DIY pametna hiša software in hardware

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Ja slabost tega je da moraš prevezati štrom čez njega, ker nima tokovnega senzorja (klampe).
Če si domač s spajkalnikom ti lahko dam načrt za moj DIY merilec ki uporablja 20A klampe, ki so res mini...
Rabiš pa:
ESP8266 ali ESP32
ADS1115 (ne sme biti slab fejk, ker tisti imajo samo 12bitni ADC namesto 16bit)
SCT006 tokovni senzor https://www.poweruc.pl/products/spl...sct006-rated-input-20a?variant=30268219883564

Na isti ESP lahko priključiš do 4 ADS1115, ker imajo nastavljiv i2c naslov.
Na vsak ADS1115 priključiš dva SCT006, ker uporabljam diferencialni par za meritve.

Moj prototip ima 2 kom ADS1115 in posledično 4 kom SCT006. Resolucija je pol W (iz glave...)
Vse skupaj me je pa prišlo manj kot 20€. Podatke pa preko MQTT pošiljam na HA.
1636364021778.png

Tole sem dal že na začetku teme:
20A SCT006 vs 120A klampa od Shelly 3EM
1634917300636-png.49295
 
Nazadnje urejeno:

pronet

Pripravnik
18. sep 2007
68
25
18
vse drži kar si napisal, imam pa pomislek, ker zadeva ni namenski merilec porabe in je tudi stikalo, vezati ga moraš direktno na fazo, kar pomeni, da lahko tudi po pomoti fazo izključiš in s tem povzročiš izpad
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
vse drži kar si napisal, imam pa pomislek, ker zadeva ni namenski merilec porabe in je tudi stikalo, vezati ga moraš direktno na fazo, kar pomeni, da lahko tudi po pomoti fazo izključiš in s tem povzročiš izpad
Ja ti merilci ki imajo rele so malo smotani ravno zaradi tega, če ti pamet sistema izklopi ali pa ti po nesreči klikneš off.
Recimo, da ga imaš nanj priklopljeno hladilno skrinjo in ga po pomoti izklopiš...
Jaz sem v enem takem modulu (wifi vtičnici) kar spojil kontakte da je vedno on, ker nisem hotel razkirat.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
V čem je pa bistvena razlika med Shelly 3EM in 4PM? Zanimivo mi je, da je 4PM cenejši.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Shely 3EM neinvazivno meri tok in napetost na 3 fazah, posledično tudi moč. (Preko tokovnih klamp)
Shelly Pro 4PM je pa bolj nova zadeva in moraš 4 porabnike speljat čez njega, pa ti potem meri moč/porabo hkrati pa lahko vse 4 porabnike vklapljaš in izklapljaš.

V bistvu je tale 4PM isto kot če bi kupil 4 tele module Shelly Plus 1PM. Je pa 4PM mišljen da biva v omarici medtem kot 1PM daš v dozo.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Jaz uporabljam HA na RPi4 SSD prej 3b+ in glede na moje potrebe je več kot dovolj. Ugotovil sem, da je odzivnost stikal počasnejša če uporabljam avto detekcijo naprav preko integracij, kot pa če so ročno vpisane v yaml kodi.
Za HA Dashboard uporabljam Homekit-infused, dostop je mogoč samo lokalno oz. preko VPN povezave.

Vse luči so kontrolirane preko HA in seveda tudi samostojno (fizično), uporabljam Sonoff (Tasmota firmware) ali Shelly stikala (MQTT).
Za glasovno upravljanje skrbi Amazon echo-dot preko Node-reda. Node-red uporabljam tudi za vse avtomatizacije.
Nekaj primerov avtomatizacije:
Ko nekdo pozvoni, dobim na mobilni aparat obvestilo, če oseba stoji pred vhodnimi vrati dobim še sliko te osebe (živim v bloku). Ob zvonenju, določene luči 3x utripnejo (včasih ne slišimo zvonca).
Če se odprejo vhodna vrata se vklopijo luči v predsobi in ostanejo tako dolgo dokler je nekdo v predsobi.
Različni vklopi in izklopi naprav glede na nastavljen scenarij..
V vseh prostorih imam tudi temperaturne senzorje večinoma Xiomi, kateri preko ESP32 in ESPhome pošiljajo podatke na HA. Če bom zamenjal termostastke glave na radiatorjih, bom preko temperaturnih senzorjev kontroliral temperaturo v prostoru.

