Začetnik-varjenja pive

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Kako.dolgo pa delaš protein rest? S čim dviguješ temperaturo na 69? Zakaj tako visoko?
To imas domači pilsen slad, ne? Po mojem maš še vedno preveč beljakovin, ki ti zlepijo vse skupaj.
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Citat:
Uporabnik anze92 pravi:
Kako.dolgo pa delaš protein rest? S čim dviguješ temperaturo na 69? Zakaj tako visoko?
To imas domači pilsen slad, ne? Po mojem maš še vedno preveč beljakovin, ki ti zlepijo vse skupaj.

20 min protein rest. Uporabljam plinski gorilec, cca 25 min čakam na dvig temperature za drozganje na 77-79. Drozgam 60 min, ciljam na nefermentabilne sladkorje za bolj poln okus - telo piva. 4-5% alk je dovolj. Sicer to logiko sem prvič preizkusil.
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
Citat:
Uporabnik anze92 pravi:
Kako.dolgo pa delaš protein rest? S čim dviguješ temperaturo na 69? Zakaj tako visoko?
To imas domači pilsen slad, ne? Po mojem maš še vedno preveč beljakovin, ki ti zlepijo vse skupaj.

20 min protein rest. Uporabljam plinski gorilec, cca 25 min čakam na dvig temperature za drozganje na 77-79. Drozgam 60 min, ciljam na nefermentabilne sladkorje za bolj poln okus - telo piva. 4-5% alk je dovolj. Sicer to logiko sem prvič preizkusil.

nad 74C encime uničiš, tako da je brez veze, da potem še 60 min pustiš na višji temp., ker se ne zgodi nič več. drozgati moraš med 60 in 74C.
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Citat:


nad 74C encime uničiš, tako da je brez veze, da potem še 60 min pustiš na višji temp., ker se ne zgodi nič več. drozgati moraš med 60 in 74C.



Pardon, zgoraj sem se zatipkal..drozgal sem na 67 -69.


Sem računal na alfa-amalizo 68-72, ko encimi proizvedejo ne fermentabilen sladkor...


Če se vrnem k vprašanju zakaj mi je zabilo dno, sklepam da je razlog v premajhni količini vode drozganja (1/4 vode se je nahajala pod lažnim dnom). Razmišljam prav?

tako je zgledalo:
10kg slada
20L drozganje
25L izpiranje
v fermentor 34L

Bom povečal količino vode za drozganje in zmanjšal za izpiranje.
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Najbolj običajne temperature drozganja so pa itak od 65 - 70 C. Jaz drugače še nisem delal in tudi nisme zasledil, da kdo bi (izvzemši protein rest, ki je na nižji temperaturi). Samo izpiranje se opravi z vodo, ki ima cca 74 C, ne drozganje.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz redno drozgam v razmerju 3:1 (voda:slad). Če odšteješ še svoj prostor pod slepim dnom, je razmerje, ki ga imaš (2:1) še nižje. Jaz sicer nimam slepega dna, ampak to bi lahko bil problem, ja.

Delam BIAB, tako kot ti, če se prav spomnim. Delam v 50l loncu (ki ima v resnici 47l). Če maksimiziram količine, dobim v flaše 34l piva. Slepega dna ne rabim...pri odprtini za pipo enostavno zatlačim eno veliko leseno kuhalnico in tako odmikam vrečo, da slad teče v drugo posodo za kuhanje. Potem spiram tako, da pipo zaprem in enostavno v lonec s sladom zlijem še preostalo količino vode, pomešam in pokrijem za 10 min. Na to ponovim tisto s kuhalnico, na koncu pa še malo stisnem itd. Po občutku. Na ta način imam 75% učinkovitost. Zelo simple in hitro
smile-1.gif
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Najbolj običajne temperature drozganja so pa itak od 65 - 70 C. Jaz drugače še nisem delal in tudi nisme zasledil, da kdo bi (izvzemši protein rest, ki je na nižji temperaturi). Samo izpiranje se opravi z vodo, ki ima cca 74 C, ne drozganje.


imam pilsen slad, sušen do 60*C, torej ne modificiran, oz. slabo modificiran.
Zato delam protein rest (samo no-name pilsen) in ga uporabljam za alkoholno stopnjo.
ALE slad pa dodam naknadno pri višji temp. za nefermentabilne sladkorje.

Bom ponovno prešaltal na BIAB.
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Kaj pa če bi enkrat kupil slad in sprobal na svoj način? Morda pa je tvoj postopek vseeno dober, pa je vzrok za pacanje drugje (v sestavinah). Tako boš vedel
smile-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Najbolj običajne temperature drozganja so pa itak od 65 - 70 C. Jaz drugače še nisem delal in tudi nisme zasledil, da kdo bi (izvzemši protein rest, ki je na nižji temperaturi). Samo izpiranje se opravi z vodo, ki ima cca 74 C, ne drozganje.


imam pilsen slad, sušen do 60*C, torej ne modificiran, oz. slabo modificiran.
Zato delam protein rest (samo no-name pilsen) in ga uporabljam za alkoholno stopnjo.
ALE slad pa dodam naknadno pri višji temp. za nefermentabilne sladkorje.

Bom ponovno prešaltal na BIAB.

Precej si kompliciraš po nepotrebnem... Dokler opreme ne poznaš pojdi rajši po zihr varianti....

Ko si stresal zrno v vodo si najbrš videl, da dobivaš "čokolino" kašo in že to bi moral biti prvi znak da dodaj vodo.
Matraš se z neki no name sladi, ki ti povzročajo še večje probleme... Najprej naredi en batch komplet iz kupljenega slada, dodaj vsak toliko vode v mash, kot je napisal pocast (lahko tudi več). Ko ti nekaj rund uspe in spoznaš opremo (izkoristki, pretočnost itd...) potem pa se lahko začneš igrati z manj mash vode, no name sladi in posledično veš kaj ti dela probleme.
Sedaj pa no name slad, nova oprema itd. čisto preveč neznank...
confused-1.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Živjo!
Zdi se mi, da se po malo več kot 12 dneh počasi zaključuje moja prva fermentacija. CO2 se sprošča vsake 3-4 minute po dva mehurčka...
V soboto bo 2 tedna v fermentorju.
Če do takrat zvre, lahko že flaširam, a ne?
Gre se za Scottish Heavy...
Lp
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
izmeri FG 3 dni zapored in boš videl ali lahko flaširaš po 14 dneh. Če se FG 3 dni zapored ne spreminja potem lahko, drugače lahko dobiš bombe.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Po 12 dneh ti še dela mehurčke? Po mojem mnenju, je fermentacija že zdavnaj mimo, sploh pri takem nizkoalkoholnem pivu. Meni veha ponovno začne brbotat vsake toliko če dry hoppam, a je od tega, ne od fermentacije.

Če je fermentacija končana boš ugotovil tako, da vzameš vzorec v merilni valj in izmeriš gravitacijo. Če bo dva dni zapored (ali pa npr. pojutrišnjem) rezultat enak, je fermentacija končana. Nadaljnje hranjenje piva v fermentorju služi zgolj za "zorenje", kvas bo še čistil za sabo, pivo se bo oblikovalo, uravnotežilo itd. Če se ti mudi, z vidika (ne)dokončane fermentacije ne vidim razloga, da ne flaširaš.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
ta čas, ko vzemaš vzorec odstrani veho. potem pa jo pošpricaj s starsanom ali nekim razkužilom in namesti nazaj.
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
če zelo počasi spuščaš pivo na pipici ven ti ne bi smelo potegniti, razen če imaš v vehi preveč tekočine, v tem primeru jo snemi in odlij malo ven.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
To je zelo nizko. Ampak nič zato...bo pač lahko suho pivo
smile-1.gif


P.S.: meni nikoli ne potegne vode v fermentor. Nalij jo do črtice ali raje malo manj.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Kaj naredite s testiranim vzorcem?
Se ga lahko popije?
Zdi se mi okusno, sicer malo po kvasu diši, verjetno bi moral najprej malo odlit in potem vzet vzorec za merjenje...

Začetno merjenje sem preskočil (beri,pozabil), ampak, če je bilo kot predvideva proizvajalec 1040, potem je stopnja ABV 4,6?
Po kalkulatorju...
https://www.brewersfriend.com/abv-calculator/
 
Nazadnje urejeno: