Privat zemlja in podivjani kolesarji.

trobla

Pripravnik
28. dec 2014
206
17
18
Kdo pravi in kje piše da so gozdovi od vseh?
Kdo le?
Slovenski gozdovi so prosto dostopni in tako naj tudi ostane.

Zakon o gozdovih

5. člen
(1) Lastninska pravica na gozdovih se izvršuje tako, da je zagotovljena njihova ekološka, socialna in proizvodna funkcija. Lastnik gozda zato mora:
- gospodariti z gozdovi v skladu s predpisi, z načrti za gospodarjenje in upravnimi akti, izdanimi po tem Zakonu;
- dopustiti v svojem gozdu prost dostop, razen za primere pridobitne turistične oziroma pridobitne rekreativne dejavnosti;
- dopustiti v svojem gozdu čebelarjenje ter lov in rekreativno nabiranje plodov, zelnatih rastlin, gob in prosto živečih živali v skladu s predpisi.
(2) Lastniki gozdov imajo pravico sodelovati v postopku priprave in sprejemanja načrtov za gospodarjenje z gozdovi. Njihove potrebe, predlogi in zahteve se v največji možni meri upoštevajo skladno z ekosistemskimi in zakonskimi omejitvami.
(3) Republika Slovenija mora v gozdovih v svoji lasti omogočiti praktični pouk kot del izobraževalnega procesa v gozdarstvu.

Ja, kolesar ne naredi nobene škode in napenjanje zajl v gozdovih je ogrožanje človeškega življenja. In čisto verjamem, da se tudi kakšna žival lahko poškoduje v naletu na zajlo.

Kar se pa tiče motokrosa. Problem je, ker tudi profesionalci kot sta recimo Stanovnik in Gajser praktično nimajo kje legalno trenirati in v bistvu trenirata na črno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.464
5.471
113
Še eno vprašanje: a travnik jetudi od vseh ali ima drug status in se ne sme nabirat po njem? Kako je z njivo?
Toliko da vem, ker ravno nekaj kupujem.

če ne veš in ti to ni jasno, štartaš pa iz osnove, da po mojem ne sme nobeden, potem se enostavno drži tistega, kar je tvoje, pa ne moreš skreniti.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.547
9.229
113
če ne veš in ti to ni jasno, štartaš pa iz osnove, da po mojem ne sme nobeden, potem se enostavno drži tistega, kar je tvoje, pa ne moreš skreniti.

Kako ne sme noben, če pa v tujem gozdu vse lahko delaš? Zato pa vprašam, ker ne vem. Kje si dobila mojo štartno osnovo?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.464
5.471
113
Kolega je izvedel posek, ampak če so gozdovi od vseh in lahko vse pobirate zastonj po gozdu OD NEKOGA, potem je edino prav, da tudi vsi plačate stroške tega gozda. Ampak ne, vi bi samo zažirali.
Zažiralci si jemljete to pravico. In zakon vam jo daje.

torej, če zagovarjaš, da sadove lahko uživa samo lastnik, da se bolj jasno izrazim, ne ločiš pa kje to drži in kje ne, potem se drži tega svojega načela in ne odtrgaj in nabiraj nikjer nič, kjer tla pod tem niso tvoja. Zadeva rešena. Niti ne hodi tam, za vsak slučaj, ker ponekod lahko greš, čeprav ni tvoje, ponekod pa ne. Pa boš vedno na varni strani.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.547
9.229
113
torej, če zagovarjaš, da sadove lahko uživa samo lastnik, da se bolj jasno izrazim, ne ločiš pa kje to drži in kje ne, potem se drži tega svojega načela in ne odtrgaj in nabiraj nikjer nič, kjer tla pod tem niso tvoja. Zadeva rešena.
Ne, ni rešena. Ker bodo nekateri po zakonu lahko “nabirali” na moji zemlji.
Torej rabim informacijo, kje ahko “nabirajo”.
Zakaj imaš pa ti vrt pod kamero? A ni lepo, če lahko vsi nabirajo tam ali pa recimo opravijo svojo potrebo?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.464
5.471
113
lahko nabiraš v gozdu. Evo ti info. Če najdeš mojega, boš imel še to srečo, da te lastnik ne bo preganjal, kot da bi te lahko ali pa zmerjal z zažiralcem. Edina ovira ti bo spet zakon, koliko lahko ven neseš, zaradi mene pa, kolikor najdeš. Tudi računa za škodo, ki jo sicer nisi povzročil ti, ti ne bom v sorazmernem deležu poslala, čeprav jo bom morala kot lastnik plačati jaz. in kar ti kolega ne pove - še vedno sem v plusu, če ne bi gmajno že šenkala, kamoli prodala.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Sem precej v letih, otrok ruralnega okolja in počitnice sem preživljala na kmetih. Privzgojili so mi določena pravila in še zdaj se jih držim.

- nikoli ne hodim po travnikih ali po njivah
- nikoli ne jemljem kar ni mojega (razen recimo kakšen sadež, če se vidi, da leži na tleh in gre v nič).
- če že nabiram kostanj, ga v normalnih količinah (recimo kilo) in to tam, kjer ga je obilo na tleh in vem, da ga s tem ne odžiram lastniku gozda.
- v gozdu se gibljemo tiho, ne divjamo, ne kričimo, ne lomastimo in ne delamo škode.

In ker sem hči logarja tudi vem kaj je delo gozdarjev in zakaj odrejajo posek. Kdor je lastnik gozda, je dolžan z njim upravljati. Kdor tega ne zmore ali ne želi, naj ga proda.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ja, kolesar ne naredi nobene škode in napenjanje zajl v gozdovih je ogrožanje človeškega življenja. In čisto verjamem, da se tudi kakšna žival lahko poškoduje v naletu na zajlo.
Ni sicer čisto res, tudi kolo nima kaj iskat izven urejenih gozdnih poti, eni to razumejo, eni pa ne razumejo nič.

