ogrevanje

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.337
5.853
113
pri taščici
Softi:takole cez prst... Kw segreje m3 za stopinjo Celzija.
Torej
300l
30C
=9kw/h
Kaksne so pa izgube pri prenosu topote je pa otezevalna okoliščina
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Če imaš možnost zemeljskega plina in nimaš lastnih drv (ali jih dobiš praktično brezplačno od sorodnikov) potem nimaš kaj za razmišljati o peletih in drvih. Opcije je zgolj ali le plin ali le TČ ali kombinacija plin+tč (S tč se greješ v prehodnem obdobju, v mrazu pa preklopiš na plin).

PS- sem naredil izračun- za TČ Viesmann bi me TČ proti plinu prišla cenejše pri COP več kot 1,9. Ta pa doseže TČ pri temp. vode 55 pri tam 0...2°C. pri temp. vode 45°C pri tam -6..-9 in pri temp.vode 35°C pri tam -8...-12- pač zardi razlike med laboratorijskimi podatki in dejanskimi). Tridesetletne povprečne temp. za moj kraj pa povedo, da je med kurilno sezono (nov.-apr.) od 151 dni le 41,9 dni povprečna dnevna temperatura višja od 0°C. Verjetno bi lahko s TČ obratoval do tam -2°C. Tako bi najmanj 70 dni v navedenem obdobju bilo ogrevanje s plinom cenejše. Ker pa v večjem mrazu porabim tudi več plina bi bil verjetni prihranek zgolj 1/3 količine plina. Torej bi se mi investicija v kombinirano TČ (tam 7000 €) in pričakovani življenjski dobi TČ tam 15 let povrnila NIKOLI
17758-icon_confused.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik softi pravi:
Imam unp. Dej se to preracuni.

Sicer se res kaze, da se investicija povrne skoraj nikoli, ker se uporablja kamin in gre plina malo.
Če pa imaš UNP pa čimprej zamenjaj za karkoli. Tudi kurilno olje je cenejše!
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Olje ni opcija. Prodaja stare ni opcija.

Kot vidim je opcija en tc za 7k, ki bo prihranil koliko?
Ali peleti, drva in zadostitev vsem potrebam.

A ni tako?
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.270
1.944
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
Olje ni opcija. Prodaja stare ni opcija.

Kot vidim je opcija en tc za 7k, ki bo prihranil koliko?
Ali peleti, drva in zadostitev vsem potrebam.

A ni tako?

Samo tko za intermezzo. A ti si že slišal da obstajajo na svetu ljudje, ki se jim reče projektanti strojnih inštalacij. Poguglaj pa se poveži z enim normalnim, ni hudič da ti bo rešil tvojo zagato za neko normalno ceno.

Ker tkole prek foruma se menit o inveticijah ki so nekaj kilo €, ne vem no...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik dejan_ pravi:
Citat:
Uporabnik softi pravi:
Olje ni opcija. Prodaja stare ni opcija.

Kot vidim je opcija en tc za 7k, ki bo prihranil koliko?
Ali peleti, drva in zadostitev vsem potrebam.

A ni tako?

Samo tko za intermezzo. A ti si že slišal da obstajajo na svetu ljudje, ki se jim reče projektanti strojnih inštalacij. Poguglaj pa se poveži z enim normalnim, ni hudič da ti bo rešil tvojo zagato za neko normalno ceno.

Ker tkole prek foruma se menit o inveticijah ki so nekaj kilo €, ne vem no...
Obstaja tudi mreža energetskih svetovalcev, kateri ti bodo svetovali brezplačno. Najbližjo pisarno najdeš Ensvet