Evidenca delovnega časa

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Saj ne vem, a to bolj paše sem al v ekonomsko podjetnišiki forum (al pa v Blodnje).

Kako hudiča naj bi to vse skupaj zgledalo? Do minute natančno?

Zakon predvideva 12 podatkov, ki jih mora evidenca vsebovati.
In te podatke naj bi si zaposleni lahko vsak teden ogledal/izpisal.

Ampak od teh 12 podatkov jih je samo polovica takšnih, ki jih dejansko lahko "delavec" vpiše.
Torej ura prihoda in odhoda, dolžina odmora, kaj je delal (delo, dopust, bolniška), kraj dela (doma, pisarna).
Potem se pa že počasi neha.
Vsi nadaljnji podatki (ure, nadure, v čigavo breme, % nadomestila) so računovodsko/kadrovski podatki.

In te podatke računovodstvo običajno 1x mesečno pregleduje in pripravlja za plače.

In kako naj potem zgleda tedenski izpis za zaspolenega? Samo s tistimi "njegovimi" vpisi? Ali so ostali podatki pač prazni, dokler jih kadrovska/sef/računovodstvo ne vpišejo?
(ker nekako si ne predstavljam, da bodo vsi ti tedensko/dnevno pregledovali in potrjevali te ure)

In kako konkretno naj bi zgledal "obračun" za en enostaven delovni dan?
Recimo, da človek pride ob 7:45 (pač ni bilo gužve na cesti) in se pofočka. Potem gre enkrat vmes 45 minut na kosilo (pač vrsta v gostilni), in oddide domov ob 16:15 (ko otrok pride iz šole in se skupaj odpeljeta).

Kako naj bi zgledalo tistih 12 podatkov iz evidence za ta konkretni dan?
Koliko rednih ur (skupaj z odmorom) je bilo opravljenih?
8,5? Ne, ker je odmor bil predolg.
8? Ne, ker je med 7:45 in 16:15 vmes 8,5 ure.
8 ur in 15 minut viška? Se lahko "poračuna" predolga malica in zgodnejši prihod?
Se ta višek 15 mnut lahko briše, če je tako urejeno z internimi pravilniki?
Oz. se lahko teh 15 minut v kak kasnejši dan rpenese in "poračuna"?
Teh "viškov" se v tednu nabere za celo uro. A je to potem "nadura"? (ne, ker ni odobrena s strani šefa)

Al namesto 8-16 (tako kot do sedaj), pišem enkrat 7:55-15:56, drugič pa 8:02-16:01, pa enkrat 29 drugič pa 31 minut odmora?
 

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
862
63
28
Tu odzadaj je veliko dejavnikov ampak recimo tako:
Če ima delavec fiksni delavnik 8-16h se mu viški pri predčasnem prihodu ne obračunajo (lahko pride tudi ob 3h zjutraj pa čaka pred firmo, njegov problem).
Če je na malici več kot mu pripada, je to načeloma kršenje pogodbe oz. se to v praksi rešuje tako, da se mu ekstra čas šteje v minus ure in mora podaljšati delavnik (posledično se 16:15 min ne šteje v nadure).
Nadure se bi morale predhodno pisno obvestiti, tako da ne more samovoljno podaljševati delavnega časa.

Je pa ta zakon res strel v nogo, ker ne bo rešil nobene problematike. Veliko firm ima še vedno papirnato vodenje ur, tudi v javnem sektorju in papir prenese vse (beri lahko pišeš kot do sedaj).
Tam kjer imajo pa elektronsko vodenje, pa je samo dodatni strošek, ker je potrebno marsikaj programsko prilagoditi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in Gavran

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
...
Če je na malici več kot mu pripada, je to načeloma kršenje pogodbe oz. se to v praksi rešuje tako, da se mu ekstra čas šteje v minus ure in mora podaljšati delavnik (posledično se 16:15 min ne šteje v nadure).
...
No, ta del konkretno. Kje v zakonu to piše, da je možno "podaljšat" delovnik? Ker po zakonu je delovnik 8 ur.
Ja, vem, zdrava kmeška pamet. Ampak to pri inšpektorjih ne deluje.
Kako torej konkretno takšen primer zapisati v interne pravilnike, da bo pilo vodo?
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.162
3.088
113
No, ta del konkretno. Kje v zakonu to piše, da je možno "podaljšat" delovnik? Ker po zakonu je delovnik 8 ur.
Ja, vem, zdrava kmeška pamet. Ampak to pri inšpektorjih ne deluje.
Kako torej konkretno takšen primer zapisati v interne pravilnike, da bo pilo vodo?
Kaj pa končen seštevek ur ob zaključku meseca? Če jih mora denimo biti 176 je nujno, da so to le zmnožki točnih 8 delovnih ur? Kaj pa specifike določenih služb/del, je tem dovoljeno imeti drsni delovni čas?
 
  • Všeč mi je
Reactions: VanZ

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Pred dobrimi 10 leti smo imeli v vecji firmi (bolj ali manj pisarnisko delo, obcasno teren)!elektronsko stemplanje.
Imeli smo pol ure zjutraj gibljivega prihoda. Se pravi si lahko popoldne pol prej sel ven.
To je bilo najbrz urejeno z internim aktom.
Ne vem pa kako je ze bilo ce si bil predolgo na malici.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.986
113
Pri nas se pravtako kot vsi vi moramo evidentirat odmor na registratorju časa (štempl ura). Problem je da je od mojega delovnega prostora ura oddaljena 4 minute hoje. Torej imam za voljo tega 8 minut krajšo malico. Hvala Lukec. Da ne omenim da vzamem tudi 8 minute delodajalcu ker se moram sprehodit do ure.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Novi zakon pišejo ljudje, ki se še danes nočejo štempljati!
Novi zakon pišejo ljudje, ki še do dan danes niso imeli pravega šihta in opravka z urami!
OK, puistimo ob strani dejstvo, da so kreteni. Tu jim ni pomoči.

Osredotočimo se raje na dejstvo, da zakone JE sprejet. In da bodo naslednje leto inšpektorji z velikim veseljem pisali kazni zaradi minut.

Zanima me, kako LEGALNO spravit skozi (za velik del delovne populacije) enostaven primer, kot je bil zgoraj opisan:
* v službo pridem malo prej (ker ni gužve na cesti) in se štemljam, ker nočem čakati zunaj na dežju da bo ura točno 8:00.
* malico malo podaljšam, ker ni zdravo hitro jesti
* szavbo zapustim (in se štempljam) ob 16:20. Pač malo potegnem, da "kompenziram" malico, pa da otrok v šoli konča s popoldanskimi dejavnostmi.

Kako v pravilnik zapisat, da se na TAK dan šteje 8 ur, da je malica OK, da to niso nadure, da ne bo inšpektor težil "zakaj je zaposleni bil 30 minut več v prostorih, zakaj to ni plačano, zakaj ...".
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.252
113
Iskajoč brata
Prvič: Zapisati fleksibilen prihod, fleksibilen odhod, mi imamo nujno prisotnost od 8 do 14, dan se pa začne ob 6h, kar pomeni: če prideš pred 6, se ta razlika ne šteje nikamor. Če prideš med 6 in 8, moraš potem oddelati 8h, ali je to od 6 do 14, od 7 do 15, ali od 8- do 16....
Druga zvezdica: Če se štemplaš in daš "dogodek" malica, potem sistem/program dovoli 30 min, potem gre v tvoj delovni čas. Kar pomeni, da če si 40 min na malici, potem boš v službi 8h in 10 min, da boš oddelal celih 8h.
Tretja zvezdica: Če si v službi prisoten več ko 8 ur in si malical 30 min, potem so to že nadure. Tudi če drugi dan kompenziraš in je na koncu meseca nič ur nadur.
Če pravilno zastopimo zakon, se nadure sestevajo, kar pomeni, da če si en teden delal 60h, drug teden pa 20h, bo morala evidenca vseeno pokazati, da si v letu 23 naredil 20 nadur.

Za zadnji stavek: Saj ne bo težil, če bo imel nadure. Samo da jih ni preveč v mesecu/letu, kot je zapisano v pogodbi.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Prvič: Zapisati fleksibilen prihod, fleksibilen odhod, mi imamo nujno prisotnost od 8 do 14, dan se pa začne ob 6h, kar pomeni: če prideš pred 6, se ta razlika ne šteje nikamor. Če prideš med 6 in 8, moraš potem oddelati 8h, ali je to od 6 do 14, od 7 do 15, ali od 8- do 16....
Druga zvezdica: Če se štemplaš in daš "dogodek" malica, potem sistem/program dovoli 30 min, potem gre v tvoj delovni čas. Kar pomeni, da če si 40 min na malici, potem boš v službi 8h in 10 min, da boš oddelal celih 8h.
Tretja zvezdica: Če si v službi prisoten več ko 8 ur in si malical 30 min, potem so to že nadure. Tudi če drugi dan kompenziraš in je na koncu meseca nič ur nadur.
Če pravilno zastopimo zakon, se nadure sestevajo, kar pomeni, da če si en teden delal 60h, drug teden pa 20h, bo morala evidenca vseeno pokazati, da si v letu 23 naredil 20 nadur.

Za zadnji stavek: Saj ne bo težil, če bo imel nadure. Samo da jih ni preveč v mesecu/letu, kot je zapisano v pogodbi.

To je po ZKP, v zakoni pa tega nisem zasledil
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Že tako pizdite, da je v zakonu preveč nadrobnosti, sedaj naj pa zakon po tvoje vsebuje vsak hipotetičen primer. :bonk:
Ne, ampak naj vsaj matematično zadeve skupaj špilajo.
Oziroma naj zakon pove, kaj je namen posameznih podatkov.

Predvsem teh na novo dodanih podatkov:
* ura odhoda in ura prihoda: če bi bila SAMO ta dva dodana, potem bi to smatral kot nek pregled, kdo vse se v določenem trenutnku nahaja na območju podjetja. Oz. ima nekaj v zvezi z delov v podjetju. Pomembno za recimu ugotavljanje poškodb pri delu.

