Sesutje računalnika po vklopu dodatnega diska???

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.905
113
EU
Verjetno so težava rami. Fikus ima samo eno ploščico in ne more preveriti
Sposoditi rame od kakšnega soseda :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.643
147
63
Jaz sem že večkrat začel pisati, da RAM. Ampak ker je vse novo, sem se zadržal. A za RAM je res tipično, da so napake čisto random, tako časovno, kot vzročno. Saj morda, to ni redkost, je pravzaprav težava samo na kontaktih.
fikus, vzemi vse RAM ploščice ven ter z radirko natančno poradiraj pozlačene kontakte z obeh strani. na koncu jih še očisti z izopropilnim ali pa kakim drugim alkoholom s pomočjo palčk za ušesa. Po možnosti na te kontakte našpricaj še kontakt sprej, kot tudi v banjico in ko je še oboje mokro od spraja, na mokro zabij do konca not. Naj se res pravilno usedejo na tak način vse ploščice.
Lahko pa celo, da se samo kaka od ploščic pri nameščanju ni pravilno usedla.

Sem imel točno tak problem. BSOD se je pojavljal. Memtest pa ni javil nobene napake. Očistil konktakte po zgornjem postopku in vse OK.

Druga zanimivost pa pokvarjena RAM ploščica prenosnika. Prenosnik se z njo ni niti prižgal. Dal ploščico v pečico na 230 stopinj za 10 minut in od takrat že slabi dve leti prenosnik deluje brezhibno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.643
147
63
Ker so sedaj spajke brez svinca. Pa tudi če bile s svincem, spajka pač poči. Če je svinčena, se tali pri 183 stopinjah, če je nesvinčena, pa od 210 do 230. Ko segreješ, se spet zalijejo nazaj in kontakt se vzpostavi...
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus in Cash

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
fikus, katero znamko rama imaš in model? Poglej, na netu, če so kake serijske težave. Pa ob zamenjavi (če se boš spustil v to) bi bilo smiselno dati drugega proizvajalca, da izključiš serijsko napako... Najprej pa si instaliraj WIN10
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Zdaj mi sedmica spet tri dni dela brezhibno-imam pa desetko že naloženo na ključku za namestitev in prvič ko mi sedmica crkne jo bom naložil s temi popravki, ki jih svetuje Cash, dvomim pa, da bo ključ od sedmice delal.
Pri desetki ne prenašam kvadratkov, pa niti tega ne, da ima baje Microsoft stalen popoln nadzor nad računalnikom pa celo MS račun baje rabiš za polno delovanje.

Pri sedmici pa ne smem nič šariti s kakšnimi driverji ali prikljapljati novih naprav pa dela, takoj, ko začnem kaj na novo prikljapljati pa spet vse crkne;)

IRST oziroma Intel rapid storage pa nikjer ne najdem, očitno tega sploh nimam naloženega.
Sem pa driverje naložil po navodilih iz priloženega originalnega DVDja, potem pa jih še v celoti posodobil s tvojimi driverji in še vse preko windows preverjanja posodobitev.
Odkar imam tvoj AHCI driver je sistem krepko bolj stabilen ampak nekaj še vedno ni v redu.

A za RAMe obstoja kak dober RAMtest, RAM je popolnoma nov, ena ploščica Inteso 8GB in bi po mojem morali biti brezhibni.

Pa še nekaj me zanima, imam več priklopljenih diskov-se slučajno da kje nastaviti tako, da bi bila dva diska stalno ugasnjena(ker mi gre na živce ropotanje starih trdih diskov;) in bi se vklopila samo kadar bi jih v raziskovalcu iskal?
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
RAMov imam poln predal ampak nobenih pa novih DDR4;(

RAM pa je firme Inteso CL15 single 1x8GB DDR4 2133Mhz.
A je slučajno možno, da ti RAMi ne prebavljajo sedmice tako kot jo ne novi procesorji(zato sem posebej vzel starega generacije 6 skylake)?
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
Zdaj mi sedmica spet tri dni dela brezhibno-imam pa desetko že naloženo na ključku za namestitev in prvič ko mi sedmica crkne jo bom naložil s temi popravki, ki jih svetuje Cash, dvomim pa, da bo ključ od sedmice delal.
Pri desetki ne prenašam kvadratkov, pa niti tega ne, da ima baje Microsoft stalen popoln nadzor nad računalnikom pa celo MS račun baje rabiš za polno delovanje.

Pri sedmici pa ne smem nič šariti s kakšnimi driverji ali prikljapljati novih naprav pa dela, takoj, ko začnem kaj na novo prikljapljati pa spet vse crkne;)

IRST oziroma Intel rapid storage pa nikjer ne najdem, očitno tega sploh nimam naloženega.
Sem pa driverje naložil po navodilih iz priloženega originalnega DVDja, potem pa jih še v celoti posodobil s tvojimi driverji in še vse preko windows preverjanja posodobitev.
Odkar imam tvoj AHCI driver je sistem krepko bolj stabilen ampak nekaj še vedno ni v redu.

A za RAMe obstoja kak dober RAMtest, RAM je popolnoma nov, ena ploščica Inteso 8GB in bi po mojem morali biti brezhibni.

