Zaščitna oprema za motorko

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Živjo, nabavil dobro motorko ker imam nekaj gozda. Lahko kdo svetuje kaj potrebujem od zaščitne opreme, kje kupiti, kater rang zaščite, kolk stane in podobno?

Hvala vnaprej!
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Kot "obvezno" rabiš ene škornje/čevlje s kovinsko zaščitno kapico (gozdarski s protivreznim standardom so dragi, pa če imaš dobre hlače pokrijejo itak 90% istega področja tako da je BZ kupovat namenske), protivrezne hlače pa čelado z vizirjem in glušniki. Opcijsko še ene rokavice s protivrezno zaščito (na levi roki) in s tem pokriješ 95% nezgod pri delu z motorko.

Klasika je class 1 (20m/s) zaščita, hlače A oblika (zaščita samo spredaj) to je več kot dovolj da te reši pri vrezu pri delu z nekimi normalnimi žagami in da je cenovno sprejemljivo. Rokavice class 0, ker class 1 so ponavadi že precej debele oz. tiste ki niso so drage (ker jih boš itak strgal od drugega dela).

Cenovno odvisno kaj in koliko misliš delat. Hlače so od 100EUR dalje do 300-400EUR, razlika ni toliko zaščita kot pa robustnost in komfort. Za občasno delo so tudi tiste za 100EUR dobre (štil in husa imata oba vstopni razred pri tej vrednosti). Če misliš veliko podirat se splača kupit boljše ker najcenejše boš znucal po kolenih in če imaš zaraščen gozd hitro tudi potrgal povsod.

Čevlji so spet odvisno od tega kaj bi rad, neke osnovne visoke delovne čevlje dobiš za 50EUR, če bi rad več pa so cene tudi par 100 EUR. Čelada, rokavice in ostale malenkosti se dobi za par 10 EUR.

Pa jasno tečaj za (varno) delo z motorno žago je osnova, ti ne pomaga zaščitna oprema če si sam sebi nevaren!:D
 
Nazadnje urejeno:

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Odličen odgovor Utisevalec. Nekako nisem pričakoval da bo zaščitna oprema še enkrat toliko kot motorka..

Gledam ravno opremo od husqvarne, nekako functional rang. Hlače, čelado bi vzel od Tehnical, rokavice technical s protivzrezno (40e), pa čevlje. Jakna ni potrebna?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Pilo je kdo ze omenil?
Ce mislis delat tudi izven zimskega casa, se pozanimaj kako "vroca in tezka" je zascitna oprema.
Imam poceni hofer zascitne hlace, pa sem premalo sadomazo, da bi to nosil pri 15+C.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Ja ni poceni, pa računaj da boš večino zaščitne opreme menjal prej kot motorko!;)

Je pa res da hlače vedno lahko kupiš nove, kakšne odrezane okončine pa težko dobiš tako poceni!:D

Glede znamk imaš pri nas pogosto od štila in huse in pa namenske profi recimo dosti pogoste so pfeifer, pfanner, .... Hlače načeloma dobiš tudi kakšne nebrandname malo ceneje, recimo še hofer ima kdaj akcijo (tam okoli 80EUR). Zaščitni vložki so v vseh teh hlačah več ali manj isti ker so certificirani in ni razlike če je deklariran isti razred (v profi razredu se šele pojavljajo drugačni, lažji materiali), tako da okoli tega ni panike. Druga stvar je kot omenjeno udobje in vzdržljivost. Glede udobja, zaščitni vložki so precej debeli in težki in kako so potem hlače narejene (material, opcija zračenja) je dosti pomembno. Poceni hlače so samo hlače s takimi vložki in nič več, pozimi že preživiš, poleti se pa počutiš kot bi bil poscan do kolen!

Hlače so drugače obvezne, statistično se 70-80% vrezov zgodi namreč v nogo. Pa tudi najbolj kritični vrezi kjer lahko instantno izkrvaviš so v nogo. Včasih je bil še pogost vrez v zgornji del leve dlani, danes je tega manj ker imajo vse žage kickback zavoro. Še vedno pa je to drugo najpogostejše mesto ureza. Čelada je obvezna če podiraš (padajoče veje), pa itak rabiš nek zaščitni vizir (sam nosim še dodatna zaščitna očala spodaj) in zaščito sluha ko žagaš.

Jakna, sploh protivrezna je pomojem za hoby rabo nesmislena (zelo mala možnost vreza) ker so predrage, pa z jaknami je tako da pozimi ti bo premraz, poleti pretoplo razen če imaš 3 namenske.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Opletal sem z manjšo električno po vinogradu, pa par srednjevelikih listavcev sem podrl. Daleč od kakšnega resnega dela. Zdaj imam pa eno bolj profi Dolmarco in nekaj gozda, pa bi se ustrezno opremil. Enkrat je treba začet.

