Samostoječa stena za podret?

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
V hisi na najvisjem nadstropju imamo steno med sobo in kopalnico, seveda ker je najvisji nivo nimamo stropov, torej ni povezave v najvisjih tockah sten. Sedaj vse stene so povezane s kotnimi in se z prekladami, ta stena pa ni z nicemer povezana in je samostojna in jest cist za stos malo potrkam po steni in zelo lepo odmeva in mi je sumljivo, potem jo primem in jo na rahlo zaguncam in se zagunca komplet stena 3x2.5m stena in me kr malo zmrazi. Zdej to steno bi kot prvo zaradi boljse vesti prvo podru in na novo naredil, vem da stem nic ne pridobim ker bo malta na tleh in med zidaki v prvi vrsti prej kot slej popustila kot je v tem primeru. Bi pa definitivno naredil pri novi vlito betonsko preklado nad vrati na drugo steno(na sliki rdeca linija in X) in pa tam kjer se stena stika z zunanjo steno hise, tam bi moral narediti kaksna sidra ali nevem kaj. Na drugi strani stene kopalnice je bil uporabljen na zunanji steni hise betonski cegel za kote in tako na vsak drugi cegel stene strli ven 10cm betonskega kvadra ki je vecji od cegla na katerega se veze stena, pri tej drugi steni pa tega ni, zakaj, nimam pojma.

-Torej ali podreti to steno in narediti novo zarad boljse vesti?

-Preklado bom vlil z doloceno armaturo in odbil cegel na drugi steni kot kaze X na sliki, v tej liniji kot je X pride ta kopalniska stena.

-Kako sidrati novo steno na obstojeco zunanjo steno da bo to drzalo novo steno oz da bo le ta zasidrana in ne kot sedaj kjer je kot bi bila dve ravni povrsini in samo malta vmes.


 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Sam osebno bi to podrl in naredil montažno steno - profili in knauf.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Miren spanec je več vreden kot par ceglov kupljenih na novo. Podri, zdaj imaš idealno rpiliko, ter naredi kot je treba...tako kot si si zamislil je za moje pojme ok.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Podreš in narediš vse na novo iz Knaufa.
Tako sem naredil jaz in mi ni žal.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ksz

Steno bom delal zidano kot so vse ostale, samo sidranje bo treba postudirat. In ja jo bom zgleda kr podru ker res nima smisla da imam samo stojeco steno ki bi jo drzala samo preklada.
Zanima me se kako se v primerih zidanih his sploh naredi strop, se naredi kot plata spodnjih nadstropij ali kaj ker na kopalnico in spalnicami mora biti, dnevna pa kuhinja je pa vrjetno da bomo kr odprto poustili da bo vecji prostor videti ker od podstrehe nimam nic

Bom to steno poslikal se bolj natancno ker mislim da manjkajo tudi vogali glede na spodnji prostor iz kopalnico in je ze zaradi tega vrjetno nestabilna. Novi cegli pa malta me pa 200eur pride in raje na novo naredim kot saniram nekaj kar stoji samo zaradi vaservage,.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Če boš delal novo steno, potem namesto zgornje vrste opeke naredi AB vez po celi dolžini s katero boš povezal zunanjo steno In tisto na desni (sidranje armature v obstoječe vertikalne vezi). Po ravnem delu lahko narediš se eno AB ploščo, po mansardnem pa malo težje, ne da bi streho odkril in letve odstranil, ali vsaj nekaj njih )
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Vidim da ti na vrhu druge stene (X) tudi gleda se armatura ven. Pa tudi pod lego (lega je v luftu, me prav zanima njeno sidranje) zadaj na drugi sliko jo vidim. Se jim nekoč ni dalo nositi betona pod streho za vence. Gledam na gsm
 
Nazadnje urejeno:

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Vidim da ti na vrhu druge stene (X) tudi gleda se armatura ven. Pa tudi pod lego (lega je v luftu, me prav zanima njeno sidranje) zadaj na drugi sliko jo vidim. Se jim nekoč ni dalo nositi betona pod streho za vence. Gledam na gsm

Nevem kaj tocno mislis ampak ce mislis tisti les pod lego je to naslonjen ploh pa mogoce cudno zgleda kot popdpora legi.

