Avto leasing

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
leta 2012 se ga ni videlo niti v sisbonu (čeprav zdaj baje je nekaj drugače), kar je pomenilo, da so ti kreditno sposobnost vrednotili na celotno plačo. Zna prav priti, če se jemlje kaki stanovanjski kredit. Če to igra kako vlogo, se je pametno pozanimati, kako točno je danes in kaj se da/ne da okoli tega pri lizingu.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Kot ti je že @darjan odgovoril.
Kaj se splača je odvisno od tvojih potreb. Ni nekega univerzalnega odgovora. Pridobi si izračune za kredit in lizing in primerjaj obroke (jasno ob enakih predpostavkah kar se tiče pologa in dobe lizinga).
Pa pri lizingu ne pozabi obveznega kasko zavarovanja.

saj tudi če nov avto kupiš na keš inam verjetno kasko, vsaj prva 3 leta...
 

Ledenko

Guru
18. jul 2011
2.474
862
113
Citat:
Uporabnik bose pravi:
Ponovno enako vprašanje. Leasing ali kredit? 50 % pologa, novo vozilo, doba odplačevanja 4 leta. Sem nekaj gledal, pa nekaterih leasing hiš ni več (KBM leasing, Hypo leasing,...). Se pravi, kje torej in katero obliko?

Dobit ponudbo avta za kredit in leasing, pa se hitro vidi, kaj je bolje oz. ugodneje.
In ne poslušaj ljudi, ki na pamet pišejo, da je leasing (vedno) dražji.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.333
6.533
113
Maš še opcijo lizinga s preostalo vrednostjo, al kak se že temu reče "uradno"? Obrok je nižji, na koncu pa imaš nek znesek, ki ga bodisi poplačaš, bodisi reprogramiraš, ali pa pač daš avto v prodajo in kupec pokrije tisto, razliko pa v žep, ker ponavadi so te vrednosti nekje polovico tržne vrednosti vozila.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
to je pomoje brezveze. ker če si vzameš avto na lizing ali kredit, ga po tistih letih odplačevanja hočeš met čistega bremen, ne pa da pol še moreš plačat par tisoč evrov. ljudje, ki to jemljejo potem nimajo našparanih par jurjev, da bi ga še odplačali do konca, ker drugače nebi jemali lizing oz. bi bil polog toliko večji. seveda tu noter ne pašejo tisti ki na 4 leta menjavajo avte pa majo kapital.

mene je lizing pride mislim da v 4 letih razliko v breme za 59e/leto se pravi 236e v 4 letih. vzel sem ga pa na lizing zaradi tega, da ni moj, zaradi otrok v vrtcu. in sem prišparal en razred.

drugo leto kupujem nov avto, pa bo čisto odvisno ali lizing ali kredit, ker bota že oba v šoli. se pa bolj nagibam k kreditu.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.333
6.533
113
Odvisno. Meni recimo osebno ustreza da imam vsakih nekaj let drug avto. Če sledim tvojemu predlogu imam višje obroke in na koncu avto isto prodam, s tem da mi pač celotna kupnina ostane in ne gre za poplačilo preostale vrednosti. Ker je večji obrok so tudi obresti večje, torej malenkost preplačam zadevo.

Če pač nimaš možnost poplačati preostale vrednosti se seveda lahko dogovoriš za reprogramiranje preostale vrednosti in pač normalno odplačuješ naprej na obroke. Pa na tak način si lahko ob istem obroku privoščiš tudi višje vrednosti vozilo.

Klasični lizing je torej OK za nekoga, ki kupuje nov avto in ga ima plan imeti mnogo let, jaz še takega avta nisem srečal
wink-1.gif


Najbolj idealna varianta je seveda operativni najem, ampak pri nas še to ni tako ugodno. Pač imaš vsake 2-3 leti nov model, all inclusive, in se z ničim ne ubadaš, servisi, zavarovanje, vinjete...vse je pokrito v obroku.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:

Klasični lizing je torej OK za nekoga, ki kupuje nov avto in ga ima plan imeti mnogo let, jaz še takega avta nisem srečal
wink-1.gif

