Začetnik-varjenja pive

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.959
327
83
Je razkužilo, ti pa iz ekonomike svetujem da ga z destilirano vodo razredčiš na 70%. 70% je tudi iz mikrobiološkega vidika učinkovitejši kot 99%.
Je pa seveda samo razkužilo, opremo imej še vedno predhodno spucano
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Pred dobrim mesecem dni sem flaširal en tak fake lager (s kvasom MJ californian common) in pivo je totalno astrigentno (sem šel skozi vse neželene okuse in ta bi še najbolj ustrezal). Ker imam bolj ali manj vedno enak postopek (mash (65-69°C), mashout (76°C), batch sparge (76°C)), sedaj iščem "krivca" za to katastrofo. Slad meljem vedno na dan kuhe (maksimalno večer prej), torej ne stoji dolgo . mlinček je ekvivalent Coroni - do sedaj ni bilo težav (20+kuhanj je že šlo skozi brez problema). Ostane mi torej še previsok PH (tudi ni bilo problema do sedaj, pa četudi nisem korigiral z dodatki), predolg sparging (da pride recimo pod 1.010 - nisem meril), pokvarjen hmelj (uporabil Magnum, Saaz in Bobek), neprevidost pri pretakanju v bottling bucket (če bi recimo razdrmal "krausen", ki je bojda grenak kot hudič),...

Še kaj bi lahko bilo?
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
Pred dobrim mesecem dni sem flaširal en tak fake lager (s kvasom MJ californian common) in pivo je totalno astrigentno (sem šel skozi vse neželene okuse in ta bi še najbolj ustrezal). Ker imam bolj ali manj vedno enak postopek (mash (65-69°C), mashout (76°C), batch sparge (76°C)), sedaj iščem "krivca" za to katastrofo. Slad meljem vedno na dan kuhe (maksimalno večer prej), torej ne stoji dolgo . mlinček je ekvivalent Coroni - do sedaj ni bilo težav (20+kuhanj je že šlo skozi brez problema). Ostane mi torej še previsok PH (tudi ni bilo problema do sedaj, pa četudi nisem korigiral z dodatki), predolg sparging (da pride recimo pod 1.010 - nisem meril), pokvarjen hmelj (uporabil Magnum, Saaz in Bobek), neprevidost pri pretakanju v bottling bucket (če bi recimo razdrmal "krausen", ki je bojda grenak kot hudič),...

Še kaj bi lahko bilo?

Mogoče si slabo precedil sladico in ti je prišlo noter dosti ječmena. Kuhanje ječmenovih luščin lahko povzroči astringentnost.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
No, prva runda v steklenicah.
Natočil sem kar 23 litrov! 😱
32 velkih in 22malih, ne vem od kje?
Je pa res, da 23ta mala je že gosta... 😂 je testna.
Natočil sem tudi 2 velki tvist off...
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Oj!
Kako vam uspe na plinskem štedilniku zadrževat točno določeno temperaturo?
Zdaj se igram z receptom iz Vzajemnosti in moram pol ure vzdrževat na 45 minut in tu pa tam pomešat.
Potem še 10 minut na 60...
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
777
195
43
Jaz delam single infusion na plinskem gorilcu z dogrevanjem. Ko pade malenkost temperatura dogrevam 0.5-1 minute, na ne prevelikem ognju. Minuta gorenja mi dvigne približno za 1 stopinjo. Preden pomerim temp. še mal počakam in pomerim nekje na sredini. Med segrevanjem konstatno mešam da ne pride do pregretja v spodnjem delu lonca. Rabiš nekaj vaje. Se pa da in brez problema dosegam konstantno fermentabilnost za posamezen profil.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz tudi delam single infusion na plinskem gorilniku. In še marsikdo, ki dela tudi na terkmovanjih nagrajene pirčke
smile-1.gif


Načeloma po tem postopku narediš tako, da vodo segreješ na temperaturo, ki je malenkost višja od želene (z vmešanjem slada v vodo bo temperatura nekoliko pade, torej mora biti ob vmešavanju nekoliko višja). To temperaturo izračunaš s spletnim kalkulatorjem, npr. tem: https://www.brewersfriend.com/mash/ Praksa te bo naučila, za koliko odstopa. Jaz ugotavljam, da moram v hladnejših mesecih segreti za kakšno stopinjo višje, kot mi izračuna kalkulator, poleti pa zadane točno. Odvisno je tudi od temperature slada. Vse te parametre kalkulator upošteva in jih moraš vnest. Seveda v loncu temperatura ne bo povsod enaka, priporočam, da zato meriš vedno na istem mestu, z izkušnjami boš ugotovil, kako in kaj. Jaz v 50L loncu merim s Termapenom na sredini in tako, da ga v celoti pomočim, to je cca 10cm v globino. Med mashom ne mešam in vedno zadanem OG in FG (če je fermentacija OK), kar pomeni, da s to temperaturo masha dobim želeno gostoto piva ergo, je tak način merjenja temperature masha pri moji opremi ustrezen.

