Začetnik-varjenja pive

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Jaz sem na štedilniku delal v 15l loncu, pa že to se mi je zdelo neobvladljivo veliko. Ne predstavljam si dat 50l piskra gor. Sploh, če imaš napo. Razen, če imaš plan, da boš začel kuhat ne-v-kuhinji in boš imel dejanski gorilnik.

Jaz v 50l piskru naredim ~31l (90 tamalih perov), s tem da mi ostane nekje 3l brozge v kotlu in po nekje 2l v fermentorju.
(toliko za občutek, vse delam v enem sistemu (aka braumeister) -> drozgam s 33l, odcedim in sperem s 15l. V kotlu mi ostane ~42-44l, ki povre na nekje 38l. Protein break ne gre čez ampak ni daleč... Pretočim v dva fermentorja, v vsakega pride ~16l)
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Vic je v tem, da jaz gorilec že 15 let imam, gorenca, pa ga še enkrat nisem uporabil, ker nimam prostora kje drugje kuhat kot v kuhinji ali zunaj na prostem...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Jst sem balkon okupiral s pivovarno
tongue-1.gif
)
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Jst sem balkon okupiral s pivovarno
tongue-1.gif
)
Prosim te, za kakšno sliko, lahko tudi na zs...
Lonca z grelcem in info kje si ga dobil.
Ne najdem nikjer takega, sam močnejši ali veliko slabši.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz poleti kuham na prostem, pozimi pa v garaži pri odprtih vratih. Če kuhaš s plinom, moraš itak biti zunaj ali nekje, kjer je dobro prezračeno. OK, v bloku res ne moreš v garaži, razen če imaš ločeno enoto... Hotel sem samo povedat, da vsi, ki imamo te sisteme, v končni fazi kuhamo na prostem
smile-1.gif
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Hja, jaz pa varim skoraj izključno v stanovanju. Hladilna torba 20L za drozganje, 20L lonec na portable indukciji, delam 15L batche. Zelo zadovoljen.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.889
113
Če si v stanovanju in ni druge opcije so najbolj konfortni all-in-one sistemi za varjenje (grainfather, braumeister ... pa še par jih je). Marsikomu se zdi cena visoka, ampak recimo grainfather je za to kar ponuja in za ceno kot jo ima kar solidna zadeva.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Če si v stanovanju in ni druge opcije so najbolj konfortni all-in-one sistemi za varjenje (grainfather, braumeister ... pa še par jih je). Marsikomu se zdi cena visoka, ampak recimo grainfather je za to kar ponuja in za ceno kot jo ima kar solidna zadeva.

zmaga.gif


Ker živim v bloku, sem prej kuhal na oddaljeni lokaciji (50km stran), pa vozil vodo gor, pa pivino nazaj in doma fermentiral...
crazy1.gif

Zdaj imam all-in-one (GF), vse pripravim že v petek zvečer (zmeljem, natočim in poštelam mash vodo), nastavim timer na GF da naj bo voda ob 8h zjutraj segreta za mash-in. Zjutraj vstanem, najprej zrno v mash potem začnem pa šele kavico kuhat... Ko je kavica kuhana pomerim Ph in potem imam dve uri mir... Sparge, boil, cool.. Pojem kosilo, ob 14h grem lahko z mulcem ven...
Pivo ni nič drugačno, kot prej na Biab - telovadbe je preeeeecej manj!
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Kaj pa če bi enkrat kupil slad in sprobal na svoj način? Morda pa je tvoj postopek vseeno dober, pa je vzrok za pacanje drugje (v sestavinah). Tako boš vedel
smile-1.gif

Da nebom vedno imel no name slade...

sedaj sem nabavil all grain komplet:

Koliko vode potrebujem za drozganje in koliko za izpiranje... 15L +20L bo vredu?

Cascade Pale ale Recept:
način: BIAB in Allgrain
Stil: Pale ale
Specifikacije:
• Količina: 25l
• OG: 1.046
• FG: 1.007
• IBU: 35
• ABV: 5.2%
• SRM: 6
• Učinkovitost drozganja 75%
Sestavine:
• 4 kg Pale ale – slad vam zmeljemo mi
• 0.5 kg Vienna ali Munich (Vienna) – slad vam zmeljemo mi NI POTREBNO
• 0.4 kg Cara 30 ali 50 (Cara 50) – slad vam zmeljemo mi NI POTREBNO
• 130g Cascade
• Wyeast 1056 ali Safale US-05 (Safale US-05) ali Lallemand BRY-97 ali Gozdawa U.S. West Coast
Postopek:
Ves slad drozgamo na 66°C za 90min.
Na 60 min dodamo 25g Cascade, na 10 minut dodamo 30g Cascade, na 0 minut dodamo 35g Cascade po 10 dneh fermentacije dodamo 40g Cascade za 4 dni.
Fermentiramo 2 tedna na 22°C za Safale US-05 in na 18°C za Wyeast 1056. Stekleničimo in nato zorimo v steklenici najmanj 2 tedna na sobni temperaturi.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Kaj pa če bi enkrat kupil slad in sprobal na svoj način? Morda pa je tvoj postopek vseeno dober, pa je vzrok za pacanje drugje (v sestavinah). Tako boš vedel
smile-1.gif

Da nebom vedno imel no name slade...

sedaj sem nabavil all grain komplet:

Koliko vode potrebujem za drozganje in koliko za izpiranje... 15L +20L bo vredu?