Evo me
tongue-1.gif

Vzela lizing, ker bremena ni bilo v sisbonu jaz pa pred gradnjo hiše. Vzela lizing, ker avto uradno ni moj, čeprav se mi ga ne da vzeti, v kolikor plačujem obveznosti (kot povsod drugje) in pri nas ni nič drugače kot kjerkoli drugje. Najbolj se splača nič imeti. In zdaj po 5 letih je poplačan in ne gre nikamor dokler se ne razpade. Hvala bogu mu je vrednost v teh 5 letih precej padla in tako uradno spet nimam bog ve kaj avto je pa v resnici res krasno ohranjen, ker pač lepo skrbim zanj, ker ga mislim imeti dolgo časa. tako pač gledamo tisti, ki jim je avto orodje in ne "naložba", ki je pa v primeru avtov vedno bolj slaba.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.333
6.533
113
Zanimivo, to zaradi posojila pri gradnji hiši misliš?
Ker drugače banka gleda tudi na lizing in jim ni všeč, če ga imaš, pred posojilom.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
da. takrat lizinga ni bilo v sisbonu (in ves čas trajanja lizinga ga ni bilo notri). čeprav kasneje sem tudi tu brala, da temu ni več tako in da je lizing pri nekaterih viden. ne vem pa koliko maneverskega prostora imajo lizing hiše okoli tega, ker naj bi to počeli tudi takrat, ko sem sama jemala, zato mi je bilo čudno. res pa je, da ko sem avto jemala, sem rekla, da hočem lizing in da hočem položnice (ker neke trajnike jemljejo banke kot "kredo" to je pač fiksen odhodek, ki se mu ne moreš ogniti) ravno zaradi stanovanjske krede.
in ko me je na banki pred stanovanjskim kreditom vprašal, če imam še kako kredo (vljudnostno vprašanje seveda) sem mu lepo povedala, da imam lizing na položnice, ki ni v sisbonu in ko banka zahteva par izpiskov pred odobritvijo krede, da lahko plačam tudi kako drugače, kar ne bi nakazovalo na neke redne odlive, je rekel, da ni treba, da je dosti samo, da ni v sisbonu. res pa je da se je na koncu izkazalo, da bi bilo glede na višino anuitete povsem vseeno ali bi bil lizing prikazan ali ne, samo to eno leto prej nisem mogla vedeti, ker nisem točno vedela, koliko krede bova jemala.

bo kaki s kake lizing hiše lahko povedal, kako je s tem. ali je kaka obveza in pod kakimi pogoji, da sporočijo in je potem vidno v sisbonu.
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Ali pri leasinga sploh obstaja npr. takšna opcija:

- npr. vozilo rabljeno/novo 30k€
- imate v kešu: 30k€ ampak zaradi vrtca se odločite da bo raje leasinga
- vzamete na leasing avto na 5 let, kjer položite max. vrednost v kešu, npr. 25k€ ostalo leasing
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.333
6.533
113
Ne, ponavadi gre polog do 50%, ker drugače ne zaslužijo nič od tebe. edino če greš do kakega manjšega pa se odkrito pomenita, pa si bo obračunal strošek storitve jurija
wink-1.gif


Jabe, ne mislim sisbon, ampak na izpiskih se vidi, da imaš lizing obrok. Edino pač če plačuješ preko položnic in casha na tuš blagajni.
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
Leasing hiša običajno določi minimalen polog, maksimalen pa mislim, da ni določen. Seveda jim najbolj odgovarja čim manj, ker je več obresti.
Vsaj enkrat sem v avtohiši, kjer sem se zanimal za nakup, "preslišal" sosednjega prodajalca, ki je govoril o poslu, kjer je stranka plačala 90% vrednosti avta in ostalih 10% na leasing. Ne vem pa za kakšen znesek je šlo
smile-1.gif
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Ne, ponavadi gre polog do 50%, ker drugače ne zaslužijo nič od tebe. edino če greš do kakega manjšega pa se odkrito pomenita, pa si bo obračunal strošek storitve jurija
wink-1.gif


Jabe, ne mislim sisbon, ampak na izpiskih se vidi, da imaš lizing obrok. Edino pač če plačuješ preko položnic in casha na tuš blagajni.

Tudi če se vidi, to ni važno. Avto ni tvoj in konec.

