prodaja rabljenih vozil po 21.12.2011

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.539
113
Seveda, ampak kdo bo potem kupil?

Neke resne firme, pa se bodo morale lepo držati zakona in ga tudi izvajati. Če pa bo nekdo gledal za par 100€ nižjo ceno pri rjavih, pa si je sam kriv.

Jaz sem imel izkušnjo, ko mi je po 3 tednih nekaj crknilo na mašini, rabljen avto, garancija 1 mesec. Prodajalec je vse sam spedenal, poslal vleko, etc... niso vsi takšni nategatorji, kot vi tu govorite.

PS, je kdo opazil, če kje v zakonu piše, da je stranka upravičena do nadomestnega vozila za čas popravila?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Jaz sem imel izkušnjo, ko mi je po 3 tednih nekaj crknilo na mašini, rabljen avto, garancija 1 mesec. Prodajalec je vse sam spedenal, poslal vleko, etc... niso vsi takšni nategatorji, kot vi tu govorite.
Vsi ne, eni pa so. Finta pa je, da vnaprej ponavadi ne veš...
 

GFors

Pripravnik
12. okt 2007
406
0
16
Obišči stran
Citat:
Uporabnik blazko pravi:
Ja pa veljala (in še vedno velja) odgovornost prodajalca za stvarne napake. Če se ta pokaže v roku pol leta po nakupu velja, da je obstajala že ob nakupu in je breme prodajalca, da dokaže nasprotno. Po pol leta je breme na kupcu, odgovornost za stvarno napako velja eno leto. Vse to velja za nakup rabljenih stvari, da se razumemo.

Summa summarum - vsako rabljeno vozilo lahko v roku 6 mesecev vrneš do prodajalca in zahtevaš odpravo napake, če se ta pojavi (ali vračilo kupnine ali sorazmerni del kupnine glede na napako ali menjavo vozila z drugim brezhibnim). Keč je samo v tem, da precej kupcev ne pozna svojih pravic.

Ni tako enostavno. Kar si navedel velja za SKRITE napake in ne za vse stvarne napake. Poleg tega morajo te skrite napake obstajati že ob prodaji stvari (avta) in ne velja za tiste napake, ki se pojavijo naknadno, torej v času, ko z vozilom razpolaga kupec. Npr. če kupcu po petih mesecih zacvili ležaj, to ni napaka, ki bi jo moral odpraviti prodajalec. Če pa ležaj zacvili, ker je bil že ob prodaji načet, je pa to druga stvar.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.539
113
Kako pa se to dokazuje?

Za ležaj je verjetno vsem jasno. Kaj pa če bi recimo nekdo rekel, da so zadnja vrata pokvarjena že od začetka in se gre za skrito napako, da je pa pač rabil nekaj mesecev, da je to ugotovil, ker pač nikoli ne uporablja zadnjih vrat?
 

PRINCESKA

Pripravnik
29. okt 2011
361
2
16
Temo o nategatorjih že imamo. Potrebovali bi še eno temo o pohvalah in korektnosti prodajalcev!?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik danijel8 pravi:
Morda pa vlada pričakuje, da bo na ta dan konec sveta.
za to vlado je ze konec sveta. Ce ne prej 4.12.
Sicer pa dvomim da bo kaj bisteno pripomoglo k postenju. Delo bodo imeli odvetniki in sodisca.
Tipicno za slo- birokracija rules
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik mario pravi:
velikokrat ne moreš uveljavit garancije če je stvar nova. Če boš vozil avto brez olja in bo mašila šla k vragu ti ne bo noben nove dal..
isto je pri rabljenih stvareh.
Pri rabljenem avtu ne boš če bo crknilo stikalo ta luči uveljavljal garancije...ali pač?
Ali pa če kupiš avto pozimi pa ne probaš če klima hladi. in to ugotoviš šele po nekaj mescih... to si si sam kriv.


Fino. Prodam prvi lastnik, servisiranega, VSI deli prvi, 180k km megana dci, model ga bo tisti mesec redno pri -15 mrzlega gnal ko
praseeco, ker pač vozi skoz poln gas ma pa rad zmerno porabo in je kupil 1.5dci, in logično da bo turbina shodla pa še kako
dihtungo bo zraven povabla.

Vrnit mu morem 5k kupnine, on pa meni avto v katerega še morem kakega jurja vložit, da se sploh lahko peljem.


Videno/kupljeno, adijo hvala, ti ne paše, adijo pa fajn bodi, naslednji prosim!


Ker ni lepšega ko pa to da mi na 535d avtomatik shodi, kupim drugega 535d, ker pač mam, premontiram menjalnik,
pa če sem že tako daleč ker ima nov 535d 100k km manj, še menjam kar turbine, vztrajnike, šobe, kuplunge, in mu vrnem taki avto.


Tu ne da so nategune zahebali, še so jim dali dvojna vrata za zaslužek.
 

B81

22. jul 2007
34.502
8.957
113
Citat:
Uporabnik PRINCESKA pravi:
Temo o nategatorjih že imamo. Potrebovali bi še eno temo o pohvalah in korektnosti prodajalcev!?

Kam pa daš to, ko se je najprej izkazal za zelo poštenega, potem pa te je nategnil?
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
Ker ni lepšega ko pa to da mi na 535d avtomatik shodi, kupim drugega 535d, ker pač mam, premontiram menjalnik,
pa če sem že tako daleč ker ima nov 535d 100k km manj, še menjam kar turbine, vztrajnike, šobe, kuplunge, in mu vrnem taki avto.


