Covid-19 Covid-19 - legalnost ukrepov?

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.773
-213
113
Si al se delaš? Drugo vprašanje:


Vlada Republike Slovenije je na dopisni seji 29. aprila 2020 izdala nov Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih krajih, površinah in mestih v Republiki Sloveniji, ki velja od 30. aprila 2020.

Objavljamo najpogostejša vprašanja in odgovore.
Ali se partnerja, ki nimata skupnega gospodinjstva, lahko obiskujeta?
Partnerja, četudi nista v skupnem gospodinjstvu, se lahko obiščeta.
Ali lahko obiščem starša, prijatelja, ki živijo v drugi občini?
Lahko. Pri tem pa svetujemo upoštevanje vseh zaščitnih ukrepov.
Stiki ločenih staršev z otroki
Stiki z otroki so upoštevaje sodno odločbo ali glede na dogovor med staršema dopustni.

Vse od tukaj: https://www.gov.si/novice/2020-04-3...e-odloka-o-zacasni-splosni-prepovedi-gibanja/
Se opravičujem, sem spregledal, ker je bilo nižje.
Še vedno me pa zanima, pod katero izjemo v odloku vlade spada obisk prijatelja, ki ima piknik. (tudi partnerja, ki ne živita skupaj, ali staršev v drugi občini) Edino Odlok vlade je pač merodajen.
- pod dostop do trgovine, lekarne se to ne more štet, pod dostop do službe ali verskih objektov tudi ne, Pod kaj pa?
Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih krajih, površinah in mestih v Republiki Sloveniji


 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Najboljše da ostaneš doma.

Odlok izda vlada in tisti, ki ga izda je odgovoren za njegovo tolmačenje - in če le-ta poda pojsnilo, da so to tudi prijatelji,...?!
Kađija tuži, kađija sudi.
To sicer ni del pravne države. Pri zakonih, npr, jih izda državni zbor, podpiše predsednik, tolmači pa sodišče. Verjetno je tudi za odlok merodajno sodišče. Si predstavljaš, da te policaj ustavi, ti pa z mobitelom brskaš po dnevni interpretaciji, in ko najdeš, policaj gladko reče, mam taka navodila.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pri zakonih, npr, jih izda državni zbor, podpiše predsednik, tolmači pa sodišče.
Si že kdaj slišal za izraz: Avtentična razlaga zakona?

Predlog za avtentično razlago zakona najprej obravnava matično delovno telo, nato pa še Državni zbor. Besedilo avtentične razlage je sprejeto, če zanj glasuje večina poslancev (večina je določena enako, kot je določena za sprejetje zakona, na katerega se razlaga nanaša). Sprejete razlage ni mogoče spreminjati. Avtentična razlaga se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.


To pomeni točno to: tisti ki zakon sprejme ga tudi razlaga v primeru nejasnosti, ne pa sodišče.

Aja pa še nekaj: kadija tuži, kadija sudi pomeni nekaj povsem drugega.
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Ja, saj na vladni strani ni tolmačenja glede prijateljev. O prijateljih pišejo novinarji Večera.

Ko vidim, da vneto isces odgovore.... Ko bos svojega nasel, poisci se zame, ce lahko obiscem prijatelja od prijatelja, pa prosim za uraden link zakona, ne kar nekaj od novinarjev...
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.773
-213
113
Ko vidim, da vneto isces odgovore.... Ko bos svojega nasel, poisci se zame, ce lahko obiscem prijatelja od prijatelja, pa prosim za uraden link zakona, ne kar nekaj od novinarjev...
Saj, jaz sem svoj odgovor našel, in zate tudi :
citiram:
S tem odlokom se zaradi zajezitve in obvladovanja epide-mije COVID-19 začasno prepoveduje gibanje in zbiranje ljudi na javnih krajih in površinah v Republiki Sloveniji in prepovedu-je dostop na javne kraje in površine v Republiki Sloveniji, razen če ta odlok ne določa drugače.

Pod "razen če ta odlok ne določa drugače" pa obiska prijateljev ni. In tudi prijateljev od prijateljev ne. In tudi partnerja, ki živi na drugem naslovu ali pa staršev ne.

Ker pa nekateri menite, da je obisk prej omenjenih dovoljen, sprašujem pod katero izjemo v odloku to spada. Ali pod obisk trgovine, lekarne, verskega objekta ali pod pot v službo? ali kaj drugega?
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Saj, jaz sem svoj odgovor našel, in zate tudi :
citiram:
S tem odlokom se zaradi zajezitve in obvladovanja epide-mije COVID-19 začasno prepoveduje gibanje in zbiranje ljudi na javnih krajih in površinah v Republiki Sloveniji in prepovedu-je dostop na javne kraje in površine v Republiki Sloveniji, razen če ta odlok ne določa drugače.

