Covid-19 Covid-19 - legalnost ukrepov?

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Kaj pa zbiranje, je še prepovedano?
- ali smem za roj dan povabit domov 10 kolegov, pa narest piknik pred bajto? Da/Ne ???

V ulici (cca 150m), same hiše, smo do sedaj, v teh razmerah, imeli že par piknikov... Enkrat pri enemu, enkrat pri drugemu sosedu, tudi pri nas... Pa se je "zbrala ulica" (cca 20 ljudi) in smo se imeli fino...
Ker so vsi sosedje normalni in vemo, zakaj gre, smo se držali osnovnih pravil (2m razdalje izven družine/hiše, posamično jemanje hrane in pijače, flaša razkužila vedno na mizi, maske tudi, če kdo želi, pa rokavice...).
Če se hoče, se da naredit tudi zdrav piknik... Če te pa bodo vsi objemali, pa lupčkali, pa sosed te bo prijavu, no, pol pa zna bit sr**=
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.285
2.270
113
V ulici (cca 150m), same hiše, smo do sedaj, v teh razmerah, imeli že par piknikov... Enkrat pri enemu, enkrat pri drugemu sosedu, tudi pri nas... Pa se je "zbrala ulica" (cca 20 ljudi) in smo se imeli fino...
Ne, nesmete se družiti. Gre tudi za slovensko foušijo. Unega pa na križ zaradi igranja golfa.
Po eni strani razne dodatke+pomoč+dati denar k plači, štipendiji, firmi, poslovanju. Po drugi strani fajn smo doma, ko je..e odločitve vlade!
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.774
-216
113
To nikol ni blo prepovedano.
Kako da ne.? Oz saj kolegi niso smeli k meni. Drugače kot po javni cesti pa se ne da.
1. se do nadaljnjega prepoveduje gibanje in zbiranje ljudi na javnih krajih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepoveduje dostop na javna mesta in površine v Republiki Sloveniji.
2.
Gibanje, dostop in zadrževanje na javnem kraju je ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb ne glede na določbe 1. člena za posameznike dovoljeno za:
- prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog,
- opravljanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti,
- odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje,
- za varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore,
- dostop do lekarn, trgovin z živili in kmetijske neposredne prodaje,
- dostop do drogerij in drogerijskih marketov,
- dostop do prodaje medicinskih proizvodov in zdravstvenih pripomočkov ter sanitarnih pripomočkov,
- dostop do zdravstvenih in sanitarnih storitev,
- dostop do storitev za osebe s posebnimi potrebami,
- dostop do mest za prodajo hrane za živali,
- dostop do prodaje in vzdrževanje varnostnih proizvodov in proizvodov za nujne primere,
- dostop do storitev za nujne primere,
- dostop do kmetijskih trgovin, vključno s klavnicami, in trgovin za prodajo semen, krmil in gnojil,
- dostop do bencinskih črpalk,
- dostop do bank in pošt,
- dostop do izvajanja nalog, povezanih z delovanjem pravosodnih organov,
- dostop do dostavnih, čistilnih in higienskih storitev,
- dostop do komunalnih storitev za opravljanje z odpadki,
- dostop do avtomobilskih servisov in servisov kmetijske in gozdarske mehanizacije in opreme,
- dostop do javnih parkov in drugih sprehajalnih površin,
- dostop do tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev.
3,
Gibanje, dostop in zadrževanje na javnem kraju se v okviru izjem iz 3. člena dovoljuje tudi:
- skupinam oseb, če gre za ožje družinske člane ali člane skupnega gospodinjstva in če je mogoče ob tem gibanju zagotoviti varno razdaljo do gibanja podobnih skupin,
- skupinam sodelavcev do največ pet oseb, če uporabljajo skupni osebni transport za prevoz na delo ali so vpoklicani za opravljanje nalog v okviru Civilne zaščite

torej smel si iz v službo, trgovino, lekarno, na njivo, do javnih parkov.... med temi izjemami pa js ne vidim obiska znancev.
Je tole, kar sem citiral sedaj ukinjeno ali ni?
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.499
993
113
gr69 Lahko imaš piknik seveda, zase in družinske člane, ki živijo s tabo. In stari in novi odlok dovoljujeta gibanje naokol za namene, ki so v odloku našteti. Obiski in druženje niso med njimi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mirsi

