Začetnik-varjenja pive

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
v tem primeru je najbolje, da vzameš autosifon, ali pa če primeš in preliješ v fermentor. Pri tem se tudi pivina že aerira. Če pa imaš velik lonec imaš problem. Meni pomaga preliti kolega (40 l).
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
v tem primeru je najbolje, da vzameš autosifon, ali pa če primeš in preliješ v fermentor. Pri tem se tudi pivina že aerira. Če pa imaš velik lonec imaš problem. Meni pomaga preliti kolega (40 l).
Imam 50litrski lonec ja bomo probal kar prelit čeprav nekak se morem znebit mace usedlin.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
lahko uporabiš cedilo. smo že pisali o tem. lahko uporabiš veliko cedilo ali pa prekuhano biab vrečo. verjetno je še kak način.
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Dokler nisem imel silikonskih cevi, sem jaz navadno PVC cev namočil v vročo raztopino oxija in jo pustil stat nekaj minut. Seveda sem jo tudi napolnil z raztopino, da je bila polna. Ko je bil čas za pretakanje, sem dvignil oba konca cevi, enega potopil v pivino v loncu, drugega pa spustil v fermentor, ki je bil nižje od lonca. Pri tem sem uporabljal sterilne gumijaste rokavice. Kar se mene tiče, je bila to 100% čistoča.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Da se s sifonom tudi brez vlečenja z usti. Jaz sem kljub vsemi to delal z usti, pa nikoli ni bilo problema. Sedaj imam autosifon..nekako je to ena boljših investicij v pivovarsko opremo, čeprav se ti zdi sprva tistih 15 EUR veliko.

Sicer pusti pivino nekaj časa na miru (cca 30min), da se posede, nato pa previdno prelij. Nekaj boš seveda prelil tudi usedline, a naj te to ne skrbi, na pivo nima nobenega vpliva. Glavna gošča bo pa ostala v loncu in jo boš zavrgel.
 

chokehold

Zelenc'
10. avg 2016
9
0
1
Koper
Lahko si nabaviš večjo injekcijo (v kaki lekarni za par deset centov), ki jo prešpricaš s Starsan-om in jo vtakneš v en konec cevi, drugi konec cevi pa v pivino. Del z injekcijo daš v fermentor, povlečeš in umakneš injekcijo. V bistvu isto kot z usti, samo da uporabiš čisto injekcijo.
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Ali pa napolni cev s starsanom in bo gravitacija delala namesto njega. Tista količina starsana, ki bo končala v fermentorju, je pa zanemarljiva napram vsej pivino oz. bo celo dala še dodatna hranila kvasovkam med fermentacijo.
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Če imaš npr INOX lonec. Jaz imam emajliranega in si iskreno rečeno nisem upal vrtat.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Imam inox ja, imam namen dat gor pipo samo morem še pogruntat kako lukno zavrtat in kje v okolici dobit pipo in fitting, ker nazalost nimam nobenga da bi mi mufno navaril gor.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik ArcaneWater pravi:
Imam inox ja, imam namen dat gor pipo samo morem še pogruntat kako lukno zavrtat in kje v okolici dobit pipo in fitting, ker nazalost nimam nobenga da bi mi mufno navaril gor.
Welldless...
Sam sem na AliExpress naročil.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.913
113
Citat:
Uporabnik ArcaneWater pravi:
Imam inox ja, imam namen dat gor pipo samo morem še pogruntat kako lukno zavrtat in kje v okolici dobit pipo in fitting, ker nazalost nimam nobenga da bi mi mufno navaril gor.
http://www.interdiskont.si/vsi-izdelki/izdelek.aspx/i5821

Zvrtaš luknjo, potem pa namontiraš not kroglični ventil od herca. Na vsako stran mu pač podaljšek 3/4 cole navijačiš in potem rešiš z dihtungo in podloško.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Fotr je dal kar proizvajalcu sodov za navarit. Ni bilo poceni, je pa naredil
smile-1.gif
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Še eno vprašanje kak dolgo hladite z immersion chillerjem? Včeraj sem hladil več kot 1 uro skor, je to rizično če imaš pač odprt pokrov na loncu?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Ni ravno ok, hlajenje naj bi bilo 30 min ali manj idealno. A si kaj mešal oz. zakaj ti je hladilo tako dolgo?

