DIY pametna hiša software in hardware

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
Šele sedaj sem opazil to super temo. Do sedaj sem sam eksperimentiral z par vtičnicami Shellya, ki sem jih direktno krmilil z njihovo aplikacijo za IOS.

Sedaj se pa v kratkem selim in bi rad, bolj resno pristopil, vidim, da standardov nekako ni, vsak nekaj svojega poriva, pri enem znancu sem spoznal že 10 let star sistem Frog, ki temu znancu super deluje, samo je unikum, združljiv samo z njihovimi kosi, kar je danes že zgodovina.

Torej, kako se naprej lotiti, rabim nek center ali svoj oblak, ki podpira Home asistant, kaj priporočate, da je racionalno za porabo štroma, kaki boljši routerji niso tako, daleč, da bi to znali ? Torej kaj namenskega vzeti, cena me ne boli, če je nadgradljivo iti na HA ali na Applov DOM ?

Kasneje bi na sistem dodal, pač več teh senzorjev morda od Shellya, tudi merjenje porabe dveh Mitsubishi klim, ki bodo tudi ogrevale, sicer klime znajo obe delati preko app- a od Mitsubishija, 15 let staro kondenzacijsko peč verjetno ne morem popametniti razen preko termostata ?

Stanovanje sicer ima alarm 15 let star, vseeno pa bi neodvisno od tega še dodal kamere z razpoznavo obrazov, ker gre za pritličje tudi za obvestila na gsm , če se kdo znajde v atriju..... ali okoli .....

Torej, kak nasvet za osnovno komponento za HA ali kaj tretjega, rad bi kak široko razširjen sistem, ne, kake eksotike, ki ne bo uporabna.......

Za vsak nasvet se v naprej zahvaljujem, če pa lahko kdo svetuje tudi profesionalno, naj me kontaktira na ZS.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Po moje je zelo dobra osnova (če denar ni ovira) Intel NUC + Conbee II.
Gor daš HA po tem postopku: https://www.home-assistant.io/installation/generic-x86-64 in si dober.
Ko imaš tako dobro osnovo, lahko nato dodaš malo morje različnih modulov Wifi in Zigbee.
Kar se tiče peči npr...
Da se jo narest malo bolj pametno kot je, pač na vso elektriko npr na vse pumpe daš ločene merilce porabe, da veš kdaj se vklapljajo, pa na različne cevi daš toplotne senzorje itd... Pa če ima on/off fizično stikalo bi lahko dal tja Wifi rele, da jo lahko remote vklopiš...
Npr moj primer, da vidim kdaj se vklopi talno gretje (rumena črta). Šele ko sem dal senzor direkt na cev tople vode talnega ogrevanja sem videl kdaj se dejansko vklopi:
1636009756040.png

Kar se tiče zaznavanja prisotnosti ti je najlažje, da imaš navadne (pametne) senzorje gibanja in če zaznajo gibanje ti pošljejo npr sliko iz kamere na telefon...
(Tega še nisem delal vem pa da se da).
Prepoznavanje obrazov je pa pomoje zelo energetsko potratna zadeva. Jaz sem imel namenski računalnik, ki ni bil slab in gor motioneye na linuxu.
Ko je software zaznal gibanje je začel snemat. No cpu je bil ves čas na 90% soba je bila pa par stopinj toplejša od ostale hiše...
Sem potem prepoznavo gibanja raje prepustil kameram, ki zdaj pošljejo posnetke na NAS če zaznajo gibanje.
 
Nazadnje urejeno:

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
ltt je imel nedolgo nazaj video o prepoznavanju obraza... in ai učenje. drugače za prepoznavanje obraza je esp32 s kamero. dela ok za ceno...
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
Tale Intel NUC je pravi mini računalnik, Coonbe II pa usb ključek v njega.

Kaj malo manj potratnega ne gre ? Morda kak android mini komputer recimo GT King Pro, ki ga sicer že imam za ogled TV ja za nazaj ?

Te ta mali računalniki se po mojih izkušnjah noro grejejo, če jaz prav razumem, gre tudi brez tega preko app , samo , di+okler je malo teh stvari gor vklopljenih ali kako.