Bistvenih je prvih 20, 30 min masha, ko je dobro, da držiš ustrezno temperaturo. Nekateri lonce oblečejo v armafleks, jaz ga samo ovijem v eno staro deko in mi po 60min poleti temp. pade za manj kot stopinjo, pozimi pa za cca 2 stopinji. A kot rečeno, tako poleti kot pozimi dobim enake rezultate, ker temperatura v prve pol ure ne pade bistveno in se na končnem rezultatu ne pozna.

Še konkreten odgovor. Kot ciljno temperaturo si izberi 45C, v kalkulatorju ustreno preračunaj temperaturo vode, v katero boš zamešal slad (strike water) in posodo ovij z neko staro (ali novo
cool-1.gif
S časom boš ugotovil, da so recepti eno, dejansko stanje pa drugo.

Ni ravno isto, a jaz npr. po dveh letih zdaj porabljam hmelje, ki sem jih kupol, ker sem pač našel nek recept in nabavil vse, kar v tem receptu bilo napisano. Nisem imel še dovolj znanja, da bi znal razmišljat s svojo glavo, in vse je v redu, tudi če boš delal točno po receptu. Hočem samo povedat, da vse kar piše, ni nujno potrebno
wink-1.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Dobra ideja z deko...
Včeraj sem kuha 1. biab, ko sem natočil v fermentor, je že po ur začelo vret in veha je kar brbotala, danes zjutraj je pa veha že utihnila...
Sicer vidim na peni, da se delajo mehurčki (pet flaša od vodomata) a veha miruje.
Je pa res sam manj kot 3/4 polna...
???
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Uhaja ti nekje drugje mimo oz. nekaj ne tesni ok.
Ha, začetniška napaka!
Diy veha, cevka in kozarček, cevka je bila potisnjena v dno, potegnil bolj ven in dela kot noro!
smile-1.gif

Sem pa šel preverjat, če kje drugje pušča...
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Kdo ve kaj več povedat o maxi-biab tehniki?
Po kmečko!
Res sem prostorsko omejen in obupano iščem rešitve za kuhanje v kuhinji...
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
če imaš na loncu pipo potem lahko delaš tudi sparge in tako dobiš ven večji volumen. Na tak način delam jaz. pa mislim, da tudi hafner. Torej, lonec, vreča, mash, sparge -> boljši izkoristek.

Drozgaš v loncu, potem pa sladico pretočiš v neke druge posode ali v drug lonec, če ga imaš. Narediš sparge, spet to sladico pretočip v druge posode, potem pa vse nazaj v veliko posodo in začneš kuhat. V tem primeru je vreča kot false bottom oz filter ali bazooka.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.889
113
Najbolj enostavno je uporabit originalen avstralski BIAB način z izpiranjem. Drozgaš v loncu s količino vode kot ti gre max, potem vrečo z zrnjem pobereš in daš v škaf/vedro. V škaf/vedro doliješ oz. čez polivaš vodo za izpiranje, ki jo lahko sproti pripravljaš v električnem čajniku (vrč ki segreva vodo) .. tačas ko izpiraš se ti v glavnem loncu sladica segreva tako da ne izgubljaš nič časa. Ko poliješ ustrezno količino vode v vrečo jo stisneš in iz škafa/vedra sladico zliješ v glavni lonec.

Avstralci so še toliko "racionalni" da ne uporabljajo niti posebej škafa/vedra ampak sod ki potem postane fermentor. Vodo v el. vrču segrevajo do vretja in pretakajo v fermentor (kar tudi razkuži fermentor) tačas ko se v glavnem loncu vreča namaka z zrnjem. Preden noter dajo vrečo dolijejo hladno vodo da se doseže mashout temperatura. Potem ko vrečo odtisnejo in sladico prelijejo v glavni lonec fermentor samo pustijo pri kraju in potem pretočijo noter vrelo pivino, zaprejo in pustijo čez noč da se ohladi pa ko je pod 30c dodajo kvas. Aussie style ali dirty deeds done dirt cheap!
evil.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Hvala obema za razlago!
Bazooko in weldless ventil sem že naročil, itak je bil namen na loncu pipo zmontirat...
Torej bom delal Aussie style biab!;)