DIY pametna hiša software in hardware

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Ena opacija za bolj čist zrak v hiši/stanovanju je tudi čistilec zraka, ki ima vgrajen merilec PM2.5 delcev in posledično ventilacijo prilagaja količini prahu v zraku.
(Ga imamo doma, ker ga je moja dobila zastonj zraven telefona..., nisem ga pa še poskušal povezati s HA...)
 
Nazadnje urejeno:

bomber

Pripravnik
14. maj 2011
93
4
8
Ptuj
lunixfashion.si
Jaz imam od Stiebel Eltron-a LWZ280.

Uporabljam F7 filtre, ki odstranijo tudi pelod in dim (pa tudi večino smradu):

Kako uspešno odstranjuje mikro delce je pa razvidno iz tega:
Poglej priponko 50121
Odstrani torej cca 95% delcev velikih 2,5um in 65% delcev velikih 1um.

Živim na vasi, kjer je normalno, da se vsak večer zakuri s polivinilastimi žaklji od umetnega gnoja in če zvečer stopim iz hiše je tak zrak kot da bi prišel na bojišče med prvo svetovno vojno. :bonk:

Bom danes napisal kako predelat Ikejin PM2.5 senzor da dajensko postane uporaben... EDIT: Sem že: Vodič...
Imam dva ta senzorja in bom za hec dal engega še ven, da se lahko primerja kvaliteta zraka...
Če boš dal PM senzor pred vpih ventila prezračevanja, ko zunaj kurijo na polno boš negativno presenečen kako bo poskočil, kljub F7 filtru. Na tak način si spuščamo v hišo strupe in to je ravno nasprotno za kar je prezračevanje namenjeno.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113

bomber

Pripravnik
14. maj 2011
93
4
8
Ptuj
lunixfashion.si
Super. Če pri nas ne kurijo kaže moja napravica med 5 in 20 ppm v notranjosti pri vpihu. Ko fejst kurijo oziroma ko že na app na tel. kaže zelo slab zrak za naše območje se giblje med 50 in 80 ppm.
Ima pa moja naprava senzor Plantower PMS5003
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Tale zadeva meri VOC (volatile organic compounds) torej strupe v zraku (npr formaldehid, hlape lakov in lepil, itd...).

Za razliko od PM senzorjev ki merijo količino zelo majhnih delcev v zraku.
So pa oboji "merilci kvalitete zraka".

Imaš potem še CO2 meter, ki ga tudi prodajajo kot "Air quality meter", ker višja kot je koncentracija CO2 v sobi slabši je zrak (za ljudi)...
 
Nazadnje urejeno:

bomber

Pripravnik
14. maj 2011
93
4
8
Ptuj
lunixfashion.si
Kako pa so kaj kompatibilni ti razni senzorji različnih firm med seboj? Če imam npr. nekaj od sonoffa in sonoff bridge v zigbee 3.0 bodo tudi ostali v zigbee delali na sonoff bridge?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Kako pa so kaj kompatibilni ti razni senzorji različnih firm med seboj? Če imam npr. nekaj od sonoffa in sonoff bridge v zigbee 3.0 bodo tudi ostali v zigbee delali na sonoff bridge?
Naprave, ki so Zigbee 3.0 certificirane, so se sposobne pogovarjati med seboj ampak to še ne pomeni da se bodo.
Edina ziher opcija je, da imaš neodvisni gateway (npr Conbee II) ki se zna pogovarjti z vsemi...
 
Nazadnje urejeno:

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
422
189
43
A je mogoče že kdo s conbee 2 v HA z deconz integracijo nadgrajeval firmware na senzorjih oziroma napravah?
Tole sem našel ampak mi ne odpre "Wireless Light Control (2016)" vmesnika, predvidevam da zato ker je preko deconz integacije...

 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
A je mogoče že kdo s conbee 2 v HA z deconz integracijo nadgrajeval firmware na senzorjih oziroma napravah?
Tole sem našel ampak mi ne odpre "Wireless Light Control (2016)" vmesnika, predvidevam da zato ker je preko deconz integacije...

Jaz imam v planu, nisem pa še delal tega v deconz-u. Sem to delal že z cc2531+zigbee2mqtt in tam je šlo brez težav, samo cc2531 je imel slab doseg pa izgubljal je senzorje zato sem šel na Raspbee II + deconz.

Bi pa rad prej zamenjal Pi2(namenski za deconz) s Pi4, dal gor zadnjo beta od deconz-a in poupdejtal še firmawre od Raspbee in posledično malo odlašam s tem, ker bom vse senzorje iz nule sparil pa eni so težko dostopni...(V ceveh prezračevanja...)

Kar se tiče OTA je trenutna diy smart home zigbee scena še precejšen wild wild west... Moraš nekje dobit updejtan OTA firmware za vsako napravo in potem sledi bolj ali manj kompliciran proces updejtanja...
Če imaš wifi napravo in ESPhome gor je dosti lažje, ker samo klikneš update v HomeAssistantu in je to to...
 

Navid

Majstr
3. dec 2007
243
255
63
Kateri izmed načinov priporočate, da izberem za inštalacijo HA na Intel NUC, za integracijo Phoscon-a?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Kateri izmed načinov priporočate, da izberem za inštalacijo HA na Intel NUC, za integracijo Phoscon-a?
Ja, ko imaš HA postavljen, vštekaš Conbee II v NUCa in dodaš deconz integracijo (mogoče moraš še resetirati NUC).
Ni ravno nekih različnih opcij, razen če daš nekam še namenski RPI z deconz image inštaliranim in vanj štekanim raspbee ali conbee.
Jaz imam tako, samo se res ne spomnim kako sem ga potem dodal v HA...
Mislim da sem samo dodal Deconz integracijo vnesel IP od RPIja in je začelo delovati...
 

Navid

Majstr
3. dec 2007
243
255
63
Aha, torej direktno v integriran Deconz, ne da bi prej dodajal naprave preko njihove spletne aplikacije?
 

nUUb

Fizikalc
2. jul 2013
768
34
28
Nikakor mi ne uspe na RPI 4, povezati SSD ja.
HA sem postavil na kartico in tam mi deluje, a ko želim preko USB C priklopiti SSD pa nič ne dela. Sem probal z vsemi postopki.
Če imam skonfiguriran RPI brez HA mi deluje SSD, z HA pa ne.

KAkšen nsvet kko urediti?

Hvala
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
422
189
43
Najprej moraš firmware nadgraditi, da omogoča usb boot, potem pa moraš nastaviti, da se ti boota iz usb.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Nikakor mi ne uspe na RPI 4, povezati SSD ja.
HA sem postavil na kartico in tam mi deluje, a ko želim preko USB C priklopiti SSD pa nič ne dela. Sem probal z vsemi postopki.
Če imam skonfiguriran RPI brez HA mi deluje SSD, z HA pa ne.

KAkšen nsvet kko urediti?

Hvala
Če si inštaliral 32 bitno verzijo HA probaj še s 64 bitno in obratno...
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Meni 32bitni HA ni hotel delati preko SSD-ja na RPi4 (64x dela) na RPI3+ ni bilo težav.

Kaj se tiče Zigbija, sem jaz kupil nek poceni dongle in ga nato preko RPI3 nadgradil na Zigbee 3.0 in mi najde vse Ikea in Lidl Zigbee naprave. Moram pa opozoriti, da je bila kar zafrnkacija da je začelo delati.