Stena/preklada problematicne stene se pa zaleti tocno v X in ne tam na kotu kjer armatura ven gleda
 
Nazadnje urejeno:

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Če boš delal novo steno, potem namesto zgornje vrste opeke naredi AB vez po celi dolžini s katero boš povezal zunanjo steno In tisto na desni (sidranje armature v obstoječe vertikalne vezi). Po ravnem delu lahko narediš se eno AB ploščo, po mansardnem pa malo težje, ne da bi streho odkril in letve odstranil, ali vsaj nekaj njih )

AB je armatura beton? Sem pogledal po netu, to je v bistvu solanje armatura beton vez ki bi jo naredil namesto zadnje vrste zidakov, samo to bi lahko naredil samo po tej tsrani kjer je kriticna stena, ce bi naredil pa cez cel skelet wcja pa na drugi strani tega nemorem narediti zaradi visine ker tam so oa na zadnji vrsti cegli in z lego cez vrata in nebi bil isti visinski nivo.

Stena tudi nima vogalov kjer je treba se pozidat KOT za dimenzijo vrat, torej na kotu za vez se dela iz ceglov ali bi lahko v kotu kr betonske zidake uporabil vecjih dimenzij tako da ratajo vecji zobje za nadaljno vez in da je kot trden kot mora bit?

Pravtako bi to AB vez lahko kombiniral se v kot cez vhod da bi imel se preklado nad vhodom zakljuceno.

Bom jest to poslikal komplet pa bo kaksna ideja bolj tocna padla ker sedaj vidim da je premalo nazorno za take zadeve prikazano.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Pa tako BTW čisto po zidarsko, stena iz ceglov še tako dobro zidana sama ne stoji oz. jo podreš zelo hitro. Take stene utrjujejo druge vezi, ponavadi betonski vogali ali pa plošče/preklade nad njimi. Tako da če se stena ziba ne pomeni da je kaj narobe z njo, pomeni samo da še ni zakjučena (je pa res da če dalj časa tako stoji in jo vsak ki pride mimo malce poziba je vprašanje če so cegli še naležani pravilno ali je že vse zmaknjeno).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Tudi to je lahko res. Taka stena ima nekaj mase in se moraš pošteno nasloniti nanjo da jo zibas, tudi če je spodaj "odtrgana". Na kateri višini imaš ti tisti križec(spodaj)? 2,2m, 2,4m, 2,6m?
Rally, gledal sem železo v ozadju. Ko boš enkrat naredil venec zgoraj, zadeve ne boš več guncal. Raje se posveti vencu in sidranju leg kot pa guncanju stene. Če leg ne boš sidra, boš ostrešje pri sosedu na travniku gledal. Ne boš prvi.
2208366-Screenshot_2015-04-10-08-58-50.png
 

Priponke

  • 2208366-Screenshot_2015-04-10-08-58-50.png
    2208366-Screenshot_2015-04-10-08-58-50.png
    304,4 KB · Ogledi: 555

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Ne ta armatura k jo ti gledas nima veze z legami je 2 m stran, ta armatura se je takrat pustila mogoce za zakljucno ab vezavo?

Stena se zagunca, vesta kaj to pomeni? Da ce jo bom se malo mocneje da bo padla kot domina, cegli med sabo drzijo, ne drzijo pa na zunanji steni(skrajno levo na prvi fotki se vidi razpoko med betonom in ceglom) in seveda tukaj kjer je narisano kjer manjka preklada, pac beton je vrjetno pri zunanji steni popustil in sedaj je stena kot da je prostostojeca in kot tako sedaj nebi rad sidral in delal preklado ampak ima vrjetno vecji smisel podret, na novo naredit seveda z primernimi sidri na zunanji steni, preklado kjer je oznaceno potem pa vrjetno se komplet AB povezavo cez vso armaturo k je zunaj na najvisjih tockah. Aja pa seveda se kjer pridejo vrata da se istocasno naredi se vogal za sirino vrat in tako bo zadeva potem stala.

Hanzi nevem kolk je visoko zdele iz glave, bom napisal v ponedeljek pa tudi poslikal da se bo bolje vse videlo.