Tu ne da so nategune zahebali, še so jim dali dvojna vrata za zaslužek.
pa ti nisi zastonj malcomx. Dobra ideja. Pa naj prodajalec dokaze kako je "nemogoce" da je v dveh tednih vse zgoraj nasteto crknilo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.539
113
To je znan trik, je že bilo v preteklosti tako, da se je menjal praktično ves avto.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Kupil sem rabljen avto, po nakupu (kak mesec kasneje) ugotovil, da je zlomljen mehanizem za nastavljanje višine varnostnega pasu pri sovozniku. Torej lahko zahtevam, da mi to popravijo?

ehhhh

Zakaj ehhh?

Kako boš dokazal, da nisi ti polomil? Polomljene stvari niso bile nikdar v garanciji. Recimo, da zlomiš ekran na gsmu, a ti bodo priznali garancijo?
 

mitja155

Pripravnik
19. apr 2008
569
12
18
42
LJ
Če kupec pri prevezemu ni videl polomljenega zatiča ni skrita napaka.. tako da .. na pogodbo bom dodal da prevzel poponoma delujoče vozilo, potem pa naj se ...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.539
113
Tvoja pogodba ne more biti nad zakonom, tako da lahko v njej piše karkoli, pa to ne pomeni, da se potem upošteva.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.350
379
83
Citat:
Uporabnik GFors pravi:
Ni tako enostavno. Kar si navedel velja za SKRITE napake in ne za vse stvarne napake. Poleg tega morajo te skrite napake obstajati že ob prodaji stvari (avta) in ne velja za tiste napake, ki se pojavijo naknadno, torej v času, ko z vozilom razpolaga kupec. Npr. če kupcu po petih mesecih zacvili ležaj, to ni napaka, ki bi jo moral odpraviti prodajalec. Če pa ležaj zacvili, ker je bil že ob prodaji načet, je pa to druga stvar.

Ne bo držalo. Pisal sem o stvarnih napakah kot izhajajo iz Zakona o varstvu potrošnikov. Ta tudi določa, da če se stvarna napaka pokaže v 6-mesečnem roku se šteje, da je obstajala že ob nakupu. Torej je zanjo odgovoren prodajalec, razen če dokaže drugače.

Skrite napake pa definira Obligacijski zakonik:
Citat:

Skrite napake

462. člen

(1) Če se potem, ko je kupec prevzel stvar, pokaže, da ima stvar kakšno napako, ki je z običajnim pregledom pri prevzemu ni bilo mogoče opaziti (skrita napaka), mora kupec obvestiti o njej prodajalca v osmih dneh, šteto od dneva, ko je napako opazil, pri gospodarskih pogodbah pa nemudoma; sicer izgubi to pravico.

(2) Prodajalec ne odgovarja za napake, ki se pokažejo potem, ko mine šest mesecev, odkar je bila stvar izročena, razen če je bil v pogodbi določen daljši rok.

Spet imamo 6-mesečni rok, v katerem je za napake odgovoren prodajalec. Pa naj si bo crknjen ležaj ali menjalnik.

Edina možnost, da se prodajalec izogne odgovornosti je, da se v pogodbi izrecno navede pomankljivosti vozila.
 

GFors

Pripravnik
12. okt 2007
406
0
16
Obišči stran
Lepo ti piše v členu, ki ga citiraš, da gre za SKRITE napake in ne katerekoli stvarne napake. Bodi pozoren še na besedno zvezo: napaka se POKAŽE. To pomeni, da je obstajala že prej (v fazi prodaje), pokazala se je pa v roku 6 mesecev. Če pa ti kupiš avto, uničiš turbino na način kot opisuje Mx, pa ne gre za skrito napako, ki se pokaže, ampak za napako, ki si jo sam "pridelal". Enako je recimo, če ti električni pomik stekel crkne čez 4 mesece, do tedaj je pa delovalo brezhibno. Gre za napako, ki se POJAVI v sferi kupca in za katero ni odgovoren prodajalec.

Kar se pa tiče napak, ki niso skrite, prodajalec zanje ne odgovarja, če so kupcu znane oziroma mu niso mogle ostati neznane. Slednje pomeni, da mu niso mogle ostati neznane napake, ki bi jih človek s povprečnim znanjem in izkušenostjo lahko opazil pri običajnem pregledu. Tu je tudi analogija s pogostim pogodbenim določilom "videno kupljeno", ki je ponavadi zlorabljeno, predvsem pa nepotrebno.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.350
379
83
Evo kaj pravi ZVPot v delu o stvarni napaki
Citat:

37.b člen

(1) Prodajalec ne odgovarja za stvarne napake na blagu, ki se pokažejo potem, ko mineta dve leti, odkar je bila stvar izročena.

(2) Če je predmet pogodbe med prodajalcem in potrošnikom rabljena stvar, ne odgovarja prodajalec za stvarne napake na blagu, ki se pokažejo potem, ko mine leto dni, odkar je bila stvar izročena.

(3) Šteje se, da je napaka na stvari obstajala že v času izročitve, če se pojavi v roku šest mesecev od izročitve.

To je osnova moje laične trditve, da prodajalec odgovarja za napake na vozilu v roku pol leta. Tudi za crkot električnih stekel po 4 mesecih, razen če z izvedenci dokaže drugače. Se morda motim?
 

Podobne teme