DIY pametna hiša software in hardware

Schime

Guru
22. nov 2008
1.826
639
113
Imam že sledeče senzorje in vtičnico, ki sem jih nakupil že pred leti in jih imam tako za kako individualno rabo:

2 x XIAOMI Mijia Bluetooth Thermometer
1 x Xiaomi Mi Smart Temperature and Humidity Sensor ZigBee
1 x BlitzWolf BW-SHP6 10A 2300W WiFi Smart Plug

Bi pa sedaj to izkoristil, če se da, da bi naredil "avtomatsko" gretje rastlinjaka. Glede na histerezo temperature bi se vklapljala/izklapljala vtičnica na kateri bi imel priključeno grelno telo.
 

bev

Fizikalc
25. apr 2017
336
223
43
ja seveda se da. ampak najprej se moraš odločiti v katerem programu, učeni bi rekli, na kateri platformi, boš to počel. To kar že imaš bi delalo v appu xiaomija, žal pa tistle blitz najbrž ne. se ne spoznam na xiaomi ampak brez kakšnega huba najbrž ne bo šlo. za zigbee ga sigurno potrebuješ. a v rastlinjaku imaš wifi?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.930
5.463
113

Schime

Guru
22. nov 2008
1.826
639
113
Načeloma še nisem preverjal, a bi moral biti wifi v rastlinjaku. Je kakih slabih 10m vidne razdalje od modema.
Načeloma imam že sedaj 2xBT temperaturna senzorja v rastlinjaku, da spremljam temperaturo. Povezana sta na telefon preko xiaomi appa in pač vsake toliko časa malo preverim, ko grem mimo.

Bi pa to imel malo bolj sufisticirano, da lahko spremljam kako bo zadeva delovala in kako se bo temperatura spreminjala predvsem pozimi. Če bi to delovalo bi si poleti na podoben način uredil še prezračevaje.

Je pa največji problem trenutno kaj izbrati, da bi to vse povezal. Tukaj berem tudi za opcije preko NAS sistema, ki ga tudi imam samo mislim, da bo to zaenkrat še prevelik zalogaj. Vsekakor moram na splošno tole še malo naštudirati.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.930
5.463
113
Na ds923+ imam lahko vse v dockerju....

Mi pa poleg zgoraj naštetega ponuja dodatno še....

Home asistant (kitajski) brez core

Homebridge (kitajski)

Multi-ipx8000 server za neke ipx8000 kartice za neko home avtomatizacijo..
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.930
5.463
113
Sicer ja tudi jaszt bi imel varnostne pomisleke....

Ne vem pa kakšna je razlika med HA in HACore.....
 

DragoF

Zelenc'
17. sep 2023
1
0
1
Da ne odpiram nove teme bom tukaj postavil vprašanje. Na hitro sem preletel temo pa nisem našel odgovora za svoj problem:
Od elektro števca, ki ga imam že od prej za toplotno črpalko sem preko Shelly Uni pripeljal digitalni signal v Home Assistant.
Impulz mi daje samo naslednje: 800 imp/Kwh. Ob vsakem prejetem impulzu mi senzor sporoči prisotnost.
Želel bi te impulze pretvoriti, da bi odčitaval porabo v realnem času in pa porabljeno energijo.
Zanima me če obstaja kakšna integracija kjer bi samo vnesel podatke in dobil željene rezultate,
ali moram sam sestavit programček ki bi mi to računal.
Moram poudariti, da HA ne obvladam najboljše, zato bo mi kar se da podrobna razlaga prišla zelo prav.
Vem, da za takšno meritev obstaja Shelly 3EM, ampak jaz imam števec za elektriko že od prej na katerega sem priklopil Shelly Uni in ta prenaša signal v HA.
LP.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Tukaj imaš nekaj na temo integracije pulznega števca v HA. Sicer uporabljajo svoj ESP hardware za štetje, ampak mogoče ti uspe vključiti tvoj števec.

 

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
863
63
28
Za novogradnjo razmišljam ali bi delal klasično elektriko in kasneje iz nje pametno hišo ali pa že v startu delal vso napeljavo za pametno hišo. Problem prvega je, ker je težko vse predvideti, pri drugemu pa potem dodajaš po potrebi.

A je kdo delal računico, koliko pride razlike, če za novogradnjo, če že od začetka delaš pametno hišo (beri luči s tipkami, inštalacija, releji/krmilniki v omaricah ...), ali pa narediš klasično inštalacijo in kasneje dodajaš razne shelly po dozah, ...

Predvidevam, da neke velike razlike pri kablih ni, ali vlečeš do več tipk en UTP kabel ali pa do stikal več električnih kablov.
Tipke, kolikor gledam so nekoliko cenejše od klasičnih stikal.
začetna investicija s krmilnikom je verjetno večja?
kako je kaj z glasnostjo relejev, če jih imaš v eni omarici na hodniku, so moteči?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.469
9.199
113
kabli in centralna vleka, cca par 100€ ostalo je potem isto. Je pa centralno vlečt dosti bolj elegantno za kasnejše predelave, upgrajd in podobno.
Sam imam napol. Je okej ko dela, za spreminjat je pa napol nočna mora.
UTP in 3x1,5 še vleči v vsak vogal hiše pod streho. ( za morebitne kamere, osvetlitev in podobno). To mi je edino nekak žal, da nisem tega vlekel pred fasado.
 

ruki33

Zelenc'
30. nov 2016
23
5
3
A se je kdo že kaj ukvarjal z glasovnim upravljanjem? Ali je kakšna opcija v slovenščini, razen Nabu Casa? Rhasspy ne podpira slovenščine...
 

ruki33

Zelenc'
30. nov 2016
23
5
3
Za novogradnjo razmišljam ali bi delal klasično elektriko in kasneje iz nje pametno hišo ali pa že v startu delal vso napeljavo za pametno hišo. Problem prvega je, ker je težko vse predvideti, pri drugemu pa potem dodajaš po potrebi.