Tudi nevem kako se na takih najvisjih tockah dela strop, je to misljeno da ga vlijes kot prejsna nadstropja beton in je zato armatura pri stebrih zunaj?
 
Nazadnje urejeno:

EkoKaprica

Pripravnik
4. mar 2014
388
22
18
www.ogrevanje-hlajenje.net
Strop bo verjetno lesen in gor obečen kakšen knauf, vmes pa toplotna izolacija. Če bi bila v planu betonska plošča, bi jo verjetno delali preden se je streha gor dajala.

Kaj se je pa zgodilo s tistim, ki je tole zidal? On bi verjetno moral vedeti, kako stvari povezati. Čeprav tole izgleda bolj kot DIY nekoga, ki je nekoč 4 cegle pomagal stricu nesti čez dvorišče.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Ma tukaj pod streho je v bistvu samo ta stena ne dokoncana, vse ostale so povezane z prekladami in sidrane z zunanjimi stenami oz steberskimi betonskimi kotnimi kvadri.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Citat:
Uporabnik Ralliart pravi:
Ne ta armatura k jo ti gledas nima veze z legami je 2 m stran, ta armatura se je takrat pustila mogoce za zakljucno ab vezavo?

Stena se zagunca, vesta kaj to pomeni? Da ce jo bom se malo mocneje da bo padla kot domina, cegli med sabo drzijo, ne drzijo pa na zunanji steni(skrajno levo na prvi fotki se vidi razpoko med betonom in ceglom) in seveda tukaj kjer je narisano kjer manjka preklada, pac beton je vrjetno pri zunanji steni popustil in sedaj je stena kot da je prostostojeca in kot tako sedaj nebi rad sidral in delal preklado ampak ima vrjetno vecji smisel podret, na novo naredit seveda z primernimi sidri na zunanji steni, preklado kjer je oznaceno potem pa vrjetno se komplet AB povezavo cez vso armaturo k je zunaj na najvisjih tockah. Aja pa seveda se kjer pridejo vrata da se istocasno naredi se vogal za sirino vrat in tako bo zadeva potem stala.

Če bi bilo to delo zakjučeno kot je zamišljeno bi 100% prišla na vrhu plata ali pa nekaj povezovalnega (to je sploh smisel nosilne stene, sploh ker vidim da imaš tam zključeno z betonskimi zidaki), ker kot rečeno nobena stena samo iz zidakov ne bo stala skupaj sama po sebi. Malta pri zidanju z zidaki je več ali manj samo zato da se stena med gradnjo ne podre in da vmes ni lukenj skozi katere piha oz. da se z malto popravlja "level"!
grims-1.gif


Torej sanacija tega je odivisna od tega kaj misliš naredit dalje. Če ne boš dajal ničesar na vrh (plošča, konstrukcija ostrešja) potem lahko vse stene podreš ker 20cm cegel samo krade prostor in raje narediš neko suhomontažno zadevo po želji.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.156
113
stena sama še med seboj kar dobro veže, je pa problem na stiku med AB ploščo in ciglom. Tam pa je ponavadi bolj nič. In tam pad verjetno. Sem ravno podobno steno podiral in so to moji izsledki.

Jaz bi podrl, to maš v eni uri, potem pa jovica na novica, ali pa knauf.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Pa s kakšno emulzijo namazi spodaj ploščo preden boš zidal. Če boš zidal na prah stare stene nisi nič naredil. No porabil nekaj zakljev maltita pa pol palete cegla.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Tko zgleda ta stena

Stene so koncane na 260cm - 15cm tal ki se pridejo



Tako je brez vezave narejena na zunanjo steno



Tako je pa z vezavo narejena nasprotna stena



Tako pride zamakjena stena, torej bi moral odbit en zidak zraven betonskega cegla kotnika in tam delat preklado



Tukaj se pa vidi zelezo iz stebrov in to bi vrjetno moral medseboj povezati, zafrsolat in narest AB vezavo. Ab vezava se naredi v dimenziji zidaka vrjetno, torej 30cm sirina in 20cm visina in zelezo notri povezano stem ki strli ven iz kotnikov.

20150412124909resized.jpg
 
Nazadnje urejeno: