po 2 letih prišla kazen iz Italije

damo

Fizikalc
4. sep 2007
989
135
43
Žena je danes dobila navadno! pismo iz Italije, kjer neka odvetnica hoče 126+50 eur za prometni prekršek prehitre vožnje (radarska kamera - 99km/h, omejitev 90).

Prekršek se je zgodil 27.aprila 2017. Odvetnica piše, da nas je dne 4.4.2018 (skoraj eno leto kasneje) uradno obvestila in da še do sedaj nismo plačali kazni. Dejansko do sedaj nismo dobili nobenega obvestila, torej če bi bilo uradno obvestilo, bi bilo priporočeno.

Zraven dopisa je tudi obvestilo o prekršku z datuma 4.4.2018. Je to kaka prevara? Spomnim se pred leti, ko sem dobil iz Hrvaške od enega odvetnika, tisto sem plačal (takrat mi je potekla parkirnina), ampak potem zvedel iz medijev, da nebi bilo treba.

Saj načeloma nimam nič proti, da plačam kazen 72.90eur, ker prekršek je po vsej verjetnosti bil storjen. Blesavo se mi pa zdi plačevati višje zneske in takse odvetnikom. Če bi takrat res dobil pošto, bi plačal, tako kot vse kazni iz tujine do zdaj.

Plačati ali ne? Se obrniti na koga, kam prijaviti?
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.031
115
63
Doma
Pokliči naš konzulat v Trst pa jim povej in bodo preverili, imam dobre izkušnje z reševanjem podobnih zadev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damo

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
Vrži v smeti .
Če hočejo izterjati morajo po EU uredbi dati naši oblasti v izterjavo. Ampak gre samo nad 70 eur.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
jaz bi vseeno upošteval še seba81 nasvet......da ne bo kdaj na tleh šmajserja gledal na meji.... :)
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
Pbutec

Kazen je 50 eur koliko sem razbral iz 1 posta. Pomeni da tako ne gre skozi.
Advokat pa naj kar sanja svojo provizijo 125 eur.

Do sedaj sem samo 1x dobil lep pozdrav iz Celja in ga tudi poravnal.

Neke pošte v tujih jezikih pa ne je... bem 100%.

No sicer pa kakor kdo želi.
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
989
135
43
Kazen je 72.90 eur, vendar je narastla na 126, ker je nisem plačal v roku. 50 eur še nabije advokat za sebe.

Seveda je nisem plačal, ker nisem dobil nobenega obvestila (niti navadne pošte, kaj šele priporočene). Sem pa zadnjič dobil kazen od slovenske policije (radar - 59kmh, omejitev 50), pošiljka je bila poslana priporočeno, kot je treba.

Kdo mora dokazovat, da sem dobil obvestilo, oni ali jaz? Ker razlike je 100 eur.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Ti verjetno ne moreš dokazati, da obvestila nisi dobil. Če je bilo priporočene, naj dokazujejo oni, da si prejem podpisal, če je bilo pa navadno, pa živ bog ne more ničesar dokazati.
Res je pa tudi, da je italijanska pošta poden od podna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

damo

Fizikalc
4. sep 2007
989
135
43
Dokler ne bo prišlo uradno priporočeno, ne plačujem nič. Nato pa plačam le kazen, raznoraznih šticung ne mislim plačevati. Če bi pravilno poslali že v štartu, bi bilo že zdavnaj plačano in pozabljeno.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.457
9.153
113
Jaz se tudi ne bi sekiral, samo ženi telefon prej poberi, ko bo šla naslednjič v Italijo in jo morda po naključju legitimirajo, ker drugače se boš sekiral takrat.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.811
815
113
MB
Tu je že nekaj napisanega:

Drugi način je neposredno vročanje naslovniku po pošti. Če obstaja razlog za domnevo, da naslovnik ne razume jezika, v katerem so listine napisane, je dolžnost organa, ki jih pošilja, da zagotovi prevod v uradni jezik države, kjer naslovnik prebiva. Če je organu, ki je izdal listino, znano, da naslovnik razume samo neki drug jezik, pa je treba pisma ali vsaj njihove pomembne dele prevesti v ta drugi jezik.

To pomeni, da je tuji prekrškovni organ dolžan prevesti pisanje v uradni jezik države naslovnika oziroma tretji jezik, če obstaja razlog za domnevo, da naslovnik jezika, v katerem je sestavljena listina, ne razume. Če je prekrškovnemu organu znano, da naslovnik razume na primer angleško (če je storilec prekrška ob prekrškovni obravnavi uporabljal angleščino), lahko poskrbi tudi za prevod v ta jezik.

https://www.delo.si/novice/kronika/prekrski-ki-nas-udarijo-z-zamikom.html

https://www.dnevnik.si/1042832930
 
Nazadnje urejeno:
13. jul 2011
2.677
625
113
Te izterjave mestnih redarstev potekajo po kavbojsko, preko zasebnih agencij.
Uradno in po mednarodnih pravilih je bilo najbrž le poizvedovanje o lastniku vozila.
Če ne plačaš ti ne morejo nič, prav tako te zaradi neplačila ne bodo v Italiji spektakularno aretirali, ker neplačilo ni kaznivo dejanje, pač pa prekršek. Ne vem kako so potem te kazni zabeležene v sistemu in če ti lahko kdaj kasneje zaradi tega policija zagreni dopust.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.457
9.153
113
Seveda te ne bodo aretirali z namernim iskanjem.
Znaš pa imeti razburljivo pustolovščino, če te slučajno legitimirajo ali po možnosti recimo ustavijo ravno zaradi prekoračitve hitrosti, ko te izmerijo z radarjem.
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
989
135
43
Ma saj ne bom več šel v to cigajnerijo. Žena je vidla Toskano, in to je to. Enkrat ji moram še Rim razkazat, ampak to ne boma šla z avtom.
 

nacek

Majstr
13. okt 2012
2.784
456
83
Vprašanje Komisiji so podprli tudi vsi ostali slovenski evropski poslanci. Komisija ima tri tedne časa za odgovor.
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
989
135
43
Ma jezik ni tukaj problematičen ali vprašljiv. Kazen je v angleščini, spremni dopis v slovenščini.

No, živeli, pa videli kaj bo...
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Ne gre toliko za jezik, pač pa za to da se kazen poskuša izterjati mimo uradnih mehanizmov, preko zasebnih izterjevalskih agencij, ki pristavijo svoj piskrček in kršitelj iz tujine nima nikakršne možnosti plačati samo kazen - direktno prekrškovnemu organu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damo in luciano

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.131
2.208
113
Omena se cena okoi 70€ da se gre v posiljanje
Je to velikost cistega prekrsa - parkiranja. Torej prekrsek do cca 70€ ni postopka.