* ker pa so zraven v zakon dodali še prikaz "ur v posebnih pogojih dela" in nadur, ter tekoči seštevek (opravljenih? / priznanih?) ur v tednu, pa rata nejasno, za kaj se bo tisti Od-Do uporabljal.

Ker na koncu bodo inšpektorji delovali tako:
"Pokažite evidenco."
Malo pogleda in poračuna.
"Zakaj tukaj ni priznane pol nadure?"
"Ker je bil 10 minut dlje na malici in ker je zjutraj avtobus prej pripeljal"
"A HA! In ker v internih aktih nimate tega napisanega, bi mroali nadure izplačat. Prav tako nimate napisano, da se daljša malica poravna z daljšim delavnikom. Tudi za to morate nadure izplačat. Z obrestmi. Pa še kazen."
 

j4nm4n

Pripravnik
22. jan 2021
49
14
8
Mi imamo google sheet kamor se vpisujemo.
Naredil sem dropdown polja da lahko lepo iz telefona poklikaš.

Je potrebno kaj več kot
vrsta(redno delo, delo od doma, teren, praznik, bolniška, koriščenje ur)
začetek
pričetek
Malica DA/NE. mi ne moremo imeti fiksnih ur za malico - menda je dovolj DA/NE
in formula da se ure seštevajo

Ker je veliko dela na terenu in izhodov ne vidim smisla da bi imeli drugače kot samo začetek in pričetek
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Mi smo se odločili, da stvar polnimo neodvisno od registratorja časa. To, kar hoče zakon. PIKA in še enkrat PIKA. Registrator nam ne "dela".
Zakon je zapisan za "papirnato" evidenco in registrator časa dela nepotrebno sranje, kar se tiče zakona. Če pridem 10 minut prej v službo ali grem 10 minut pozneje, to še ne pomeni, da sem delal nadure, temveč smo malo počvekali na toplem znotraj firme. Verjetno bi to morali biti plačano, pa preseči ne bi smelo maksimalno predvidenih nadur po zakonu. Moram vprašati znanca, ki dela v SV in se vozi od precej daleč. Da na cesti nima problemov, je eno uro pred začetkom delovnega časa tam. Ali mora sedaj počakati zunaj na mrzlem? Se mu šteje v nadure. Se mora strinjati, da se mu ne šteje v nadure?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Tretja zvezdica: Če si v službi prisoten več ko 8 ur in si malical 30 min, potem so to že nadure. Tudi če drugi dan kompenziraš in je na koncu meseca nič ur nadur.

Če pravilno zastopimo zakon, se nadure sestevajo, kar pomeni, da če si en teden delal 60h, drug teden pa 20h, bo morala evidenca vseeno pokazati, da si v letu 23 naredil 20 nadur.
Zakaj si jaz prvi in drugi del razlagam kot nasprotujoci navodili.
Ker ce ti v prvem primeru priznajo (bi morali priznat) nadure (čeprav jih do konca mesca poglihas) potem ti manjka rednih ur.
In to prvič slišim da bi tako laufalo.
Vem za firno, elektronsko stemplanje, ce ni blo dela , po malici domov, pa bodte delovno soboto poten enkrat odsluzil( pol oziroma celo za dva taka odhoda) .
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Upam, da niste podjetniki, kajti tričetrt tega je bilo obvezno že sedaj.
V izzogib sranju, najprej pravilno zapisat delovni čas/pogoje v pogodbo o zaposlitvi in sprejeti interni akt o delovnem času.

Drugače boste plačevali, kot nori (nadure in kazni)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Upam, da niste podjetniki, kajti tričetrt tega je bilo obvezno že sedaj.
V izzogib sranju, najprej pravilno zapisat delovni čas/pogoje v pogodbo o zaposlitvi in sprejeti interni akt o delovnem času.
To vse smo imeli in počeli in vodili.
In je bila evidenca lepo od 8-16. Pa malica vmes, včasih krajša, včasih daljša.
Včasih zamudil pol ure, ker sem deco kam peljal, včasih malo prej, ker nisem mogel spat.
In vsi smo billi zadovljni. Delavci in delodajalec.

Zdaj pa ministrstvo direktno pravi, da "ne bodo verjeli tem uram, zaokroženim na 5 minut. Ker to ni mogoče".
Prav tako zakonodajalec ne predvideva možnosti, da sem na malici 40 minut. In da me ob 16:00 nihče ne podi ven, in da včasih ostanem tudi dlje in počnem kaj popolnoma nepovezanega s službo.

Zakonodajalec si predstavlja, da vsi delavci pridejo hkrati ob 7:45 na parkirišče, in nato v skupini vstopijo v podjetje ob 8:00, vsak dan porabijo natančno 30 minut za malico (ampak ne 12:00-12:30 , ker to ni možno, ampak vsak dan kakšno minuto prej/kaseneje), ob 16:00 pa zatuli sirena in vsi izpustijo orodje iz rok in grejo domov.

Drugače boste plačevali, kot nori (nadure in kazni)
Da ne boš tudi ti presenečeno ugotavljal, kaj vse narobe delaš, ko pride inšpektor.