Štemarca aka udarno kladivo

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Za razbit (cca. 3cm v notranjost in cca. 13cm v višino) nekaj preklad bom potreboval udarno kladivo-štemarco.
Glede na to, da bo to več ali manj enkratni dogodek, bi vzel kar neko najcenejšo zadevo (SDS Plus tip, Ferrex, Parkside, itd.), toliko da zdrži to opravilo. Je katero od teh poceni udarnih kladiv bolj smiselno vzeti? Ala Obi, Rutar, Lidl, itd.? V Lidlu so jo imeli za 70 EUR (upam, da se še kak najde) za 1050W.
Po drugi strani sem našel to Makito za 140 EUR za 780W. A so te poceni Makite dejanksko Makite ali so le prelepljen ''Kitajc''?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.871
113
A je betonska preklada?

Za 1x je vseeno če majzl kupiš pa eno dobro tamalo macolo, bo šlo hitreje kot te < 3J štemarce! ;)
 
  • Haha
Reactions: nemenabijat

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.397
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
Pri tvojih dveh absolutno makita. Imam sicer pakside. So odpovedali zobniki ko sem metal dol keramiko. Nesel nazaj in dobil novo. Ta je preštemala že kar nekaj, keramika v kopalnici, linije za vodo, geberit, pa še kar dela. Svojih 49,90€ je zamortiziranih. Če crkne, imam še nekaj mesecev garancije in nesem nazaj. Kar je pa tudi edina prednost parksajda. Dokler je garancija, če crkne, neseš nazaj.

Makita pa nam laufa že nebroj let. Pela že na nekaj hišah, novogradnji, pa še kar laufa. Se mi zdi, da je vseeno boljši dolgoročni nakup, če tudi je sam za nekj malega poštemat. Vedno prav pride dobro orodje pri hiši...

A je kvaliteta makite še na nnivoju iz pred 10+ let?!
 
19. jul 2007
2.765
1.493
113
jaz sem si jo lani sposodil tukaj https://www.masinca.si/najem-orodja, ker je mojster pozabil povedat pomočniku, naj jo vzame s sabo. poklical po telefonu, skočil na drugi konec ljubljane in čez slabo ure so ploščice že odpadale s stene.

1. Izposodil Makito pri masinca.si - placas, dobis tocno tisto, kar si placal, prijazni, vljudni - profesionalna storitev, brez pripomb, vsaj po mojih izkusnjah priporocam

2. Profi Makita je profi stvar. Mocna, ne trese, se ne pregreva, mi je sedaj povsem jasno zakaj jo imajo vsi profiji (pa zakaj je Lidl 70 €, Makita pa 700 € - pa na papirju iste masine W, J)
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Kaj pa za sposodit orodje varijanta, če je enkratni dogodek:sprasujemse:
Mnjah, ne bi ravno od kolegov njihove poceni štemarce si sposojal, pa potem ravno pri meni crkne. Naj raje moja. Pa trajalo bo cca. 1 teden, tako da tudi to je malo problem pri najemu pri mašinca.si. Zadeva postane kar draga potem.
A je betonska preklada?

Za 1x je vseeno če majzl kupiš pa eno dobro tamalo macolo, bo šlo hitreje kot te < 3J štemarce! ;)
Hehe, tega se najbolj bojim. Se bom čez 1 uro razsvetlil, kakšna preklada je. Bom nekaj ometa dol zbil, pa da vidim.
1. Izposodil Makito pri masinca.si - placas, dobis tocno tisto, kar si placal, prijazni, vljudni - profesionalna storitev, brez pripomb, vsaj po mojih izkusnjah priporocam

2. Profi Makita je profi stvar. Mocna, ne trese, se ne pregreva, mi je sedaj povsem jasno zakaj jo imajo vsi profiji (pa zakaj je Lidl 70 €, Makita pa 700 € - pa na papirju iste masine W, J)
Bi vzel, samo bo trajalo nekaj časa in potem takšen najem ni več ravno stroškovno smiseln :(. Pa še v Ljubljani so. Verjamem pa, da je profi stvar profi.
Imam Milwaukee baterijski vrtalnik star 10 let, ki še vedno dela kot prvi dan.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.871
113
Kolk si jih pa na roke potolku? Za preklade je tavelka štemarca.
A sem kaj drugače napisal oz. se nismo razumeli? 3J štemarca je za štemat kanale za v omet in cegu, za kakšne ploščice s sten metat in za udarno vrtat manjše luknje (do 30mm). Prednost je da so take štemarce lahke in lahko z njimi delaš na vseh možnih položajih dalj časa. Za beton štemat imaš načeloma SDS max štemarce, ki so težje. Sicer avtor rabi 3cm v globino preklade it, ne pa preklade razbijat, tako da je mogoče SDS max tudi overkill ane?

