Kampiranje in šotori.

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Če postavljaš za 10 dni, je popolnoma vseeno. Če se premikaš na par dni, se pa vsaka minuta pozna.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Porabe ti ne znam točno napisat ampak recimo zjutraj kava, opoldne kosilo, zvečer roštilj in še kaj vmes pa 5 kilske nisem spraznil. Tako na uč je je bila še tretjina.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
kakšna pa je približno poraba plina.
Za 14dni, 4 članska družina.

Jaz imam 3 kilsko jeklenko, do sedaj sem jo v 14 dneh izpraznil samo enkrat.
Takrat sva imela s sabo malega škrata in je bilo treba stalno nekaj prekuhavati vodo in kuhati neke kašice. Zdržala je en dan manj, tako da smo zadnji dan jedli zunaj.
Sicer jo na začetku sezone dopolnim in zdrži 14 dni plus vse vikend variante, naslednje leto je ob "dofilavanju" v njej običajno še okrog 1kg plina.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Ne. Pomembno je predvsem, da imaš na koncu plinske cevi pravi regulator (30mbar, mislim, da ga ni zraven). Potem pa lahko zmontiraš gor karkoli, če imaš pravilne nastavke. Smo imeli enkrat v Grčiji s sabo še gorenca, ki je bil veliko v uporabi. Tam sem kupil (in kasneje vrnil) grško jeklenko in nastavek za njihovo jeklenko (ki ga imam še danes), na koncu sem tisto grško jeklenko "praznil" tudi na Campingaz kuhalniku, da sem jo vrnil čimbolj prazno. Vse je delovalo bp.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
5 kilsko ker jo lahko menjaš, manjše moraš dat filat.
5 kilska pobere precej več prostora kot 3 kilska (večja prostornina+ročaji na vrhu). Ne vidim potrebe po 5 kilski, če je v enem letu ne skurim. Sicer pa vsak po svoje.
Če greš kampirat izven ex-Yu območja, je smiselno imeti s sabo še nastavke za Campingaz jeklenke. Naših ne moreš napolniti praktično nikjer, navoj je drugačen, se pa skoraj povsod dobijo Campingaz jeklenke. Ni sicer poceni, če slučajno zmanjka, pa imaš rešitev.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
No ja, vsaka polnilnica v EU ima nastavke tudi za naše jeklenke, tako da strah, da nebi mogel filat je povsem odveč (nemška celo direkt paše z dodatno dihtungo). Je pa res, da so grki in italijani precej bukovi in je treba najt pravo polnilnico. Drugače pa je rešitev adapter na LPG nastavek in filaš (nelegalno zaradi davščin) na vsaki LPG pumpi (3 kg je 5,5L tako od oka). ;)
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
No ja, vsaka polnilnica v EU ima nastavke tudi za naše jeklenke, tako da strah, da nebi mogel filat je povsem odveč (nemška celo direkt paše z dodatno dihtungo). Je pa res, da so grki in italijani precej bukovi in je treba najt pravo polnilnico.

Ja, teorija je nekaj, praksa pa nekaj drugega. Ko ti v kampu na koncu Halkidikija (ali še boljše na kakem otoku) zmanjka plina, do 20km stran ne polni nihče, prodajajo samo jeklenke nekega komercialnega ponudnika - a naj se za 3 kg plina peljem cca. 100 km do prvega res malo večjega mesta in tam upam, da najdem polnilnico in da kdo to razume tako, kot veleva teorija? Tudi v plinarni LJ imajo enako mnenje, tam sem se opremil z vsemi možnimi adapterji, ki so (uradno) na voljo v EU (francoski, italijanski, nemški, se ne spomnim, če je bil še kak), pa na lokaciji nič ni šlo skupaj. Dokler ne doživiš v živo, ne verjameš.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Recimo, da sem nekaj tega že zelo v živo doživel. Da pa ti v vukojebini zmanjka plina, je pa enako kot klicat asistenco ker ti je guma počila, ti pa nimaš rezerve!
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.770
2.652
113
Meni 3kg zdrži cca. 3 tedne redne uporabe vsak dan. Mi jo pa na Butanu v Lj nočejo napolniti ker ni več a testirana in mi hočejo prodati novo za cca. 50 EUR. Južno od Kolpe teh problemov nimam, sam mi je mal odveč ko se moram vsakič še s temu ukvarjat in iskat kje polnijo jeklenke.
 

Nejc_L

Pripravnik
18. feb 2011
317
18
18
Sl. Bistrica
Iščem šotor za 2 osebi, eventuelno 3, za backpacking stil dopusta, recimo 3 dni kamp, potem nahrbtnik na rame pa do naslednje destinacije peš/bus/štop prespat za kakšen dan, pa spet dalje itd.. Uporaba v alpskih kotlinah/planotah ter vsekakor tudi na jadranu. Teža je seveda pomembna, ampak prostornost tudi.


Po krajši raziskavi sem trenutno na teh treh:
Ferrino skyline 3 alu
Robens voyager 3ex
Salewa sierra leone 3

Parkrat smo še kampirali s kolegi na morju, ampak je od tega že kar nekaj časa pa takrat šotor tudi ni bil na vrhu liste :) Edino kar sem odnesel od takrat je, da ni fajn, da se zjutraj v bazenu zbudiš.
Tako da, če ima kdo kake izkušnje s tem ali pa tudi nasvet, kr na plano z besedo!
 

Nejc_L

Pripravnik
18. feb 2011
317
18
18
Sl. Bistrica
Rabiš pač nekaj da se na majhno zloži in da je čimlažje. Sam nebi jemal nekaj s full predprostora, če boste hodili okol...

Mogoče kaj takega?

https://www.decathlon.it/tenda-quickhiker-3-3-posti-id_8386028.html

https://www.iglusport.si/gobi-3

https://www.iglusport.si/phantom-3#description

Tako je, dejansko je šotor (v mojem namenu) samo za spat oz se notri preživi tudi kakšen deževni dan in ke skuha v predprostoru, kamor odložiš tudi opremo. Čez dan si zunaj, mal polenariš oz kaki izlet všečeš v bližini, ko ti pa je dost lokacije, pa se preseliš. Ni pa not hladilnikov, stolov, miz itd, kr taka šerpa tudi nisem :D
Grem jutri kr pogledat v Iglusport, da vidim, kak so tile, ki imajo celotno spalnico iz mreže..