Socialna na 530 eur?

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.065
1.272
113
Zakaj že? To je nek slovenski unikum, samo tisti ki niso sposobni, za njih je nedoločen čas nek sveti gral ki ga lovijo.

Zakaj je faking oblika zaposlitve tak pomembna pa je vprašanje za nekoga drugega ne delodajalce
W
Zakaj že? To je nek slovenski unikum, samo tisti ki niso sposobni, za njih je nedoločen čas nek sveti gral ki ga lovijo.

Zakaj je faking oblika zaposlitve tak pomembna pa je vprašanje za nekoga drugega ne delodajalce

No ja, premisli malo. Brez pogodbe za nedolocen cas se lahko obrises pod nosom za kredit, nacrtovanje prihodnlsti, hisa...
Bi pa bila perfektna zadeva mesanica med slovensko in avstrijsko pogodbo za nedolocen cas. Ne ena in ne druga trenutno nista dobri. Pri nas si enostavno zascitev kot locevski medved, pri jodlarjih pa nisi spet nic zasciten.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
W


No ja, premisli malo. Brez pogodbe za nedolocen cas se lahko obrises pod nosom za kredit, nacrtovanje prihodnlsti, hisa...
Bi pa bila perfektna zadeva mesanica med slovensko in avstrijsko pogodbo za nedolocen cas. Ne ena in ne druga trenutno nista dobri. Pri nas si enostavno zascitev kot locevski medved, pri jodlarjih pa nisi spet nic zasciten.
Pri nas nisi prav nič zaščiten. Delodajalec ti lahko ne plača prispevkov in ne izplačuje plač, lahko te odjavi sredi bolniške. O plačilu tega kar ti je dolžan, kaj šele o odpravnini v takem primeru ne moreš niti sanjati. Pogodbo za NDČ in prijavo na inšpektorat za delo si lahko doma obesiš v garažo, ker ti ne pomaga prav nič.
Osebno bi takoj podpisala za avstrijski sistem.
 
Nazadnje urejeno:

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.598
259
113
no ja, pogodba za nedolocen cas je mantra iz preteklosti, ki naj bi cloveku dala varnost in sigurnost. tega v kapitalizmu ni vec, in ljudje bi se morali sprijaznit s tem. Tud banke vejo, da je bolj pomembno stanje podjetja kot pa pogodba. sej lahko jest odprem s.p. zaposlim nekoga za nedolocen cas, in cez cas firmo zaprem, ker pac ni laufala. kaksno varnost ima s tem delavec? in kaksno varnost ima banka, ki da temu cloveku kredit, ker bo kao dolgo zaposlen in bo lahko normalno odplaceval.

sej za kredit so vazni poroki in hipoteke. sej ne vem, a sploh se gledajo te pogodbe...

mene bolj moti, da se potem pac vsak dan treses za svojo rit, a bos mel cez pol leta se sluzbo al ne... ker te sef odpika takoj ko mu kaj ni vsec. in ker smo stalno obremenjeni s tem, se ne razvijamo v drugo smer, prihodnost. ni dolgorocnih planov. oz. so nekje v oblakih. delavec je vsak dan prestrasen in s tem bolj ubogljiv... pac ni tako brezskrbno. poleg vseh drugih skrbi, ki jih ima clovek v teh casih.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.400
113
[QUOTE
mene bolj moti, da se potem pac vsak dan treses za svojo rit, a bos mel cez pol leta se sluzbo al ne... ker te sef odpika takoj ko mu kaj ni vsec. in ker smo stalno obremenjeni s tem, se ne razvijamo v drugo smer, prihodnost. ni dolgorocnih planov. oz. so nekje v oblakih. delavec je vsak dan prestrasen in s tem bolj ubogljiv... pac ni tako brezskrbno. poleg vseh drugih skrbi, ki jih ima clovek v teh casih.[/QUOTE]


Točno tako in žal drugače tudi ne more biti.
S tem se lahko "spopadeš" z naslednjima miselnima vzorcema:

1. Šefu/direktorju/lastniku je edini (če je pameten!) interes dobro delovanje firme: naročila, dobiček vlaganje v razvoj. Če s svojim delom prispevaš k temu in nisi konfliktna oseba, da se skregaš z vsemi sodelavci, te noben pameten in profesionalen šef (!) ne bo odpustil zaradi njegovega "slabega dneva", ker ti ni všeč tvoja frizura ali kakšnih podobnih neumnosti...
2. Se strinjam, da tudi v zasebnem sektorju vsi niso "normalni", oz. pametni na zgoraj opisan način. Tako vodeno firmo je pa itak najpametneje zapustiti, kajti ob takem vodenju kakšne uspešne prihodnosti tam ni za pričakovati.