Kar se pa tiče motokrosa. Problem je, ker tudi profesionalci kot sta recimo Stanovnik in Gajser praktično nimajo kje legalno trenirati in v bistvu trenirata na črno.
Stanovnik se po hosti ne vozi s krosko. Vozi se z mtb, ga večkrat srečam.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Ni sicer čisto res, tudi kolo nima kaj iskat izven urejenih gozdnih poti, eni to razumejo, eni pa ne razumejo nič.


Stanovnik se po hosti ne vozi s krosko. Vozi se z mtb, ga večkrat srečam.
O tistih na krosarjih nisem prva pisala jaz, in jih jaz osebno niti ne srečujem v gozdu. Vem pa, da se vozijo tudi po gozdnih poteh.
In še vedno trdim da nekdo s peciklom v gozdu ne naredi praktično nič škode.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.547
9.229
113
In še vedno trdim da nekdo s peciklom v gozdu ne naredi praktično nič škode.
Imaš prav, en ne naredi praktično nič škode. Ko se pa začne uporabljat nek teren za sproščanje večih kolesarjev, nastane pa tole (naključna fotka na spletu):
p5pb8735345.jpg

Poleg tega je tukaj še ena težava: kje je užitek v kolesarjenju po recimo tistem zelenem levo od proge. Ga ni. Zato pa se potem še malo ''uredijo'' skoki, očisti se s ''proge'' kamenje in ostale nevšečnosti. In ko to delaš na svoji lastnini, mi je vseeno. Če pa to delaš na tuji lastnini brez dovoljenja lastnika, se je pa za vprašat, kdo je tu nor. Zato pa se nikoli nihče ne pritožuje nad ENIM kolesarjem, ker za njim praktično ni sledi. Ko pa nastane to zgoraj, pa verjamem, da zavre tudi zelo mirnim lastnikom. Da ne govorimo o tem, da v primeru kakšne poškodbe, verjetno zna fasat še kakšno tožbo ali obtožbo s strani policije.

In da smo si na jasnem: sem absolutno proti napeljevanju žic v višini vratu.
 
Nazadnje urejeno:

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.054
390
83
44
dolenska
Imaš prav, en ne naredi praktično nič škode. Ko se pa začne uporabljat nek teren za sproščanje večih kolesarjev, nastane pa tole (naključna fotka na spletu):
p5pb8735345.jpg

Poleg tega je tukaj še ena težava: kje je užitek v kolesarjenju po recimo tistem zelenem levo od proge. Ga ni. Zato pa se potem še malo ''uredijo'' skoki, očisti se s ''proge'' kamenje in ostale nevšečnosti. In ko to delaš na svoji lastnini, mi je vseeno. Če pa to delaš na tuji lastnini brez dovoljenja lastnika, se je pa za vprašat, kdo je tu nor. Zato pa se nikoli nihče ne pritožuje nad ENIM kolesarjem, ker za njim praktično ni sledi. Ko pa nastane to zgoraj, pa verjamem, da zavre tudi zelo mirnim lastnikom. Da ne govorimo o tem, da v primeru kakšne poškodbe, verjetno zna fasat še kakšno tožbo ali obtožbo s strani policije.

In da smo si na jasnem: sem absolutno proti napeljevanju žic v višini vratu.
Daj še kako sliko, kaj naredijo gozdarji v hostah
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

sad

Guru
24. avg 2007
20.547
9.229
113
Imamo takšne proge v Sloveniji? Imamo tukaj koga iz prve roke, ki ima problem s kolesarji?
Iz druge roke in niso kolesarji, ampak krosisti: moja mati je pol leta nazaj šla po precej časa na ogled svojega gozda in opazi konkretno razrit del direkt navzgor po parceli. Ko razmišlja kako hudiča je do tega prišlo, pridejo trije s kroskami mimo in direkt navzgor v hrib.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.547
9.229
113
Daj še kako sliko, kaj naredijo gozdarji v hostah
So ti že zgoraj odgovorili glede gozdarjev in kolesarjev.
Pa seveda si spregledal najvažnejšo razliko: gozdarji večinoma :) podirajo V SVOJEM GOZDU. In sem že zgoraj napisal, da mi je vseeno, če si narediš komplet poligon za kolesarjenje NA SVOJI ZEMLJI.

Še tole: v moji bližini lastniki oarcel s kolesarsko progo narejeno na črno na tujih parcelah niso rešili z žicami, ampak so natrosili razbito steklo po parceli. Ne vem, če je to ravno pametno, ampak delovalo je. Se ''proga'' zarašča nazaj.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Iz druge roke in niso kolesarji, ampak krosisti: moja mati je pol leta nazaj šla po precej časa na ogled svojega gozda in opazi konkretno razrit del direkt navzgor po parceli. Ko razmišlja kako hudiča je do tega prišlo, pridejo trije s kroskami mimo in direkt navzgor v hrib.
Jim je kaj rekla? Jih pozna? Hodi v gozd samo na oglede, ali dejansko sama gospodari z njim? Po precej časa je po enem letu?

So ti že zgoraj odgovorili glede gozdarjev in kolesarjev.
Pa seveda si spregledal najvažnejšo razliko: gozdarji večinoma :) podirajo V SVOJEM GOZDU. In sem že zgoraj napisal, da mi je vseeno, če si narediš komplet poligon za kolesarjenje NA SVOJI ZEMLJI.

Ne morem da ne bi.
Gozdarji podirajo v svojem gozdu? Ti sploh ločiš med gozdarjem, logarjem in lastnikom gozda?