Pa da še malo filozofiramo, ni bistvena samo sila (in frekvenca) udarcev, bistvena je tudi masa. Za negravitacijsko štemanje velja pravilo kila je cca. joul, če je razmerje večje potem orodje namesto da štema odbija. Klasične SDT max imajo tam 6-8kg, kar je dovolj za tam do 10J. Pa debelina stebla (vpetje) je tudi pomembna, SDS (plus) je narejen za do 5J. Zato tudi ne najdeš hiltija/makite/... ki bi imela klasično SDS vpetje večjih moči.

In še dalje, 2kg macola in majzl s človeško roko lahko da energijo nad 50J. Seveda človek ne udari (par) 1000x na minuto kot štemarca. Nikakor pa ne pomeni da se ne da klesat betona, se da koneckoncev še kaj tršega kar ti ve povedat kakšen "kamno-sek". In ja sem tudi že beton klesal na roke, pa je bilo delo hitrejše kot akumulatorska 2.5J štemarca (ki sem jo tudi imel ob sebi).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
Tole kar si ti prilepil je bolj za cegu stemat , vrtat v opeko in beton in podobno.
Ampak za tako drobnarijo meni manjka baterijska sds. Da ti ni treba povsod podajska s seboj vlacit za sliko obesit
Za stemat betonske preklade je bila lje imeti nekaj takega.
Tole je sice najcenejse in najbtz z razlogom,
Jaz iampak neko bauhaus zadevo, za take drobnarije je ok. Ce bi bil blizje biti rekel da pridi po njo
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
A ne.poznas nobenega vodovodarja, elektricarja, gradbenika, monterja oken, mizarja.... v tvoji bližini ki bi ti to prijateljsko postemal, ali pa posodil ce si toliko zaupata.
Saj mi ne delujes kot nek unicevalec orodja.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.220
3.374
113
Sicer avtor rabi 3cm v globino preklade it, ne pa preklade razbijat, tako da je mogoče SDS max tudi overkill ane?
Ne ni overkill. Sem prejšnji teden štemal preklado z 12J Makito, pa ni šlo kot v puter. S tamalo mašino s tamalim SDS vpetjem je škoda cajta, ker za preklado je to igrača, pa še roke imaš po 5 min dela čisto mravljinčaste. Omenjanje baterijske igrače je pa za beton samo smeh.

Lahko delo opraviš v kratkem času, lahko pa žlajfaš v nedogled in se mučiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.797
78
48
Pred leti, ko sem zidal bajto, sem v Bauhausu kupil štemarco / vrtalnik od Alpha tools. V kompletu so bili še kufer in različni nastavki. Če se prav spomnim je bila cena okoli 50€. Z njo sem prevrtal ogromno lukenj skozi betonske plate med nadstropji (s svedrom 22mm), pa štemal beton, pa ni da ni. Posodil sem jo tudi nekomu, ki je moral razštemati betonska tla. Edino kar je bilo, se je zlomil stranski plastični ročaj, pa sem pač naredil drugega.
Še danes imam to mašino doma, sicer pa jo nisem uporabljal kakšni 2 leti. In glede na to, da je to bolj hobi mašinca, sem bil super zadovoljen, kaj vse se je dalo narediti z njo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl in jendomen

Ador

Majstr
7. avg 2019
601
311
63
Če bi bil na tvojem mestu bi poklical nekoga da ti izreže to kar ti misliš štemati. V momentu bo gotov pa še nobenega velikega prahu ne bo. Če nisi vajen takega dela ti bodo drugi dan "odpadle" roke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
A ne.poznas nobenega vodovodarja, elektricarja, gradbenika, monterja oken, mizarja.... v tvoji bližini ki bi ti to prijateljsko postemal, ali pa posodil ce si toliko zaupata.
Saj mi ne delujes kot nek unicevalec orodja.
Nočem obremenjevati znancev. Tole bom delal po 1 uro na dan, tako da bo trajalo kakšen teden ali še več, da se uredi. Pač, ko bo čas popoldan.
Če bi bil na tvojem mestu bi poklical nekoga da ti izreže to kar ti misliš štemati. V momentu bo gotov pa še nobenega velikega prahu ne bo. Če nisi vajen takega dela ti bodo drugi dan "odpadle" roke.
To je plan. Najprej s fleksom zarezat in potem poštemat ven, da ne bo še vse naokrog odletelo stran. Čeprav niti ne bi bila panika, ker bo itak potem izolacija čez.
Ne ni overkill. Sem prejšnji teden štemal preklado z 12J Makito, pa ni šlo kot v puter. S tamalo mašino s tamalim SDS vpetjem je škoda cajta, ker za preklado je to igrača, pa še roke imaš po 5 min dela čisto mravljinčaste. Omenjanje baterijske igrače je pa za beton samo smeh.

Lahko delo opraviš v kratkem času, lahko pa žlajfaš v nedogled in se mučiš.

Hm, nekako bi raje malo dlje časa štemal, kot da mi pol ometa z notranje strani ven odpade ;). Ampak ja, imaš prav, zna to kar potrajati :(.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.459
113
Sem ravno zdaj 2 tedna bušil eno bajto....

Mel 4 štemarce.....dvema "profi" sem obema v 2h dneh ponucal krtačke... naročil nove in sta ok

Vmes pa 2 Parkside 1500W štemarci....eni je glava razpadla po manj kot 2h urah....zegger v glavi odletu in se je razpadla....zgubil kuglico...je v sestavlanju ker kuglice so special...7.114mm al neki.....ne gre navadna 7mm not....

Druga je pa kot za šalo preštemala 3/4 bajte....

Tko da po eni strani bi ti rekel uzami Parkside....po drugi pa....
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.871
113
Sem ravno zdaj 2 tedna bušil eno bajto....

Mel 4 štemarce.....dvema "profi" sem obema v 2h dneh ponucal krtačke... naročil nove in sta ok

Vmes pa 2 Parkside 1500W štemarci....eni je glava razpadla po manj kot 2h urah....zegger v glavi odletu in se je razpadla....zgubil kuglico...je v sestavlanju ker kuglice so special...7.114mm al neki.....ne gre navadna 7mm not....

Druga je pa kot za šalo preštemala 3/4 bajte....

Tko da po eni strani bi ti rekel uzami Parkside....po drugi pa....
Glede krtačk. Profi rang je danes vse že opcija brushless, če pa ni brezkrtačno se pa krtačke menja na izi iz zunanjosti (1 min dela, komplet krtačk je pa tudi par eur).

Glede kuglic, tudi na profi rangu se jih menja. Je pa razlika a se ti glava razleti v 3pm ali ti samo dleto odpada ker je kuglica obrabljena. Bi pa tu omenil slabe izkušnje s Hiltijem, dva TE-6 sem imel v rokah z enako napako, zlomljeno vodillo bata/vpetja ki se ga ga ne da na izi zamenjat, stane pa uadno kit ze menjavo 200 eur oz. če neseš na servis te oberejo še za stotaka ker je treba komplet štemarco razdret.
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
601
311
63
Glede krtačk. Profi rang je danes vse že opcija brushless, če pa ni brezkrtačno se pa krtačke menja na izi iz zunanjosti (1 min dela, komplet krtačk je pa tudi par eur).

Glede kuglic, tudi na profi rangu se jih menja. Je pa razlika a se ti glava razleti v 3pm ali ti samo dleto odpada ker je kuglica obrabljena. Bi pa tu omenil slabe izkušnje s Hiltijem, dva TE-6 sem imel v rokah z enako napako, zlomljeno vodillo bata/vpetja ki se ga ga ne da na izi zamenjat, stane pa uadno kit ze menjavo 200 eur oz. če neseš na servis te oberejo še za stotaka ker je treba komplet štemarco razdret.
Ja, tudi Hilti ni več tisto kar je včasih bil!