Zavedaj pa se, da se z zgoraj opisanimi problemi ukvarja zelo majhen sel slovenske populacije, volivcev, če hočeš.
180.000 zaposlenim v JS, 700.000 upokojencem in 150.000 (??) zaposlenim v (para)državnih firmah, ki niso JS in niso na trgu (komunalna podjetja, železnice, pošta, RTV, elektro omrežja, dobaviteljem v JS in zdravstvo itd...) gladko dol visi za zaposlene v realnem sektorju, katerih mesečni prihodki so odvisni samo od tega ali ima firma dovolj naročil in ali je dobro vodena, da pozitivno posluje...

Oni se z visokimi davki počutijo varne!!
Itak imajo plače 25% višje, kot realni sektor, kateri si višjih pač ne more privoščiti - premajhna dodana vrednost, kar je tudi posledica nekonkurenčnosti države, stroškov poslovanja, birokracije, slabega ugleda države (zavedati se je potrebno, da zahodnoevropski naročniki za izdelke narejene v Sloveniji niso pripravljeni plačati čisto nič več, kot za oizdelke narejene na Češkem, Slovaškem, Madžarskem ali v Romuniji.
Mi sicer še vedno mislimo, da smo v primerjavi z zgoraj naštetimi "nekaj več" - in naš JS se tako tudi obnaša - pa žal nismo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.389
113
W


No ja, premisli malo. Brez pogodbe za nedolocen cas se lahko obrises pod nosom za kredit, nacrtovanje prihodnlsti, hisa...


dobila sva stanovanjski kredit za 20 let, ko je imel moj pogodbo na določen čas še za 2 leti, jaz pa za 6 mesecev. Ko sem šla avto kupovati, je bil moj sicer že za nedoločen čas zaposlen, sem zaradi te mantre svojega zraven vlekla, da je podpisoval pogodbe, trajnik sem pa rekla, naj na moj TRR naredijo. Me potem na koncu vpraša, čemu telovadba, pa jaz da sem SP, saj mi ne bi dali. Se je samo zasmejal, pa rekel, naj drugič prec povem, da mi prihrani oziroma mojemu pota. Pol pa slišiš ljudi, ki imajo službo za NDČ, ampak kaj ko je firma glih pred potopom, pa krede ne dobi. Niso banke glupe, dejansko gledajo vsakega posebej pa ocenijo kaki rizik je.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Mr_Wolf
Imaš kakšen vir - dejansko statistiko za tvojo trditev, da so za primerljive poklice in delovna mesta plače v javnem sektorju za 25 % višje kot v gospodarstvu? Ali sem te mogoče narobe razumela?
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
no ja, pogodba za nedolocen cas je mantra iz preteklosti, ki naj bi cloveku dala varnost in sigurnost. tega v kapitalizmu ni vec, in ljudje bi se morali sprijaznit s tem. Tud banke vejo, da je bolj pomembno stanje podjetja kot pa pogodba. sej lahko jest odprem s.p. zaposlim nekoga za nedolocen cas, in cez cas firmo zaprem, ker pac ni laufala. kaksno varnost ima s tem delavec? in kaksno varnost ima banka, ki da temu cloveku kredit, ker bo kao dolgo zaposlen in bo lahko normalno odplaceval.

sej za kredit so vazni poroki in hipoteke. sej ne vem, a sploh se gledajo te pogodbe...

mene bolj moti, da se potem pac vsak dan treses za svojo rit, a bos mel cez pol leta se sluzbo al ne... ker te sef odpika takoj ko mu kaj ni vsec. in ker smo stalno obremenjeni s tem, se ne razvijamo v drugo smer, prihodnost. ni dolgorocnih planov. oz. so nekje v oblakih. delavec je vsak dan prestrasen in s tem bolj ubogljiv... pac ni tako brezskrbno. poleg vseh drugih skrbi, ki jih ima clovek v teh casih.
Ti se se sprijazni s tem, da je zaposlitev za nedolocen cas mantra iz preteklosti. Jaz se ne bom. In sem zaposlen za nedolocem cas. Gamad kapitalisticna, puj izkoriscevalski fasisti
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

no ja, pogodba za nedolocen cas je mantra iz preteklosti, ki naj bi cloveku dala varnost in sigurnost. tega v kapitalizmu ni vec, in ljudje bi se morali sprijaznit s tem. Tud banke vejo, da je bolj pomembno stanje podjetja kot pa pogodba. sej lahko jest odprem s.p. zaposlim nekoga za nedolocen cas, in cez cas firmo zaprem, ker pac ni laufala. kaksno varnost ima s tem delavec? in kaksno varnost ima banka, ki da temu cloveku kredit, ker bo kao dolgo zaposlen in bo lahko normalno odplaceval.

.................
.................