Cascade Pale ale Recept:
način: BIAB in Allgrain
Stil: Pale ale
Specifikacije:
• Količina: 25l
• OG: 1.046
• FG: 1.007
• IBU: 35
• ABV: 5.2%
• SRM: 6
• Učinkovitost drozganja 75%
Sestavine:
• 4 kg Pale ale – slad vam zmeljemo mi
• 0.5 kg Vienna ali Munich (Vienna) – slad vam zmeljemo mi NI POTREBNO
• 0.4 kg Cara 30 ali 50 (Cara 50) – slad vam zmeljemo mi NI POTREBNO
• 130g Cascade
• Wyeast 1056 ali Safale US-05 (Safale US-05) ali Lallemand BRY-97 ali Gozdawa U.S. West Coast
Postopek:
Ves slad drozgamo na 66°C za 90min.
Na 60 min dodamo 25g Cascade, na 10 minut dodamo 30g Cascade, na 0 minut dodamo 35g Cascade po 10 dneh fermentacije dodamo 40g Cascade za 4 dni.
Fermentiramo 2 tedna na 22°C za Safale US-05 in na 18°C za Wyeast 1056. Stekleničimo in nato zorimo v steklenici najmanj 2 tedna na sobni temperaturi.

Če želiš 25L v fermentor (skupaj z usedlino) in razmerje voda:slad (3:1), potrebuješ za drozganje 15L vode in še 20L za sparge, ja, oz za sparge toliko manj, kolikor računaš boil off-a. Jaz v 50L loncu izgubim 4L/h, torej bi spiral z 19L. Ampak to je odvisno od velikosti lonca in intezivnosti vrenja.

Bi se pa obregnil že v sam recept. Najnižji FG za Amerikan pale ale je 1.010. FG po recepturi je zelo nizek, pivo bo suho, lahko celo malo vodeno, kar pa ni lastnost pale alea. Če želiš to popravit (zvišat FG), drozgaj pri nekoliko višji temperaturi (npr. 67, 68 C). Ne glede na to, ker imaš not Cascade, slabo ne more izpast
smile-1.gif


Poleg tega predlagam, da fermentiraš malo nižje, tja do 20C. US-05 je sicer čist kvas in precej odporen tudi na višje temperature, ampak če res ne želiš kakšnih estrov v pivu, se drži pravila, da ti fermentacija ne uide preko 20C (to je temperatura na višku fermentacije, kar pomeni, da bo predfermentacijska temperatura še nekoliko nižja, cca 17, 18 C). Jaz pitcham kvas na 16C in fermentiram pri 18C.

Če pa nimaš možnosti reguliranja temperature, bo pa tudi 22C popolnoma OK. Tako da ne skrbi
nahrung002.gif
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Kaj pa če bi enkrat kupil slad in sprobal na svoj način? Morda pa je tvoj postopek vseeno dober, pa je vzrok za pacanje drugje (v sestavinah). Tako boš vedel
smile-1.gif

Da nebom vedno imel no name slade...

sedaj sem nabavil all grain komplet:

Koliko vode potrebujem za drozganje in koliko za izpiranje... 15L +20L bo vredu?

Cascade Pale ale Recept:
način: BIAB in Allgrain
Stil: Pale ale
Specifikacije:
• Količina: 25l
• OG: 1.046
• FG: 1.007
• IBU: 35
• ABV: 5.2%
• SRM: 6
• Učinkovitost drozganja 75%
Sestavine:
• 4 kg Pale ale – slad vam zmeljemo mi
• 0.5 kg Vienna ali Munich (Vienna) – slad vam zmeljemo mi NI POTREBNO
• 0.4 kg Cara 30 ali 50 (Cara 50) – slad vam zmeljemo mi NI POTREBNO
• 130g Cascade
• Wyeast 1056 ali Safale US-05 (Safale US-05) ali Lallemand BRY-97 ali Gozdawa U.S. West Coast
Postopek:
Ves slad drozgamo na 66°C za 90min.
Na 60 min dodamo 25g Cascade, na 10 minut dodamo 30g Cascade, na 0 minut dodamo 35g Cascade po 10 dneh fermentacije dodamo 40g Cascade za 4 dni.
Fermentiramo 2 tedna na 22°C za Safale US-05 in na 18°C za Wyeast 1056. Stekleničimo in nato zorimo v steklenici najmanj 2 tedna na sobni temperaturi.

.... Ne glede na to, ker imaš not Cascade, slabo ne more izpast
smile-1.gif


..
nahrung002.gif

kaj si mislil s tem:
Ne glede na to, ker imaš not Cascade, slabo ne more izpast
smile-1.gif


Ali Cascade ni ok?
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Mi lahko kdo malce priporoča pretvarjam recept za vanilla cream ale: https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/view/1633/vanilla-cream-ale

torej kot je že utiševalec rekel za Pale slad da je enak pri nam Pilsner. Ostalo se da kolikor tolikor dobit pri nam vse razen nevem čisto ekstrakt vanilije nevem. Poleg tega me še zanima kakšen bi bil nadomestek za Wyeast - Kölsch 2565 ker bi rad uporabil navaden suhi kvas in ne tekočega. Trenutno imam pretvorjenga takole: https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/view/544830/vanilla-cream-ale
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.889
113
Kölsch je itak specialen sev in niti ne vem zakaj bi ga uporabil za cream ale ob ponudbi sodobnih nevtralnih ale kvasov.

Recimo od fermetisa nemški ale kvas Safale K-97 bi bil ok, ga tudi sam uporabljam v cream ale. Ali pa klasika US-05. Glede na to da ima original recept "precej" hmelja za aromo bi bilj boljša izbira US-05 ker bo bolj povdaril hmeljno noto.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Še eno vprašanje, trenutno na loncu nimam pipe je ok če kupim kar cev in potem potegnem ven v fermentor?