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113


Ne bo držalo, obiščeš lahko prijatelje, tudi v drugi občini, ne smeš pa se javno združevat.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.774
-216
113


Ne bo držalo, obiščeš lahko prijatelje, tudi v drugi občini, ne smeš pa se javno združevat.
Škoda ker ne piše, kdo je odgovarjal na ta vprašanja, objavljena v časopisu.

Vseeno me zanima, pod katero točko v odloku vlade spada "obisk prijateljev"
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.774
-216
113
Post nad tabo - vprašanja in odgovori vlade. ;)
Edini merodajen je odlok, objavljen v uradnem listu.
Moje vprašanje se nanaša na "obisk prijateljem". dovoljeno Da/Ne

Vladna stran tega vprašanja ne obravnava, še najbližje je to vprašanje:
Ali se partnerja, ki nimata skupnega gospodinjstva, lahko obiskujeta?
Partnerja, četudi nista v skupnem gospodinjstvu, se lahko obiščeta.
Jaz se dobro spomnim Kacina, ko je pred časom na isto vprašanje rekel, da ne smeta.

Evo večer je dodal še prijatelje.
Ali je dovoljeno obiskati partnerja, starše in prijatelje, ki ne živijo v isti občini?
Partnerja, pa čeprav ne živita v skupnem gospodinjstvu, se lahko obiščeta. Prav tako je dovoljeno obiskati starše in prijatelje,

Zdej vemo, da se partnerja, ki ne živi v skupnem gospodinjstvu in prijateljev v začetku krize ni smelo obiskovat.
Zanima me, katera točka med izjemami se je spremenila, da se prej ni smelo, sedaj pa naj bi se smelo.

Ker jaz ne najdem v včerajšnjem odloku vlade točke, ki bi dovoljevala obisk prijateljev (tudi ne partnerja in staršev).
1. členS tem odlokom se zaradi zajezitve in obvladovanja epide-mije COVID-19 začasno prepoveduje gibanje in zbiranje ljudi na javnih krajih in površinah v Republiki Sloveniji in prepovedu-je dostop na javne kraje in površine v Republiki Sloveniji, razen če ta odlok ne določa drugače.
V nadaljevanju so navedene izjeme, ampak jaz "prijateljev, staršev, partnerjev, ki ne živijo skupaj pri najboljši volji v teh dovoljenih izjemah ne najdem. Vidi kdo bolje?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Najboljše da ostaneš doma.

Odlok izda vlada in tisti, ki ga izda je odgovoren za njegovo tolmačenje - in če le-ta poda pojsnilo, da so to tudi prijatelji,...?!
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja, saj na vladni strani ni tolmačenja glede prijateljev. O prijateljih pišejo novinarji Večera.
Si al se delaš? Drugo vprašanje:


Vlada Republike Slovenije je na dopisni seji 29. aprila 2020 izdala nov Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih krajih, površinah in mestih v Republiki Sloveniji, ki velja od 30. aprila 2020.

Objavljamo najpogostejša vprašanja in odgovore.
Ali se partnerja, ki nimata skupnega gospodinjstva, lahko obiskujeta?
Partnerja, četudi nista v skupnem gospodinjstvu, se lahko obiščeta.
Ali lahko obiščem starša, prijatelja, ki živijo v drugi občini?
Lahko. Pri tem pa svetujemo upoštevanje vseh zaščitnih ukrepov.
Stiki ločenih staršev z otroki
Stiki z otroki so upoštevaje sodno odločbo ali glede na dogovor med staršema dopustni.

Vse od tukaj: https://www.gov.si/novice/2020-04-3...e-odloka-o-zacasni-splosni-prepovedi-gibanja/