Sušilni stroj A ali B razred, toplotna črpalka?

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Malce gledam te zadeve, pa če mi lahko kdo pomaga pri odločitvi o nakupu:
- skratka ne rabim kombiniranega sušilnega, ker prostor imam, lahko tudi nad pralnim, kondenz pa skupaj z odtokom pralnega, verjetno to ni težava
1. razred B porabe štroma je 3,92kWh na cikel, tam nekje, razred A oz. A+ tam med 1,6 in 2kWh na cikel, tako na palec recimo 2kWh razlike. 1 KWh enotne tarife stane okoli 0,05€, torej prihraniš na palec 0,1€ na sušenje. Po tej matematiki sem pri povprečju štirih sušenjih na teden recimo tam nekje na 25EUR stroškov elektrike na leto, ali sem pa kaj zabrkal.
2. Razred B je tam med 250 in 300 EUR, razred A od nekje 550 navzgor. Cenovna razlika razreda A in B je torej vsaj 300 EUR. Se pravi da ob predpostavki iste cene notri prinesem zadevo v 10+ letih, s tem da obrestovanja 300 EUR več ne štejem, nihanj cen elektrike pa tudi ne (recimo da se izniči).
3. Baje ima razred A neko toplotno črpalko (ok, večina tudi en kup funkcij za katere ne vem če jih rabim), ok razumem da je poraba nižja zaradi tega, ampak nekje sem zasledil da stroji s toplotno črpalko sušijo pri nižji temperaturi, zaradi česar se cunje ne krčijo (toliko). Če je tako mogoče cena to lastnost odtehta, pač ni treba kupovati eno cifro večjih cunj da se ti normalno skrčijo, pa ne vržeš stran tretjino cot ki jih daš sušit. A to drži?

Skratka, zanimajo me izkušnje, res nimam 300EUR preveč za lastnost ki mi ne bi odtehtala cene. Hvala za mnenja.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Razred A ima toplotno. In ker ga kupuješ za nadaljnih 10 do 15 let se ti splača kupit A oz. s toplotno črpalko.

Malo prekontroliraj ceno el. energije, ki si si jo vzel za preračun...računaj zraven vse davščine in jajca, ki pridejo zraven (najbolje da na znesek na eni položnici deliš s porabljenimi kwh pa boš vedel kje si)
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Eno nevmesno vprašanje. A je lahko sušilni stroj na balkonu čez celo leto? Pa da tam tudi sušiš? Bi ga rabil, pa imam pomanjkanje prostora.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.317
950
113
Citat:
Uporabnik ynos pravi:
Eno nevmesno vprašanje. A je lahko sušilni stroj na balkonu čez celo leto? Pa da tam tudi sušiš? Bi ga rabil, pa imam pomanjkanje prostora.

Vprašanje je kako bi bilo s kondenzom, ki bi nastal po vsakem ciklusu, saj se vsak sušilc nekoliko segreje. Pa kako bi ti kak zaslon deloval na minusu...
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Meni zelo velik plus pri sušilcih s toplotno črpalko je tudi, da je v prostoru precej manj vlaga in vročine med sušenjem.
Sploh če je stroj v kopalnici in poleti je to zelo dobrodošla stvar.
Pozimi pa je marsikomu všeč tisti brez toplotne, ker dodatno ogreje kopalnico.

Glede cene elektrike pa nisem čisto prepričan, da si prav izračunal, ker ko smo to kakšno leto nazaj računali je bila razlika večja.
Žal sedajle nimam časa, da bi še enkrat delal ta preračun.

Pa npr sedajle je ravno dal Bosch ven sušilca, ki ima toplotno črpalko. Energijski razred je A-40 , za 6 kg perila.
Cena pa je tam okrog 660,00 eur.

lp

lp
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Če je balkon odprt, potem mislim, da ga ne moreš imet. Običajno za elektronske aparate piše v navodili za uporabo, pri kakšni temperaturi se lahko uporablja, pa še nisem zasledil, da bi za kakšnega pisalo, da se lahko pri minus 10.
Problem je, ker ima sušilec tudi vodo in ko bi ta zmrznila ne vem kaj bi bilo.

Drugače pa če imaš širino okrog 90 cm, lahko postaviš dva toploaderja.

 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Sem še malce gledal po Nemčiji, npr. na idealo.de, pa se da te s toplotno črpalko dobit z dostavo tam vsaj 100eur ceneje kot tukaj. Bo treba prespat, je pa res da ima toplotna vrsto prednosti.
 
