investicija bo pocen ogrevanje peljala se 5 stopinj nizje itd. Sej je sam fizika in to menda svetovalci znajo in bi mogli imet reseno. Pa nimajo.

Jaz pa rabim en dan, da izracunam 100 razlicnih opcij notranje zunanje temperature, kvadrature, se pravi izgub v uri in potem dodam vodo in vse ksupaj projeciram na toplotno. A clovek bi mislil, da to nekdo ze ima.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik softi pravi:
A bo? Dejmo tezo v igro. Dve kopalnici. 8 tusirancev en za drugim. Se pravi po dva naenkrat, na 20 min. Skurijo sigurno vec k 300l vode. Kok rabi tc da segreje....

Za tuširanje porabiš 30..50 l vode, za kopanje 150...180, za umivanje rok 3...6 l, za osebno higieno 9...12 l. Povpreček je tam 50 l tople vode na osebo. Da zalogovnika čisto ne izprazniš mora biti za najmanj 1/3 večji. Torej za štiri osebe potrebuješ zalogovnik 300...400 litrov, za 8 oseb pač potrebujejo zalogovnik kapacitete 600..800 litrov.

PS- mar misliš, da imajo v hotelih s tam 100 sobami tudi 300 l zalogovnike
stupid-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik softi pravi:
Lahko imas pa 0 litrov pa pretocen grelnik vecjih moci.
A bi to slo?

Ce je 300l je 300l. Treba met tok vecji vir ogrevanja.
Pretočni grelnik vode je smiseln, če ga imaš montiranega tik ob iztoku vode (v Braziliji imajo npr. ročko tuša v kateri je pretočni grelec vode. Kakšen je pogled na električne žice nekaj cm nad iztokom vode raje ne vprašaj). Za centralni grelec pa to ni najbolj primerno, saj ti bo vsako odprtje pipe za toplo vodo vklopilo grelnik. V večini primerov pa bo pipa zaprta že prej, preden bo topla voda začela teči iz pipe. Torej boš imel ogromno nepotrebnih vklopov grelnika, kar bo vodilo k pogostim okvaram in dragim servisom. Pa tudi izgube vode, ko boš ob odprti pipi čakal, da se segreje pretočni grelnik in nato oda niso nezanemarljive.
Obstaja elegantna rešitev a le za plinski odjem- imaš npr. 120 l hranilnik vode v peči skupaj s pretočnim grelnikom vode (sam imam Vitodens 333). Tam pa se manjša poraba krije iz bojlerja, za napolnit kad ali več zaporednih tuširanj pa pride v pošte 24 kW plinski pretočni grelnik. Pri peči na pelete/drva/sekance ali toplotni črpalki ti pa ostane le zalogovnik kapacitete tam 80l/družinskega člana.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
Filtri za legionelo ne pomagajo, itak so pa običajno na dotoku (torej na mrzli vodi). Za tolažbo - imam 300l TČ za snitarno vodo, antilegionelni program izklopljen, nastavljeno na 43 ali 45 stopinj - po petih letih sem še živ, nisem pa še sral ali bruhal (vsaj ne zaradi legionele
smile-1.gif
) . Enako velja za ostale tri članice gospodinjstva.

Legionela bi bila lahko potencialen problem pri vodi, ki stoji pri miru cele tedne. Pri tebi, kjer nimaš kilometrskih slepih vodov vodovodne napeljave in ne prostorov, kjer se cele tedne ne odpre pipe (za razliko od povprečno zanič zdizajnirane slo bolnice) pa teh skrbi ni. Mirno spi.
zmaga.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Če imaš namen furat dve familiji v razmeroma potratni hiši je bolje gledat za močnejšim modelom...torej 14 kw. Ravno z vidika segrevanja sanitarne vode.

Sumim da se ne bo vseh 8 spravilo v banjo. Za tuširanje (normalno) gre cca. 20 litrov vode. Ne samo vroče. Torej bo (predvidevam) zaloga držala 3-5 oseb ko se bo zagnalo dogrevanje.
Če cvikaš zaradi SV (ravno zaradi stevila oseb) potem se ogni esti.ji ter glej za tč, ki bo grela vodo (vsaj) do 50 stopinj...na tak način imaš več zaloge.

Nas je 5, ni nobenih težav s toplo vodo (imamo pa samo tuše).

Sicer pa upam da je še kdo tu s kako drugo TČ da malo pokomentira kako mu zadeve stojijo.
wink-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik softi pravi:
Imam tc za sanitarno s 300l. Ce dam plin ven, ki takoj segreje, bi rad imel resitev, ki bo primerljiva. Tc to verjamem da ni.
Se pravi plin ti ze sedaj ogreva tc za sanitarno vodo? Torej iz plinskega kotla tece topla voda v STČ in potem naprej na pipe.
Sedaj pa bi namesto plina dal TČ?
Prodaj plinsko pec in sedanjo STČ, pa nabavi 500l bojler z velikimi izmenjevalci ce se ze hoces izogniti grelcem 2x po pol ure na teden 2 meseca na leto.
O moci TČ pa ne bom pisal ker nimam pojma. Berem pa da ljudem crkujejo, ker imajo PREMOCNE.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Če imaš namen furat dve familiji v razmeroma potratni hiši je bolje gledat za močnejšim modelom...torej 14 kw. Ravno z vidika segrevanja sanitarne vode.

Sumim da se ne bo vseh 8 spravilo v banjo. Za tuširanje (normalno) gre cca. 20 litrov vode. Ne samo vroče. Torej bo (predvidevam) zaloga držala 3-5 oseb ko se bo zagnalo dogrevanje.
Če cvikaš zaradi SV (ravno zaradi stevila oseb) potem se ogni esti.ji ter glej za tč, ki bo grela vodo (vsaj) do 50 stopinj...na tak način imaš več zaloge.

Nas je 5, ni nobenih težav s toplo vodo (imamo pa samo tuše).

Sicer pa upam da je še kdo tu s kako drugo TČ da malo pokomentira kako mu zadeve stojijo.
wink-1.gif

Potratna hisa?

A estia ne ogreje na 55?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Če imaš 13 kw izgub pri -13ih stopinjah (ok..ne vem kvadrature) je za današnje razmere hiša potratna, žal (npr. sam imam 4,5 kw pri tej temperaturi, 200 kvadratov).

Estia greje do 45 stopinj! (sem te opozoril na to že v začetku...gre že a z el. grelci. Kompresor izklopi pri 45 ih). Druge grejo do 50 (nizkotemperaturne)...do 55 ali celo 60 predvsem v teoriji...pri minusu v praksi bo druga pesem.

...mislim da je dala tishiba ven en model estie, ki greje do 60 stopinj..a nimam pojma o ceni, a se jih kaj proda, kako se obnesejo...
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
-18 na 21 ali 31, pa 250 ogrevalne, povrsina pa 300.

Estia torej prakticno odpade. Danes ko je zunaj deset, bilo je 5 in slo bo na 15 je super. Ko pa pozimi prileze na cca 0 , ponoci pa na -10, bo ogrevanje ok, sam sv ne bo nic. To lahko ostane na plinu.

Ali tc iz glave ven in polena peleti kombinacija. Ce ostane plin pa samo polena.