Odhod v tujino in odjava davčnega rezidenstva

mayk

Pripravnik
7. nov 2007
261
0
16
43
Zdravo

Koliko so komu znane zadeve glede odhoda iz Slovenije in odjave davčnega rezidenstva ob tem, da imaš še vedno v lasti nepremičnino v sloveniji?

Če kdo kaj ve o tem, se mu vnaprej lepo zahvaljujem.

lp
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.347
379
83
Najbolje ti bo znala svetovat oseba na Fursu, ki bo vodila tvoj primer. Pokliči, ne grizejo.

Načeloma pa takole: če imaš samo nepremičnino, ni problem. Obstaja še en kup drugih dejavnikov: kam / zakaj / za koliko časa odhajaš? Kdo živi / je prijavljen v tej nepremičnini? Imaš družino, otroke in če - ali ostanejo tu? itd.

Recimo včasih je "pomagalo", če si nepremičnino oddal za simboličen znesek npr. staršem. Ampak tudi to ni bilo neko pravilo, tudi navodila in način dela se skozi čas malo spreminjajo, zato glej prvi stavek.

Za boljšo predstavo imaš tule obrazec, ki ga izpolniš ob izselitvi. Da boš videl kaj davkarija gleda pri upoštevanju rezidentstva.
 

mayk

Pripravnik
7. nov 2007
261
0
16
43
Vem, da FURS odloča na podlagi tega kje imaš ekonomske in socialne interese, kar je totalni bullshit-only in Slovenia. V ostalih državah je zadosti, če presežeš mejo dni izven države in si že nerezident, pa maš lahko doma bajto, ženo otroke in psa pa te ne bodo terjali za davke.

Ok, grem v državo, ki ni v EU, skupaj z družino in edina stvar, ki bi me vezala na Slo je stanovanje, ki si ga lastim in ga nebi ravno prodajal.
Kako je z oddajo stanovanje in kasnejšim plačevanjem davkov iz najema?
 

izida

Pripravnik
30. avg 2007
30
0
6
Ali nameravaš ohraniti stalno prebivališče v Sloveniji ali ne?

Če da, avtomatično ostaneš davčni rezident Slovenije (glej *Pojasnilo in link na sodbo X Ips 124/2015 na http://www.fu.gov.si/davki_in_...32688d1ae45eb). In moja osebna izkušnja od letos, ker zaradi sodbe, omenjene v pojasnilu, ostajam davčni rezident Slovenije s prijavljenim stalnim bivališčem in slovenskimi dokumenti (potni list, vozniška ...) kot edinimi vezmi s Slovenijo. Morda je odločitev odvisna od tega, kateri svetovalec obravnava tvojo prošnjo za davčno nerezidenstvo, ampak kolikor mi je bilo razloženo (popravite me, če se motim), naj bi od sprejetja zgornje sodbe ohranitev stalnega bivališča pomenila avtomatično ohranitev davčnega rezidenstva (čeprav je bilo npr. še eno leto nazaj mogoče dobiti nerezidenstvo kljub stalnemu prebivališču; izkušnje nekaj znancev).

Če ne ohraniš stalnega bivališča, se odloča od primera do primera, odvisno od drugih vezi s Slovenijo (ali žena/otroci ostanejo v Sloveniji etc.).

Za več informacij glej zgornji link, kjer imaš povezave na zakonodajo, mednarodne sporazume o izogibanju dvojnega obdavčevanja etc.

Pa še en uporaben link - http://blog.balantic.si/post/71971893450/kako-se-pravilno-izseliti-iz-slovenije.
 

mayk

Pripravnik
7. nov 2007
261
0
16
43
sem že prebral blog Balantiča in nisem ravno zasledil kako ravnati z nepremičnino, ki bi jo rad obrdažal.
Bi pa odjavil stalno prebivališče ker vem, da brez trega ne bi šlo skozi pri davčni.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.347
379
83
Kaj če bi napisal dejansko stanje, ne da moramo vlečt iz tebe?

Se pravi odhajaš skupaj z družino.... ampak kam, zakaj, za koliko časa (stalno-začasno), se boš zaposlil / odprl podjetje???

Včasih je že dejstvo, da popokaš družino pomenilo, da ti priznajo status nerezidenta. Vsaj za čas izselitve, če se imaš namen vrnit.
 

mayk

Pripravnik
7. nov 2007
261
0
16
43
Ok, v detajle ni potrebno iti, so mi vse zadeve jasne razen kako ravnati z nepremičnino, ki bi jo rad obdržal.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.930
34
48
Iskal sem tole glede davčnega domicila v zvezi s t. i. stalnim bivališčem, pa me zanima - ker je zadeva vezana na spremembo dokumentov (osebna, vozniško, potni list...) - če se potem pričakuje, da v primeru, da si v tujini v najemu (ki se lahko tudi relativno pogosto spremeni), da boš dokumente posledično vsake par mesecev zamenjal?

Nekako sem mislil, da lahko samo odjaviš davčno rezidentstvo in "stalno" bivališče pustiš, dokler stvari niso popolnoma urejene... malo je neživljenjsko menjavati dokumente vsakič, ko zamenjaš stanovanje.
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Prijateljevemu sinu so na to odgovorili: "Vpisite naslov podjetja, kjer boste zaposleni."
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Evo, jaz sem takole naredil.
Izpolnil sem obrazec na njihovi strani in prilozil pogodbo o delu v tujini (brez zneskov) in potrdilo lokalnega davcnega organa, da placujem davke v tujini. Predhodno sem odjavil stalno prebivalisce, ampak poznam ljudi, ki niti tega niso naredili.
Npremicnine ne vplivajo na odlocitev, ker jih imam in niso v najemu. Na obrazcu sem oznacil, da jih bom uporabljal, ce bom kdaj na obisku v Sloveniji.
Obdrzal sem slovenski bancni racun in telefonsko naročnino.

Davčno nerezidentstvo ti ne odobrijo, če si poročen in partner ostane v Sloveniji, ali če imaš otroke pod 18 let, za katere si ti skrbnik in ostanejo v Sloveniji. Nekoga poznam, ki se je uradno ločil, da so mu odobrili nerezidentstvo.

V glavnem, vprašalnik, ki ga moraš izpolnjevat in poslat na davčno, je malo krut, ampak mirne duše povsod napiši, da se nimaš namena vrniti v Slovenijo.

Potem pa par mesecev čakanja in rešeno.

Je pa hecno, ker so meni odobrili nerezidentstvo za 5 let, moji ki pa ob vlogi ni bila zaposlena in je v tujini na mojo vizo pa za nedoločen čas.

Srečno!
 

mayk

Pripravnik
7. nov 2007
261
0
16
43
Ne, ker v vlogi napišeš datum od kdaj naprej te ne bo več v Slo, na odločbo pa itak čakaš par mesecev.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Zadeva z dohodnino ima lahko celo prednosti
smile-1.gif
)

Ce gres v tujino sredi leta in ne bos imel (obdavcljivih) dohodkov (npr gres studirat) se ti splaca ostati davcni resident v Sloveniji, ker se ti tvoji dohodki razdelijo na celotno leto.

Naceloma je davcno rezidentstvo "tvoja odlocitev" in moras pac sprovesti vse potrebne korake da to "odlocitev" uresnicis. Na DURSU so postali precej cloveski kar se tice dolocanja "sredisca interesov". Nepremicnina ni edini kriterij.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.930
34
48
Ce sem prav razbral, (so)lastnistvo nepremicnine ni vec "ovira" pri tem - sploh ce imas namen tja priti nazaj sele po upokojitvi (ce se vmes seveda se kaj drugega ne spremeni) ali pa ce tam prebiva kdo drug (bratje/sestre) in prides samo obcasno na obisk?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Solastništvo nepremičnine ni noben problem. Sorazmeren delež ustreznega davka ti pač pošljejo na tuj naslov.
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Solastništvo nepremičnine ni noben problem. Sorazmeren delež ustreznega davka ti pač pošljejo na tuj naslov.
Tole zadnje nisem siguren če drži. Meni odkar so mi priznali davčno nerezidentstvo, davka za nepremičnine ne obračunavajo več. Po pravem bi ga moral prijavit v tujini, kjer živiš.