Kateri akumulator?

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
O topli ne berem dobrega, tudi moja ravno ne blesti. Ampak vsaj garancijo je preživela, sedaj pa ji je vse "podarjeno".
Ocitno tudi tukaj prihaja v veljavo pravilo. Cim ceneje in cim daljsa garancija.
Edino ne vem, koliko komplicirajo z garancijo (se zgovarjajo na napake avtoinstalacije, kar je sicer možno)

Sem že bil v proizvodnji Topla starter akumulatorjev, pa tam na linijah ali skladiščih ne vidiš le rdečih škatel z logotipom Topla. Podobno, kot se pri Gorenju ne kaže le napis Gorenje na aparatih
evil.gif


Vsi proizvajalci se trudijo izdelati vedno cenejše izdelke. Pa naj bodo to akumulatorji ali pa gospodinjski aparati, avtomobili... To pa zagotovo za sabo potegne neke posledice. Ena je tudi rok trajanja. Tako ob nakupu akumulatorja (za drugo vgradnjo!!) katere koli znamke ne bo bistvene razlike v roku trajanja. Tako je najmanj naivno biti prepričan, da je neka znamka najboljša. Boljše je pogledati v denarnico in kupiti tistega, kateri je cenovno najugodnejši (cena, garancija...).

Da pa je v naši zavesti "tuje" boljše kot "domače" je pa itak že v človeških genih. Tako je naprimer podjetje Topla eden največjih slovenskih izvoznikov. Očitno so tujci zares neumni saj namesto svojih "boljših", kupujejo "naše" zanič akumulatorje.
evil.gif
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
V Kiji mi je akomulator držal dobrih 9 let, pa še tedaj sem ga uničil zaradi svoje neumnosti. Predolgo sem pustil prižgane luči...

Kolega iz Taba mi je ponudil odkup baterije, da bi raziskali kako to, da korejska baterija drži tako dolgo...
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Ne vem no. Moj oče je vsako zimo parkiral avto v garažo in ga ni vžgal od novembra do marca pa je potem vedno kresnil v prvo. Ko je bil star devet let sem ga potem kar preventivno zamenjal. Je bil pa Varta.

No moj avto je v garaži in v garaži ni vžgal
grin1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.459
113
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
V Kiji mi je akomulator držal dobrih 9 let, pa še tedaj sem ga uničil zaradi svoje neumnosti. Predolgo sem pustil prižgane luči...

Kolega iz Taba mi je ponudil odkup baterije, da bi raziskali kako to, da korejska baterija drži tako dolgo...

Enako pri i30...oriđinal se od 2008....sicer 1x pol leta nazaj je nekaj strajkal...ampak smo ga napolnili in dela s5 ok...ga pa opazujemo..ko bo bo
smile-1.gif


Je pa lepa letnica...
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
V Kiji mi je akomulator držal dobrih 9 let, pa še tedaj sem ga uničil zaradi svoje neumnosti. Predolgo sem pustil prižgane luči...

Kolega iz Taba mi je ponudil odkup baterije, da bi raziskali kako to, da korejska baterija drži tako dolgo...

prejsnji mesec menjal aku na vw polo letnik 1998. not je bil se originalen akumulator, letnik izdelave aku 98 ....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
pri starših je tudi še v traktorju letnik 2000.
pri meni pa Topla jamra, pa je letnik 2012? No saj tisti 15 let star še bistveno bolj jamra, samo tale moja topla me bo kmalu pustila na cedilu če bo šlo tako naprej.
V oplu sem ga tudi zavrgel deset let starega in to zato, ker sem bil prepričan da je aku fuč. dan po menjavi sem ugotovil da je štarter fuč, aku je bil potem še dve leti za back up v kurilnici. Sedaj pa je "shodil" . Najbrž tudi zaradi nenamenske uporabe.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Topla jamra, pa je letnik 2012? No saj tisti 15 let star še bistveno bolj jamra, samo tale moja topla me bo kmalu pustila na cedilu če bo šlo tako naprej.
V oplu sem ga tudi zavrgel deset let starega in to zato, ker sem bil prepričan da je aku fuč. dan po menjavi sem ugotovil da je štarter fuč...

čemu je to podobno, če ne jamranju
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Uhh, jaz pa tebe ne bi imel za ženo!
rolleyes-1.gif


Problem s svinčevim akumulatorjem je največkrat prav starost akumulatorja, ko si ga kupil. Včasih si ga kupil suhega (brez kisline) in pri montaži nalil žvepleno kislino v celice. Danes dobiš kompletno zalitega s kislino - v upanju, da je zadeva "mlada" komaj kak mesec ali dva. Čez pol leta ležanja na trgovski polici akumulator nazivne kapacitete nima več, oz. občutno manjšo, kar takoj opaziš ob prvem mrazu
rolleyes-1.gif
!