Delovno razmerje "za nedoločen čas" je delavcu precejšnja garancija, da ni v firmi zgolj pogrešljiv. Sploh če se gre za firmo tipa s.p. , kjer je delodajalec odgovoren za poslovanje svoje firme do spodnjih gat. Tudi pri doo-jih ni čisto enostavno kar ugasniti firmo in preskočiti na drugo, tako da - glede delavca in statusa delovnega razmerja "za nedoločen čas" ni neke hude skrbi. Če si zaposlen za nedoločen čas, ti delodajalec garantira mnogo privilegijev, z odpravnino vred. Bankam je pa ta status prav tako pomemben, saj zelo dobro vedo, da je takega delavca težko kar odpustiti, torej tu ni strahu pred žongliranjem.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.065
1.272
113
Kdaj sta dobila kredit na 20 let, nedavno ali v casu debelih krav? In kaj sta dala kot zavarovanje? Hipoteko? Na kaj vse? Poroke? Koliko?

Ker ne kupim tega, da je banka enostavno dala kredit dvema, zaposleniva za dolocen cas, brez kakega hudega zavarovanja. Razen, ce mata pravi priimek:cool:
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
:valjamse::valjamse:
Na, evo ti tvoj vir:
https://www.mladina.si/93878/svet-krivicnosti/

Sicer je članek iz 2002, ampak danes je za zaposlene v gospodarstvu samo še slabše.
javnofinančni sektor vs gospodarsvo leta 2002, ko so bili še tolarji?
In to si napisal po tistem, ko je erikson nalepil link?
Si ga sploh prebral? Ga razumeš?
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.400
113
javnofinančni sektor vs gospodarsvo leta 2002, ko so bili še tolarji?
In to si napisal po tistem, ko je erikson nalepil link?
Si ga sploh prebral? Ga razumeš?

Citat:
Kot je ugotavlja Umar, so plače v javnem sektorju v zadnjih letih višje od plač v zasebnem v povprečju za približno 25 odstotkov. Zakaj je tako, kaže primerjava, da ima v javnem sektorju izmed vseh zaposlenih približno 60 odstotkov visoko izobrazbo, medtem ko je v zasebnem sektorju takšnih približno 35 odstotkov. Tudi struktura poklicev je precej različna - v javnem sektorju je delež poklicev z več zahtevanimi specifičnimi veščinami skoraj 50-odstoten, v zasebnem je precej manjši.

A ti razumeš, da te v zasebnem sektorju malo kdo še vpraša po stopnji izobrazbe, ampak predvsem po znanju in izkušnjah?
In če ne izpolnjuješ pričakovanj po kratkem postopku greš.
V zasebnem sektorju se za neproizvodne zaposlene nadure plačujejo zelo, zelo redko (pač delo mora biti opravljeno).
Tudi dopust ti kakšno leto ne uspe v celoti izkoristiti in, da bi šel za 2 dni na bolniško, ker "malo kašljaš" tudi nebi bilo ravno razumevanja - pač daš/ure-dopust in od doma še malo pogledaš službene maile.
Zdaj pa ti tole zgoraj napisano poizkusi aplicirati na JS.
.
In seveda, če v zasebnem sektorju kaj zaj... ...greš. Adijo.
Koliko pa so jih v JS odpustili zaradi nedela, napak, neučinkovitosti, nezakonitih(!!) postopkov/odločitev, lažnih bolniških itd...
.
Kar se pa "potrebne" izobrazbe v JS tiče, so si pa itak sami sebi napisali zahteve in "potrebne specifične veščine" - ja, kaj pa ti misliš?
50% delovnih mest v JS, kjer se zahteva VŠ/UNI izobrazba bi z lahkoto opravljal nekdo s srednjo šolo!
.
In zdaj jim javnosektorašem gre še v nos, da so zaposleni z določenim tipom/stopnjo izobrazbe v ZS celo bolje plačani, kot v JS.
To vendar ne sme biti, kriminal, to se mora takoj nehati...:nigladek::zavijazocmi:
.
Nimaš pojma!
 
Nazadnje urejeno:

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Mr_Wolf
imam skoraj 30 let delovne dobe, od prvega do zadnjega dne v različnih firmah v gospodarstvu, 90 % delovne dobe je pri zasebnikih.
Tako da, mogoče pa se mi vseeno malo sanja kaj in kako.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.598
259
113
Ti se se sprijazni s tem, da je zaposlitev za nedolocen cas mantra iz preteklosti. Jaz se ne bom. In sem zaposlen za nedolocem cas. Gamad kapitalisticna, puj izkoriscevalski fasisti

sej lahko si. samo hocem rect, da nisi nic dost bolj zavarovan kot nekdo ki mu vsako leto podaljsujejo. tudi odpravnine so ali niso. dvomim da se bo ena delavka jeb.ala s sodisci, ce ne bo odpravnine ali regresa.

seveda se najdejo tudi posteni zaposlovalci, svaka jim cast, pa tudi zaposlenim privoscim.