Pa še nekaj me zanima, imam več priklopljenih diskov-se slučajno da kje nastaviti tako, da bi bila dva diska stalno ugasnjena(ker mi gre na živce ropotanje starih trdih diskov;) in bi se vklopila samo kadar bi jih v raziskovalcu iskal?

nope, ni treba da imaš račun (seveda mali mehki to hoče), še bolje dela, brez vsega dodatnega preverjanja :)
in, kvadratke lahko skriješ no, pa jih nimaš več. res ni tak hud problem...
ja, nekje je skrit ta irst, ker ti javlja napako (blue screen). torej je naložen. včasih je najboljše imeti najnovejšo verzijo, včasih pa raje originalno od proizvajalca (četudi starejšo). vem, ker mi je že hecal na enih mašinah.
z ustavitvijo diskov se lahko hecaš pod nastavitvami za porabo...čisto ugasnjena pa ne moreta biti. razen, če jih imaš v zunanjem oz. notranjem ohišju kot rack.
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Zdaj, ko se že en teden nič ne igram z računalnikom ampak samo brskam po netu z Avast browserjem, mi pa sedmica dela brezhibno-ko pa naložim chrome, firefox, nalagam kakšne driverje pa crkuje???
Bom verjetno ta vikend poskusil naložiti desetko, da vidim kako bo delala.

Kater je pa najbolj enostaven program, kjer bi imel naložene virtualne XPje za skener?

Diske bi pa rad imel izklopljene/vklopljene po želji-tako kot se enostavno lahko onemogoči/omogoči mrežno kartico in računalnik ni več povezan z netom.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Če boš gor naložil desetico kar Hyper-V vloga. Pa glej da boš v BIOSu vklopil podporo za virtualizacijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
Zdaj, ko se že en teden nič ne igram z računalnikom ampak samo brskam po netu z Avast browserjem, mi pa sedmica dela brezhibno-ko pa naložim chrome, firefox, nalagam kakšne driverje pa crkuje???
Bom verjetno ta vikend poskusil naložiti desetko, da vidim kako bo delala.

Kater je pa najbolj enostaven program, kjer bi imel naložene virtualne XPje za skener?

Diske bi pa rad imel izklopljene/vklopljene po želji-tako kot se enostavno lahko onemogoči/omogoči mrežno kartico in računalnik ni več povezan z netom.

mah, avast browser je ok, ostali pa ne?!!? ne gre mi tole v glavo...potem se očitno premalo igraš s tem browserjem...ker bi se morala napaka ponoviti tudi pri tem.
če imaš original, lahko originalne xp mode (ne vem če obstaja za desetko), drugače pa virtual box.
glede diskov pa...emmm, ne vem če to obstaja takle "switch". znotraj device managerja in klik na disk ter disable device? sem pa tole zbrskal...(pa ne sprobal-kar ti daj :) - http://disablehddapm.blogspot.com/2011/12/disabling-hard-disk-drive-advanced.html
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
VirtualBox je paravirtualizacija na nivoju OSa in marsikaj ne deluje, Hyper-V in VmWorkstation sta L1 hypervisorja na nivoju strojne opreme.
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
VirtualBox tudi zna uporabiti VT-x, ali amd ekvivalent. Mislim, da 64bitni hosti sploh ne delajo brez tega. Sem ga moral nehat uporabljatii ravno zaradi tega, ker docker na windowsih uporablja hyper-v in oba istočasno ne delata.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
roberto: ja, verjetno res, če se greš "resen" biznis. za navadne uporabnike pa naj bi bil dovolj, kajne? večkrat že uporabil in bolj ali manj brez težav...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Hyper-V je vgrajen v Windows 10 PRO naprej... Torej se ne rabimo it biznisa... Če iam Win7 PRO potem je ekvivalent Win10 PRO... Drugače pa VirtualBox. Sam ta ima slab šo podporo za strojno opremo kot Hyper-V.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Hyper-V je vgrajen v Windows 10 PRO naprej... Torej se ne rabimo it biznisa... Če iam Win7 PRO potem je ekvivalent Win10 PRO... Drugače pa VirtualBox. Sam ta ima slab šo podporo za strojno opremo kot Hyper-V.

Od kar sem desetko pripravil na ključek, da jo naložim ob prvem modrem zaslonu, mi sedmica še ni crknila, zdaj pa ne vem več ali naj jo naložim ali ne???

Virtualpc rabim praktično samo(pa, če se že za kak program slučajno pokaže potreba-recimo odlični stari MC tarok ne dela drugje kot v XPjih) za to, da bi lahko s skenerjem-Mustek 1200 UB plus občasno preskeniral dokumente in jih potem čimlažje prenesel na disk s podatki.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
mah, avast browser je ok, ostali pa ne?!!? ne gre mi tole v glavo...potem se očitno premalo igraš s tem browserjem...ker bi se morala napaka ponoviti tudi pri tem.
če imaš original, lahko originalne xp mode (ne vem če obstaja za desetko), drugače pa virtual box.
glede diskov pa...emmm, ne vem če to obstaja takle "switch". znotraj device managerja in klik na disk ter disable device? sem pa tole zbrskal...(pa ne sprobal-kar ti daj :) - http://disablehddapm.blogspot.com/2011/12/disabling-hard-disk-drive-advanced.html

Zdaj mi tudi s chromom vse dela, samo, da se čisto nič ne dotikam driverjev in kakšnih posodobitev, pa očitno vse dela na sedmici???
Samo še za skener rabim neko rešitev.

A lahko kaj uničim s tem programom HDDapm?
Po prebranem se mi zdi odličen saj dva navadna diska rabim res samo občasno(recimo enkrat na teden) in je brezveze, da stalno lavfata in kar me še najbolj moti stalno ropotata, če je pa samo ssd je pa računalnik praktično popolnoma neslišen.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
hm, načeloma...če stvar dela, jo pustiš na miru :) torej, v tvojem primeru, ne pacaj več okoli gonilnikov. posodobitev pa...hja, če imaš vsaj zadnje, je ok. če maš pa še kak gb za prenesti, je pa malo nerodno.
načeloma naj NE bi uničil. lahko pa, kot rečeno, storiš ročno in v device managerju disablaš diske.
za skener pa ne vem, probaj virtualko. imaš ssd in se bo hitro zagnala.