A je kdo delal računico, koliko pride razlike, če za novogradnjo, če že od začetka delaš pametno hišo (beri luči s tipkami, inštalacija, releji/krmilniki v omaricah ...), ali pa narediš klasično inštalacijo in kasneje dodajaš razne shelly po dozah, ...

Predvidevam, da neke velike razlike pri kablih ni, ali vlečeš do več tipk en UTP kabel ali pa do stikal več električnih kablov.
Tipke, kolikor gledam so nekoliko cenejše od klasičnih stikal.
začetna investicija s krmilnikom je verjetno večja?
kako je kaj z glasnostjo relejev, če jih imaš v eni omarici na hodniku, so moteči?
Če delaš pametno inštalacijo potem rabiš še "možgane" inštalacije, to je kakšen zmogljiv server in "pametno" upravljenje relejev. Vse to pa nanese še zraven tipkal kar nekaj. Kablovja je tudi precej več. Če imaš vse na relejih in pametni "ta pravi" inštalaciji, računaj, da nimaš relejev krneki, ampak so to industrial grade zadeve in ne nek cheap China Export. In vse to mora nekdo sprogramirat in povezat, sklepam, da če to sprašuješ, ne boš sam delal. Računaj še zunanjo "pomoč", ki pa nekaj stane. Je pa potem več svobode in ni takšnih kompromisov.
Jaz v štartu nisem delal pametne inštalacije (10 let nazaj) in imam zdej razne izzive in nabolj pogrešam UTP kable, globje doze za wifi/zigbee stikala, trafote 230V->5V itn. Ker sem pa DIY in me to zanima, je bila krivulja učenja precej strma, veliko tuhtanja, časa za študiranje in izvedbo v skladu z navdihom in idejami. Sprotno kupovanje teh zadevic pa na dolgi rok nekaj nanese...v zajebanciji včasih komu rečem, da manj kot bi kadil, če namesto čikov kupujem na aliexpress in sam zalotam komponente skupaj ali kupim kaj na budget varianto. Si pa pri tem potem na drugih standardih (wifi, zigbee, bluetooth, zwave, sedaj še matter in thread), kar pomeni tudi mrežno infrastrukturo, ki mora delat BP, da ni ozkih grl in motenj. Pri kablovju tega ni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: onlyme

ssokec

Pripravnik
23. dec 2012
70
31
18
A mi mogoče kdo svetuje (link do kakšnega vodiča) kako bi v home assistant preko API-ja intergiral vremensko napoved iz ARSO-ta, kajti mislim da tega katerega ti ponuja po defaultu ni najbolj natančen.

arso ponuja kodo API-ja glede na lokacijo:
https://vreme.arso.gov.si/api/1.0/location/?location=Ljubljana

nakaj sem poskušal v "Developer tools" pod predloge kjer je primer integrirat ampak sem pri tem bil neuspešen:

CaptureHA1.JPG



Sem pa za začetek uspešno integriral nekaj shelly naprav:
- Shelly Plus H&T WiFi sensor 2x
- Shelly Uni
Ter avtomatiziral vklop kurilnice na vikendu glede na temperaturi v prostorih:
CaptureHA2.JPG
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.263
5.843
113
A mi mogoče kdo svetuje (link do kakšnega vodiča) kako bi v home assistant preko API-ja intergiral vremensko napoved iz ARSO-ta, kajti mislim da tega katerega ti ponuja po defaultu ni najbolj natančen.
Jaz sem si napisal enostavno python skripto, ki potegne xml s trenutnim stanjem in napovedjo za moj kraj iz arsota in pokne relevantne podatke na mqtt strežnik. To potem ni problem prikazat v HA.

1702210767666.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla in Robert

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
A mi mogoče kdo svetuje (link do kakšnega vodiča) kako bi v home assistant preko API-ja intergiral vremensko napoved iz ARSO-ta, kajti mislim da tega katerega ti ponuja po defaultu ni najbolj natančen.

arso ponuja kodo API-ja glede na lokacijo:
https://vreme.arso.gov.si/api/1.0/location/?location=Ljubljana

nakaj sem poskušal v "Developer tools" pod predloge kjer je primer integrirat ampak sem pri tem bil neuspešen:

Poglej priponko 77419


Sem pa za začetek uspešno integriral nekaj shelly naprav:
- Shelly Plus H&T WiFi sensor 2x
- Shelly Uni
Ter avtomatiziral vklop kurilnice na vikendu glede na temperaturi v prostorih:
Poglej priponko 77420
IMHO je najlažje v configuration.yaml dodat REST senzor, ki naredi klic in sparsa response...

Jaz tako vsako minuto kličem SolarEdge website, da dobim json z ažurnimi podatki, ker njihov uradni api omogoča klice samo vsakih 15min...
 
Nazadnje urejeno: