Podaljšek za zunanjo uporabo - 50m

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
30m (fiksnih) + 25m z navijanjem?
Navijalec nekaj amaterskega - če boš poredko odvijal/navijal.
Koliko je 50m na kilo?
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Verjamem, samo to ni 50m kabla in ni navijalec o katerih se zgoraj menijo.

Mimogrede - kako si rešil vtičnico, se vrti z vsem skupaj?
 

janko

Pripravnik
12. nov 2007
165
11
18
Verjamem, samo to ni 50m kabla in ni navijalec o katerih se zgoraj menijo.

Mimogrede - kako si rešil vtičnico, se vrti z vsem skupaj?
Pritrjena je na osi in se vrti vse skupaj. Nisem pa trdil, da je to profesialna zadeva, kot mi nekdo očita, je pa uporabna. Hanzi bi 30 m kabla navil kar na komolec.
30 m, kolkor ga rabi, bi ga pa tega navil.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Imam 50 m kabla na plastičnem kolutu. V glavnem sem ga uporabljal pri električni kosilnici, pa tudi pri šotorjenju Nikoli nisem opazil, da bi se kaj grel.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Glede samoizgradnje kablov, ne tega priporočat. Ko se stakne vtikač ko imaš v rokah orodje, ker en ni imel pojma kako ga pravilno fiksirat, bo pa kdo mrtev.

Pa dalje, na vseh teh roletah (tovarniških) so danes termične varovalke. So tam z razlogom, pa tudi napisano je kolikšna je nazivna vrednost za popolnoma navit in koliko za popolnoma odvit kabel. Recimo na 1.5mm pri 20m podaljška je na navitem kablu max. moč samo 800W (in dejansko sem imel doma že primere ko je vrglo ven termično varovalko, kabel je bil pa toliko segret da si se opekel na njemu).
 

janko

Pripravnik
12. nov 2007
165
11
18
Glede samoizgradnje kablov, ne tega priporočat. Ko se stakne vtikač ko imaš v rokah orodje, ker en ni imel pojma kako ga pravilno fiksirat, bo pa kdo mrtev.

Pa dalje, na vseh teh roletah (tovarniških) so danes termične varovalke. So tam z razlogom, pa tudi napisano je kolikšna je nazivna vrednost za popolnoma navit in koliko za popolnoma odvit kabel. Recimo na 1.5mm pri 20m podaljška je na navitem kablu max. moč samo 800W (in dejansko sem imel doma že primere ko je vrglo ven termično varovalko, kabel je bil pa toliko segret da si se opekel na njemu).
Najprej mi povej bolj natančno, kaj si misli s tem, da je kabel v samogradnji bolj nevaren, kot pa kupljen, glede na to, da nekdo itztakne vtikač. Pa še o fiksiranju . Ali si mislil o fiksiranju orodja, ali vtikača. Orodja so v glavnem prenosna - ročna in mi ni jasno, kako jih boš fisirak.
Drugo pa o termični varovalki. Ta bo izklopila precej prej kot boš ti opazil, da se kabel greje, seveda, če je varovalka v redu. To, da se je kabel kljub termični varovalki smodil, je pa bolj za lase privlečeno. Na vročem poletnem soncu termična varovalka izklopi prej kot v pol ure in je ne boš vklopil dokler bo boben podaljška na soncu.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Ah, zaj..., mislil sem vtičnica, torej del ki ga imaš na koncu podaljška v katerega vtakneš kabel orodja. Sem že videl par takih home-made podaljškov kjer je bil kabel v vtičnico fiksiran samo preko vijakov za žice. Pa jasno žice olupljene z nožem za zrezke tako da je presek, ki je privijačen 1x tanjši od nazivnega, pa seveda zategnjeno tolk da voda ven priteče da je baker fino stisnjen (poškodovan). To da mora bit ozemljitvena žica daljša od ostalih dveh itak noben še slišal ni. Pač da sestaviš podaljšek moraš imet malo smisla za elektriko, drugače lahko sebe ali koga drugega spraviš tudi v grob.

Okoli termičnih varoval. PVC kabli nazivno zdržijo (vsaj) 70C, gumirani še več, tako da so termične varovalke ponavadi tam okoli. Da je na dotik kabel (pre)vroč zaznaš pa že pri temperaturah okoli 50C.
 

janko

Pripravnik
12. nov 2007
165
11
18
Ah, zaj..., mislil sem vtičnica, torej del ki ga imaš na koncu podaljška v katerega vtakneš kabel orodja. Sem že videl par takih home-made podaljškov kjer je bil kabel v vtičnico fiksiran samo preko vijakov za žice. Pa jasno žice olupljene z nožem za zrezke tako da je presek, ki je privijačen 1x tanjši od nazivnega, pa seveda zategnjeno tolk da voda ven priteče da je baker fino stisnjen (poškodovan). To da mora bit ozemljitvena žica daljša od ostalih dveh itak noben še slišal ni. Pač da sestaviš podaljšek moraš imet malo smisla za elektriko, drugače lahko sebe ali koga drugega spraviš tudi v grob.

Okoli termičnih varoval. PVC kabli nazivno zdržijo (vsaj) 70C, gumirani še več, tako da so termične varovalke ponavadi tam okoli. Da je na dotik kabel (pre)vroč zaznaš pa že pri temperaturah okoli 50C.
Napisal sem ti, da je tisto, da se je kabel smodil, za lase privlečeno in to še vedno trdim. Strokovnjak kot si ti, kabla sploh nnebi smel preobremenit. Ker si pa to odgovarjal meni, si pa še enkrat poglej moj podaljšek.Na koncu ima vgrajeno alu vtičnico s pokrovom in ja, pravilno ozemljeno vtičnico, vedno je RZ vodnik daljši
od ostalih dveh, oziroma štirih, če je trofazni, pa na žicah so votlice.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Jaz sn si glih mesec nazaj nardil 35m 2.5
Jebeno ga je na roko skup spravlat :D rata proti koncu že kr lepo težko vse skupaj za držat ko zanke delaš. Tak, da si ne predstavljam 50m na roke navijat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi, Ador in sad

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Jaz sn si glih mesec nazaj nardil 35m 2.5
Jebeno ga je na roko skup spravlat :D rata proti koncu že kr lepo težko vse skupaj za držat ko zanke delaš. Tak, da si ne predstavljam 50m na roke navijat.

Greš v trgovino in kupiš eno roleto na koleščkih za šlauf navijat.. Jaz imam tako za 30m 5x4mm2 podaljšek..