Poceni in dober zigbee koordinator

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Večina vas najbrž že ve, da če hočeš da se HomeAssistant pogovarja z vsemi zigbee senzorji neglede na proizvajalca potem rabiš nek neodvisni zigbee koordinator.

Dosti nas je uporabljalo Conbee II ali pa Raspbee II, ki sta preizkušeno ok čeprav mogoče že malo zastarela in nimata zunanje antene.

No lani je Sonoff, ki dela dobre zigbee senzorje dal ven "SONOFF DONGLE PLUS" za 11$.


Glede na to da ima gor čip od TexasInstruments CC2652P in eksterno anteno so bila pričakovanja zelo velika ampak je Sonoff naredil slab firmware in posledično je bil ta koordinator zelo slabo sprejet...

No zdaj je community naredi svoj firmware za ta dongle in zadeva deluje super:

Jaz sem kak mesec nazaj dobil ta dongle in ga zdaj že en čas testiram in dela bp, tako da bom preklopil iz Raspbee II + Deconz na Sonoff dongle plus + ZHA za vse moje zigbee naprave.

Bom kmalu napisal še vodič kako se lotiti flashanja tega dongla z novim firmwareom...

SONOFF-ZB-Dongle-Zigbee-3-0-USB-ZBDongle-Plus-Universal-ZigBee-Gateway-via-ZHA-or-Zigbee2MQTT.jpg_640x640.jpg
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Mene utegne zanimati. Ampak moram najprej razčistiti katera pametna senčila bom vzel in kako bodo povezana. Kot zanimivost, Ikea Fyrtur se poveže preko Zigbee.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Mene utegne zanimati. Ampak moram najprej razčistiti katera pametna senčila bom vzel in kako bodo povezana. Kot zanimivost, Ikea Fyrtur se poveže preko Zigbee.
Bom napisal...
Te dni sem tudi testiral dva Ikejina zigbee daljinca:

Najprej sem nabavil Styrbar:

Pa sem obupal, ker tako na random daje različne evente da sem šel raje po starejši model, ki se ga da dobit samo skupaj z žarnico za 20€:


No ta pa deluje super.

Sem našel tale blueprint: https://community.home-assistant.io/t/zha-ikea-five-button-remote/255120

In zdaj imam žaluzijo v pisarni na ta daljinc zvezano takole:
Puščica gor -> žaluzija začne potovati gor
Puščica dol -> žaluzija začne potovati dol
On/Off gumb -> ustavi premikanje žaluzije
Velik sonček -> postavi letvice žaluzije vodoravno da je max svetlo
Mali sonček -> postavi letvice navpično da je tema

1642414785150.png
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Navodila za flashanje:

Najprej je na računalnik potrebno intštalirati driver za Usb2serial čip, ki je na tem donglu:

Potem iz TI strani zdownloadaš in inštaliraš program za flashanje (moraš narest account na TI strani):

Potem snameš najnovejši firmware:
Master branch:
Dev branch:

Pravilen je tisti file ki ima ime v stilu:
CC1352P2_CC2652P_launchpad_coordinator_YYYYMMDD.zip

Shraniš zip na disk in ga razširiš da dobiš file CC1352P2_CC2652P_launchpad_coordinator_YYYYMMDD.hex

Zaženeš program "Smart Programmer 2", ki si ga dobil na TI strani.

Potem pa odpreš dongle, da prideš do gumbov ki so noter skriti:

1642501268003.png

Medtem ko držiš gumb "boot" vtakneš dongle v računalnik, počakaš par sekund in izpustiš gumb "boot".

Ko bo program zaznal da je dongle priklopljen se bo levo zgoraj pod "Connected devices" pokazal novi zapis, ki ga klikneš:
flashing-cc2652R-1.jpg


Potem nižje spodaj (kjer je na sliki rdeča 1-ka) izbereš CC2652P (in ne CC2652R kot je na zgornji sliki).

Potem na mestu "2" daš browse in izbereš hex file, ki si ga prej odzipal.
Nato označiš checkboxe Erase, Program, Verify in klikneš gumbek s puščico na mestu "6".

Ko se spodaj izpiše z zeleno "Success!" si fertik.

Dongle zdaj vštekaš v PI in ga reštartaš, dodaš še ZHA integracijo:
Configuration -> Devices and Services -> Add integration -> poiščeš "Zigbee Home Automation" in jo klikneš.
V naslednjem koraku ti reče "Select port for Zigbee radio" in poiščeš na seznamu ta dongle. (Na spodnji sliki je en drug model)

1642502752495.png

Izbereš ta dongle in Submit ter Finish.