Koliko je že mejna vrednost, da ti ga ne upoštevajo za vrtec in ostalo? Moj bo pomoje ravno na meji. Saj to upoštevajo eurotax ali kako že?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.333
6.533
113
Pri peugeot je tako da preko njihovega lizinga je maks polog 50%, min doba pa 3 leta, če tega ni, ne dobiš nekih ugodnosti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:

Jabe, ne mislim sisbon, ampak na izpiskih se vidi, da imaš lizing obrok. Edino pač če plačuješ preko položnic in casha na tuš blagajni.
Kolikor vem, banke sisbon morajo upoštevati, trajnik je pa stvar navdiha, kakor jim paše. Se bolj siguren si pa s položnicami, zato sem te imela jaz...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.333
6.533
113
Mogoče kdo ve, če se lahko to kje preveri, torej katere zadeve se vidijo v sisbon in katere ne, oz katere lizing hiše se, katere ne?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.333
6.533
113
Očitno so sedaj tudi krediti ki imajo "preostalo vrednost" kot opcijo:

https://www.sberbank.si/pripomocki/izracuni-in-primerjave/avto-kredit-flex-123

to se mi zdi še boljše, kot lizing.

Namen je jasno napisan
smile-1.gif

Več o kreditu Flex 123

Informativni izračun
avto prodate in s tem poplačate preostanek kredita ter najamete nov kredit za nakup novejšega, sodobnejšega in varnejšega avtomobila po sistemu financiranja Flex 123,
avto obdržite in preostanek kredita poplačate s privarčevanimi sredstvi,
avto obdržite in za poplačilo preostanka kredita najamete kredit.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Ma so/smo bančniki inovativni pri svojih produktih ko iščemo nove stranke in načine kako bi ljudem prodali kredit ali leasing. Tovrstni preostanki vrednosti so sam potuha kreditojemalcu, ki si ne more privoščiti večjega mesečnega obroka in pol mu pač nastaviš večji preostanek vrednosti in s tem manjši obrok. Da se razumemo, glavnica je glavnica in preostanek vrednosti je del glavnice in tudi na to plačaš obresti, v takem primeru se obrestuje celotni preostanek vrednosti za celo obdobje kredita. Da bi potem najemal nov kredit in s tem poplačal preostanek moraš biti "diplomiran osel", saj bo tisti, ki bo to naredil banki za nov kredit plačal nov stroške, novo zavarovanje, ipd..
Torej zdrava kmečka pamet, če si ne morete privoščiti višjega obroka kredita ali leasinga za vašo dobrino je pač ne kupite ali pa najdite takšno, ki je cenejša. Ne se igrat s temi preostanki vrednosti, ker vas lahko zadeva resno boli. Samo predstavljajte si, da bi imeli po petih letih odplačevanja z avtom imeli prometno in je totalka nimate pa kasko zavarovanja ali pa vam zavarovalnica ne pokrije celotne škode. Na kreditu/leasingu boste imeli še 15% preostanek vrednosti vozila, ki pa ga tehnično gledano več ne bo....
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Se popolnoma strinjam z @ribicijo.
Pozabite na preostanke vrednosti (in zaradi tega nižje obroke lizinga). Če si ne moreš privoščiti tako visokega obroka lizinga, si ga pač ne moreš. Kupi cenejši avto, živi in pufaj se v okviru svojih zmožnosti.
Velika večina tistih, ki ima kakšen preostanek vrednosti, le tega na koncu reprogramira (ker ne prišpara v teh letih dovolj, da bi poplačala preostanek vrednosti). Vsak reprogram pa pomeni dodatne stroške, mogoče celo višjo obrestno mero itd...
Pa tudi za reprogram moraš biti v tistem trenutku kreditno sposoben. Ni samo po sebi umevno, da ti bo banka reprogramirala zadevo.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Želje so hudič in so ponavadi v neskladju z resničnimi potrebami. Moj frend se je lani zapufal, da vzame nov avto za 16k€, banki bo v 5 letih šenkal 2k€ za obresti (+3 leta kasko 2k€ ) ... Torej ga bo avto koštal 20k€, ko bo odplačal kredit, bo vreden pod 10k€. Žena zaradi bolezni bila 4 mesece na bolniški, po 2 mesecih ji dali odpoved. Na srečo dobila službo za pol manjšo plačo kmalu. Sin bo šel v srednjo, hči šla letos faks ... finančni udarec na družinski proračun in standard je še kar opazen ... Še kakšna hujša bolezen, pa so v riti ... oba sta pod 50 let ... mlajši kot si in bolj zdrav, manj misliš na eventuelne nepredvidene stvari .... Pa ni bil kredit v CHF
bonk.gif


Ps.: @ ribicija :
467716-post_slo.gif