Kakih namenskih nadgradljivih zadev v to smer pa ??? so ?
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
raspberry pi dela tudi ha gor... synology nas mislim da tudi v dockerju ha dela...

edit: drugače pa kar se tiče mini pc... ne vem o kakem gretju si slišal, saj ni ogrevalni sistem... če pa res misliš, da so mini pcji vroči... ti pa iz prve roke povem, da niso... jaz imam to in je avg temp 45 stopin, idle 35 stopin, max 55 stopin... https://www.asrock.com/nettop/AMD/DeskMini X300 Series/index.asp in gor https://noctua.at/en/nh-l9i cpu pa samo https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-3400g ... pa verjetno bi še kaj laugalo poleg ha gor...
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Tale Intel NUC je pravi mini računalnik, Coonbe II pa usb ključek v njega.

Kaj malo manj potratnega ne gre ? Morda kak android mini komputer recimo GT King Pro, ki ga sicer že imam za ogled TV ja za nazaj ?

Te ta mali računalniki se po mojih izkušnjah noro grejejo, če jaz prav razumem, gre tudi brez tega preko app , samo , di+okler je malo teh stvari gor vklopljenih ali kako.

Kakih namenskih nadgradljivih zadev v to smer pa ??? so ?
Ja jaz imam raspberry PI 4 + sdd in mi dela dobro (ampak ej bila dolga pot do tega, da je začlo delat dobro...).
Če bi imel Intel NUC bi bilo pa še boljše in verjntno nebi imel nobenih težav ki sem jih imel zaradi raspberrija...
Žena ima NUC10i5FNH in zadeva leti tudi v grafičnih programih. Greje se nič ne pa sliši se ga tudi ne...

HA ekipa je predstavila namenski stroj za HA ampak pride ven šele drugo leto:
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Razni RPI znajo biti prešvoh ko začneš dodajati veliko stvari. CPU pač ne zmore več kot lahko, pa tudi z IOPSi si precej omejen.

Če pa že RPI pa obvezno SSD, saj SD kartice prehitro uničiš s konstantnim pisanjem. Pa default recorder zamenjaj z MySQL/MariaDB jo primerno konfiguriraj (predvsem memory limite).

Meni laufa na HP Microserver (N40L), ki bo počasi star ~10 let in ima not nek pasivno hlajen AMD, ki je verjetno nekje na nivoju RPI4 CPU-ja. Baza je trenutno velika 1GB in je zadeva zaenkrat še precej odzivna.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Imam že kar lep komplet Ikea Tradfri zadev, v roku pol leta bo renovacija in dvig mansarde. Tudi gori je v planu Tradfri. Nekak se pa ne morem odločit al it v elektro napeljavo brez fizičnih stikal za luči ali ne. Razmišlam, da bi šlingo kabla pusto za gipsom kjer bi naj bilo stikalo, da lahko še vedno v prihodnosti dodam stikalo. Bo pa drugače gori vse luči žaluzije in te bedarije možno preko nekega lcd-ja na steni tudi kontrolirat (ajte to je cilj)

Kak mate vi kaj vizije. Se bomo čez 10 let vrnili na klasiko al bo to ostalo?
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic

pronet

Pripravnik
18. sep 2007
68
25
18
Prej sem imel Raspberry Pi 3 in SD kartico, sedaj imam Raspberry Pi 4 in SSD disk.
Zadeva zaenkrat deluje cca 10x hitreje.
Sem pa za migracijo porabil približno 20 minut.
 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Obstajata dve integracij za ZigBee ki podpirata Conbee. ZHA in Deconz ki je od firme ki je naredila Conbee. ZHA nisem nikoli sprobal ker mi Deconz dobro dela...
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Obstajata dve integraciji za ZigBee ki podpirata Conbee. ZHA in Deconz ki je od firme ki je naredila Conbee. ZHA nisem nikoli sprobal ker mi Deconz dobro dela...
Mogoce lahko kak uporabnik ZHA pove kaksne prednosti in slabosti le tega.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
Hvala za namige, pa vendar ali moram imeti nek računalnik za HA že iz štarta, ker ja Apple takoj hoče, server IP, ali je kaka app za IOS ali bi kako delalo na GT Kingu pro, Android ali, naj res nabavim takoj en tak mali kompjuter ? Se da tak kompjuter upravljati z Win laptopom, ali rabim še tipkovnico, pa monitor za ta mali PC ? Ali gre vsaj v štartu, samo z aplikacijo, router imam vrhunski Asus, zna tudi usb naprave gostiti .