Potem lahko začneš dodajati naprave takole:

Configuration -> Devices and Services -> Klikneš Configure link pri ZHA
1642502326735.png

Potem pa boš videl desno spodaj "Add device":
1642502374229.png

Ko dobiš tale screen:
1642502409135.png

Resetiraš senzor/modul (vsak modul se drugače resetira; poguglaš kako) in se bo ta naprava pokazala na seznamu na novo najdenih naprav...
1642502898415.png

Počakaš da naredi svoje do konca in je to to.
Nova naprava se bo pokazala med Configuration -> Devices and Services in lahko upravljaš z njo ali pa bereš vrednosti z nje, če je senzor...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Flashal, zalaufal, razočaran …

Ewelinkov temp/hidro sensor čez noč zgubil povezavo - “vmes” “samo” eno nadstropje - kontroler postavljen centralno v hiši, eno nadstropje nad omenjeni senzor. Moram še malo “testirati” in v bistvu čakam še nekaj Zigbee vtičnic - eno od njih gre na podstrešje in upam, da bo s mesh potem dovolj stabilno.
Nato počasi Tuyin gateway vstran in vse preko HA.
Mimogrede … — ne vprašanje gre v drugi del foruma.

Evo pitanja … - klikenzi

edit: typo in link do vprašanja
 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Čudno meni ni pa še nič "izginilo" .Si dal gor main ali dev verzijo. Jaz imam dev...
Pa baterija je ok v napravi ki jo spremljaš?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Bom pa v roku tedna dni odstranil Deconz integracijo in z nule dodal vse v ZHA. Pa bom potem videl ali je vse ok ali ni...
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Čudno meni ni pa še nič "izginilo" .Si dal gor main ali dev verzijo. Jaz imam dev...
Pa baterija je ok v napravi ki jo spremljaš?
Master (DEV se bojim ko hudiča križa, ker vem kaj mojim vse na DEV pobegne - no celo ma Master včasih :rolleyes:).
Baterija senzorja je OK - nova.
Je pa res da mi dongle “visi” na nekem čudnem USB podaljšku in da je napajalnik PIja bil neki čuden. Bom videl nocoj kaj bo.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Par dni nazaj sem odstranil Deconz integracijo in dodal zigbee2mqtt.
Sem imel nekaj težav s pravicami, ker ni sprejelo mqtt userja, ko sem pa dal brez userja definiranega v configu je pa začelo delat.

V galvnem dodajanje naprav je šlo brez težav in tudi nobena naprava ni izginila v teh dneh kar testiram.
1643793358264.png

Poleg tega zigbee2mqtt podpira OTA update z enim klikom kar npr Deconz ni imel, tako da za enkrat sem zelo zadovoljen. :zmaga:
1643793457991.png


Me pa zanima če se da kako nekem senzorju naknadno dopovedat, da naj se povezuje na router (Ikea vtičnica) namesto na koordinatror?
To bi bil res dober feature.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Celoten postopek od flashanja dongla, pa do zigbee2mqtt integracije:
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Sem pa tudi ugotovil zakaj sem imel težave z mqtt userjem v zigbee2mqtt konfiguraciji...
Imel sem napisano "pass:" namesto "password:". :bonk:
1643795167882.png
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Me pa zanima če se da kako nekem senzorju naknadno dopovedat, da naj se povezuje na router (Ikea vtičnica) namesto na koordinatror?
To bi bil res dober feature.
Mi je uspelo in je zelo enostavno.
V zigbee2mqtt sem dal Permit join (All) in resetiral senzor, pa ga je takoj proklopilo na najbližjo Ikea vtičnico, ki deluje kot router.
1643997293453.png
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Se je mogoče kdo lotil hekanje Lidlovega Zigbee gatewaya? Silvercrest Ta mi je zanimiv, ker ima mrežno kartico in ga lahko postavim dlje kot USB varijanto.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Po dveh tednih še vedno vse deluje brezhibno (Sonof Dongle Plus & Zigbee2mqtt).
Se je pa par senzorjev avtomatično povezalo z najbližnjim routerjem (brez, da bi jih moral resetirati), kar je super. :zmaga:

1644570299676.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: LjuboB