Za kontrolo električne porabe uporabljam PZEM16, kateri preko protokola 485 pošilja podatke na esp8266 (tasmota firmware), ta pa preko mqtt naprej na HA.
Enako imam narejeno za SDM120. V nadzor so vključene tudi Shelly naprave, katere to omogočajo.

Decembra uporabim HA za kontrolo božičnih lučk in LED traka (kontrola posameznih LED lučk za različne efekte), preko WLED.
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic

bomber

Pripravnik
14. maj 2011
93
4
8
Ptuj
lunixfashion.si
Slikaj še od zadaj... Večina teh pm2 senzorjev ima enega od teh (particulate) senzorjev:

Če imaš doma kak Esp8266 ali Esp32 potem ga lahko na hitro spremeniš v wifi verzijo...
Načeloma ne rabim wifi sporočanja. Rad bi, da mi izklopi prezračevanje, ko senzor zazna več kot npr. 30 PM delcev. Sedaj sem sonoffa naredil na timer. Načeloma ne kurijo med 23.30 - 08.00 in 12.00 - 16.00 uro. A cca 7 dni nazaj je bilo ozračje na splošno zelo nasičeno.
Poglej priponko 50064
IMG_20211108_215919.jpg
IMG_20211108_215939.jpg
IMG_20211108_215901.jpg
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Meni se zdi malo smešno to izklapljanje prezračevanja po urniku iz dveh razlogov:
  • PM delce in smrad se da dokaj učinkovito odstraniti z ustreznimi filtri (HEPA, ogljeni)
  • ventilacije ne smeš pogosto izklapljati za daljše obdobje, saj tvegaš nastanek plesni v ceveh
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
bomber Da se narediti z ESPHome, samo jaz osebno bi podatke prenesl v HA in nato naredil avtomatizacijo tam, večji nadzor, lažje spreminjanje in sledenje.
 

bomber

Pripravnik
14. maj 2011
93
4
8
Ptuj
lunixfashion.si
Meni se zdi malo smešno to izklapljanje prezračevanja po urniku iz dveh razlogov:
  • PM delce in smrad se da dokaj učinkovito odstraniti z ustreznimi filtri (HEPA, ogljeni)
  • ventilacije ne smeš pogosto izklapljati za daljše obdobje, saj tvegaš nastanek plesni v ceveh
Ga ni filtra ki bi odstranil smrad od soseda, ko ti zakuri drva. Od 4 ur mirovanja se ne bo nabrala plesen.
 

bomber

Pripravnik
14. maj 2011
93
4
8
Ptuj
lunixfashion.si
Potem se poveča glasnost, zmanjša pretok ipd. Tak da to v hišnih serijskih prezračevanjih žal odpade. Jaz bi to potreboval za lokalni rekuperator Mitsubishi.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Jaz imam od Stiebel Eltron-a LWZ280.

Uporabljam F7 filtre, ki odstranijo tudi pelod in dim (pa tudi večino smradu):

Kako uspešno odstranjuje mikro delce je pa razvidno iz tega:
1636527939026.png

Odstrani torej cca 95% delcev velikih 2,5um in 65% delcev velikih 1um.

Živim na vasi, kjer je normalno, da se vsak večer zakuri s polivinilastimi žaklji od umetnega gnoja in če zvečer stopim iz hiše je tak zrak kot da bi prišel na bojišče med prvo svetovno vojno. :bonk:

Bom danes napisal kako predelat Ikejin PM2.5 senzor da dajensko postane uporaben... EDIT: Sem že: Vodič...
Imam dva ta senzorja in bom za hec dal engega še ven, da se lahko primerja kvaliteta zraka...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: ales85