Sedaj jeseni je veliko divjega kvasa v zraku, pa vinskih mušic ki ga prenašajo in ni ravno optimalno da je pivo izpostavljeno zraku. Ko se doseže temperatura pod 60C je pametno lonec pokrit s pokrovko kar gre, ostalo (kjer so cevi hladilnika) pa uporabiš recimo alu foljo ali pa papirnate brisačke predhodno pošpricane z razkužilom.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Uh, 1h je res veliko. Nujno mešaj vmes, praktično ves čas. Jaz se usedem zraven in pomešam vsako minuto (ne štopam). Iz 100 C na 25-30 pridem v 15-20min. Odvisno od letnega časa, temperature zraka, temperature vode itd.

Res pa priporočam eno temperaturno komoro, meni pride zelo prav tudi pri tem, saj pivino sedaj ohladim zgolj na kakih 30C, pustim, da se malo posede usedlina), v tem času se mi ob teh temperaturah (ki ba bojo še nižje - zima) še nekoliko ohladi, potem pa ga dam ali do večera oz. do jutra, odvisno kdaj končam s kuhanjem) v keezer, da se ohladi na temperaturo za pitchanje kvasa. S tem porabiš manj vode in predvsem manj časa, pa še začetna temperatura fermentacije je idealna oz. taka, kot jo želiš.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Si nisem upal mešat glede na to da sem nazadnje ga 2x okužil
smile-1.gif
Bom naslednjič, nekak pa nevem a se splača kar na začetku npr za 20 litrski batch nalit 32 litrov vode glede na računano izhlapevanje ali je boljše spirat sllad?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Če lahko daš vso vodo v lonec potem daj vso, to je najlažji in najhitrejši način. Bo pa učinkovitost (efektivnost) boljša z izpiranjem. Skratka odločit se moraš ali žrtvuješ enostavnost in čas za par centov ki prihraniš pri efektivnosti ali ne!
grin1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik ArcaneWater pravi:
Si nisem upal mešat glede na to da sem nazadnje ga 2x okužil
smile-1.gif
Bom naslednjič, nekak pa nevem a se splača kar na začetku npr za 20 litrski batch nalit 32 litrov vode glede na računano izhlapevanje ali je boljše spirat sllad?

Jaz za mešanje uporabljam tisto plastično lopatko, ki jo dobiš ob kitu zraven. Lahko pač uporabiš tudi kaj drugega, v vsakem primeru orodje dobro umiješ in razkužiš (jaz temeljito pošpricam s star sanom. Pošpricam si tudi roke in vmes skušam početi čim manj drugega, kot sem napisal, v bistvu sedim zraven
smile-1.gif
Sicer pa zadnjih 10min boila v lonec vržem to lopatko in vre skupaj s pivino (ne nujno, da je prav ves čas not, jo naslonim na chiller, ki ga tudi potopim v pivino 10 ali 15 min pred koncem boila, ravno iz razloga razkuževanja. Tako se razkuži na naraven način.

Jaz delal po BIAB metodi, če se le da (odvisno od količine) z vso potrebno vodo. Postopek je neprimerno enostavnejši in hitrejši, imam pa s tem 7% slabšo učinkovitost (68% namesto 75%). Ampak to je na 5kg ječmena zgolj 350g ječmena več... Stroškovno se ti niti ne splača računat, koliko več daš za ječmen, glede na to, da si postopek skrajšaš za eno uro (recimo)
smile-1.gif
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Je tako velika razlika v času? Ker čas, ki ga rabiš za 32l da se najprej segreje na mash temp., mash out (če delaš) in potem do boila ali 18l do mash in mashout, sparge čas in čas da zavre potem celih 32l mislim da ne more bit tako velike razlike, ker pri spargu dodajaš kar vročo vodo in med spargeom že segrevaš proti boilu.