Če bi mi, kdo, kaj bolj detaljno pomagal, z veseljem plačam, da še sam, ki sem precej zaseden, ne odkrivam tople vode, čeprav me te stvari veselijo.

Ker stikal za žaluzije še nisem kupili in montiral, ali res ne smejo biti stikala, če je zadaj, kak Shelly in mora biti samo tipka, ki, če jo želiš upravljati, moraš držati, cel čas, da gre žaluzija do konca gor ali dol, kar pri stikalu ni treba, ker se na koncu sama ustavi. Motorji so klasika, brez podpore za daljinca ali wi fi.

Ja raje malo več vprašam, kot, da se kasneje pobijam z odkrivanjem tople vode.

Dodatno vprašanje, čemu pa tovrstne naprave služijo, ali so kompatibilne z HA ? Katera taka se najbolj svetuje vsaj za začetek ?

 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Hvala za namige, pa vendar ali moram imeti nek računalnik za HA že iz štarta, ker ja Apple takoj hoče, server IP, ali je kaka app za IOS ali bi kako delalo na GT Kingu pro, Android ali, naj res nabavim takoj en tak mali kompjuter ? Se da tak kompjuter upravljati z Win laptopom, ali rabim še tipkovnico, pa monitor za ta mali PC ? Ali gre vsaj v štartu, samo z aplikacijo, router imam vrhunski Asus, zna tudi usb naprave gostiti .

Če bi mi, kdo, kaj bolj detaljno pomagal, z veseljem plačam, da še sam, ki sem precej zaseden, ne odkrivam tople vode, čeprav me te stvari veselijo.

Ker stikal za žaluzije še nisem kupili in montiral, ali res ne smejo biti stikala, če je zadaj, kak Shelly in mora biti samo tipka, ki, če jo želiš upravljati, moraš držati, cel čas, da gre žaluzija do konca gor ali dol, kar pri stikalu ni treba, ker se na koncu sama ustavi. Motorji so klasika, brez podpore za daljinca ali wi fi.

Ja raje malo več vprašam, kot, da se kasneje pobijam z odkrivanjem tople vode.

Dodatno vprašanje, čemu pa tovrstne naprave služijo, ali so kompatibilne z HA ? Katera taka se najbolj svetuje vsaj za začetek ?

Jaz imam za žaluzije module shutterbox od firme Blebox: https://blebox.eu/product/shutterbox/?lang=en
In ja moraš imeti tipke in ne stikala, da delujejo. Deluje pa tako, da če na hitro pritisneš npr tipko gor se žaluzija samo malo premakne.
Če pa držiš tipko gor ene dve sekundi bo pa žaluzija šla do konca gor. Ni ti treba vse čas držati tipke...

Ta naprava katere link si dal je Xiaomi Zigbee gateway. Služi pa temu da lahko xiaomi zigbee senzorji pošiljajo podatke preko zigbee protokola gatewayu, ki je povezan na net.
In potem z aplikacijo Xiaomi Mi Home lahko gledaš podatke senzorjev in upravljaš razne module.
Tak gateway ti koristi samo, če boš imel vse naprave od iste firme. V tem primeru kupiš njihov gateway in njihove module/senzorje.

Alternativa tem gatewayom je USB ključek Conbee II, ki tudi podpira zigbee protokol ampak dela pa s senzorji in moduli (skoraj) vseh proizvajalcev.
Če tak ključek vštekaš v RPI ali namenski računalnik na katerem imaš HA, potem imaš veliko bolj fleksibilen sistem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matofill

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
424
189
43
Obstajata dve integraciji za ZigBee ki podpirata Conbee. ZHA in Deconz ki je od firme ki je naredila Conbee. ZHA nisem nikoli sprobal ker mi Deconz dobro dela...
Mogoce lahko kak uporabnik ZHA pove kaksne prednosti in slabosti le tega.
Včeraj sem potem usposobil conbee ii. Potem sem opazil, da je priporočljivo, da je na extenderju na USB2 vhodu, jaz pa sem ga imel na extenderju na USB3 vhodu.



Sedaj sem ga prestavil na USB2 vhod in mi ga deCONZ addon ne zazna več. Sem ga že parkrat deinstaliral in instaliral, parkrat restartal home asisstant, parkrat odstranil deconz ii ... Pa nič ne pomaga. Mogoče več kaj narediti če zamenjaš USB vhod?

 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113