DIY pametna hiša software in hardware

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Hm, misliš? FaceID na telefonih se smatra kot boljša varnostna opcija proti PIN kodi, pa obstaja miljon rešitev s tipkovnico za odpirat vrata. Prstni odtis za odpirat vrata OK, mogoče tudi, ampak se mi zdi nerodna in počasna rešitev, vsaj od teh kar sem jih imel priliko sprobat.
Face ID pri iPhonih ima več kamer, IR iluminator... ni to obična nadzorna kamera, ki "vidi" samo v 2D.
 

bev

Fizikalc
25. apr 2017
336
223
43
Odklepanje vrat je zame najboljše preko BT. Ko ključavnica zazna mobi odklene.
 

Tauri

Zelenc'
24. avg 2023
6
5
3
Pozdravljeni,

v prvem prispevku je povabilo za kratek opis "pametnega doma" na platformi HomeAssistant.
No pri meni je to še vedno projekt "v delu" za to mogoče samo osnove.
Kontrolni računalnik
- Intel NUC na katerem v virtualnem okolju teče HomeAssistant.
Nanj so po načinu komunikacije povezani
- ESPHome
-- senzorji gibanja
-- senzorji temperature
-- stikala
-- določene luči (rele)
-- RFID za ključe
-- Geiger števec
- ZigBee preko MOES prehoda(prekonfiguriran)
-- vtičnice
-- releji na 220V
-- senzorji za odpiranje oken
-- radijatorski termostati
-- novoletna jelka, lučke
- Modbus
-- LG toplotna črpalka Therma V
-- LG klima
- SMA komponenta (lahko bi uporabil tudi ModBus. deluje)
-- sončna elektrarna Sunny Boy 5.0
-- hibridni razsmernik Sunny island 8.0H (master in slave)
- MQTT
-- kolektorji (temperature, črpalke)
-- bojler (temperature, elektro grelec)
-- BMS baterije za Sunny Island(tudi direktno z njim)

pa še kakšna malenkost.

LP T.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirko in philips

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pozdravljeni,

v prvem prispevku je povabilo za kratek opis "pametnega doma" na platformi HomeAssistant.
No pri meni je to še vedno projekt "v delu" za to mogoče samo osnove.
Kontrolni računalnik
- Intel NUC na katerem v virtualnem okolju teče HomeAssistant.
Nanj so po načinu komunikacije povezani
- ESPHome
-- senzorji gibanja
-- senzorji temperature
-- stikala
-- določene luči (rele)
-- RFID za ključe
-- Geiger števec
- ZigBee preko MOES prehoda(prekonfiguriran)
-- vtičnice
-- releji na 220V
-- senzorji za odpiranje oken
-- radijatorski termostati
-- novoletna jelka, lučke
- Modbus
-- LG toplotna črpalka Therma V
-- LG klima
- SMA komponenta (lahko bi uporabil tudi ModBus. deluje)
-- sončna elektrarna Sunny Boy 5.0
-- hibridni razsmernik Sunny island 8.0H (master in slave)
- MQTT
-- kolektorji (temperature, črpalke)
-- bojler (temperature, elektro grelec)
-- BMS baterije za Sunny Island(tudi direktno z njim)

pa še kakšna malenkost.

LP T.
Imaš kakšne zanimive avtomatizacije? Kaj ti je vzelo največ čaša za vzpostavitev?

Kakšno imaš bazo spodaj? Upam da ne default recorderja...
 

Tauri

Zelenc'
24. avg 2023
6
5
3
Imaš kakšne zanimive avtomatizacije? Kaj ti je vzelo največ čaša za vzpostavitev?

Kakšno imaš bazo spodaj? Upam da ne default recorderja...
Največ časa, ja ModBus povezava na toplotno črpalko. Pa nista bila kriva HA ali ModBus ampak skrivnosti od LG-ja.
No kar nekaj dela je bilo z ZigBee, predvsem mostom, ker sem ga moral pach-at.

Ja, trenutno je še original recorder, imam pa že postavljeno drugo virtualko z MySQL in mislim prestavit tja.

Kakšne pametne avtomatizacije še nimam. Predvsem, "če je to, potem naredi tisto".
 

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
669
31
28
Hm, misliš? FaceID na telefonih se smatra kot boljša varnostna opcija proti PIN kodi, pa obstaja miljon rešitev s tipkovnico za odpirat vrata. Prstni odtis za odpirat vrata OK, mogoče tudi, ampak se mi zdi nerodna in počasna rešitev, vsaj od teh kar sem jih imel priliko sprobat.
Ja je ja, samo poglej kako deluje in kakšno tehnologijo uporabi FaceID: KLIK
Ne vem če katera klasična kamera za domači nadzor podpira, ima vgrajeno takšno tehnologijo. Roko na srce tudi Samsung pri svoji top liniji ponuja "face id" in je to daleč od applovega sistema, pravzaprav je neuporabno. Edino note 9 mislim da je imel še IR ali nekaj takega na sprednji strani tisto je še delalo nekako.