Če vzamem od huse hlače, rokavice in čelado z vizirjem, katere čevlje bi priporočal? Se splačajo tisti dragi gojzarji s kapico ali nekaj iz bauhausa s kapico?
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Če rabiš ugodne hlače (40eur) in maš št. 52, ti jih lahko jaz prodam. Mam nove, zapakirane, od firme Prelet. So pa mehkejše za nosit kot Hofer varianta.
Če pa hočeš, da ti bo malo manj vroče, pa vzemi nekaj takega . Se kar pozna, ker so samo do pasu. Sam sicer uporabljam Pfanner Ventilation, jakne pa Francital (super jakna, hlače so pa šrot). Ampak jakne pomojem tud ne rabiš. Itak ti bo hitro vroče. :) Uporabi kako švic majico z dolgimi rokavi, da ne boš ves popraskan po rokah. :)

Čevlje ti priporočam prave gozdarske. Ne ga srat s kakimi škornji. Stopnjo moraš met stabilno! Meni se najbolj obnesejo Meindl, če hočeš malo višje pa Haix. Ampak cena obeh je cca 280eur.

Rokavice so meni najboljše Keiler Forst . Jih uporabljam tako pozimi, kot poleti. Pa še ugodne so.

Čelado pa kakšno sprobaj, da ti bo kolikor toliko udobna. Ker čelado pa res moraš nosit! Jaz mam Protos integral, ampak to je spet izven tvojega budgeta.

Bi ti pa tud sam priporočil, da greš na tečaj varnega dela z motorno žago. Povprašaj malo na lokalnem zavodu za gozdove.
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Prvo pojdi na tecaj in bos tudi od opreme vse zvedel. Prek PGD-ja, ali pa za lastnike gozdov. Ni drago je pa veliko vredno, ze zato ker bos sicer nonstop imel zapeto motorko, drevesa bodo pa tudi vedno padla narobe...
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Čisto po pravici bom povedal, da si nisem predstavljal, da stane ta oprema toliko. Tvoje hlače so mi nažalost malo prevelike.

Bom šel najprej na tečaj potem pa naprej z opremo.. Sem mislil da bom prišel skozi z ene 250 za te zadeve.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Sem imel priliko uporabljati Husqvarna hlače za 80€ in nekaj podobnega kot je Profiforest za ceno preko 200€. Če boš veliko v gozdu, daj skeširaj več, ker drugače se boš počutil kot da imaš oblečen kombinezon za smučanje in boš ZGOREL. V kolikor pa boš tu in tam kako vejo odrezal, pa je vseeno kaj daš gor samo, da ima ustrezno zaščito. Namesto jakne pa bi priporočal kakšno majico na dolg rokav, ker tudi pri "špacanju" vej leti vse okoli in te hitro pokrempa kakšna veja...
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Bom šel najprej na tečaj potem pa naprej z opremo.. Sem mislil da bom prišel skozi z ene 250 za te zadeve.

Prideš skozi pod 250EUR če se ne zmišljuješ. Koliko gozda imaš oz. koliko kubikov lesa misliš letno obdelat? Samo za kurjavo ali tudi kaj za prodajo?

Ker za kurjavo za 20m drv na leto bo dovolj osnovna oprema pa par vikendov po par urc dela v gozdu z motorko. Za to ne rabiš nekega presežka, dobre so najcenenejše protivrezne hlače (100EUR za husa ali štil), neka oregon klasična čelada z vizirjem in glušniki (30EUR), rokavice (10-20EUR). Potem visoki delovni čevlji s kapico (50EUR) ali pa delovni gumjasti škornji (odvisno od terena), če nimaš slučajno že kakšnih doma (tudi stari planinski bodo dobri za silo). Če nimaš kakšne stare softšel/velur oprijete jakne/vetrovke pač kupiš eno tako bolj robustno delovno, pa dodatno rabiš mogoče še kakšne naramnice in pas (50 EUR dodatno max.). To je potem skupaj 250EUR.

Maš par sezon tako opremo potem pa vidiš kaj te kje moti in kaj hočeš boljše in kupiš. Dosti je odvisno namreč od dela in terena kjer to delo opravljaš.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.900
5.458
113
A ni tko da moraš met na tečaju že svojo opremo? Tko da tam brez hlač lih ne moreš lih podirat pa žagat...
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Če je Pgd-jevec bo vzel društveno, če je lastnik bo vprašal ob prijavi, ponavadi imajo tisto hlačno prevleko katero posodijo. Gojzarje pa ima sigurno doma..

Edit: ali pa si kje sposodi za tisti dan. Prijatelji štejejo ;)
 
Nazadnje urejeno: