Začetnik-varjenja pive

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Evo ga, steklenice kupljene, 0,5 in 0,33, prav tako pokrovčki, sušilo za steklenice in 30 litrna kanta, ki jo bom uredil v dodatni fermentor...
Zdaj pa sam počakam do naslednje sobote za flaširanje.
Stc tudi že na poti s Kitajske!
Bom pa še na ebayu kupil pipico, termometer in veho. 👍🍺
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Aja, ti si kupil pipo za na fermenter, sori
smile-1.gif


Te pipe so za točenje piva (draft).
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Aja, ti si kupil pipo za na fermenter, sori
smile-1.gif


Te pipe so za točenje piva (draft).

👍🍺
nahrung002.gif


Btw, če ni pravo mesto, ne me ku...t!
Je še kakšen belokranjski pivovarilec tukaj?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Pale malt je pri nas ekvivalent pilsner slad in NE pale ale. 2row ali 6row ne igra velike veze, pri nas v evropi je vse 2 row razen če izredcno piše da ni. Dobiš pilsner slade v večini sladaren tudi 6 row, vprašanje kako je z dobavljivostjo pri naših ponudnikih. Pod črto lahko daš za oba "pale malt" slada samo klasični najcenejši pilsner.

Carapils imaš tudi pri nas v ponudbi, recimo tule.

Ostali karamelen slad je dober vsak karamelni slad z okoli 20L temnosti. Dobiš spet v vseh štacunah (ponavadi gre za najbolj svetel cara slad).
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Carapils ali dextrin malt ima tudi Slovenianhops:

https://www.simpsonsmalt.co.uk/our-malts/dextrin-malt/

kontaktiraj na mail, če ne najdeš v spletni štacuni. Jo prenavlja in ni nujno ažurna.

P.S.: Sem pogledal recept...glede na vso vanilijo je po mojem mnenju na 5 min brezveze dajat Saaz, sploh brezveze je pa na 60 min dajat Cascade. Saaz je nežen in ga verjetno ne bo čutiti, Cascade pa predrag, da bi ga uporabljal za grenčino. Uporabi raje Auroro, Magnum itd.
 
Nazadnje urejeno:

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Dvojno dno:
do sedaj sem uporabljal vrečo za drozganje do 5kg slada, zdaj pa sem poskusil 10kg slada s dvojnim dnom.
ŠTALA na kvadrat!
imam neverjetne težave z dvojnim dnom...in sicer zadeva se tako nabije da postane nepropustna. Med spiranjem je lonec poln sladice in izpod dna ne priteče kaj več kot 1dl na uro...

Lažno dno je dvignjeno 6 cm od dna in je narezano z brusilko, šajba 3mm, zelo nagosto narezano.
Slad je zmlet med valjama s 1mm razmaka (valji imajo fiksen razmak).
Kakšna rešitev???
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
A mlinček imaš tudi homemade? Ker nepravilno zmlet slad (pusti sedaj razmake) je lahko in ponavadi je glavni razlog za mašenje pri izpiranju.

Druga stvar je prehitro izpiranje oz. nepravilno posedanje "sladne posteljice". Posteljica se mora najprej lepo posest preko gravitacije, torej ko zadnjič pomešša moraš pustit 10 min da se stvar posede in gredo večji kosi na dno in bolj fini potem proti vrhu. Lahko začneš tudi takoj izpirat samo mora bit pretok minimalen, kaj vem par dcl na minuto ... tako pustiš priprto nekaj časa da se slad lepo posede in potem počasi odpiraš pretok. Vsekakor je prvič bolje čakat 1h kot pa da se ti zabaše po 10 min in imaš veselje.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Kakšne slade si pa drozgal? Meni se to včasih zgodi pri pšenici, sploh neslajeni.
Daj slikaj to dvojno dno in od blizu ta 1mm mleti slad.

Jaz z homemade mlinčkom dvakrat meljem - prvič slad rahlo navlažim in grobo meljem, potem pa na fino. 100l steče v cca 3/4ure
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Pozdravljeni, danes nasel rastiti divji hmelj ki je poven storzev.Ali kdo ve kako za kaj bi ga lahko uporabljal? Lp
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
jaka1980 - za dryhop ali za late boil addition oz flame out. Pa verjetno ne bo fuuul aromatičen. Lahko da se motim. Če bi ga hotel za grenčico, imaš problem ker ne veš kakšne lastnosti ima, zato je whirlpool, late hop addition ali dry hop bolj safe varianta.
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Citat:
Uporabnik anze92 pravi:
Kakšne slade si pa drozgal? Meni se to včasih zgodi pri pšenici, sploh neslajeni.
Daj slikaj to dvojno dno in od blizu ta 1mm mleti slad.

Jaz z homemade mlinčkom dvakrat meljem - prvič slad rahlo navlažim in grobo meljem, potem pa na fino. 100l steče v cca 3/4ure

Pilsen in ale (ječmenov slad). najprej sem Pilsen držal na protein rest, nato dvignil temp na 69C in dodal Ale. Na tem 69 ko sem dodajal ale sem med mešanjem dobil občutek da se je zadeva zbila na dno.


imam home made mlinčka (stružnica in rezkalni sta pri hiši..):
1) manjši mlinček gnan z vrtalnim, razmak med valji 1,2 mm, valji so rebričeni na globino cca 0,1mm;
2) večji mlin (reduktor 3fazni el. motor) z razmikom med valji cca 0,8mm kateri imajo porezkane utore 0,2 mm globine - kopiran od profi mlina.

Ni mi jasno kako lahko slad popolnoma zatesni prehod sladice.

Razmišljam ali je mogoče težava da je lažno dno preveč dvignjeno in zaradi tega ima slad premalo vode da bi prosto fluktuiral? Dejansko ima slad premalo vode...
 
Nazadnje urejeno:

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
Citat:
Uporabnik anze92 pravi:
Kakšne slade si pa drozgal? Meni se to včasih zgodi pri pšenici, sploh neslajeni.
Daj slikaj to dvojno dno in od blizu ta 1mm mleti slad.

Jaz z homemade mlinčkom dvakrat meljem - prvič slad rahlo navlažim in grobo meljem, potem pa na fino. 100l steče v cca 3/4ure

Pilsen in ale (ječmenov slad). najprej sem Pilsen držal na protein rest, nato dvignil temp na 69C in dodal Ale. Na tem 69 ko sem dodajal ale sem med mešanjem dobil občutek da se je zadeva zbila na dno.


imam home made mlinčka (stružnica in rezkalni sta pri hiši..):
1) manjši mlinček gnan z vrtalnim, razmak med valji 1,2 mm, valji so rebričeni na globino cca 0,1mm;
2) večji mlin (reduktor 3fazni el. motor) z razmikom med valji cca 0,8mm kateri imajo porezkane utore 0,2 mm globine - kopiran od profi mlina.

Ni mi jasno kako lahko slad popolnoma zatesni prehod sladice.

Razmišljam ali je mogoče težava da je lažno dno preveč dvignjeno in zaradi tega ima slad premalo vode da bi prosto fluktuiral? Dejansko ima slad premalo vode...

Kakšen razmerje pa imaš mash voda/slad, oz koliko vode in koliko zrna?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Za začetek dvigni volumen drozganja na 30L, posledično izbij spiralnega.
Izhodno pipico odpiraj počasi. Začni z pretokom cca pol litra na minuto, nato lahko povečačš počasi