Predelava tedenske stikalne ure

RP1

Zelenc'
19. avg 2007
1
0
1
Sama predelava na 24V AC ni tako problematična, problem nastane dodatna zahteva in sicer dodati moram vezje ki bi pri izpadu napajanja daljšega od 1s zakasni vkop ure za 4s po tem ko se napajanje pojavi.
To pa zato ker se elektronika kompresorja pri daljšem izpadu kot 1s izklopi in javi napako (izpad omrežne napetosti), ki pa se izbriše če se ura vklopi 4s za tem ko dobi elektronika kompresorja napajanje.
Najlažje bi bilo če bi dodal še časovnik ki bi dal uri napajanje 4 sekunde za tem ko bi se pojavila napajalna napetost vendar bi jaz to rad integriral v uro.
Torej sestaviti moram vezje ki
-se napaja z 24VAC ( od 20VAC do 28VAC)
-izhod ure se vklopi če je omrežna napet prisotna 4s in je ura vklopljena
-izhod ure se izklopi če je izpad omrežne napetosti daljši od 1s
-za izhod ure bi dal najraje optokopler lahko tudi rele saj mora stakniti proti masi logični vhod elektronike kompresorja (20V in pri tem teče tok max 5mA),
-sama ura rabi za napajanje 10 V in daje na izhodu 3V ko ni vklopljena tudi ko dela brez 10V
napajanja, dela le na baterijo CR2032 (3V baterija) in 0V ko je vklopljena
-vezje moram spraviti v ohišje ure
V priponki je dosedanja shema vezja ki skrbi za napajanje ure in vklop releja ter slike ure.

Poskušal sem izvesti dodelavo z NE555 in MC14541 vendar se mi vse konča pri shemi. Največ težav mi povzroča da se mora vezje resetirat če izpade napajanje za več kot eno sekundo. Če bi pustil na izhodu rele bi ta zelo hitro sesedel napajalno napetost in povzročil reset , vandar se mi potem pojavijo težave z napajanjem
Če ima kdo kakšno dobro rešitev dodelave in bi mi hotel pomagati bi mu bil zelo hvaležen.
484808-Shemaure.jpg
 

Priponke

  • 484808-Shemaure.jpg
    484808-Shemaure.jpg
    15,1 KB · Ogledi: 314

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
A je to isti problem kot na elektronu?

Mogoče bi malo poenostavil zadevo ua začetek - a je tista sekunda nujna? Enostavneje bi bilo če po vsakem izpadu napajanja (ne glede na dolžino) izhod vezja zakasni za 4 sekunde ali malce več. S tem izhodom bi potem napajal kontakt v programski uri in je stvar že blizu rešitve.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.988
113
EU
Ni bolj enostavno nabaviti eden UPS, ki bi oskrboval vezje v primeru izpada elektrike.