Gre za samo konstrukcijo akumulatorja oz. princip, kjer imaš na eni strani elektrodo iz čistega Pb, na drugi strani pa elektrodo iz svinčevega oksida (dioksida
grin1.gif
). Med njima je električni potencial 2,2 V, vendar brez elektrolita reakcije ni. Ko potopiš zadevo v elektrolit - razredčeno žvepleno kislino, je med elektrodama omogočen pretok ionov in elektronov. Ta pretok je zelo hiter in močan, če skleneš električni krogotok med elektrodama. Če je krogotok prekinjen - kot npr pri novem akumulatorju na trgovski polici, je ta pretok še vedno prisoten, vendar zelo majhen. Obe elektrodi se bosta počasi spremenili v svinčev sulfat PbSO4 in akumulator je uničen, popraviti se ga ne da več.

Kot sem že na začetku omenil, včasih smo kupovali "suhe" akumulatorje in tam pretoka (oz. ionske reakcije) niti teoretično ni!

Torej: zahtevati od trgovca, da vam zagarantira starost akumulatorja (datum izdelave), ali pa naj vam proda suhega, torej brez kisline!
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.667
731
113
Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Citat:
Uporabnik Bastard pravi:
Ni fuč , jajca si kupu za 20EU, dobil si kar si iskal. CTEK ni zastonj 80EU+

Kopija CTEK-a je Lidlova zadeva... Hofer je imel zmeraj vsaj po obliki drugačne
wink-1.gif

Žal tudi po funkcijah, Hoferjevemu se sanja ne, kaj je to AGM baterija itd itd..... ja za tisti denar in za najbolj tipičnega uporabnika z klasičnim akkujem bo pa OK.
 
22. jul 2007
1.391
43
48
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
V Kiji mi je akomulator držal dobrih 9 let, pa še tedaj sem ga uničil zaradi svoje neumnosti. Predolgo sem pustil prižgane luči...

Kolega iz Taba mi je ponudil odkup baterije, da bi raziskali kako to, da korejska baterija drži tako dolgo...
In kaj so odkrili prijatelji na Tabu, glede te baterije
evil.gif
 

Dvokolo

Zelenc'
21. jan 2015
14
0
1
Kako ugotoviti kdaj je bil akumulator izdelan?
Ima morda vtisnjeno kakšno šifro po vzoru npr. avtomobilskih gum?
 
22. jul 2007
1.391
43
48
nekje na ohišju akumulatorja imaš odtisnjene številke ponavadi v stilu 1216 mogoče še kakašno črko zraven, gre se pa teden v letu in leto izdelave... Kateri akumulator imaš?
 

Dvokolo

Zelenc'
21. jan 2015
14
0
1
Imam Topla, ki je odpovedal sodelovanje po enih petih ali šestih letih. Pa to niti ni pomembno.
Kupujem novega.V štacuni sem videl Energizer za ugodno ceno. Preden ga kupim bi rad preveril koliko časa že leži na polici. Ker tudi akumulatorji na polici izgubljajo kapaciteto. Raje odštejemo 10 EUR več za novega, kot kašnega ki je že pol leta ali več odkar je zapustil proizvodnjo.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.096
2.448
113
Prodajalci bi načeloma morali vsake toliko dopolniti akumulatorje, ki jih imajo na zalogi ampak ne vem, če se sploh kdo tega drži.

Najbolje je, če že kupuješ nov akumulator, da ga pred prvo uporabo lepo priklopiš na polnilec in napolniš, da mu s prvim zagonom iz praznega ne narediš še večje škode. Tudi multimeter ve povedati precej o stanju akumulatorja, če ga poseduješ.
 
22. jul 2007
1.391
43
48
No toplini akumulatorji imajo pri polovih izvodih vtisnjen datum proizvodnje, če se prav spomnim imajo ti energizerjevi vtisnjen datum na pokrovu akumulatorja in ni hudič da ne bo videl tega, ker je verjetno glih kakšna garancija čez, razen če ti ga prodajalec odpre... Mislim, da tega ne upošteva nobeden trgovec, razen če ni glih servis za akumulatorje
 

Dvokolo

Zelenc'
21. jan 2015
14
0
1
Ne vem če sem že kdaj videl da bi dopolnjevali akumulatorje. Pro šla vremena, menda da je tako bilo nekoč, danes ne več.
Bom pogledal če je viden datum proizvodnje. Če je "mlad" ga kupim, sicer poiščem drugega.
So mi enkrat poslali gume ki so bile izdelane kake dve leti prej. Pa sem jih gladko zavrnil.