Pod "razen če ta odlok ne določa drugače" pa obiska prijateljev ni. In tudi prijateljev od prijateljev ne. In tudi partnerja, ki živi na drugem naslovu ali pa staršev ne.

Ker pa nekateri menite, da je obisk prej omenjenih dovoljen, sprašujem pod katero izjemo v odloku to spada. Ali pod obisk trgovine, lekarne, verskega objekta ali pod pot v službo? ali kaj drugega?

Če tvoji prijatelji živijo na javnih krajih in površinah, pol maš problem. Klošarji ste ga pač mal najebal zdej...
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx in McGiver

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
mirsi ima popolnoma legitimno vprašanje.

V skladu z odlokom, lahko greš do prijateljev izključno čez zasebna zemljišča.
Razen, gresta oba na sprehod ob ustrezni varnostni razdalji, v svoji ali tuji občini

Zadnji odlok je namreč glede tega praktično identičen prvemu odloku in vsem kasnejšim.


z dne 19.3.2020.

z dne 29.3.2020 (dodana omejitev na občine)
+ spremembe
+ presoja ustavnega sodišča

z dne 29.3.2020 (odstranjena omejitev na občine)
 
  • Všeč mi je
Reactions: mirsi

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Odvisno kaj prodajte.

To spada pod:

Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Si že kdaj slišal za izraz: Avtentična razlaga zakona?

Predlog za avtentično razlago zakona najprej obravnava matično delovno telo, nato pa še Državni zbor. Besedilo avtentične razlage je sprejeto, če zanj glasuje večina poslancev (večina je določena enako, kot je določena za sprejetje zakona, na katerega se razlaga nanaša). Sprejete razlage ni mogoče spreminjati. Avtentična razlaga se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.


To pomeni točno to: tisti ki zakon sprejme ga tudi razlaga v primeru nejasnosti, ne pa sodišče.
In kako ta proces povežeš z nasprotujočimi (avtentičnimi?) razlagami, ki jih enkrat poda predstavnik vlade, drugič se najdejo na spletni strani (FAQ)? Domnevam, da bi tudi avtentična razlaga odloka morala slediti postopkom odloka, kot mora avtentična razlaga zakona slediti postopkom zakona. Se pravi na koncu objava v uradnem listu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mirsi

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
jekleni skačeš malo od problema, do problema. Preberi na kaj sem ti repliciral - na tvojo trditev, da zakone, odloke razlaga SODIŠČE - kar nikakor ni res.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
jekleni skačeš malo od problema, do problema. Preberi na kaj sem ti repliciral - na tvojo trditev, da zakone, odloke razlaga SODIŠČE - kar nikakor ni res.
Če se osredotočimo na pravno vsebino: Vrhovno sodišče: Avtentična razlaga zakonodaje za sodnike ni zavezujoča
V odločbi [...] so namreč zapisali, da je sodnik po ustavi vezan na ustavo in zakon, kar pa avtentična razlaga ni.
Na splošno bi bilo narobe, če bi bilo kar povprek dopuščeno, da tisti, ki je predpis sprejel, potem sproti, po možnosti še od primera do primera razlaga, kaj je v resnici mislil.

Če pa ostanemo na COVID-19, pa do take razlage sploh ni prišlo. Objava, pa čeprav na straneh vlade, ne more biti enaka objavi v UL. Konec koncev lahko vlada (oz. kdor je predpis sprejel in "razlago" objavil) le-to kadarkoli povleče s spletne strani. In še vedno imamo dve nasprotujoči si razlagi istega organa. Nobena pa ni v resnici merodajna, razen v smislu, da je ta hip navodilo izvršnemu organu (policiji), naj dejanj, ki so sicer kršitev predpisa, ne preganjajo - do neke mere.

To ni ravno zgled pravne države.
 
2. okt 2007
3.592
2.033
113

pa smo tam, hočejo še epidemijo, da lahko po svoje sprejemajo zakone in izvajajo teror nad ljudmi. Zdaj pa se bo počasi folku "spipalo" in potem bo spet jik in stok. Vedo, če sprostijo zadrževanje na javnih mestih, potem so demonstracije proti vladi naslednji dan.

...sicer, kaj seješ, to žanješ pravi zelo star pregovor in v tem primeru še kako drži....