Kot primer s sinom sva si kar podobna, Samsungu je vse eno kdo pogleda v kamero v obeh primerih odklene telefon.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Največ časa, ja ModBus povezava na toplotno črpalko. Pa nista bila kriva HA ali ModBus ampak skrivnosti od LG-ja.
No kar nekaj dela je bilo z ZigBee, predvsem mostom, ker sem ga moral pach-at.

Ja, trenutno je še original recorder, imam pa že postavljeno drugo virtualko z MySQL in mislim prestavit tja.

Kakšne pametne avtomatizacije še nimam. Predvsem, "če je to, potem naredi tisto".
Jaz imam tudi modbus na TČ in mi je uspelo celo najti nek dokument s popisi registrov. Je pa kljub temu vzelo veliko časa da sem prebral vse kar me je zanimalo in da lahko nekatere stvari celo kontroliram.

Default recorder je neuporaben za večjo količino podatkov - je zelo počasen in neodziven. Jaz imam recimo 180 dni zgodovine in je baza velika že 10 giga in ni nobenih težav z odzivnostjo.

Podatkov iz SQLlite na MySQL načeloma ne boš mogel prenesti, tako da prej boš migriral, manj boš zamudil :)
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.826
639
113
Vidm, da ste tukaj kar stručkoti. Sam imam namen štartati en majhen projekt doma. Plan imam namreč, da bi imel ogrevan rastlinjak doma.
V samem rastlinjaku bi imel temperaturne senzorje (2 že imam od prej). Zraven bi dodal še pametno vtičnico (imam že tole tudi od prej samo 2300W).

Sedaj bi pa rad zrihtal, da se bo glede na temperaturo vklapljala vtičnica. Ko bo temperatura padla pod 5°C se bo recimo vklopila, ko pa bo ne vem 7°C se bo pa izklopila. S katerim vmesnim členom bi najlažje povezal senzorje/vtičnice, ki jih že imam in kaj od softwara, da bom "zapisal" pogoje. Sem bral tudi malo sosednje teme in predvidevam, da bi moral uporabiti zigbee gateway, ki ima BT in wifi možnost povezave. Je pa zadeva ene slabih 10m stran od mojega wifi routerja.
Ko bom enkrat te osnove skup spravil kaj sploh nabaviti, da bo skup pasalo bom že shodil. Se pa zdajle še malo lovim.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.261
5.835
113
jaz imam zdaj vse na qnap nasu v docker kontejnerjih (mqtt, zigbee2mqtt, HA + kup ostalih nepovezanih zadev)

nove maline ipd šara niso več "stroškovno zanimivi"
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.927
5.463
113
Mah....maline....sem se svoj čas igral z zamislijo...tko začetek korone....potem pa sami problemi z dobavami...

Pa SD kartica ki jo pobere vsake tolk...SD trim ne vem če ima OS?(kolegove izkušnje).

Pa še brez SATA portov....odpade potem DIY server....
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.145
330
83
38
Ma sff dell, hp, lenovo dobis ze za mn k 50euru... Sej ni treba zadnje mode... Pa je cist ql... S parimi pametnimi prikljucki...
 

bev

Fizikalc
25. apr 2017
336
223
43

bev

Fizikalc
25. apr 2017
336
223
43
Vidm, da ste tukaj kar stručkoti. Sam imam namen štartati en majhen projekt doma. Plan imam namreč, da bi imel ogrevan rastlinjak doma.
V samem rastlinjaku bi imel temperaturne senzorje (2 že imam od prej). Zraven bi dodal še pametno vtičnico (imam že tole tudi od prej samo 2300W).

Sedaj bi pa rad zrihtal, da se bo glede na temperaturo vklapljala vtičnica. Ko bo temperatura padla pod 5°C se bo recimo vklopila, ko pa bo ne vem 7°C se bo pa izklopila. S katerim vmesnim členom bi najlažje povezal senzorje/vtičnice, ki jih že imam in kaj od softwara, da bom "zapisal" pogoje. Sem bral tudi malo sosednje teme in predvidevam, da bi moral uporabiti zigbee gateway, ki ima BT in wifi možnost povezave. Je pa zadeva ene slabih 10m stran od mojega wifi routerja.
Ko bom enkrat te osnove skup spravil kaj sploh nabaviti, da bo skup pasalo bom že shodil. Se pa zdajle še malo lovim.
Moraš pa malo več povedati. Katere senzorje že imaš. Link ne dela. Jest bi dal senzorje in vtičnice od aqare.