22. jul 2007
12.798
1.313
113
123
Pa če boš kupoval boschevega, obvezno vzemi zraven še 5 letno garancijo, ker jo boš potreboval
grims-1.gif
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.673
829
113
Citat:
Uporabnik sevlje pravi:
Meni zelo velik plus pri sušilcih s toplotno črpalko je tudi, da je v prostoru precej manj vlaga in vročine med sušenjem.

lp

o kakšni vlagi ti to ??
Imamo enega izmed relativno poceni sušilcev razreda B, izbrali pa smo ga - ne boš verjel - tudi glede na to , da so v enem testu sušilcev pri njem namerili najmanj vlage v prostoru.
En izmed sušilcev s TČ , pa je bil rekorder v oddajanju vlage v prostor....med drugim je bil tudi med dražjimi.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Citat:
Uporabnik WeWatchingYou pravi:
Pa če boš kupoval boschevega, obvezno vzemi zraven še 5 letno garancijo, ker jo boš potreboval
grims-1.gif

Zakaj?

Če Boschi crkujejo, se sprašujem, če obstaja katera zanesljiva firma (razen Miele)?
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
Torej, tale je 900€
Sam imam čisto navadnega sidex (stara serija gorenja), sedaj majo körting, ki je 300€.

Razlika v elektriki je 600€. Torej, koliko let lahko tega za 300€ poganjaš glede na boscha? Pa tudi tisti porabi elektriko.
 
22. jul 2007
12.798
1.313
113
123
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Citat:
Uporabnik WeWatchingYou pravi:
Pa če boš kupoval boschevega, obvezno vzemi zraven še 5 letno garancijo, ker jo boš potreboval
grims-1.gif

Zakaj?

Če Boschi crkujejo, se sprašujem, če obstaja katera zanesljiva firma (razen Miele)?
Sem ga ravnokar dobil iz servisa model WTW 86560 BYstar 2,5 let in bila je menjana toplotna črpalka, zbiralna posoda za vodo ter je bilo potrebno čiščenje kompletnega stroja zaradi zabitosti z bombažnimi vlakni, ipd.
Še sreča, da so zaradi ogromno enakih napak - zgleda cela serija v k..., podaljšali splošno 2 letno garancijo na 3 in mi ni bilo potrebno nič plačati, vendar grenak priokus ostaja, če se bo stvar spet ponavljala (tokratni servis naj bi bil okoli 200€, samo čiščenje pa pride cca.70€ po besedah serviserja)
uf-1.gif

Zato sem pa napisal glede 5 letne garancije.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
s toplotno se ne splača.
sušilec nuca elektriko in ogreva prostor. un s toplotno manj. ampak pozimi te ogrevanje prostora ne moti, poleti ga pa ne uporabljaš. oz če ga, ga ne tako pogosto.
toplotna nikoli na porabi ne prinese cene not. raje kot toplotno večjo količino. ali pa kako drugo funkcijo, recimo iron aid od electroluxa.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.673
829
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
s toplotno se ne splača.
sušilec nuca elektriko in ogreva prostor. un s toplotno manj. ampak pozimi te ogrevanje prostora ne moti, poleti ga pa ne uporabljaš. oz če ga, ga ne tako pogosto.
toplotna nikoli na porabi ne prinese cene not. raje kot toplotno večjo količino. ali pa kako drugo funkcijo, recimo iron aid od electroluxa.

imam podobno mnenje
zmaga.gif
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Hmm sedaj vidim, da sušilec z jurja nima funkcije, da bi ga priklopil na sifon za odtok vode.
bonk.gif
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28
Jest se pa z vama ne strinjam lihk najbol...
Osebno imamo doma tega: http://www.electrolux.si/Produ...palko/EDH97981W

res da je cena dokaj visoka 700-900€ (odvisna katera trgovina), ampak smo za enkrat zelo zadovoljni z njim (imamo ga cca 2 leti).
Prej smo imel pa mal starejši model, mislm da je bil Gorenje in smo ga tud nucal skos (tudi poleti) cca 7 let in je isto delov super, nubenih problemov, ampak je bila dokaj visoka poraba elektrike, in smo se odločil za tega zdej ker skos sušimo samo na sušilni stroj + zdej se mal pozna na elektriki na mesec..

LP
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Hmm sedaj vidim, da sušilec z jurja nima funkcije, da bi ga priklopil na sifon za odtok vode.
bonk.gif

Dokaj žalostno, ampak resnično.... Patentirej oz. predlagej pa boš mogoče imel kaj od tega....

Čeprov je voda iz sušilca uporabna npr. za likalnik (mislm da vsebuje zelo mal vodnega kamna), tko da je mogoče že tuki ena ''prednost'' tega da nima odtok spelan v sifon
grin1.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
Citat:
mislm da je bil Gorenje in smo ga tud nucal skos (tudi poleti) cca 7 let in je isto delov super, nubenih problemov, ampak je bila dokaj visoka poraba elektrike,

Tudi pri nas sušimo vseskozi s sušilcem, pa je celo stara serija gorenja poimenovana Sidex, pa ne vem, če ni celo samo razred C. Pa je poraba elektrike približno ista že vsa leta. preden bo crnkil, bom imel vso razliko do dražjega notri s porabo elektrike.

In s sušilcem sem izredno zadovoljen
wink-1.gif